Kulti i atdhetarizmit dhe familjes në një libër me poezi (Shënime për vëllimin poetik “Thashë, të bëhem edhe unë poet” të Viron Konës) / Nga Sejdo Harka

Kulti i atdhetarizmit dhe familjes në një libër me poezi (Shënime për vëllimin poetik “Thashë, të bëhem edhe unë  poet” të Viron Konës)   Nga Sejdo Harka Shkrimtari Viron Kona, ka vite që bën emër me krijimtarinë e tij të … Continue reading

Poezi nga Rami Kamberi

Poezi nga Rami Kamberi   NDËR TEHE, BETEJASH… Për çlirim Syzana e malësisë, nga prehen’ i tokës, foli me dashni Për bashkim Shpërthyer, nga gjaku i lapidarit, Dëshmorë dhe Shipni Ku buk’ e krypë, kalit shtatin e burrërisë, ndër lavdi … Continue reading

Prozë eseistike e urtësisë popullore: Historia e një qyteti dhe fati legjendar i bijve të saj. ( Mendime rreth librit “Misteret e Parisit të vogël”të shkrimtarit Kristaq Turtulli ) / Nga: Zhuljeta Grabocka Çina

Prozë eseistike e urtësisë popullore: Historia e një qyteti dhe fati legjendar i bijve të saj. Mendime rreth librit “Misteret e Parisit të vogël”të shkrimtarit Kristaq Turtulli Historia dhe jeta e njeriut, individi dhe kthesat historike, ngjarjet dhe Lufta e … Continue reading

Poezi nga Xhemal Gora

Poezi nga Xhemal Gora   SHTEG PËRJETËSIE Ndizu llavë rini…digju përvëlim Çdo sekondë rrëmbyer ktheje zjarr, stuhi… O afsh… ndjenjë zemrash… O rrebelim… Me guxim të çmendur, ashtu si di ti… Mëria dinake, nëpër errësirë… Terri shekullor luftrash…oh… lëndon… Ndriçim … Continue reading

MEXHID MEHMETI, PENË E NDRITUR E KOMBIT… ( Disa fjalë për romancierin, poetin, dramaturgun, e publicistin, Mexhid Mehmeti) / Nga Bilall Maliqi

MEXHID MEHMETI, PENË E NDRITUR E KOMBIT…

Disa fjalë për romancierin, poetin, dramaturgun, e publicistin, Mexhid Mehmeti

Mexhid Mehmeti shkrimtar me vlera të qëndrueshme artistike, shkrimtar i kompletuar me të gjitha zhanret letrare, i shpërblyer me shumë çmime, si në fushën e poezisë, poashtu edhe në prozë, i përkthyer në shumë gjuhë të botës dhe në kinezisht, i prezantuar nëpër shumë revista prestigjioze dhe në Almanakun Botëror të Poezisë. Është laureat i çmimit “Hivzi Sulejmani” nga LSHK, për veprën më të mirë në prozë, romanin “Shtatë ditë pas vdekjes”, laureat i çmimit “Ymer Elshani” për romanin trevëllimësh për fëmijë “Çamarrokët”.
Janë disa nga arritjet e tij në planin afirmativ letrar, me të cilat na bën të ndihemi mirë e gjithë komuniteti shqiptar që jeton në Krahinën e Preshevës dhe më gjerë.
Kur shumica e miqve krijues menduam që shkrimtari Mexhid Mehmeti nuk do të shkruaj për fëmijë, ai doli me librin e tij të parë (poemë) për fëmijë “ Pallati me yje”, për të vazhduar me romanin trevëllimësh “Çamarrokët” (1, 2 dhe 3).
Kjo pendë e ndritur e kombit nuk u ndal me kaq, ai na solli edhe një vepër kapitale, i pari në letërsinë shqiptare, fjala është për romanin shtatë vëllimësh “Ecejaket e Herolindit”, me të cilin ka bërë një “revolucion” letrar, me profilin e tij prej shkrimtari që radhitet në rangun e shkrimtarëve të mëdhenj shqiptar.
Ky roman shtatë vëllimsh, lexohet si një tërësi prozaike, por mund të lexohet edhe veç e veç, dhe me këtë lexuesi i ligjerimit poetik për fëmijë do të kënaqet së lexuari këtë vepër e cila lirisht mund të thuhet se është kryevepra e tij e kësaj fushe.
Në secilën pjesë të romanit, kryepersonazhi, Hero Lindi, paraqitet dhe shetitë në shtatë botët, si:
Bota e territ, e ëndrrës, e përrallës, e gënjeshtrës, e ngrirë, e shpresës, dhe e dritës. Pra nga bota e territ deri në atë të dritës, si një ëndërr e gjatë e tij, e shoqëruar me ngjarje të ndryshme të cilat janë shumë të kapshme për imagjinatën e fëmijëve.
Ky roman shtatë vëllimsh i shkrimtarit tonë Mexhid Mehmeti, padyshim do të hyj në letërsinë shqiptare për fëmijë si vepra e parë dhe e vetme e këtij lloji, e cila do t’i bëj nderë letërsisë shqiptare si shtatë vëllimshi i parë, por edhe nga vlerat artistike që i ka dhe mendoj që kritika letrare dhe studiuesit e letërsisë për fëmijë duhet seriozisht të merren me studimin dhe vlerësimin korrekt të kësaj vepre.
Shkrimtari Mexhid Mehmeti, përpos sukseseve të shumta që i ka arritur në planin krijues, ai është i dekoruar nga Presidenti shqiptar, Shkëlqesia e tij z. Bujar Nishani, me titullin “Naim Frashëri”, si dhe qytetar nderi i qytetit Fushë Kosovës…

 

Bilall Maliqi, shkrimtar

Poezi nga Heinrich Heine ( 13.12.1797 – 17.02.1856 ) / Shqipëroi: Sinan Vaka

Poezi nga Heinrich Heine
( 13.12.1797 – 17.02.1856 )
 
 
Endësit Sleziane
 
Me sytë e errët ku s’ thahen lotët
telajosh ulen, shpirtin sulin :
-moj Gjermani , qefin të hollë
dhe tre mallkime për ty thurim.
Ne endim, endim…
 
Mallkim për Zotin në acar.
shtrënguar dhëmbët prej urisë
Kemi besuar, kush na tall
e na përçmon me shpirtin pis.
Ne endim , endim…
 
Mallkim për mbretin qe ky hall,
se bëri kurrë të pikëlluar,
por zhvat prej nesh dhe çdo qindarkë,
të qenërve fatin na ka gatuar.
Ne endim , endim…
 
Mallkim atdheut tonë të shtirur,
ku ka veç turp e mosbesim,
ku vyshket lulja e porsa lindur,
ku krimbi joshet me kalbëzim.
Ne endim , endim…
 
Flatron tezgjahu e gërvin,
në ditë e natë ëndërrime,
Moj plaka Gjermani qefinin,
endim për ty me tre mallkime .
Ne endim , endim…
 
 
 
Asra
 
Çdo ditë hijeshinë falte
e mira bijë e sulltanit,
ku ndrinin ujrat me stërkala
mermerit sipër shatërvanit.
 
Çdo ditë priste skllavi i ri
në mbrëmje krejtësisht i qetë,
ku piklat loznin hijeshi,
veç dukej pamjes më i zbehtë.
 
Një çast princesha i afrohet
e sedërton me gurgullimë,
– emri djalosh a të kujtohet
dhe jotja gjindje, prej nga vijnë ?
 
E skllavi flet mes psherëtime,
Jam Mohamedi i mallkuar,
ASRA quhet rraca ime
që lind dhe vdes e dashuruar.
 
 
 
Shqipëroi: Sinan Vaka