Vargje poetike të shkëputura nga libri “Shkodra në 12 Yje” i autores Farida Zmijani Ramadani.

 

12417674_1021490827893289_1629030095766071621_n

Shkodra në 12 Yje

 

Guidë me 5000 vargje. Shkodra ku bukuria dhe vlerat bëhen NJË me relaksin.

F Kraja- Stefan Zweig-u, në librin e tij kushtuar shkrimtarit të madh francez  Honoré de Balzac thotë :-Ai që nuk ka qenë asnjëherë në Paris, mjafton të lexojë veprat e Balzakut dhe do ta shëtisë Parisin, duke e njohur atë në të gjitha skutat e tij.

 

 

Farida Zmijani Ramadani i këndon qytetit dhe djepit të saj Shkodrës:

 

 

I

 

Kalaja Rozafa

 

Bukuroshja e pafjetur shekullore,

Me Liqenin, Bunën e Drinin përdore

Harmonizim i shkëlqyer i natyrës,

Parajsën mjedisore e ke pranë fytyrës,

Krijimtaria e fantazisë magjiplote,

Pushtim i një legjende që në themele,

 

Konstruksioni:3 oborre, Muzeumi- me plot njëqind mijë artefakte,

 

Legjenda

 

Shkodranëve duket i ke bërë magji,

Me fije lavdie në zemër i ke hyrë,

Si logo përfaqësuese kudo me ty,

Lart si shqiponjë gjithmonë ato sy.

 

Aktivitetet- nuset, femijet, shkrimtare ,piktore, artist

 

Zotat Kalasë Rozafa i kanë falur përjetësi,

Gjejnë vend pushimi në çdo stinë,

Bukuroshja jonë e shekujve të folura,

E njohur, e vlerësuar tashmë nga gjithë bota.

 

 

II

 

Liqeni i Shkodrës eleganca arkitektonike,

 

Pamje e magjishme e natyrës fantastike,

Më i madhi në Gadishullin Ballkanik,

Tërheq syrin e çdo njeriu nostalgjik.

 

Liqeni, kënga që përshkon preludin e dashurisë,

Fjalëpak, ku malet kërcejnë Valsin e Lumturisë,

Fsheh ëndrra të bukura ndër tallazet e lehta,

Ku sa herë afrohesh ndjen se fort rreh zemra.

 

Si një tapet shtrihet Pedonalja e madhe,

Vizitorë shkodranë në verë disa çaste,

Infrastrukturë mjaft e arrirë e mjaf e pasur,

Njësi tregtimi të Bexhistenit gjigand fare afër.

 

Baret dhe  restorantet përgjatë rrugës ofrojnë gjithçka,

Vizitorëve të zonës të mos i mungojë asgjë,

Ura antike vështron të renë me xhelozi,

Prej 120 vitesh pranë Liqenit ishte shtrirë,

 

Mbi 45 lloje peshqish, qefulli, levreku e trofta,

Krapi, karasi, blini, shojza e plot skorta,

 

Gjeni 250 lloje shpendësh ku gjysma janë migrues,

Pjesa tjetër si zogj autoktonë foleformues,

Pelikani kaçurrel (nesiti, gemi) zë vendin e parë,

Listuar Liqenin në nivel Ndërkombëtar.

 

Latosi(kasarani) bimë frutore e rrallë me një veçanti,

Rrënjët i ka në ujë por nuk bën frut kur s’bie shi.

 

Legjenda e Liqenit flet për një vashë bukuroshe,

Që harroi të mbyllte grykën e kroit në qoshe,

 

Shiroka ka një breg shumë të larmishëm,

Dikton peisazhe shpirtërore të lakmueshëm,

 

Shirokasit njerëz që dalloheshin për mikpritje,

Me qilimat e bukura thurur nga gratë e Zogajve,

 

Aktivitetet 20 qershori dita e Liqenit, Fshati i Paqes

 

Liqeni i Shkodrës me vlera të pavdekshme,

Me pasuri shëndetësore e mjaft zbavitëse,

Mjedis didaktik për studime shkencore,

Liqeni dhe Shkodra si dy miq të vjetër  përdore.

 

 

III

 

Teatri Migjeni                                   

36 këngëtarë, aktorë, humoristë

 

Në qendër të qytetit ngrihet madhështorë,

“Tempulli i Kulturës” me të drejtë i thonë,

Mbi 65 vite dhuroi artistë profesionistë,

Këngëtarë, muzikantë, aktorë e humoristë.

 

 

Në qendër të qytetit ngrihet madhështorë,

“Tempulli i Kulturës” me të drejtë i thonë,

Mbi 65 vite dhuroi artistë profesionistë,

Këngëtarë, muzikantë, aktorë e humoristë.

 

Teatri me yje të panumërta që e mbajnë gjallë,

Si xixëllonja në qiellin e Shkodrës ngjajnë,

Ndriçojnë kurdoherë e asnjëherë nuk do të shuhen,

Në parajsën e kulturës shkodrane do të ruhen.

 

Teatri thirrja shpirtërore e njerëzimit që dikton,

Dashuri të mbjellë ndër breza që në embrion,

Veterani i kënaqësisë, mesazhi i lumturisë,

Duartrokitje pafund për tempullin e fisnikërisë .

 

 

IV

 

Stadiumi Loro Boriçi

arena e futbollit, 45  futbolliste e personazhe të futbollit

 

Ku fjala “GOL” zgjeron kupën e qiellit,

Befasohet nga oshëtimën e brohoritjes që dëgjoi.

Shkodranëve njëherësh dalë nga kraharori.

 

Vendi ku ngrihet në ajër i gjithë trupi,

Ku mijëra zemra me ndjenja mbushi,

Ku adrenalina instiktivisht çon duart nga qielli,

Ku drithërima e shpirtit bashkohet me diellin.

 

Të parët në botë për futboll ishin anglezët,

Të parët në Shqipëri padyshim shkodranët,

Momenti i filluar i futbollit në vitin 1908-të,

Dhuruar nga At Gut Ruter topi i rrumbullakët.

 

 

Për Muhamet Dibrën

 

Nuk mund të ketë Kombëtare pa Dibrën.

Shprehet trajneri Boris Apuhtin që ia dinte vlerën,

Presidenti i Buduçnostit me një surprizë si kujtim,

Hedh nga aeroplani një top Dibrës në këmbët e tij.

 

Si humbi si fitoi Vllaznia mbetet shpirti jonë,

Nuk plaket në mote, kuq e blu gjithmonë,

Zërat e brohoritjet e tifozëve zhdukin retë,

Shkodra njëherash shpërthyen “Ole…-të”.

 

Kenget e Bujar Qamilit dhe Frederik Ndoci

 

Galeria e futbollistëve për Shkodrën rrahje zemre,

Duartrokitje, emocione adrenalinë tifozash në deje,

Stadiumi si një gjigand ndjenjash zhurmëmadh,

Kujtime të bukura, përulje për shumë veteranë.

 

Stadiumi Loro Boriçi gjithmonë do ushtojë,

Brohoritje përherë për suksesin e skuadrës sonë,

Emocioni kufinjtë e gëzimit do kalojë,

E pavdekshme Vllaznia për Shkodrën do qëndrojë.

 

 

farida zmiani

Farida Zmijani Ramadani

 

 

V

 

Kompleksi Zmijani

 

  • Një kompleks sportiv i duhej Shkodrës,

Sportin ka në gen “Djepi i Kulturës”

Hysen Zmijani qytetit ia bëri dhuratë,

Frekuentimi të transmetohet ndër breza gjatë.

 

Kompleksi vezullon si një qytet i vogël sportiv,

Për gjenerata të reja që kanë një motiv,

T’i shërbejnë me kënaqësi vetes dhe shoqërisë,

Shëndeti i banorëve guri themelor i lumturisë.

 

Larg streseve të përditeshme,

Nga jeta e problemet e mërziteshme,

Që mbarë shoqërinë kanë pushtuar,

Kompleksi Sportiv Zmijani vendi i preferuar.

 

 

VI

 

Pedonalja Kolë Idromeno ku puthen mijëra vetë

 

Është bërë e hijshme e këndshme me të vërtetë,

Gurë të skalitur e të gdhendur rrugë e trotuare,

I kanë dhënë qytetit sy e emër për të hedhur valle.

 

1 Qershori  Festa Ndërkombëtare e Fëmijëve,

Si mike e përhershme me vezullimin e yjeve,

 

Magjia e ndërrimit të viteve në Pedonale,

Shënohet padyshim si dita e vitit më e gjallë,

Fishekzjarret pushtojnë me orë të tëra qytetin,

Kokën lart të gjithë në një vezullim shikojnë qiellin.

 

Lëre, lëre kur fillojnë kampionatet e futbollit,

Pedonalja rëndohet nga fansa të të gjithëfar’llojit,

Preferenca personale tifozë me skuadrat e zemrës,

Pedonalen përfshijnë pa frena ethet e festës.

 

Pedonalja me artet figurative si laitmotiv i bukur,

Zgjon ndjenjën e kreativitetit pamor të strukur,

 

Arenë si një mikrokozmos aktivitetesh,

Fototeka Marubi tërheqja e kujtimeve prej vitesh,

 

Stili vencian i Festës së Karnavaleve i jep gjallëri,

Masivisht aktivizim i shkollave nxënës dhe fëmijë,

 

Në Shkodër përherë banorët i këndojnë luleve,

Mbushur Pedonalja me freski si pranë bahçeve,

150 këngët si identitet melodinë shkodrane përcjellin,

Parfumin aromatik të kulturës mbjellin.

 

Pedonalja fshin nga jeta gjithë streset që keni,

E frekuentueshme, e dashur, shyqyr që e kemi,

Vend takimi, aktivitetesh,veprimtarish pafund,

Çdo shqiptar dhe i huaj këtu relaksohet shumë.

 

 

VII

 

Identiteti i Shkodrës Muzeu Oso Kuka,

 

Materiale pafund në të ndryshmet epoka,

Institucioni publik, kulturor e plot histori,

Traditë, trashëgimi, thënije, dokumente a veçori.

 

Rreth 12 mijë vizitorë në vit pushtojnë Muzeumin,

Sipas mundësive të tij ofron maksimumin,

Gjeografi e gjerë e vizitorëve vendas e të huaj,

Nga trevat shqipfolëse mbi tetë mijë të regjistruar,

 

Sektori i Arkeologjisë i vendosur në katin përdhes

Me gjurmët e para të epokës së Paleolitit të Mesëm,

Sektori i Etnografisë me objekte të shek XVIII-XX-të,

Konservimi kulturor mbi tetëdhjetë zeje trashëgimia vetë,

Oda e Pritjes me oxhakun monumental prej allçie,

Tavani në qendër me rozetën e gdhendur i ka hije,

Sektori i Historisë ëmbëlsisht thur kohën,

Me 455 objekte ngacmon tinëzisht memorien,

Biblioteka e Muzeut shërbyesja e studimeve,

Mbulon fushën e albanologjisë e të kulturave,

 

Portat kurdoherë Muzeu mban të hapura,

Njerëz të thjeshtë, historian, studiues apo artistë,

Këtu mendja sjell kohën pranë jush përsërit,

Kujtesa juaj historinë e një populli skalit.

 

 

VIII

 

I madhi Grand Hotel Europa prej vitesh,

 

Me qiellin çdo ditë duket sikur puthet,

Madhështor në zemër të Shkodrës ngrihet,

Ndërtuar për ta frekuentuar të thjeshtit dhe yjet.

 

Shumë vlerësime ky hotel ka marrë,

Nga operatorë të huaj dhe shqiptarë,

Për cilësi të lartë në Edicionin e 4-ët Botëror,

Mori në Madrid “Kupën e Artë” në dorë.

 

Grand Hotel Europa  një emër i madh,

Qytetit të Shkodrës kokën ia lartëson,

Simbol që shpreh për të shumë krenari,

Në qendër të Shkodrës si një Mbretëri.

 

 

 

IX

 

Hotel Colosseo ngrihet madhështor,

 

Prezantuar mjaft modern e bashkëkohor,

Simboli i përjetësisë së Romës,

Tashmë në qëndër të qytetit të Shkodrës.

 

Mrekullia e arkitekturës antike,

Gërshetuar me pamje simpatike,

Paraqitje vlerash të shprehura vërtet,

Me shkodranë e të huaj ai çdo ditë flet.

 

E kështu Colosseo në Shkodrën tonë,

Çdo gjë të bukur e të këndshme të ofron,

Adrenalinën periodikisht ta ngacmon,

E ti përsëri vjen se tepër e preferon.

 

 

X

 

 Shqiponja emër i madh që prek lartësitë,

Shoqërim i krenarisë që në embrion të Shqipërisë,

Drithërimë, emocion i përcjell çdo shqiptari,

Vendas apo në diasporë që shumë i merr malli.

 

Në hyrje të Shkodrës emri i kuq të tërheq,

Shkruar “Shqiponja” në kodër nga larg të thërret,

Sa kalon Urën e Bahçallëkut në krahun e majtë,

Emër që në këtë tokë do qëndrojë shumë gjatë.

 

Shqiponja në memorie shkruan “Relaks”

Ëndërrime si në një vallëzim “Vals”,

Galeria e fotove të realizuara nxit rikujtesën,

Frekuentimi sërish i Shqiponjës ia bëri vetes.

 

 

XI

 

Resorti ndriçues i Ilirisë,

Me madhështinë e një gjigandi,

Si medaljon i lashtësisë,

Hap krahët në shpat mali.

 

Mbartur me vlera e plot lavdi,

Si kurorë për gjithë epokën,

Përdore Kalatë Rozafa dhe Iliria,

Simbole për Shkodër Locen.

 

Dhe nuk mjafton me kaq, kënaqësia vazhdon,

Për një kohë të gjatë në kujtesë qëndron,

Preferenca e Ilirisë me vite do pasojë,

Mbi gjithë restorantet do të mbretërojë.

 

 

XII

 

 Dubai një emër që të çon larg,

Por që s’ke nevojë të udhëtosh,

Shkodra ta sjell në pëdhëmbë të dorës,

Ta shijosh e ta frekuentosh.

 

Kush ka frekuentuar Dubain tonë,

Në çdo kohë herët apo vonë,

Orkestrimi i lumturive nuk harron,

Miqve mbresat e këndshme ia transmeton.

 

Bashkëpunim me firma prestigjioze,

Pamje shërbim e mjedise mbretërore,

Kompleksi Dubai gjithnjë ju fton,

Lumturinë tuaj përherë dëshiron.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s