Ç’e madhe dritë në syt’ e tu! / Poezi nga Vaso Papaj

Poezi nga Vaso Papaj   Ç’e madhe dritë në syt’ e tu! Ta putha dorën dhe dita dimërore m’u bë pranverë. Zbathur, sandalet me rripa, s’do t’i harroj asnjëherë. Me sari* mbështjellur, si deti bardhë me dallgë blu, ç’e madhe … Continue reading

Advertisements

Kalendari poetik: Vinícius de Moraes / Përgatiti materialin Maksim Rakipaj

Kalendari poetik: Vinícius de Moraes Më 19 tetor është data e lindjes për Vinícius de Moraes (1913-1980), poet, këngëtar, kompozitor, dramaturg dhe diplomat brazilian. Në saje të një burse studimi dhënë nga qeveria britanike në vitin 1938, studioi për letërsi … Continue reading

Advertisements

Për dashurinë e Perëndisë (Fragment – Letra e dymbëdhjetë) / Përktheu nga frëngjishtja Marjeta Shatro

Nicolas Boileau-Despréaux ka lindur në Paris në 1636 dhe ka vdekur në Paris në 13mars 1711   Për dashurinë e Perëndisë/Zotit (Fragment – Letra e dymbëdhjetë)   A doni të dini nëse besimi në shpirtin tuaj Ndez vrullin e një … Continue reading

Advertisements

Arbnorja gjuhë e Parë ! / Poezi nga Abdi Përgjegja

Poezi nga Abdi Përgjegja   Arbnorja gjuhë e Parë ! “Zoti, nuk i dëgjon ata që i luten n’gjuhë t’huaj”. Jo rastësisht i dha gjuhën cdo kombi n’kët Botë, Secili të flasë gjuhën e tij, i lirë e t’mos vuaj, se … Continue reading

Advertisements

Poesie di Antonella Commendatore

Poesie di Antonella Commendatore   Questo Amore L’ Amore che mi hai fatto conoscere e donato, ha fatto nascere in me, fuoco, passione ardore, scatenato brividi e adrenalina pura, sussulti e palpiti. Adesso sono donna come mai lo ero stata e … Continue reading

Advertisements

Poezi nga Vladimir Avdulla Muça

Poezi nga Vladimir Avdulla Muça   NDARJA ME NËNËN Frymën nga gjoksi e nxorri thellë, Tek sytë tanë ajo zhytej; Një lidhje hyjnore këtë herë U çfaq në çastin kur jeta ngrysej. Kur tost i shpirtit ate natë Ja theku … Continue reading

Advertisements

Poezi nga Lola Musliaj Agaj

Poezi nga Lola Musliaj Agaj     MOHIM   Jam një shpirt në arrati , pa Atdhe, pa themel, pa qiellin tim, ndërsa mes turmës përzihem, ndjehem më e vetme se kurrë. Zhurma të pakuptimta që shqisat refuzojnë t’i kuptojnë, … Continue reading

Advertisements