Gaspard Hons

 

Gaspar-HonsJPG

Gaspard Hons

http://www.margutte.com/?p=16694&lang=fr

 

Quand avez-vous commencé à écrire ?

 

À l’adolescence comme tous les gamins je pianotais des mots, des poèmes : la nature, les arbres, les sentiments. Dix-huit ans. Une longue période de maturation, l’optique professionnelle, les matières législatives, le droit social,… Tout ce qu’il fallait pour faire un parfait fonctionnaire ! au mitan de 35-40 ans : la poésie.

 

Comment définissez-vous la poésie ?

 

Définir l’indéfinissable, la poésie … la poésie est le lieu où se jouent toutes les modernités, où se creuse la littérature, la philosophie, l’homme des grandes profondeurs, où les langues s’inventent. Quelque part elle échappe à toute classification, elle transgresse toute règle, elle est révélatrice d’inconscient.

 

Poèmes par Gaspard Hons

 

Roses imbrûlées (extraits)

(Editions Estuaires, 2013, Luxembourg)

 

seul le séjour

dans une rose improbable

permet au poème âpre et solitaire

de frôler le possible et l’impossible,

l’obscurité et la lumière

 

être pensé comme

une articulation sonore

une abstraction lyrique

suffit au poème à naître

 

°

 

qu’elle fleurisse à l’intérieur

la rose perdue

qu’elle fleurisse

en de ça de celle à venir

 

le fleurissement de la non-née

ne la sauvera pas de la cueillette

 

tel est le destin des pensées

privées de portes de sorties

vers la lumière intérieure

 

°

 

à l’intérieur des roses fossilisées

une lumière persiste

trop proche pour être vue

trop lointaine pour être captée

 

elle éclaire sans éblouir

l‘intérieur des choses

 

°

 

ultime réalité

pire que rose rien

installée dans le silence

silencieux

où le vide nous envahit

pour ne rien dire

que la vie vivante :

 

roue sans centre

cloche sans battant

ombre sans forme

regard antérieur à tout œil

 

°

 

seuls les Matinaux

chercheront parmi les roses

 

les roses manquantes

 

dans les cendres de la nuit

où cligne une lampe votive*

 

*(André Breton)

 

 

Poezi nga Myrteza Mara

Poezi nga Myrteza Mara     MËRGUAR LUTJET   Brenda skeletit të kornizës, të dilemave të vjetra, ngjirret kori i korbave të thashethemeve, ndryshken akrepat e thyer të orëve të lodhura të jetës. Dhe varret bymehen nga dhimbjet e gurëve, … Continue reading

Urim, në 83-vjetorin e lindjes: NE, U TAKUAM ME NEXHMIJE PAGARUSHËN… / Nga: Prof. Murat Gecaj; publicist e studiues dhe përgjegjës sektori, në IIKSh

Urim, në 83-vjetorin e lindjes:

NE, U TAKUAM  ME  NEXHMIJE  PAGARUSHËN…

 

Nga: Prof. Murat Gecaj

publicist e studiues dhe përgjegjës sektori, në IIKSh

 

 

VLUU L210 / Samsung L210

VLUU L210 / Samsung L210

Nga e djathta: N.Pagarusha e M.Gecaj

 

Kush e ka lexuar një shkrim timin modest këto ditë, ka vërejtur që, ndërmjet atyre rreshtave, kam shënuar dhe një fakt domethënës: Bashkë me kolegët Namik Selmani e Zyba Hysa, në përbërje të grupit të Institutit të Integrimit të Kulturës Shqiptare, që vizituam Shkupin, Preshevën e Prishtinën, ishim pak kohë mysafirë edhe në banesën e këngëtares së madhe e të paparsëritshme të Kosovës e më gjerë, Nexhmije Pagarusha. Nismëtar për këtë vizitë u bë Namiku dhe ai u mbështet në ndihmën e koleges poete  nga Prishtina, Shefqete Gosalci, që ta gjenim shtëpinë e saj dhe, bile, me kënqësi na shoqëroi deri aty. Kolegët tjerë të grupit tonë do të bënin një vizitë të  shkurtër, në mjediset e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës. Ndërssa ne, tre “guximtarët”, duke iu shkëputur  asaj veprimtarie, morëm udhën për në shtëpinës e znj. Nexhmije”. Për këtë fakt, si me shaka, poeti Selmani u shpreh:”…Ndërsa ne, do të vizitojmë Akademinë Pagarusha”.

…E, si mund të  trokisnim, për herë të parë dhe të shkelnim në shtëpinë e kësaj këngëtareje “bilbil të Kosovës”, pa patur një buqetë të stërmadhe me lule të freskëta ndër duar! Se kështu, sadopak, ne së bashku do të shprehnim nderimin, respektin dhe vlerësimin tonë shumë të madh, ndaj një zonje, që zërin e shpirtit të saj e nxori prej aty dhe pastaj e shpërndau fuqishëm, nëpër Kosovë e Shqipëri dhe në të gjitha trojet e stërlashta shqiptare dhe deri në disaporën e largët, ku bashkatdhëtarët tanë janë shpërndarë, si i thonë një shprehjeje, “si zogjtë e shqiponjës”. Shefqetja na kishte folur edhe se Pagarusha nuk kishte qenë mirë me shëndet, kohët e fundit.

Pra, me këto ndjenja e me shumë mendime në kokën e secilit, trokitëm në portën e banësës së saj mikpitëse. Sakaq, vërejtëm si vezullimë dielli sytë e saj të shëndritshëm e të gëzuar, pamë që fytyra i mori pamje të kuqerremtë dhe i hapi krahët e na u hodh secilit në qafë, si një shqiponjë krenare, që pret vëllezër e motra nga Shqipëria. Nxituam që, secili nga ne, në këto çaste shumë emocionuese, të shkrepnim aparatet tona fotografike. Por, vallë, a mund të shprehej në ato foto, tërë ai mall, respekt e nderim, që kishim në zemrat tona për krenarinë e këngës  mbarëkombëtare shqiptare? Sigurisht, që jo!…

 

 

mr 16

Nga e djathta: Sh. Gosalci, N.Selmani, N.Pagarusha, Z.Hysa e M.Gecaj

 

Të pritur me dashamirësi e të gostitur nga znj.Meli, që i bënte shoqëri e miqësi Nexhmijes, zumë vend në divanët e saj të thjeshtë e të bukur. Ajo përsëri u ngrit dhe na përqafoi me mallëngjim, duke na uruar mirëseardhjen dhe duke na falënderuar për këtë vizitë të befasishme dhe shumë të mirëpritur prej saj. Secili nga ne, përpiqej të zinte vend pranë saj dhe të kuvendonte. Pastaj e ndërronte atë e ia lëshonte shokut, vendin e pëlqyr aq shumë, ku do të çmallej  e do ta dëgjonte më nga afër atë zë, që dje, pardje…dhe sa e sa vite më parë, e kemi dëgjuar, po se jo, dhe fshehurazi në Shqipërinë e rregjimit të shkuar. Në këtë “garë” për të biseduar me Pagarushën, e “fiton” radhën Namiku. Ai shpalos një libër të tij me poezi dhe nisë e lexon një nga ato, që dikur ia kishte kushtuar asaj plot nderim, respekt e mirënjohje. Vërej se këngëtaren e madhe e pushtojnë emocione të fuqishme. Pastaj, si për ta mbështetur krijimin e bukur të kolegut tonë, ajo çeli një dosje të trashë. Prej andej nxjerr disa poezi, që autorë të ndryshëm ia kanë kushtuar pikërisht asaj. Me duart e zërin, paksa të dridhur, ajo fillon e lexon disa vargje të tyre. Ndërsa ne shprehemi, se ajo meriton jo vetëm poezi të frymëzuara e të bukura, por dhe libra të tërë.

Në këtë mjedis, tashmë të gëzuueshëm, unë gjej rastin e i them Pasgarushës se, kohë më parë,  ia kam patur “zili” këngëtarit tonë Ardit Gjebrea, kur e kam parë në ekranet e TV, që janë takuar e përqafuar bashkë. Po kështu, i flas për kengëtaret e krahinës sime, Malësi e Gjakovës (Tropojë), për Fatime Sokolin, që u nda nga jeta në moshë të re; por dhe për Fatmira Breçanin, për të cilat ajo thotë se ua ka pëlqyer zërin e këngët e tyre. Por i tregoj edhe se, para disa ditësh, “Artistja e Popullit” Vaçe Zela kishte ditëlindjen, që e festoi atje në Zvicër. Për këtë arsye, me ndërmjetësinë e mikut tim në Gjenevë, Alfred Papuçiu, i dërgova asaj një mesazh përshëndetjeje dhe urimi. Nexhmija më dëgjon me vëmendje për këto, që i flas dhe thotë se Vaçja është këngëtare e madhe dhe se është e udhës që mos të harrohen kengëtarët as artistët, të cilët, me zërin dhe shpirtin e tyre,   iu përkushtuan Atdheut tonë të përbashkët.

Po edhe Zyba tregohet mjaft e emocionuar dhe, një e dy, e përqafon fort Nexhmijen, si ta kishte nënë ose gjyshe të saj. I tregon edhe se kënga brilante dhe e fuqishme e saj pëlqehet shumë, deri në Vlorën e saj. Ndërkaq, Pagarusha nga shikon ngultazi, me atë qetësinë e saj të admirushme dhe shprehet: “Që dje, unë u përmirësova pak nga shëndeti. Ndërsa sot jam e shëruar plotësisht, sepse më erdhët ju në shtëpinë time e më dhatë fuqi e gëzim. Por, ua jap fjalën, se nuk do të sëmurem, të paktën, edhe për një muaj!…” E vështrojmë atë në fytyrë dhe mundohemi të depërtojmë në botën e madhe shpirtërore të saj. Hedhim sytë për rreth e kudo shohim një mjedis  të thjeshtë. Ajo na tregon, meë domethënje, se RTVP i kishte lidhur një pension. Më pas, i dha një pension tjetër një fondacion gjerman. Prandaj, mori udhën e shkoi në drejtorinë e RTVP-së e u tha prerazi: “Tani, kam një pension të dytë dhe dua që ju të ma ndërprisni, se kështu mund të ndihmoni dikë tjetër. Ndërsa, ju falënderoj për atë pension, që më dhatë deri tani”. E, natyrshëm, kuptojmë se kështu veprojnë vetëm artistët e mëdhenj.

Minutat kaluan shpejt dhe si pa u ndjerë. I themi Nehxmijes se duhet të ngrihemi, pasi na prisnin kolegët dhe se do të shkonim për një takim me rëndësi, në Ministrinë e Arsimit, Shkencës e Teknologjisë së Kosovës. Por ajo sikur na lutet që të rrimë edhe pak, duke biseduar. Prandaj bisedën e kalon sa te Kosova e Shqipëria dhe te të gjitha trojet shqiptare. Se ka dashuri e mall që t’i shohë të gjitha përsëri dhe nëpër to të jehojë, prapë e prapë, zëri i saj i fuqishëm, frymëzues e optimist për një jetë më të mirë, në liri e demokraci, në paqe e lumturi të përbashkët.

…Nisemi ngadalë, për të dalë nga dera e banesës së Nexhmije Pagarushës dhe na duket se kemi qendruar vetëm pak minuta aty. E, secili nga ne dëshiron e shpreson që përsëri do ta vizitojmë e takojmë atë. Ndërsa ajo shprehet, paksa e pezmatuar nga ajo ndarje: “Faleminderit, që më vizituat…Ju pres të vini dhe të shihemi një herë tjetër!”

Nga shkallët e banesës së saj, e përshëendesim me dorë atë dhe ajo na buzëqesh, me ëmbëlsinë e një të mosharjeje dhe artisteje të madhe. Na ngjan se na shoqërojnë deri larg, tingujt e zërit të saj të papërsëritshëm.

 

(Ribotim: Tiranë, 1 qershor 2011)

 

Vizitë mbresëlënëse, në “Ak-Art Galeri” / Nga: Murat Gecaj

Vizitë mbresëlënëse, në “Ak-Art Galeri”

 

 

mr 1

 

Sot paradite, bëra një vizitë mbresëlënëse në  “Ak-Art Galeri”, e cila ndodhet  në Rrugën “5 Maji” të kryeqytetit, në “Concord Center”, kati i pare. Aty janë ekspozuar punime të bukura të piktorit të njohur nga Tropoja, Azem Kuçana.

Në foto, jemi duke shpalosur  Albumin me piktura të kësaj Galerie, “Realitet, përtej realitetit”: Administratorja e Galerisë, Vjollca Mema Kuçana, me  dy mbesa të saj, Adela e Arkida dhe unë.

 

Nga: Murat Gecaj

Tiranë, 7 maj 2016

Rëndësia e “Shtabit suprem të Kosovës” në ndërkombëtarizimin e çështjes së Kosovës (dhjetor 1944- tetor 1945) / Nga Muhamet Pirraku

Revista “Gjurmime albanologjike” Seria e Shkencave Historike Nr. 28, 29, 1998-1999   Prishtinë 2002     Nga : Muhamet Pirraku   Rëndësia e “Shtabit suprem të Kosovës” në ndërkombëtarizimin e çështjes së Kosovës (dhjetor 1944- tetor 1945)   Mbrojtja Kombëtare … Continue reading