Publikohet Nr 24 i revistës “Travel ” 

Publikohet Nr 24 i revistës “Travel ” 

TRAVEL
revista shqiptare e turizmit rajonal
www.albaniantravel.info
revista@albaniantravel.info

 

Editorial              | Come to my home | Irhan Jubica

Forum                  | Qindra udhërrëfyes të çertifikuar, por guidat e huaja vijojnë punën në sitet turistike shqiptare           |  Arben Kola, Florika Rodakaj, Piro Katundi, Ardiola Alikaj, Lazjon Pjetri, Eltjana Shkreli,  Adrian Mitrovasili, Matilda Guci, Aigin Teqja, Aleksandër Filipllari

Intervista            | Milva Ekonomi: Prioritetet e turizmit shqiptar nuk duhet të ndryshojnë | Irhan Jubica

Destinacione    | Berati, 2400 karat ofertë turistike | Travel

| Saranda në vjeshtë? Po, madje edhe në dimër | Soraldo Nebo

| Mikpritje pukjane me ngjyra vjeshte | Travel

Gjurmë                | Kavaja, qyteti mesjetar me rrënjët antike | Zyhdi Shehi

Gallery                                | Skulptori Arben Bajo, ekspozitë personale në galerinë FAB | Ermir Xh. Hoxha

Gastronomi       | E gjithë bota në Hotel Adriatik | Flora Xhemani Baba

| Aler Restorant: Çfarë planesh keni këtë fundjavë? | Travel

Reportazh          | Di një vend në Shqipërinë e bukur – ai është Kepi i Rodonit | Flora Xhemani Baba

Around                                | Kampionati i Peshkimit Sportiv, fat apo zotësi: Peshkatarët zgjedhin miqësinë në Rrjoll të Velipojës | Travel

Trend                   | Njihuni me 2 fituesit e Konkursit të Ideve të Konferencës 2 Turizmi në Qarkun Shkodër:

  1. Stanet, ky produkt i ri turistik pret mes malesh fshehur
  2. Zemra e Malësisë në Shllak

Tradita                 | Bukë, kripë e zemë – mikpritja e trashëguar ndër breza | Travel

| Aromë Kolonje | Anila Çuçllari

Outdoor              | GlobalLimits Albania The Hidden Treasure: Nga Berati në Butrint, mes thesareve të fshehura të Shqipërisë | Travel

| 10 lundrimet e mia me kanoe rreth e rrotull Shkodrës | Kastriot Faci

Itinerar                                | Me qerre dhe kuaj si romakët, nëpër gjurmët e rrugës Egnatia | Artur Guni

Natyra                  | Kelmendi, natyra e rrallë në gji të Alpeve | Rozafa Topalli

Pics-trip               | Udhëtim përmes fotografisë së të talentuarës Ina Toska | Travel

Traveller              | Udhëzues mbijetese për ngarjen e makinës nëpër Shqipëri | Anne Slater-Brooks

| Unique traits of Albania | Jona Kuka

Made in Albania | E begata Shqipëri e Mesme dhe kantina Kokomani| Rezarta Delisula

| Rezidenca Jazoj në Radhimë, Vlora që nuk njihni

| Engoba, tradita mijëvjeçare ballkanase e gdhendjes së qeramikës, në Vlorë, në atelienë e artistit Zeqir Alizoti

| Kantina Herta, nga vreshti në gotë

| Ferma Amalthia, bio-organikja në tryezën tuaj

| Birra Puka

Kronikë                | Ekspozita “Arkitektura tradicionale – Kullat” prezanton në Tiranë draft-Kodin e Dizajnit të Thethit

| “Mozaik Kruje” në Pazarin e Ri të Tiranës

| Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore reagon për ndërtimin në Butrint

| Ministri Klosi zgjedh Krujën në Ditën Botërore të Turizmit

 

Si dhe rubrikat e përhershme: Events | Shifra |Travel Portal etj

Poezi nga Vasil Tabaku

Poezi nga Vasil Tabaku   SHQIPËRI NËNË PERËNDISH Shi dhe përsëri shi Qiejt Derdhen Mbi ty SHQIPËRI e përmbytur, e braktisur, e lënë në mëshirë në vetmi me dhimbjen tënde prej nëne, për bijtë që vuajnë… Rënkonë,Shqipëria ime dhëmb dhe … Continue reading

Ditën e Hënë, dt 30 tetor 2017, ora 18:00 në kafe “LUX”, Pallati i Kulturës organizohet aktiviteti Letrar “ME KRIJIMTARINË E POETES  ILIRIANA SULKUQI ” / Klubi Poetik Tirana

ME KRIJIMTARINË E POETES  ILIRIANA SULKUQI Ditën e Hënë, dt 30 tetor 2017, ora 18:00 në kafe “LUX”, Pallati i Kulturës organizohet Aktiviteti Letrar “ME KRIJIMTARINË E POETES  ILIRIANA SULKUQI ” Do të jetë e pranishme dhe autorja Klubi Poetik Tirana