Hë……… Kafka / Tregim me dy pjesë nga (Hamdi) Erjon Muça

Erjon Muça

Tregim me dy pjesë nga (Hamdi) Erjon Muça

 

 

Hë……… Kafka

 

 

Këtë mëngjes e kisha lënë të takohesha me Makabe Zaharinë. Pashë orën dhe isha herët teksa kaloja pragun e kafenesë. Po s’prish punë. Do e pres e di që ai nuk vonon kurrë ka një përpikmëri prej ore zviceriane.
Zura vend tek tavolina ime e preferuar, megjithëse ajo pranë sajë ishte e zënë dhe e dija që njerëzit që e kishin zënë nuk do më linin të lundroja në qetësinë time. Porosita një kafe të shkurtër dhe për të mos u marrë me ata që ndodheshin në tavolinë përkarshi, nisa të merresha me telefonin.
Vetëm se nuk ja arrita dot t’i injoroja. Zërat më vinin të fortë në vesh dhe biseda ishte marramendëse. Atë që fliste më shumë se të tjerët e njihja, ndonjëherë e kisha përshëndetur. Në krahun e majtë me të qëndronte i ulur nipi i vet kurse atë që i qëndronte përballë dhe atë në të djathtë nuk i kisha parë kurrë.
– Rraca ka më rëndësi se gjithçka!- Thoshte ai që unë njihja.
– E drejtë!- I përgjigjej ai përballë.
– Kush mohon rracën e vet nuk meriton të jetojë.
– Të lumt goja!
– Se ja të them unë. Gjyshja ime është nga dera e Kapllan pashë Toptanit, kurse gjyshi im nga pasanikët e Elbasanit, por jo bej dhe u transferuan në Ishëm. Ne kemi lindur të gjithë në Durrës por unë kur më pyesin nuk e mohoj kurrë që jemi me origjinë nga Ishmi.
– Ashtu është. Ke të drejtë kush mohon rracën e vet është pleh. Unë jam nga dibra dhe këtë nuk e mohoj as në mes të Londrës.
– Kjo është burrënija!
– Unë! Tha ai dibrani që nuk njihja. – Këtë gotë do e pi në këmbë për nderin tënd.- Dhe u ngrit në këmbë me gotë në dorë. Fill pas tij edhe ai që njihja unë u ngrit në këmbë me gotë në dorë.- Jo ti mos u ngri!
– Si të ngrihesh ti dhe mos të ngrihem unë?! Nuk ka kuptim.- Ata po qëndronin përballë njëri-tjetrit si dy viganë kryelartë. E si për të kompletuar tablonë edhe dy të tjerët u ngritën në këmbë. Nuk e di se përse kjo skenë më shëmbëlleu me tabllonë lidhja e princave në lezhë, vetëm se herojtë e mi nuk mbanin shpata në duar por gota rakije, në orën dhjetë të paradites. Gotat i kthyen të gjith menjëherë dhe në sinkron u ulën sërish në karrige.
– ja po të pyes unë ty?- Ja behu pa pritur fare i njohuri im.- Sa gjuhë flet ti?
– Unë dua të jem i ndershëm me ty sepse je një burrë që të imponon ndershmëri. Unë jam arratisur në vitin 1990 dhe në atë kohë isha në vit të dytë në universitetin e Shkodrës për gjuhë letërsi. Në atë kohë flisja shumë mirë italishten por ja që duke mos e përdorur e kam harruar pothuajse fare. Kam pas ditur edhe serbisht por edhe atë e kam harruar. Tani flas vetëm anglisht.
– Kurse unë di gjermanisht, frëngjisht dhe italisht. Atje ku kam jetuar kam komanduar njerëz internacional dhe kam kuptuar që edhe ai marokeni apo arrixhiu është krenar për rracën e vet. – mendja më shkoi tek Makabe Zaharia. Ai është i përpiktë por po të vinte para kohe do asistonte në këtë debat të mrekullueshëm.
Dera e krahut të majtë të kafenesë u hap dhe në prag ndaluan dy burra trup mesatar, me bark të kërcyer aq sa dukej sikur kopsat e palltos nga një moment tek tjetri do këkuteshin dhe nga inercia rrezikonin të plagosnin ndokënd, apo të thyenin ndonjë xham, por me një buzëqeshje sa të gjatë dhe të gjërë. Njëri prej tyre ngriti njërën dorë, të tipit përshnëdetje alla romançe, në drejtim të-të njohurit tim. Ai me ti parë i ngriti të dyja duart, një lloj si të ishte duke kapitulluar dhe i tundi ato në ajër saqë mu duk se edhe pak më fort do këputeshin. Fytyra ju qesh e gjitha, në krahasim me të, kjo ditë e mrekullueshme, me diell, janari, dukej e zymtë. Pa i kërkuar falje fare atyre që e shoqëronin ai rendi tek të sapoardhurit dhe u përqafuan me forcë, a thua e kishin shekuj pa u takuar. Menjëherë u ulën në një tavolinë të zbrazët dhe i bënë shenjë kamarjerit. Pas jo shumë ai i solli tre gota me raki…
Në fillim po flisnin me zë jo fort të lartë dhe nga aq larg sa isha nuk mund ti dëgjoja se çafrë thonin, por nuk vonoi shumë dhe dialogjet nisën të bëheshin më interesantë, e toni i zërit më i lartë.
– Hunderrat francez janë më besnikët. Ata që sollën francezët në Korçë. – Tha ai që unë njihja.
– Edhe leshatorët.- Ja ktheu njëri nga të sapoardhurit.
– Jo mor burrë se komleshat nuk janë besnikë.
– çfarë flet mor burrë. Kam pas një zog komleshi unë që nuk e kisha nxjerrë akoma nga kafazi dhe ja shita njonit në Shijak. Ai e majti gjashtë muaj në kafaz me krahë të prera. Mas gjashtë mujësh e gjeta në kafaz. Ça i thu ti kësajë?
Dola nga kafeneja dhe në të dalë takova Makabe Zaharinë. Ai pa më përshëndetur më pyeti.
– ç’ke kështu?
– Pse? – ju përgjigja unë me një pyetje.- Si dukem?
– Sikur ke një vizion brenda teje dhe në heshtje po qesh me të madhe.
– Nuk kam imazh por një pyetje. Çfarë do të bënte Kafka nëse jetonte në kohën tonë, për më shumë në Shqipëri?
– Hë…. Kafka! Jam i bindur se të gjithë personazhet e veta do i dukeshin aq naivë saqë do griste ato ç’ka ka shkruar.

Një Pulëbardhë
Pjesa e dytë

Unë dola nga kafeneja sepse pashë të afrohej miku im i ri Makabe Zaharia. Jo i ri në moshë megjithëse Makabe nuk e tregon fare moshën e vet. Mendova se do ishte më mirë të qëndronim jashtë, larg njerzve që nuk dinë të bisedojnë vetem për vete.
Atë e pashë për së largu duke ecur. Ecte por dukej sikur nuk e shkelte tokën. Vështronte e dukej sikur nuk pikaste asnjë objekt të vetëm. Vështrimi i tij mundohej të mos shkëputej nga gjithësia.
U ulëm jashtë ngaqë dita ishte e mrekuulueshme dhe e ngrohtë, për të qenë Janar. Ja bëra me hile pasi vetë u ula përballë shkëbit të vogël. Më kish marrë malli për të ngaqë këtë verë nuk doli kurrë nga uji. Kurse sot, megjithëse kishte dallgë, ai qëndronte mbi ujë, falë zbaticës. Ngjyra kafe e tij, falë algave detare e bënte më të mrekkulueshëm midis gjithë atyre nuancave të të gjelbërs që duke u përplasur me të shkumëzonte në një të bardhë të pastër. Mbi të qëndronte një pulbardhë që dukej sikur çukiste bulzat e shkumës së dallgëve.
– Ah një pulëbardhë! – Thashë unë si në hipnozë……
– çfarë the?
– Një pulëbardhë.
– Mu duk sikur the Një vajzë. – Një vajzë pëshpërita me vete, si ka mundësi ti jetë dukur ashtu?
– çpo lexon këto ditë?
– Në fakt kish vendosur të mos lexoja këto ditë por vesi është më i fortë dhe ndaj nisa “Emrat e zotit” të Moikom Zeqos.
– Si të duket Moikomi?
– Si më duket Moikomi? Ti e di që unë dhe Moikomi kemi nje lidhje gati miqësore dhe jo pak shkrime të tijat i kam lexuar edhe në mënyrë elektronike, pasi ai nuk nguron të mi nisë me mail. Jam betuar shumë herë të mos e lexoj më Moikomin, por ja që nuk ja dal dot të mos e lexoj.- I thashë dhe thitha cigaren time që po i afrohej fundit.- Moikomi është tornditës, i vrullshëm, i dhunshëm. I përbindëshëm! Nuk e di sa sa ja arrita të zgjedh përcaktuesit pasi nuk është e lehtë dhe këta që përdora mund të duken të tmerrshëm. Por tregimet e Moikomit janë po aq të përbindëshëm sa ç’mund të jetë një lojë shahu. Nuk e di se çfarë raporti ke ti me shahun, por unë po flas si një amator i kësajë loje: amator fillestar. Unë vetëm sa mund ta imagjinoj dhunën prikologjike që ushtron lëvizja e kundërshtarit tek një lojtar i vërtetë shahu. Një nga ata që mundohen të llogarisin edhe dhjetë mundësi lëvizjeje të ardhshme të lëvizjes në fjalë. Atë dhunë psikologjike ushtrojnë tek unë tregimet e Moikom Zeqos. Ndaj tij kam një mardhënje mes urrejtje dhe adhurimit. E adhuroj për mënyrën se si shkruan, për ato shpërthime emocionale që fsheh pas naracionit të tij unik dhe engmatik. E urrej pasi kur lexoj atë kuptoj diktaturën me emrin “Letrësi”. Shumë njerëz ashtu si edhe unë mendojnë se letësria është demokraci, por ajo nuk është e tillë. Tregimet e janë metamorfoza…
Megjithëse në këtë vëllim me tregime e kam ndjerë disi më pranë, pasi kam hasur edhe atë Moikomin paksa naiv rinor: në tregimet e hershme të tij. Pashë atë Moikomin ëndërrimtar. Atë djalin e ri që vlerson ëndrrën po ashtu si realitetin. I jep vlerë efektive, fiktives. E kam gjetur thuajse të pafajshëm, të papërlyer nga mëkati fillestar. Pa ironinë shpotitëse, sarkazmën e hollë që hera-herës duket sikur ja dedikon edhe vetes.- nuk e di përse në atë çast vështrimi më shkoi nga kafeneja. Nga jashtë dukeshin siluetet e njerëzve, mesa duket debati ishte akoma i ndezur, pasi ata po xhestikulonin, aq sa dukeshin si policë trafiku. Vetëm se ne nuk mund ti dëgjonim përshkak të dritareve me xham dopio. Po të ishin me tek xham….
– Po edhe Moikomi vetë e vuan diktatin e lexuesit. Ka shumë që nuk e kuptojnë. Po ti e kupton?
– E di që Moikomin nuk e kuptojnë dhe nuk kanë se si ta kuptojnë. Duhet të keshë vizjonin e tij për ta kuptuar: Erudicionin e tij. Unë nuk mundohem ta kuptoj dhe kur e kam lexuar për herë të parë kam kuptuar thelbin e një proverbi të vjetër kinez.
– ç’porverb!
– Të mundohesh të kuptosh është si një gisht i drejtuar në qiell. Mos ndiq drejtimin e gishtit, pasi do humbasësh madhështinë, mrekullinë e pafundësisë.- Ndërkohë nuk e di se përse ktheva kokën nga parkingu pasi dëgjova një zhurmë makine që ndali, e një buzëqeshje çliruese mu përhap në fytyrë. Ishte Oresti dhe nuk e di se përse në prani të tij të gjitha dyzimet më shduken dhe një valë optimizmi më mbështjell qënjen. Ai erdhi ngadalshëm dhe i qeshur. U takua me mua dhe i zgjati dorën Makabes.
– Më duket se jemi takuar edhe një herë tjetër?!- i tha Makabe.
– Po jemi takuar tek taverna e Laqit këtë gusht.- Ata u përshëndetën dhe u pyetën përzemrësisht me njëri- tjetrin, në ndryshim nga çkishin bërë me mua. Dhe më pas Orseti më pyeti.
– Nuk dua tju ndërpres mund të vijoni ku e latë.
– Po flinsnim për letërsinë.- I thashë unë.
– Për këtë nuk kisha dyshim. – Ma ktheu ai.
– Po flsnim për Moikom Zeqon. Ti lexon?- E pyeti Makabe.
– jo ja kam lënë këtij këtu.- Ja ktheu ai duke qeshur. Unë adhuroj vetëm muzikën. Kam lexuar nga pak, madje edhe Moikom Zeqos i ka lexuar diçka. Por kam kuptuar se për këtë botë mundi i një shkrimtari nuk ka vlerë. Kjo botë rend drejtë mediokritetit, banalitetit, volgaritetit matirial. Moikomi ecën në krah të kundërt madje edhe ata që e pëlqejnë rendin në krah të kundërt me rrymën. Nuk dua të tregohem pesimist pasi nuk jam i tillë, por kush noton kundra rrymës mbetet gjithnjë vetëm. Edhe mua më pëlqen të qëndroj ndonjë herë vetëm sidomos kur marr shembullin e Kajamit dhe luaj në kitarë. ( Orseti jo pak herë pi dhe kur e tejkalon merr kitarën dhe luan disa bluze që vetëm ai i kupton). Por nuk ja vlen të vuash vetminë e përhershme të shkrimtarit për këtë botë që nuk vlerëson. Që nënçmon, që i sheh eruditët me skepticizëm dhe më keq akoma në vende si i yni, me tallje. Pa vështrojeni realitetin, këtë vend, të gjithë lëvizin me maikna të shtrenjta e po ti pyesësh askush nuk njeh as edhe një nga ata idhujt për të cilët Moikom Zeqo shkruan me aq zjarr, e megjithatë kjo nuk i ka penguar të marrin diploma universiteti e madje edhe të bëhen zyrtarë influentë shtetëror. Kurse ju, ai, dhe të tjerë si ju që rendni pas diturisë vështroni. Unë shoh realitetin e pranoj atë, jam i detyruar. Kësajë bote duhet ti ulërasësh në fytyrë “Rroftë injoranca” që të të duan, se po i fole për metamorfoza do kthejnë kurrizin duke të të përqeshur.
Më falni për këtë ndërhyrje turbulluese, por unë kështu e kam vij turbuloj ujrat dhe largohem.- tha Oresti dhe u ngrit.
– A mund të më shoqërosh deri tek pallati i sportit? – E pyeti Makabe dhe Oresti pohoi me kokë. Ata u larguan ashtu siç erdhën, gati në heshtje. Unë drejtova vështrimin mbi tavolinë. Aty ndodhej tavulla me dy bishta cigaresh, gota e konjakut gjysëm e boshatisur dhe paketa e cigareve. Ndeza një tjetër cigare dhe duke rrëkëllyer konjakun e mbetur, vështrimi më kapi shkëmbin e vogël tek plazhi i currilava të Durrësit tim mijravjeçar. Mbi të qëndronte e palëvizur e njëjta pulbardhë. Dukej si një pikë e qëndrueshme në këtë “perpetum mobile”.

 
Pisa Itali
11-01-2015

Poezi nga Xhemile Adili

 

xhemile Adili

Poezi nga Xhemile Adili

 

 

KTHEJ SYTË NGA QIELLI

 

Shpesh herë kthej sytë nga qielli, perlotur
O zoti ynë
Ndalo lotin që bie poshtë qepallave
Mbush gota trishtimi.

Ku bie dhe në cep buze
Ashtu si në shpirt
Ku të bën të klithësh
Të rënkosh nga plagët.

Sa herë u mundova t’i ikë dhembjes
Dhe shpresës së rremé
S’desha jetë kotësie, mishmash.

Me vite mundohem të mbeledhë
Copëzat e zemrës së thyer si qelqi.

Arnova zemrën me dritë
Vetëm për pak ngrohtësi shpirtit
Ku nuk u ushqye me lumturi, por me bubullima.

Kjo kohë e marrë
Veshur me dhimbje
Nuk falë njëherë lumturi .

Sa desha lumturia të ketë mitër
E dhimbja të ishte shterpë.

 

 

 

PAKËZ DRITË KËRKOVA

 

Pak shpresë kërkova, vetëm pak
Sa të shihja së si ngrohtësia e diellit
Bie mbi trëndafilat e kopshtit tim.

Pakëz dritë kërkova
Vetëm sa të shihja
Si do të biente dritarëve të shpirtit.

Një rreze diell kërkova
Sa të shihja shkëlqimin në sytë e atyre
Ku nga jeta ime u fala jetë.

Një grusht të fortë kërkova
Sa të shëmb malin e dhembjes.

Një copë qiell kërkova, jo shumë
Vetëm për një çast të largohem nga kjo torturë
Kur të jemë mërzitur shumë.

Pak ajr kërkova
Aq sa të marr frymë lirshëm.

Nuk kërkova shumë gjëra.

Dy metra tokë
I kam të siguruara.

 

 

 

PO SE BËRA POEZINË

 

Nuk dua të jem poete, po se bëra poezinë
Me një grusht zjarr, marr nga dashuria
Si plisat që e bëjnë, udhën e shenjtë për lirinë
Mes e parmes valles, kur vallëzon burrëria

Nuk jam poete, po nuk pata, ngjyra krenarie
Si shqiponja në flamur, dasmës që i prinë
Le të kuptojë bota, se jam, një penë Shqipërie
Që me dashuri e ushqejë, atdheun e lirinë.

 

 

 

MES NGROHTËSIVE

 

Sigurisht që ke lindur atëherë
Kur njerëzimi gjendej zbërthyer
Natyrës.

Aty ku nata joshte dhe stinët gjenin
Njera- tjetrën në ndryshim.

Stinët dhe Ti
Natyrës përqafuar
Mes gjithësisë
Përtej errësirës.

Dhe atëherë kur errësirave afruar
S’ i pranove
Me planetin heshtur
Pa jetë drita.

Drita më ngroh
Dhe ngrohtesia
Jetë.

Si një planet të ngurtë
Dhe të akullt
Mos m’u afro.

Ecejakeve të tua
Mes përgjumjeve
Këmbë lidhur.

Në jetë, më josh
Më josh
Mes gjelbërimeve
Si në pranverë
Kur horizontet e ngrira
Më vrasin.

Me veriun
Nuk dua të të ndjej.

Rrugëtimeve dimërore
Më ngjanë me shkretëtirat.

Mos më afro
Dua t’ju përballë me dritën
Dhe dritën tënde.

E dua
T’ia falë dhe ta dhuroj
Natën.

Të ndriçoj hënën
Mua kur skutave qëndroj.

Largë bindjeve dhe errësirave
Dua të jetosh dhe të jetoj.
Mes dritës, aty ku gjej veten
Dhe natyra gjurmon stinët e saj.

Mes dritës i kërkon
Edhe ajo edhe unë.

Mes luleve të gjeta
Ngrohtësinë
Mes perëndive
Nuk ta zbulova.

Në udhëtime
Rrezesh, lodhje
S’të kërkoj.

Mos më lësho
Rrezet e lodhura
Mos m’i lësho si mes stacioneve
Lodhur në pritje.

Nuk pushon as Ti
As stinët kur qiellin e mbulon
Mjegulla, duket diçka e përgjumur
Aty mos rrugëto.

Qielli zbukurohet kaltërsive
Aty më zbulo veç
Ngrohtësive.

 

 

 

PULËSONIN STINËT

 

Zemrën lash mbi akull
Mes acarit
Ku pulësonte për ty si e marrë.

Pulësonte fortë
Edhe në stinë pranvere
Kur sythat çelnin
Në stinë qershish
Né flladin e ngrohtë.

Pulësonte si një melodi
E bukur në sfond
Né stinë behari
Mes temperaturash té larta.

Pulsonte çuditshem
Dhe në stine vjeshte
Atëherë kur biente shi
Nën qepalla.

Dhe ateherë kur biente shi
Shpirtit pulësonte
Kur gjethet ishin në rënje
Dhe atëherë kur lumënjtë
Vërshon gjithë tërbim.

Dhe atëherë kur i vure një gur
Sipër, pulësonte
Dhe atëhere kur i ngule një thikë.

Por, nuk e kisha besuar
Se do të pulësonte dhe mbi akull
Ashtu dalë nga trupi.

 

 

 

NATË E YJESH

 

Kësaj nate ndërrim motesh
I mungoi një yll qiellit
Dhe pse kupa e tij
Është e mbuluar me milliona xixellonja.

Dallohej mirë se ai yll mungonte
Ku kësaj nate ndërrim motesh nuk duhej t’i munginte.

Ndoshta ka qenë në përqafim të Hënës e nuk dukej
Ndoshta ka qenë mbërthyer nga një smundje inatçore
Ndoshta….!!

Shkelqimi i ati ylli bashkë me një urim té munguar
Zbehu Shkelqimin e syve të mi
Ku gërryu dhe shpirtin për brenda
Ku godiste fortë si valët përplasur mbi breg.

Gjashtë shkronja nuk qenë rëndë për t’u shkruar
Por u bënë gjashtë male mbi supe
Gjashtë shuplaka heshtje
Gjashtë dhimbje shpirti.

Jeta është një frymë, e një dite…
Mos vrapo pas asaj fryme
Nga që do të jetë kthyer
Në grimca atomi
Ku mundet té té godasi rëndë kraharorit
E té té bllokojë frymëmarrjen.

 

Drama e Shqipërisë : Jaime Pozuelo- Monfort / Përktheu : Bardhyl Selimi

 

f 1

Drama e Shqipërisë

 

Nga : Jaime Pozuelo- Monfort

 

Që kur zbarkova, qëllimisht, në Shqipëri më 30 gusht 2015 unë kam takuar qindra personalitete, nga më të njohurat, përfshi ministra, nënministra, deputetë, kryetarë dhe pronarë të firmave më të mëdha, rektorë universitetesh, nënrektorë, dekanë dhe profesorë, drejtues OJQ-shë dhe sekretarë ekzekutivë., ambasadorë dhe konsuj të nderit, drejtorë fondacionesh, shkrimtarë, piktorë, drejtorë muzeumesh, teatrosh dhe operash, kryetarë bashkishë, aktorë, drejtorë filmash, gazetarë, reporterë, kryetarë Urdhërash dhe Shoqatash dhe intektualë.

Në fakt e sfidoj këdo që të gjejë një autor që, në më pak se tre muaj, të ketë takuar kaq shumë autoritete të njohura. Shumë vetë më pyesin se çfarë mendoj unë për këtë republikë të vogël dhe dinamike të Ballkanit.

Diagnoza ime mund të jetë e vrazhdë: sistemi në Shqipëri është i dështuar.

Diagnoza ime nuk është vetiake por u përket njëqind personaliteteve më të njohura të vendit me të cilët jam takuar. Me Bankën Botërore dhe misionet e Fondit Monetar Ndërkombëtar bisedat zgjatën disa ditë.

Ju mund t’i hidhni një vështrim realitetit të vendit dhe rrethanave të tij me një strategji të kujdesëshme me modele në tre muaj.

 

Është e vështirë për mua të përcaktohem lehtësisht si i ndershëm i vrazhdët. Por unë duhet ta bëj këtë. Përndryshe nuk do të respektoja kodin e etikës që synon që unë të jap një ndihmesë për mirëqenien e ardhëshme të vendit.

Që t’i përmirësojmë gjerat, ne duhet të jemi së pari të ndershëm vrazhdësisht me dobësinë tonë dhe të dallojmë shkaqet përse institucionet dhe politikat po dështojnë.

Pastaj ne duhet të skicojmë zgjidhjet të cilat me largpamësi, guxim, disiplinë, udhëheqësi dhe vendosmëri do të zbatohen për shpëtimin e shqiptarëve.

Po i lëmë pengesat e veçanta  në sistemin e Shqipërisë për një analizë të mëvonshme. Do doja të përqendrohesha në ato themeloret që janë treguar nga ekspertët dhe që kanë lidhje me arsyet pse sistemi dështoi në republikën e vogël të Ballkanit pas 25 vitesh reformash të improvizuara dhe disi kaotike të bëra dhe shpeshherë të imponuara nga veprimtarët dhe donatorët ndërkombëtarë.

Në vitin 1991 Shqipëria la prapa regjimin më shtrëngues dhe më të mbyllur komunist që zotërohej nga Enver Hoxha deri në vdekjen e tij më 1985. Por shumë fusha në regjimin e mëparshëm punonin më mirë se sa sot. Ekonomia e tregut dhe demokracia kanë sjellë kaos, korrupsion dhe improvizime në republikën e re dhe dinamike. Për t’u përmendur janë institucionet, transporti publik, sistemi arsimor në tre nivele: elementar, i mesëm dhe universitar.

Të gjitha punonin shumë më mirë gjatë regjimit komunist. Madje kultura ishte mbi themele më të mira dhe shoqëria karakterizohej nga mungesa e plotë e korrupsionit. Nuk ishte në pyetje domosdoshmëria dhe lehtësia e përqafimit të një ekonomie tregu që funksiononte mirë brenda një demokracie që ecte butësisht.

Kjo nuk vlen sot për Shqipërinë ku nevoja për të përqafuar një politikë radikale është një manifest.

Kam folur me elitën shqiptare që mund ta lexonte analizën time. Shumë vetë do befasohen, madje do çuditen nga qartësia dhe vrazhdësia e fjalëve të mia. Por mos u befasoni. Po ju njoftoj paraprakisht. Këto nuk janë fjalët e mia. Këto fjalë, këto pohime që i bëj hapur unë sot, kanë dalë nga goja dhe zyrat e personaliteteve më të njohura të vendit.

Nuk ka vend për optimizëm. Gjendja është dramatike. Shqipëria duhet ta ndryshojë udhën e vet në mënyrë që ta ndryshojë kursin e historisë. Vendi mund të vijojë të lëvizë po aq shpejt sa një tren me avull ose të bëhet një tren modern. Kujdes, në dy skenarët, ne do ecim përpara duke ndjerë përparim.

Elitave të sotme u mungon pamja dhe teknologjia për ta përshpejtuar ndryshimin që përmirësimet relative të jenë të dukshme.

Shqipëria sot është një vend me kaq shumë parti politike dhe me kaq shumë politikanë mesatarë. Sigurisht këtu ka edhe përjashtime. Endogamia dhe nepotizmi ushqejnë radhët e administratës publike, ku lidhjet, paraja, trafiku i ndikimeve i sundon të punësuarit dhe përfshin ministritë, Bankën Qendrore, Bashkitë, Spitalet publike, shkollat dhe universitetet.

Një mungesë e tërësishme meritokracie inkurajon këdo të therrasë një mik ose një të njohur kur përpiqet t’u gjejë punë djemve dhe vajzave në administratën publike.

Manjatët e mëdhenj të korporatave kontrollojnë median rrënjesisht të polarizuar dhe segmentuar e cila, në përputhje me modelin perëndimor, transmeton gjera thjesht pa vlerë, për zbavitje, pa ose në lidhje me politikën sharlatane dhe dhunën, që pasqyron fare pak sfidat e vendit e të botës sot.

Padyshim kështu qytetarët bëhen viktimat e mjera të vëllait të madh të George Orwell-it, që përmbyt me thashetheme me përparësi të sajuara.

Shqipëria është sot vendi ku korrupsioni shfaqet në çdo nivel të shoqërisë, nga individi te grupi, nga më i varfëri te më i pasuri. Kushdo pa përjashtim përpiqet të gjejë një mënyrë që të sigurojë përparësi konkuruese të pandershme për ta shfrytëzuar sistemin për të mirën e tij, sa më shumë.

 

Trysnia e prindërve në sistemin shkollor i detyron mësuesit dhe profesorët t’i fryjnë notat e fëmijëve për mirë, për të fuqishmit. Antarët e parlamentit lejojnë universitetet private me cilësi të dyshimtë që u shesin diploma të rinjëve me të cilat ata nuk mund të punojnë dot dhe financojnë arsimin e tyre në universitetet më të mira jashtë vendit.

Papunësia e të rinjëve dhe një ekonomi informale në lulëzim sfidon aftësinë e kombit për të rritur taksat. E pamundur t’i rrisë taksat si duhet, udhëheqja politike zgjedh një politikë të padrejtë rritjeje taksash.

Ata që jetojnë në fshat shtegtojnë në qytet në kërkim të një jetesë më të mirë, që nuk kanë për ta gjetë. Ata në Tiranë që e ndjenë se nuk kanë fat për të qendruar këtu, zgjedhin të shtegtojnë jashtë shtetit ku do mbeten zakonsish të punësuar në sektorin e shërbimeve. Ndërkohë politikanët përpiqen të diktojnë me shembuj. Por nuk kanë modele të sakta për t’i ndjekur ose për t’u frymëzuar.

 

Bebet e lindura pas rënies së komunizmit, ndeshin një treg pune të tmerrshëm ku dëshirat e tyre më të mira për të gjetur një punë janë në një servis ‘call center’. Ata me fat, që gjejnë punë, kanë shfrytëzuar çdo lidhje që mund të kenë. Mungesa e plotë e garueshmërisë i bën universitetet shqiptare, qoftë edhe ato private si zgjedhja më e keqe e mundëshme,. Ata që mund t’i dërgojnë fëmijët e vet për të studiuar jashtë, shpresojnë që të mbeten atje për t’i shpëtuar falsitetit të udhëheqjes dhe mirëqënies së vendit.

Institucionet ndërkombëtare vetëm se po e keqësojnë skenarin e mosshërbimit ndaj shoqërisë shqiptare duke pranuar vlefshmërinë e elitavë të sotme vendore. Kushdo që ka një interes të lidhur këtu nuk mund të ngrejë zërin. Unë po flas sepse jam një i huaj që nuk humbet asgjë dhe nuk ka konflikt interesi kur kritikon realitetin, që nuk mund të kapërdihet më. Jam një qytetar i botës  dhe jo një i huaj që ndjehet si në shtëpi të vet në Shqipëri.

Ka shumë arsye për të qenë optimist kur sheh përparimin që ka bërë vendi që nga viti 1991. Por ka ende shumë vend për t’u merakosur seriozisht. Treguesit makroekonomikë duhej të nisin dhe mund të nisin më mirë me të ardhurat për frymë, me Prodhimin e Përgjithshëm Bruto, PPB, me shkallën e papunësisë, me investimet e drejtpërdrejta të huaja ose me raportin e borxhit publik ndaj PPB.

Ndërkohë vendet perëndimore vijojnë të eksportojnë një model të dalë boje, bazuar në një mizëri zgjedhjesh të shumëfishta të panevojshme dhe shterpe dhe në produkte dhe shërbime të programuar keq, të cilat, bie fjala, vendet perëndimore i prodhojnë dhe i eksportojnë për të mirën e ekonomive të tyre të zhvilluara dhe personelit të tyre të arsimuar fort.

Shqiptarët vijojnë të duan Mercedez Benz-in dhe I-Phonet, çuditërisht me bollëk për një vend me të ardhura për frymë nën 10 000 dollarë amerikanë. Qeverisja e bazuar në politikë, ka artikulluar një fragmetarizim të spektrit ideologjik dhe po rrënon mundësinë e një shoqërie të bashkuar rreth një boshti të ndryshëm nga nacionalizmi dhe futbolli, që mund të sjellin një gëzim dhe krenari të përkohëshme në dukje, por kurrë përparim dhe mirëqenie.

Dhe, me që ra fjala, përkundër dukshmërisë të së majtës apo të djathtës, të gjitha partitë politike ushtrojnë të njëjtën ideologji në vetë qendrën e gamës së gjerë të mundësive.

Shqipëria dhe shqiptarët mund të bëjnë një përparim absolut. Por ajo që ka rëndësi në botën e sotme është përparimi relativ, krahasuar me kombet më të zhvilluara. Në se përparimi relativ është i ngadaltë Shqipëria do vijojë të bjerë dhe jo të ngjitet në shkallët ndërkombëtare.

Drama, orgjia e një udhëheqje të keqe, pandemia e korrupsionit, dreqi i nepotizmit dhe i lidhjeve do ta shkatërrojë vendin dhe shoqërinë tashmë të hutuar, të lodhur, të humbur në tranzicionin për askund, ku drita do hijëzohet nga interesat kallpe partiake vendore dhe ndërkombëtare.

Pas vdekjes së Enver Hoxhës, shqiptarët e hapën kutinë e Pandorës kur hodhën vështrimin kah Perëndimi, si diçka për t’u kopjuar dhe ndjekur. Por vendet perëndimore janë shembulli i parë që nuk duhet kopjuar ose përqafuar si standard për zhvillimin e botës. Kanadaja dhe SHBA nuk kishin për të qenë ato që janë sot po të mungonte diaspora masive e personelit të kualifikuar që zbarkoi në brigjet e tyre. Evropa Perëndimore nuk do ishte ajo që është sot po të mungonin shekujt e kolonizimit të madh dhe nganjëherë të tepërt dhe asgjësimi i territoreve të largëta ku shoqëritë u masakruan dhe iu nënshtruan sistemeve dhe standardeve që nuk ishin të përshtatshme.

Shqipëria duhet ta ndryshojë kursin e saj të qeverisjes dhe udhëheqësinë që ta ndryshojë historinë e vet. Vendi duhet të përqafojë një bashkëpunim të skajshëm me fqinjët e saj, përfshirë Kosovën por edhe Maqedoninë dhe Serbinë. Një treg i madh do t’i sjellë përfitime kujtdo në Ballkan. Protagonistët e vendit dhe intelektualët duhet ta dëgjojnë thirrjen time dhe t’i bashkojnë forcat për të nisur një paspolitikë, si një paradigmë udhëheqje alternative. Mediokrët dhe të korruptuarit duhet ose të heqin dorë, ose të përqafojnë ndryshimin rrënjësor.

Interesi i përgjithsëm duhet të vihet para atij individual, deri kur Shqipëria të mbërrijë një nivel të arsyeshëm mirëqenie, shumë më të lartë se sa ai i tashëm.

Zelli im është i kujdesëshëm, i saktë dhe i ndershëm. Ky portretizon një pjesë të drejtpërdrejtë dhe përshkruese, tregimtare të opinioneve që kam grumbulluar nga rreth njëqind personalitete. Kushdo që dëshiron të më sfidojë mua, mund të takojë protagonistët vendorë që më kanë mirëpritur në republikën më miqësore të Evropës.

Ndihem i besueshëm dhe rehat me analizën time. Po të flas statistikisht nuk mund të jem gabim ose rremë pasi kam folur dhe kam shpenzuar qindra orë me njerëz të vërtetë dhe vizionarë të vendit.

Po ju flas juve, o shqiptarë. Ka ende kohë për ta riparë rrugëtimin tuaj përpara për një të ardhme më të mirë. Duhet të jeni të patrëmbur dhe kurajozë. Mund ta bëjmë këtë së bashku me ndihmën e Ëndërrimtarëve Ekspertë.

Republika evropiane më e bukur dhe më miqësore mund ta përmbushë ëndrrën, por jo me lojtarët dhe dirigjentët e tashëm.

 

 

Bardhyl Selimi

Nga : Bardhyl Selimi

5 janar 2016