Poezi nga Marjola Saliu

Poezi nga Marjola Saliu
 
 
***
 
..ne mua koha ka ndalur
fryma s’ është më frymë
zemra s’ është më zemër
rrahjet s’ janë më aty…
 
…në pellgun e kujtimeve
mbytem, humbas…
…Ky bagazh ndjenjash është tepër i rëndë
ngarkuar nostalgjie po më çmend!!!
 
 
 
Antonime
 
Ne të dy
jemi mbrëmja dhe mëngjesi,
që puthen vetëm për një çast
pastaj rrinë orë të tëra larguar
 
Ne jemi
rrëkeza që rrjedh e paqtë dhe deti me tallaz
mbetemi gjithmonë të njëjtët
vetëm thinjat nëpër flokë na janë shtuar
 
Ne të dy
jemi nata dhe agimi
jemi stuhia dhe heshtja para saj
jemi buzëqeshja dhe trishtimi
Dashuria jemi, po dhe vdekja e saj.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s