Poezi nga Mumin Zeqiri

Poezi nga Mumin Zeqiri

 

Heshtja që vret

Kot shterroj pyetje ku isha e do të jem,
o heshtje që vret, kohë pa shtat drite,
nuk jam unë Krishti, jo as Prometheu,
por një kurm amalgam nga ashti mishi.

Njëherë s’u deha dashuri ndaj s’kërkoj,
e pi hidhërimin si një pikë verë dhuratë,
i puthi stinët si n’egzil e prek qiellin errët,
pafundësi e hiç ku rrëmohet figurë njeriu.

 

Unë të fali dashuri

Unë të fali dashuri le të fali dhe bota,
ndaj kur ikë nga vetja pyete ndërgjegjen,
të falin gjurmë shpirti skicuar dhimbje dritësyri,
a të falë loti kripur në natë i vrarë ndër kohëra?!

 

Nën gjethe të kalbura

Do të vij me fondet e shpirtit sfilitur,
zënë peng nën gjethe të kalbura,
Sizif i përflakur i shkelur kohë shirash,
lotin në qerpik ngrirë nën rreze dielli.

Ti baltë moçali kallkanosur varri,
ti që më rrin var në qerpik syri,
ti var në ijë e mbi vetull verig,
nga ti që dhe epitafi do t’drithërijë.

O qiell i zbehtë me sy miop pranvere,
të falem se potretin tënd s’e lexova dot,
kam bredhur shtatit tënd si ujk i uritur,
shijova më shumë huqe, të mira një rastësi?!

 

Njeriu dhe njeriu

Ti qenie oreks lakmie varrmihëse,
veshur kolorit petku përhumbjesh,
shpërfaq fletore kujtese dhe lexo,
dhimbja e plagëve të lënduara nuk
zhbëhet me elozhe e me zhurmë fjale.

Jo, me sorollatje sysh xixëllonjës yshtës,
kur përflaket shpirti i dlirë nga lëndimi,
s’zhgulen gjurmët e thonjve tu ngul në ijë,
dhimbja s’lahet as me vaj, as psherëtima,
s’njeh fiksuar iluzioni rikthim kodkesverbërie.

Shiko o njeri njeriun në sy larg ngjyre, religjioni,
barte mendjen andej ku hijenat përpijnë fëmijë,
i përkasin dikuj, janë pjellë njeriu nga cili kod vriten,
shuhen; ndaj shih o Hy, në të ka ikur nga syvrojtimi,
njëherë ashtu si ndër kohëra po atë tërbuar, njeriun!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s