“NUK MBETËN VARGJE TË FSHEHURA NË MUR,/ NUK MBETËN VARGJE TE LËNA NË HIJE!…”  (Disa radhë, për krijimet e poetes Mimoza Leskaj) / Nga: Prof.Murat Gecaj; publicist e studiues

  “NUK MBETËN VARGJE TË FSHEHURA NË MUR,/ NUK MBETËN VARGJE TE LËNA NË HIJE!…”  (Disa radhë, për krijimet e poetes Mimoza Leskaj) Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues   1. Për të hartuar një recension ose për ta … Continue reading

Poezi nga Xheladin A. Çitaku

Poezi nga Xheladin A. Çitaku   VELORE ZYMTËSIE * Shtigjeve të melankolisë bredhë rëndueshëm mendime t`sfilitura, në labirinthe ngatërruar në kohë të grisura hedhë hapin mendueshëm rrugëve ëndërrimtare, me ditën t`perënduar. * Fati braktisur ndër çapitje të jetës, vrullshëm shkarje … Continue reading

FILOZOFI E DASHURISË – Percy Bysshe SHELLEY / Shqipëroi Maksim Rakipaj

Poezi nga Percy Bysshe SHELLEY

Me rastin e 225 vjetorit të lindjes

 

FILOZOFI E DASHURISË

Me lumej bashkohen burimet,
Me detin bashkohen lumejtë
Era me qiellin përzihet
E ngazëllyer, me ndjenjë;
Asgjë në botë s’rri vetmuar,
Gjithçka, nga një ligj hyjnor
Gjen një shpirt për t’u bashkuar,
Përse imi me tëndin jo?

Shih si puthin Qiellin malet,
Qysh rrokin njëra tjetrën dallgët,
Lules – motër s’do t’i falet
Nëse përbuz të vëllanë;
Drit’e diellit përqafon dhenë
Dhe detin puth hën’e ndriçuar;
Gjithë kjo ëmbëlsi a ka vlerë
Në se ti s’më puth mua?

© shqipëroi Maksim Rakipaj

 

Shqipëroi Maksim Rakipaj

 

Shtëpia Botuese ” ADA”  publikon librin me epigrame ” Komunikim me hijen… ” të autorit  Ded Nikoll Luca (DENILU)

Shtëpia Botuese ” ADA”  publikon librin me epigrame ” Komunikim me hijen… ” të autorit  Ded Nikoll Luca (DENILU) Titulli: Komunikim me hijen… Autori: Ded Nikoll Luca (DENILU) Kopertina: Agim Sulaj Redaktore: Dorjana Sterkaj Botimi i parë, 2017 ISBN: 978-9928-244-19-2 Përgatiti … Continue reading