Poezi nga Seli Murati

 Seli Murati

Poezi nga Seli Murati

 

 

Sa shumë arsye

 

Ëndrrat që ke lënë në gjumë

petale të derdhura copa kujtime

sa her shikoj qiellin, unë ty të kujtoj

kuptoje se sa shumë më mungon

në zemrën time ti perëndon.

 

Sa shumë arsye .sa shumë gjurmë

e sa kujtime ti ke lënë në zemrën time

në syrin tim, ti lotin e solle ?

ti humbe fjalët dhe premtimet

në c’do ëndërr imazhi më shfaqesh ti …

 

Kujto kohën tonë të ndaluar

me lotin tim të zjarrtë

eja ti ,po të pres në mendime

vjen ti gjithni në kujtime

t’ja lehtësosh plagën

në zemrën e një psherëtime?

 

 

 

Miku im

 

Ç’ far ke ti o miku im

çka po të mundon kaq shumë

 

mes dhimbjes dhe shpresës

i lumtur me pa durim

që t’me bëhesh fati im.

 

U bëre rob i lutjes ,

fiksimi i shprtit tim je ti

o dritë e bukurisë

ndjenjë thellë flakë e zjarrtë

nga të tjerat je më veçantë

 

Me sytë e tu si shigjeta

dashurinë ti mē dhuro

bukuritë e kësaj bote,

ti mi fal veç mua, …

me dy sytë e tua…

kurrë si kisha me i ndruar

 

Zërri yt i ëmbël

më vjen në shpirt si melodi

në thellësinë e shpirtit

më zgjon heshtjen …

dy qiri të ndezur sonte jemi

dhimbjen time e kam fshehur

 

Si lule fshehur nëpër lëndina

fiksimi shpirti tim je ti

ftyra jote ,dritë e bukurisë

sjellja jote shpirt mirësie

më bënë që të mendoi për ty

 

Lotët në sy ,det i thell je berë

fshi lotin syve miku im

imazhet vin dhe ikin

të shpijen në ato çaste,

ku mendimet kohën e ndalojnë

të përqafuar me lotin e mallit tënd

 

Drita e syve të tu

ruajtur në fshehtësi

e sekret të plotë ,

në qepallat e tua

të palos sytë e mi ,

ti edhe pse je largë

asgjë s’më pengon

se kjo zemra ime

vetëm ty të don .

 

 

 

Ti fiksimi im

 

Me shikimin e syve të tu blu

reflekton thellë në shpirtin tim

dhe pse larg kilometra jemi ne ,

ndihemi pranë…si gjakun ne vena

të kam brënda vetes,

ditët sa më shumë vinë

qelin lule në zemrat tona

dashurija për ty shtohet

mbushet plot jet …

në c’do hap të jetës time

ti je ëndrra ime që më mban zgjuar.

 

Shikimi syve të tu blu

fiksimi shpirit tim

u shfaq si magji…

hyre në zemrën time …

e shpejt u bëre pjesë e jetës time

në mes të shpirtit tim

ti ja vodhe vetminë,

petale bardhë ranë …,

si krahë flutrash si fjolla bore,

lakminë time epshore

e mbusha me buzeqëshjen tënde.

 

Zëri yt i bukur më vjen në shpirt si melodi …

dëgjoj kur më thot të dua

me fjalë të bukura

më mbështjell këtë dashuri

në thellësinë të shpirtit tim

si një rreze në agim ti më sjell gëzim.

 

Ti fiksimi im c’do buzëqeshje që ma dhuron

më përkëdhel më bën me krahë të fluturoj

si një zog që kërkon folenë..

humbas e tëra në sytë e tu blu

filloj te jetoj sepse ti je…..

burimi i zemres sime, rrenje e gjate e kohes

je pjesa e pandare e jetes sime.

 

 

 

Përse

 

Pèrse mundohesh t’u pèvidhesh syve tè mi… ?

kur retina tyre vec ty tè ka fotografi .

 

Perse ? lik kaq larg ..?

kur nè shpirt vjen tè flesh pèrsèri….

se nè mendime nè shpirt nè gjak une jam

ti mendon se e kam hak

qè tè ka krijuar zoti nga nèdrrat e mia

 

Nuk e di ku do tè mbaroi vizionet

qè kam nis çiltrèisht e ta shuaj kètè zjarr

qè e kam nè zemèr e s’mundet me ndalè

pagjumèsinè, rri menduar veç pèr ty.

 

Ma ço njè fjalè kur pèrkèdhel

tè bukurèn hènè….

Syt e saj i shoh brenda teje

marin formè mè e bukura nè botè

fytyrèn tènde ma kujton

mos i lè shpresat tè shuhen

ti mblidhej mall e pasuri mbi mua

pèr brènda meje do tè pendohesh

 

Lotèt nuk mbarojnè kurrè

kur nè zemèr ke njè plagè

çdo pikè loti qè pikon nga sytè e mi

ditari i dashurisè sè jetès

èshtè kujtim qè mè ka mbet

pèr mbi tè èshtè emri yt

ku shènon tè dua pèr jetè ..

One thought on “Poezi nga Seli Murati

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s