Kalendari poetik: José Saramago 1922-2010 / Përgatiti materialin : Maksim Rakipaj

José SARAMAGO Kalendari poetik: José Saramago 1922-2010 Ka ditën e lindjes sot Zhoze Saramagu; qe shkrimtar, gazetar, dramaturg, poet, kritik letrar dhe përkthyes portugez, fitues i çmimit Nobel për letërsi në vitin 1998. Nga shqipërimet që kam prej tij, përzgjodha … Continue reading

Advertisements

Më prit…! / Poezi nga Alketa Shehu

Poezi nga Alketa Shehu     Më prit…!   Udha ime është ëndërr drejt asaj që besoj.   Udha më shpie diku ku dita është më e shkurtër nata më e gjatë, ku dimri është i acartë.   Udha ime … Continue reading

Advertisements

Blues in memoriam – Wistan Hugh Auden / Solli në shqip Petrit Sulaj

Poezi nga Wistan Hugh Auden   Blues in memoriam Ndalni krejt sahatët telefonit këputjani telat qentë mos i lini të lehin mbylluani shpellën me një kockë. Bëni të heshtin pianot duke u rënë tambureve nxirni nga arkivoli të vdekurit futni … Continue reading

Advertisements

Poems by Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter

Poem by Eliza Segiet   Inverted Time What am I doing here? Am I amusing myself? I’m looking for youth among young people. Mental mirages are like flights between good and evil. I listen to stories about the wonders of … Continue reading

Advertisements

JUAN KARLOS GALEANO / Përktheu materialin në shqip Agim Mato

JUAN KARLOS GALEANO Juan Carlos Galeano lindi në vitin 1958 në Florencia të Amazonias Kolumbiane. Në 1983 emigroi në Sh. B. A., ku jep leksione për poezinë latinoamerikane dhe kulturën e popujve të Amazonës në Universitetin shtetëror të Floridës. Ka … Continue reading

Advertisements

Poemas de Miroslava Ramírez

Poemas de Miroslava Ramírez    No comprendo No comprendo muy bien éste vacío, cuando la noche duerme melancólica Mis suspiros se aprestan a meterse entre las sábanas, atraídos por las yemas de tus dedos … Pero tu sombra vuela tras … Continue reading

Advertisements

Poezi nga Leonard Bixhili

Poezi nga Leonard Bixhili   ” SHPELLA  E  PIRATËVE “ ( Libër për fëmijë i autorit Petro Marko ) Një shkëmb i ndarë më dysh, me pamjen e shpellës (të tillë ka plot në bregdet ) një përrallë e shkruar … Continue reading

Advertisements