Poema de Roger Casanatan

Poema de Roger Casanatan   DESTELLO Esta noche duermen las estrellas, oscuro firmamento ofrece sus misterios. Emociones paganas en excéntrica belleza! Danza la eternidad en pasiva existencia. Cóncavo silencio amablemente me rodea, aparente serenidad sostiene sepelio de las penas. Deslumbra … Continue reading

Poezi nga Zamira Agalliu

Poezi nga Zamira Agalliu

 

Ja pse

Ja pse i zhgarravis këto ditë bosh.
Të djeshmen, të sotmen, të nesërmen pa mend
Që brenda tyre shpirtin tënd më mirë të njohsh
Dhe jetën tinëzare drejt amshimit Tim dhe Tënd.

Ja pra brenga ime paskësh qenë ushqimi
I muzës sime si shiu vjeshtës pa pushim
Që s’ngopet nga vesa e nga trishtimi
Pastaj shuhet dalëngadalë në perëndim.

Po ti, prapëseprapë mos u dëshpëro
Kur mos t’më shohësh më tek dera
Nga dallgët e fatit mua më mbro
Më struk nga dimrat të çelë në pranvera.

Kur unë të jem larguar nga kjo botë
Ti mos më kërko në krah fluturash
As luledelet mos numëro është e kotë
Zëri im të dua të thotë, në sqep kanarinash.

 

Kënga e shiut

Shi jashtë dhe brenda natyrës sime
Rrebesh dëshpërimi nxitur nga moti a nga ti, s’e di, s’e di
Fjalët nga padurimi shpërthejnë muret e shpirtit
Pasioni vlon në tretësirën e ngopur të ajrit stinor
Petalet e rënduara në sytë e dasmorëve skeptik
Nuk pres fundin e rrem jo-jo
Dhe as fjalët e rreme
Në fund të fundit drita shuhet njësoj për të gjithë
Velloja është e hollë për të mbuluar fytyrat
Mes çasteve kërkoj të varros të shkuarën pasion vrasëse
E ardhmja mbuluar prej dëshpërimit depërton psherëtimën e së tashmes
Shkëlqimi në sytë e tu i dashur më burgos premtimin e virgjër
Kështu ka për të ndodhur kur jetohet mes dy çasteve
Pikëllimi i kohës të bën të mbytësh durimin
E dashuria është i vetmi oqean ku dua të zhytem
E vetmja e vërtetë lakuriqe që e prek
Fryma e riciklimit te ndjenjës iluzive
Trishtimi jashtë dhe brenda poezive
Sa më pëlqen zhurma e shiut mbi strehët e çatisë së zemërimit rrebesh.

 

Erdhi Pranvera

Ndërrimi e stinëve më bën çudi
Ato janë të vendosura si kurorë
Njëra- tjetrës i ngrejnë lavdi
Kur sythet mbron një shtresë dëborë

Edhe ti kështu bën çudi me mua
Që degëzat çel në stinën tënde
Ti më sjell fllad me fjalën të dua
Gonxhet e shpirtit herët m’i çmende.

Ku shkon botë? Copra jete…Copëza shprese… / Nga Dr. Diana Skrapari

Ku shkon botë? Copra jete…Copëza shprese…

 

Nga Dr. Diana Skrapari

 

Kerubinë me krahë të thyera

Bota ime,

Pse je verbuar?

Pse le dy jetimë

Vetëm sonte,

Në rrugë?

Në ftohtësinë e një qyteti,

Që ka banorë me

Zemra të ngrira,

Dy fëmijë,

Që ecin në rrugë,

Në kërkim

Të një fjalë të ëmbël,

Me sy të larë në lot,

Ti, botë e pabesë,

I vështron ata,

Teksa lotët rrjedhin

Në sytë e tyre.

Shihi mirë,

Ti botë hipokrite,

Që nuk ke shpirt.

Nata, nën vështrimin e yjeve të frikësuar, do të mbyllte shikimin e saj që të mos mbulonte këtë shfaqje horrori në tokë. Dy fëmijë shtrëngonin nofullat e tyre aq shumë sa që mos të nxirrnin nga goja e tyre klithmat e dëshpërimit të zemrës së tyre. Joel dhe Estelle, dy binjakë dymbëdhjetë vjeç u përballën me një provë të rëndë për shpirtrat e tyre të brishtë. Trupat e prindërve të tyre, Jakobi dhe Hannah, ishin para syve të tyre.

-Ata i vranë, pse Joel? Çfarë gjëje të keqe kanë bërë? Ata nuk vranë as një mizë? bërtet Estelle me dhimbje për një humbje që  mund të transformojë një shpirt të ndjeshëm në një humnerë të ftohtë.

Një burrë i veshur me të zeza sipas traditës yiddish iu afrua atyre dhe i lexoi një shënim të vogël të shkruar nga babai i tyre sikur të kishte parashikuar vrasjen e tij dhe atë të gruas së tij.

 

Kthim në Betlehem

Në Betlehem lashë

Shpirtin tim fëminor,

Kur qeshja me gjithë shpirt,

Dhe zemra ime mbushej me lumturi.

Ndihesha gjallë,

Në Betlehem.

Betlehem, unë nuk të kam harruar,

Hapat e mia të para në tokë,

Si njeri me shpirt dhe gjak,

Në tokën tënde, i kam bërë,

Duke thithur këtë ajër të pastër,

Bërtisja me zë të lartë:

“Unë marr frymë, ndjej, jetoj! ”

Edhe nëse një të premte,

Fati im u vulos,

Që trupi im do të kryqëzohej,

Por shpirtin tim,

Ata nuk do ta merrnin,

Ai i përket vetëm Atit tim,

Dhe Ai vendosi,

Se ai do të ishte i lirë,

Për t’u kthyer në Betlehem,

Për të ringjallur shpresën e humbur,

Se kjo botë,

Zinxhirët e skllavërisë,

Do të thyente një ditë.

 

Kthimi në Betlehem

Fëmijët e mi të dashur, unë jam xhaxhai juaj Isak. Vëllai im më paralajmëroi se jeta e tij ishte në rrezik në Aleppo, por ai më kërkoi t’ju shpëtoja dhe t’ju kthej te gjyshja juaj, Maria, nëna e babait  tuaj Jakob. Lotët e saj janë tharë kur Jakobi u rrëmbye. Ne pamë kudo dhe gjetëm një fotografi “Mjeku i vetëm që u shërben të varfërve të Aleppos”. Ishte Jakobi ynë! Ishim të gëzuar që Jakobi ishte ende gjallë. Ai i shërbeu me përkushtim njerëzve, njerëzve në nevojë sepse ne njerëzit, ne nuk jemi të ndryshëm edhe nëse jemi muslimanë, të krishterë apo hebrenjë. Të gjithë jemi bijë të Adamit dhe Evës, bijtë e Isakut dhe Ishmaelit, të dy vëllezërve. Ne jemi qytetarë të një bote në të cilën ne duhet të kultivojmë dashuri për njëri-tjetrin dhe dëshira ime është që Shalom, Salam, fjala paqe të ushtojë kudo në të gjithë botën!

 

Kthim në parajsën e fëmijërisë së njerëzimit

Dua të kthehem në Betlehem,

Në fëmijërinë time të lumtur,

Kur vrapoja i lirë

Në fusha,

Dhe shpirti im fluturonte larg,

Për t’u bashkuar me erën,

Ora e kësaj bote është e prishur, por të gjithë ne.

Mund të bëjmë më të mirën,

Për ta bërë atë të funksionojë si më parë.

Kjo është bota ime! Kthehu në fëmijërinë tënde, në pafajësinë tënde!

Bëhu një fëmijë përsëri! Mëso të ecësh me kujdes, mendo me shpirtin tënd të pastër prej fëmije dhe rritu për të siguruar ditë më të mira për brezat e ardhshëm!

Në atë moment mund të thuash, “Ja ku jam!”

Kthim në Betlehem!

U ktheva përsëri aty ku fillova jetën!

Shtëpia Botuese “Lena grafik” publikon vëllimin poetik “RRËMBIMI EURIDIKËS” të autorit Bilall MALIQI

Shtëpia Botuese “Lena grafik”  publikon vëllimin poetik “RRËMBIMI  EURIDIKËS” të autorit Bilall MALIQI  Biblioteka: Qëndresa Titulli: RRËMBIMI  EURIDIKËS Autor: Bilall MALIQI Redaktor: Agron SHELE Recensent: Peter TASE Lektore: Juljana MEHMETI Korrektor Letrar: Luan MALOKU Me  këtë rast autori  falënderon përzemërsisht edhe … Continue reading

Shtëpia Botuese ” NACIONAL” publikon librin me përkthime në shqip ” Kavafis, Seferis, Elitis dhe Ricos” të përkthyesit Iliaz Bobaj.

Shtëpia Botuese ” NACIONAL” publikon librin me përkthime në shqip ” Kavafis, Seferis, Elitis dhe Ricos” të përkthyesit Iliaz Bobaj. Kjo antologji poetike  përfshin rreth 200 poezi të autorëve të njohur grekë, midis të cilëve dy autorë janë fitues të … Continue reading