Kohës kur robëruan zogjtë – Baladë nga Roula Triandafilou / Shqipëroi: Vasil Çuklla

 

roula

Baladë nga  Roula Triandafilou
Kohës kur robëruan zogjtë

 

Kohës, kur lumenj fjalëshumta
Kufijtë prekën, të detit
Dhe heshtuan

Kohës, kur vitet u fosilizuan
Aty ku ngrin edhe gjaku

Ku dielli pjek frymë dhe shtëpitë përdhese
Ku, lemëzuar, gjethedridhet dita

Dimrit të të bardhave statuja
Aty ku vet balta plumbon…

Rrethuar nga hije

U linda

Pëshpërimë ere, në mes kallamishtash
E vetmja pemë

Mes malesh të lartë ku trishti pikon
Qielli

Dy frymyme – ajër. Dy heshtje – shi

Në kohë të ngërthyra si të ishte dje
Dhe unë zog robinë
U linda…

 

 

Vasil cuklla

Shqipëroi: Vasil Çuklla

 

Poezi nga Vasil Çuklla

  Poezi nga Vasil Çuklla     Të matësh të pamatshmen…   Sekondat kalojnë, minutat kalojnë, orët kalojnë. Ditët vrapojnë, javët vrapojnë, muajt vrapojnë. Vitet hepojnë, dekadat hepojnë, epokat hepojnë Kalojnë, vrapojnë, hepojnë… ku shkojnë?! Llogarisim kohën. Masim kohën pa … Continue reading

Botimet Toena & Instituti i Librit dhe i Promocionit me mbështetjen e Programit “Evropa Krijuese” organizojnë promovin e librit “Ditari i një pabesie” të autorit qipriot Emilio Solomou – fitues i Çmimit Europian për Letërsinë – 2013. / Nga Irena Toçi

 

emilios-solomou-ftesa-e-zvogeluar

Botimet Toena & Instituti i Librit dhe i Promocionit me mbështetjen e Programit “Evropa Krijuese” organizojnë promovin e librit “Ditari i një pabesie” të autorit qipriot Emilio Solomou – fitues i Çmimit Europian për Letërsinë – 2013.

 

 

Botimet Toena & Instituti i Librit dhe i Promocionit me mbështetjen e Programit “Evropa Krijuese” organizojnë të premten, në dt. 16 shtator, në orën 12:00, në sallën “Aleks Buda”, Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në Tiranë, promovimin e romanit “Ditari i një pabesie” të shkrimtarit qipriot Emilio Solomou – fitues i Çmimit Europian për Letërsinë – 2013.

 

Ju mirëpresim,

 

 

irena Toci

Irena Toçi

Drejtore e përgjithshme

 

Botimet Toena

Rruga “M. Gjollesha”

K.P. 1420

Tirane – Albania

Tel. ++355 422 40 116

Fax  ++355 422 40 117

 

botimet.toena@gmail.com

redaksia@toena.com.al

irena.toci@gmail.com

 

http://www.toena.com.al

http://www.facebook.com/botimet.toena

http://www.facebook.com/Instituti-i-L ibrit-dhe-i-Promocionit

twitter.com/TOENABOTIME1

http://www.institutilibripromocioni.a l

http://www.librariatoena.com

http://www.instagram.com/botimet_toena

 

 

Dr. Jernail S. ANAND

  Dr. Jernail S. ANAND    English Author and Critic   Dr J.S. Anand is internationally acclaimed scholar, poet, educationist, environmentalist, philosopher and spiritualist. He is Ambassador to World Union of Poets, Italy, and Secretary General of the World Parliament … Continue reading

AMOR A TI / Poema de Maria Cerminara

maria

Poema de Maria Cerminara

 

 

AMOR A TI

 

Llegaste a mí cuando menos lo esperaba no sé como sucedió ni cuando pero lograste encontrar el momento ideal
de enamorar mi corazón y alma.

Sabes que cada instante de mi vida Estas aquí conmigo en que cada momento así lo siento y deseo y vivo .
Eres ese mar bravío de olas turbulentas y aguas limpias donde encuentro mi calma
y paz provocando ese amor prohibido donde todos quieren llegar a conocer porque es intenso sublime hasta pasional y sombrío ..
Lo único que deseo estar entre tu amanecer y cariño .Eres en mi inspiración me haces tocar las estrellas con mi suspiro ..

Cruzemos unidos navegando
Los cielos de nuestros océanos
Viajemos por los mares y solo
Quedarnos con el recuerdo
de nuestro dulce amor correspondido
y el calor de amor prohibido.

 

MariCer
1392016
Argentina.

 

Poezi nga Tyran Prizren Spahiu

tyran prizren spahiu

Poezi nga Tyran Prizren Spahiu

 

 

DERA E HAPUR

 

Rrëmbyer nga epshi i ekstazës

Dridhërimet e trupit ftojnë

Nga Brënda zjarri përvëlues

Pëshpërisin trupat valsin e mesnatës.

 

Ofshamat pjesë e lojës së zjarrtë

Zbarkojnë në fundin e rrugës

Lodhur djersitur buzët flakërojnë

Trupi lëngon për freski ujë të ftohtë.

 

Hesht trupi ndjenjat vallëzojnë

Qetësia lulëzon nën dritat e pishinës

Vazhdon odiseada e ëndrrimtarëve të natës

Ftojnë derën e hapur kthjellim ofrojnë .

 

 

MË SHKRUAJ

 

Qëndron e heshtur

Nga koha e zverdhur

Vajton vera për shkronjat e hedhura

Fletët gjysmë të shkruara.

 

Vazhdo të më komponojsh

Epshin të shuajsh

Për zeshkanen të pashuarën yll

Derdhe epshin në të shenjtin pyll .

 

Unë do qëndroj e lagur

Nga pikëverat e derdhur

E uritur të pres deri në amshim

Dhimbjen të ndajmë deri në ri-bashkim .

 

Ndiej hijen e penduar

Në shkronjat blu të shkruar

Frymon keqardhja për fjalët  në mërzi

Në germat e thurura në poezi.

 

Më vesh më bukuri hyjnore

Dhe me krahët e qëndisura lajmëtare

Në botën tëndë zhgëndër të ftoj

Zeshkanen ëndërr të përqafoj.

 

 

ZBUKUROVE TURPIN

 

Mos më ndjek
Me shikjim të djallosur
Ti natyrë e verbër
Shtëpi e rrënuar.

 

Atje mbi në kazamatë
Shfryve epshin si fundërrinë
Në bërllogun e ndjenjave
Ti shpirt zbrazur.

 

Vulose fatin
Me gënjeshtra
Zbukurove turpin
Me të prekura.

 

Ndihem i shkelur
Shumë i dhunuar
I pushkatuar
Ti vetëkënaqësi.

 

Marrëzitë e çmendura
Lojërat e ndyta
Ti e palarë natyrë
E veshur me gjemba.

 

Nga çorapet e pista
Trupi të kundërmon

Lëkura e fëlliqur
Qiejt vajtojnë.

 

Ik largohu
Futu në vetmi
Pendohu pendohu
Mos rastësisht gjen qetësinë.

 

Një ditë një ditë
Ndoshta
Tmerri i trupit
Gjysmë-dritëzohet

 

 

SHQIPTAR-ia

 

…duron egërsirën e urryer

Thonjtë e pistë të ngulitur

Mashtruar dhe e grabitur

Mijëra e mijëra vjet e ndyer.

 

Kanë shkruar kokat e ndritshëm

Në atdhe në mërgim

Pergamentet amanet janë lënë

Për Atdheun të dashurën Mëmëdhe.

 

Në errësirë si nuse e rrëmbyer

Futur në vrimën e zezë të gjithësisë

Në margjina të Europës hedhur

Dashurinë shpirtin të kanë sakatosur.

 

Feniksi i urritur u zgjua

Nga kështjella diellore shekullore

Kultura mileniumëshe ngritur

Zbriti në Shqypni.

 

E Pavdekshme je Zonjë e Vjetër

Elegante dhe Gracioze

Me gur të çmuar qëndisur

Bukuroshja ynë Arbëresha e Arbërve

Si Merimanga në Sh

pellën Hira

Syri i kaltërtë që shkëlqen

Do të të ruajmë si Librin e Shenjtë

Në Dheun Shqipfolës.

 

Zonjë e Vjetër Europiane

Në fron me kurorë mbretëreshe

Do të gëzosh mëvetësinë

Shtetësinë e merituar.

 

Kalorësit bujarë të bjeshkëve

Vallëzojnë në lartësi të foleve të shqiponjave

Gjëmojnë 36 shkronja të bekuara

Lindje perëndim jug veri.