GOLDEN FRUITS… / Poem by Susana Roberts

Poem by Susana Roberts
 
 
GOLDEN FRUITS…
 
At the dawn of times
In my heavenly world
It was handed a strange seal
Lying in the palm of the hand
I saw a lush garden
With golden fruits
That is the secret
The donations amazed me
Surprises in the extensive research
To find persons with extraordinary soul
These are the actual conditions we meet us
in any horizon
where brotherhood is blessed.
 
SUSANA ROBERTS-Argentina.
 

Poezi nga Josif Gegprifti

Poezi nga Josif Gegprifti   Skulpturat e Firenzes lëvizën… Në Firenze bie shi, banorët ende janë në gjumë. I tërë qielli ngjyrosur në gri. Mbështetur në parvazin e dritares, shoh se si bustet e njerëzve të mëdhenj, bëjnë dush në … Continue reading

Təranə TURAN uluslararası yarışmanın qalibi olub

Təranə TURAN uluslararası yarışmanın qalibi olub http://www.bizimyazi.az/?p=8547 26 aprel 2017-ci il tarixində İtaliyanın güney bölgəsində böyük Kalabriya inzibati ərazisinin Torre Melissa şəhərində keçirilən “VELIERO” Uluslararası Ədəbiyyat və Kinomatoqrafiya Yarışmasının sonucları açıqlanıb. “Fikir yazılır və yazı film vasitəsilə həyata gəlir” devizi … Continue reading

“KAM LINDUR E JAM RRITUR NË MJEDISIN E MAGJISHËM TË MALËSISË SË GJAKOVËS…” (Bisedë me krijuesen e talentuar, Valbona Hykaj) / Nga: Prof.Murat Gecaj; publicist e studiues

“KAM LINDUR E JAM RRITUR NË MJEDISIN E MAGJISHËM TË MALËSISË SË GJAKOVËS…”                                                         (Bisedë me krijuesen e talentuar, Valbona Hykaj) Nga: Prof.Murat Gecaj          publicist e studiues   1.Ku ke lindur ti, Valbona dhe çfarë di për prejardhjen tënde? Po, … Continue reading

Poezi nga Festim LITI

Poezi nga Festim LITI   UNIVERSI I DASHURISË Dikur, kur mblidhja diej, E rrezet i varja, në gjoksin tënd të bukur, Mbrëmjeve fluturoja i çartur, nëpër univers… Mblidhja yje me dritë hënore, Harkut të ndritshëm serenata i këndoja, Hijeshisë tënde … Continue reading