Poezi nga Etien Bekimi

Poezi nga Etien Bekimi
 
 
Prekmë
 
Prekmë!
Dhe malli do të vërshojë,
si zukatja e bletëve
dalë nga hojet
kërkuar mbretëreshën
 
Prekmë!
Dhe etja do të vërshojë,
si ujërat në shtratin e Nilit
baticë ardhur, qetësuar
në krahët e idilit
 
Prekme!
Dhe tundimi me zjarrin e ferrit
Do të zbresi nga qielli,
duke vëzhguar mëkatin
e magjisë çliruar
nga të tuat duar…
 
 
 
***
 
Ditës
Zbarko me arsenalin
tënd
Armë të mbledhura,
nga lashtesia
Vendosur kufijtë
e patjetërsushëm
Një tokë , një qiell,
ku mbizotëron
i vetmi diell..
 
Në bardhësinë tënde
lypsare rri unë
Zgjatur dorën drejt
teje
Për pak grimca lumturie
Të arnoj orët e mia…
 
 
 
Vetmisë
 
Më kërkon të shtrihem
në morgun tënd,
duke më ngrirë.
Gjak e trup
kthyer në kufomë.
Lëvizur orëve si somnambule
frymuar sa për të ushyer
zemrën në rrahje,
ku nuk i dëgjohen tik take.
 
Shtrirja ime
nuk do vendin tënd
vetmisë.

Poetja Leonora Lokaj fiton Çmimin e I në Konkursin Artistik për nder të 16 Qershorit ” Ditës së Çlirimit dhe të  Dëshorëve të Malishevës”

Poetja Leonora Lokaj  për pozinë ” Përjetësisht të lumtur ” shpërblehet me Çmimin I  Letrar  në Konkursin Artistik për nder të 16 Qershorit ” Ditës së Çlirimit dhe të  Dëshorëve të Malishevës”, organizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport, komuna Malishevë,  Kosovë. 

 

Përjetësisht të lumtur
 
Në epruvetën e jetës,
si varkë lundroj
lumit të qetë të natës …
besa shpesh lidhim të dy varkat
në të njëjtin dru dalim e shkelim
tokën e ndaluar!
 
Askush nuk heton,
si përvidhemi tinëzisht
kurrizit të natës
dhe nën dritën e zbehtë të hënës,
thithim gjoksin e jetës!
 
Shpirti si algat në det ledhatohet,
nga floku i fildisht i kujtimeve
në qetësinë e një nate ciklopi si kjo
dëgjohen zhurma kryqëzimesh…
Je apo s’je ti?
 
Të ndjejë afër edhe pse s’ të shoh,
ç’ mister ngritët mu përballë,
me valixhe mbushur plot vrapoj
natës që po vdes ngadalë.
 
Kush shkopis kopsat i pari
dhe ia përkëdheli gjoksin hënës?
Virgjërinë e agimeve kush e prishi?
Jo, s’ mbajë mend përgjigje…,
për lakuriqësinë e një jetë kaq të shkurtër.
 
Ne kuptohemi shumë mirë bashkë,
sytë nuk vrapuan kurrë ta kapin
Kopshtin e Edenit,
shijojmë një këngë të plagosur,
që na bënë përjetësisht të lumtur
…larg syve të botës.
 
 
Leonora Lokaj
 

Cila është poetja Rabije Bytyçi…. ( Rabije Bytyçi “….m’i vranë vargjet, por jo shpirtin!” ) / NGA: PROF. ZYMER MEHANI

Cila është poetja Rabije Bytyçi….   http://www.botasot.info/kultura/717602/cila-eshte-poetja-rabije-bytyci/     NGA: PROF. ZYMER MEHANI   Rabije Bytyçi “….m’i vranë vargjet, por jo shpirtin!”   Poetja Rabije Bytyçi u lind në fshatin Radost të Rahovecit, më 20 .5. 1965. Shkollën fillore e … Continue reading

Shtëpia Botuese “ ADA” publikon  librin “Të pikturosh fjalën…  / Të pikturosh dritën…”  të autorit Arqile Vasil Gjata

Shtëpia Botuese “ ADA” publikon  librin “Të pikturosh fjalën…  / Të pikturosh dritën…”  të autorit Arqile Vasil Gjata   Titulli: Të pikturosh fjalën…              Të pikturosh dritën… Autor: Arqile Vasil Gjata Redaktor: Phd. Shpresa (Fundo) … Continue reading

PAVOL JANIK

PAVOL JANIK Mgr. art. Pavol Janik, PhD., (magister artis et philosophiae doctor) was born in 1956 in Bratislava, where he also studied film and television dramaturgy and scriptwriting at the Drama Faculty of the Academy of Performing Arts (VSMU). He … Continue reading

Fadihla Masai

Fadihla Masai      Fadihla Masai is a Tunisian poet, novelist, Critic, researcher, and media person, who was born in Gafsa.  She works as a radio presenter at Gafsa Radio Station.  She has a Master’s degree in … Continue reading