Shqipëria në 168- Vjetorin e Rilindasit dhe Poetit Kombëtar Naim Frasheri! “Sa larg dhe sa afër qëndron Shqipëria me ëndrrat dhe idetë e poetit tonë kombëtar Naim Frasheri? ” / Nga Agron Shele

 

200px-NAIMFRASHERI

 

       Naim Frashëri

 

 

Shqipëria në 168- Vjetorin e Rilindasit dhe Poetit Kombëtar Naim Frasheri!

“Sa larg dhe sa afër qëndron Shqipëria me ëndrrat dhe idetë e poetit tonë kombëtar Naim Frasheri?  “

 

 

Nga Agron Shele

 
Sot eshte 168-Vjetori i lindjes së Poetit tonë të madh Kombëtar Naim Frasheri, poeti i cili me poemat e tij i këndoi më mirë se kushdo romantizmit shqiptar, i këndoi rilindjes  kombëtare dhe për më tepër frymës pro evropiane, frymë që do pasohej më pas nga gjithë figurat e tjera të rëndësishme , si Mit’had Frashëri, At Gergj Fishta, Faik Konica, Noli etj, të cilët me jetën dhe veprën e tyre do përjetësoheshin në memorialin e historisë së Shqipërisë.

Po sot pas 168 – vjetësh ku qëndrojmë ne ?

– Sot qyteti i tij i lindjes dhe lidershipi i ketij vendi eshte shnderruar ne memur te slloganeve te armikut me te perbetuar te endrrave te tij, sikurse jane aktet e paprecedenta te ringjalljes se frymes komuniste, kesaj fryme sa barbare po kaq dhe vrastare per fatet dhe ardhmerine e kombit tone.

-Sot analistet i jane turrur figurave me te larta kombetare, konkretisht Heroit Kombetar Gjergj Kastriot Skenderbeu,sepse kjo legjende e historise tone donte ti rikthente ne identitet, pra ne krishterimin evropian.

-Sot Shqiperia eshte kthyer ne peligrinazh çarterash, aq sa numri i tyre e kalon dhe numrin e shqiponjave te qiellit dhe per kete jemi xhelozuar edhe nga vete vendi me i specializuar per keto lloj sporti, sikurse eshte Kolumbia.

Sot ne emer te artit dhe per artin njerez qe skane asnje lidhje me te, por ne emer te tij u bashkangjitjen momenteve perkujtimore te historise dhimbese , dhe per absurditet te vete memories se tyre, me çanta shkarravinash dhe diletante te ndjekur nga pas si hiena, bejne tregetine e mallit pseudoliber.

Sot ne vendin e shqiponjave, por me shqiponja te hekurta, vret vellai- vellane, per nje meter toke, duke e ditur se edhe kete prone nuk e ka tijen por nga pseudoreformat qe kane celebuar prone me 7 pronare.

Sot vret nena- femijen dhe krimi ne familje eshte perditesuar  duke neneshkruar keshtu shpartallimin e plote te familes dhe normave minimale etike te saj.

Sot ne vendin e shqiponjave mendohet per armiq te jashtem dhe te brendshem dhe harrojne qe armiku me i madh jemi ne vete.

Sot vendi i rilindasve (por pa asnje lidhje gjenetike ose historike me Rilindasit) sipas konceptit utopik te udherrefyesve driteshkurter , ka mbushur detet dhe kufijte me emigrante ekonomok, pasi qielli i premtuar i tyre u mbush me re te zeza dhe shtrengata , keshtu qe lumi i mori dhe i permbysi perfundimisht pamfletet mashtuese te tyre.

Sot nuk e quajme me veten viktime te diplomacise politike ne vend, por bashkefajtore dhe pergjegjes te gjendjes se saj.

Sot ka humbur koncepti per te drejten dhe ligjin, por si vend anarshistesh eshte shnderruar ne xhungel njerezore.

Sot jemi te mbytur nga ligesia dhe urrejtja qe na karakterizon, dhe shpresojme qe te veme mend dhe te vendosim ne themel te ndergjegjies paqen, mirekuptimin, dashurine dhe respektin, qe e nesermja te jete krejt ndryshe, si e neserme e enderruar dhe konceptuar nga ky largpames dhe idealist kaq i madh, nga poeti une kombetar Naim Bej Frasheri!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s