Poezi nga Xhavit Gasa

  Poezi nga Xhavit Gasa     GJUHA E ZOGJVE   Mësojeni, O njerëz. Gjuhën e zogjve, Dhe këngën e tyre, Është e gjithë popujve, Është kënga e gjithë, ………………………dashurive……       DRITË   Gojë që mërmërisin nëpër dhëmbë, … Continue reading

Poezi nga Ermira Ifandi

Ermira ifandi

 

Poezi nga Ermira Ifandi

 

 

 

Nuk mjafton…

 

Nuk mjafton

…vetëm të duash

duhet edhe të guxosh

Të falesh shpirtin e të ndiesh

kur të prekin, kur frymojnë .

 

Nuk mjafton

…vetëm të shkruash

duhet edhe të mendosh

epiteti, ngrys fytyrën

poezia, pa lindur  vdes .

 

Nuk mjafton

…vetëm të shprehesh

duhet art, dashuri

mos u lodh , mos u thinj,

jo të gjithë , lindin poetë !!!

 

 

 

PËR TY

 

Si një mëngjes plot dritë ,

dashuruar

po me duket vetja.

Sot një flutur më puthi mendimet

dhe nëpër degët e pemëve një melodi

njëjtë me buzëqeshjen e zërit tend.

Qielli më pëshpëriti një këngë dashurie, të hershme dhe

……. Dita u mbështoll vargut tim !

 

 

 

MALLI IM

 

Si çdo natë edhe sonte po të shkruaj

Jo me laps , as mbi letër !

Me një gjethe vjeshtë në krahët e erës

dhe një buzëqeshje në sytë e ndjenjës !

Malli im , sot është e premtja jote

(ti nuk je)

Të ndiej përmes heshtjes !

…dhe fort mbështjell tingujt ngjyryes të jetes !!!

 

 

 

***

 

Në lakuriqësinë e pemëve

Nëntori ka fshehur buzëqeshjen

Dhe mallin për ty në dritën e hënës !!!

 

 

 

***

 

Nuk e di nëse buzëqeshjes i duhet frikë

As nëse dashurisë i duhen sy , por …

Ndiej se vetë koha është mykur terësisht !!!

 

 

 

Hesht ?!

 

E ç’ është heshtja ?

Asgjë dhe flori !

Flet ?!

 

E ç’ është fjala ?

Jetë dhe vdekje !

Qesh ? !

 

E ç’ është e qeshura ?

Shpresë dhe dashuri !

Këndon ?!

 

E ç’ është kënga ?

Mall dhe përjetesi !

 

Poezi nga Festim Liti

Poezi nga Festim Liti     EVA   Kurrë nuk shëtitëm doreëpërdorë lëndinave, Asnjëherë nuk shijuam lindje e perëndime diejsh, Një herë të vetme nuk këmbyem puthje bashkë, Edhe emrin, kurrë s’ta mësova. Me këtë fjale-thirrje, sa njerzimi të lashtë, … Continue reading

O Salome e Bjeshkëve të Nëmura ! / Shkëputur nga vëllimi poetik ” Qyteti im ” i poetit Skënder Braka

Skender Braka

 

Poezi nga Skënder Braka

 

( Shkëputur nga vëllimi poetik  ” Qyteti im ”  ) 

 

 

 

O Salome e Bjeshkëve të Nëmura !

 

O Më e bukura e luleve prej Bjeshkëve të Nëmura !

Harlisur pyjeve të virgjër e luginave të hendekshme .

Mbirë në zëmrën prej nga ku askush s’mund të shkuli.

Shtojzovalle tundur djepit të këngëve të pavdekshme.

 

Buron prej dlirësis tënde  flakërima e gjelbërimit.

Nga fryma jote gjallohet vallja e shpatarit, fluturimi.

Rilind fjongua e bardhë, si kurorë e ditës së kremte.

Tokës i blatohesh me tërë pavdekshmërin e shpirtit.

 

E ç’mishëruar mes demonësh djeg lutjet e mëshirimit.

Në tempullin e argjënt ndez ngjyrat e ujit të kaltëryer.

Syri yt refleks i vatrës së përgjakur, kupa e kungimit.

Mëndafshi i ditëve dhe gjembaçi kockor i trendafilit.

 

O Solome,ledhatuar prej freskisë ëmbëlake të zefirit.

Ma ngrite çmëndurinë përtej kufijëve të marrëzisë.

Ti je më e fortë se Lisi i madh i pyllit të Eduinstout.

Ti je më e bukur se kopshtet e varuara të Babilionisë.

 

The Devil I Paid for Advice – By Jeta Vojkollari / The Reader’s Voice – Llarisa Mitrushi, Chef, Greece

  The Reader’s Voice   The Devil I Paid for Advice       By Jeta Vojkollari     http://www.JetaVojkollari.com http://www.friesenpress.com/bookstore/title/119734000018904009 http://www.amazon.com/dp/B00ZARLZMU/?tag=friesenpressc-20     Llarisa Mitrushi, Chef, Greece   A novel that has to be read by all, very actual and at … Continue reading

Mbi librin e Walter Zhelaznit, botuar bga UET Press : “LUDOVIKO LAZARO ZAMENHOF – Çështje të interlinguistikës dhe të politikës gjuhësore” / Nga Bardhyl Selimi

Mbi librin e Walter Zhelaznit, botuar bga UET Press :     “LUDOVIKO LAZARO ZAMENHOF – Çështje të interlinguistikës dhe të politikës gjuhësore”     Nga Bardhyl Selimi   Monografia që po paraqitet sot i ka dhënë titullin “Profesor” z/ Walter … Continue reading