Poezi nga Lola Shehi

Poezi nga Lola Shehi

 

MENDIMI I PARË

Mëngjeseve larë në vesë
Kur jemi zgjuar të përqafuar
Në netët pa hënë
Kur s`mbaj mend pse jemi grindur
E jemi zgjuar buzëvrarë
Me sy të ënjtur
Mbushur rrathë mavi
Zemëruar e trishtuar
Në netët e pakta
Kur s`kemi fjetur në të njëjtin shtrat
A ndoshta
As në të njëjtën dhomë
Në qytete larg njeri tjetrit
Rrallë, po shumë rrallë
Edhe në të tjera shtete
Asnjëherë s`të kam pyetur
Po gjithmonë kam dashur të di
Dhe ende dua ta di
Nëse jam
Mendimi i parë, i zgjimit tënd…

 

PAKT ME PERËNDITË

As në ëndërr s`kisha mundur të të shoh
Mbi pendla shtegëtarësh, fluturonte malli për ty
Sythet i bulëzoi larg. në një vend të ngrohtë
Mbi mollëzat ngrirë akull, e solli një vesë shi

Rrëkezat e brishta, zbritën në luginën e etur
E piva çdo pikë, si të kisha fjetur në Sahara
Vrapova këmbëzbathur stepave të thata prej kohësh
Ngarkuar si hamall, mallin tënd në krah

Oooh sa më paska marrë malli për sytë e tu
Ndërrimin e stinëve, nuk di sa gjatë e paskam pritë
Një yll i larë në serm, zbriti gjithë naze nga qielli blu
Buzëbrëmja, ndërroi destinacionin, në çast u bë ditë

Mos vallë i dashur, fluturove me zogjt në shtegëtim?
O si agjent i regjur, trajektoren iu përgjove me satelit?
E pamundur të gjesh vendin, ku piklojnë grimca malli
Vetëm nëse më parë ke pas bërë pakt me përënditë.

 

SKENAR I HERSHËM

Kur ishim të dashuruar
Për të të vënë në provë,
Mbase edhe për tu përkëdhelur
Vendosa një ditë mos të vi në takim
Për të shmangur pendimin në çastin e fundit
Të gjitha veshjet i krodha në kazan
Mbeta me një palë nallane në këmbë
Veshtur në trup, një të dalë boje fustan
Në orën e takimit, shtërngoja zemrën në duar
Dhe si gurë mulliri rrotullohesha në oborr
Matanë portës sime, më zunë sytë një djalë të vogël
Ishte fqinja që dinte sekretin, e m`a bënte më dorë
Nën kurorën e ullirit, nxinin nga zemërimi sytë e tu ngjyrë ulli
U ndjeva triumfatore, se t`a shkela krenarinë e burrit
Nuk e kishe kapërdirë mungesën time,
Kishe ardhur,Ti.
Sonte,
Kam ndërmend të ringjis në skenë të njëjtin skenar
Tani, kam shumë më shumë veshje, ndaj
Sa munda, i mbylla në lavatriçe
Pjesën e mbetur, i nxora të lagen në shi
Me shpresën…Se do ta shkelësh sërish krenarinë e burrit
Me shpresën… Se drejt meje, do vraposh sërish, Ti
Paskam dremitur ca…

 

NATË E BEKUAR

Kësaj nate dimri,
Ia vrava heshtjen
Me zë klithmë të stonuar
Mbi kitarë,
Ndizej flakë shpirti i kitaristit
Ndër vargje poezie
Shpirti trishtë qe shkruar…
Me zërin tim të grisur
Ia vrava heshtjen e motshme
Kësaj nate të bekuar.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s