KUJTOJMË JONIDËN / Nga: Myrteza Mara

KUJTOJMË JONIDËN

Para gjashtë viteve u nda nga jeta Jonida Osmani! Iku nga kjo botë në moshën më të bukur, duke lënë peng një dashuri të madhe: vajzën e saj gjashtë vjece. Jonida do të ishe tani 34 vjece dhe me siguri do të kishte publikuar edhe libra të tjerë.
Iku një poete dhe piktore, nga ato më guximtaret, vajza e Vlorës dhe nuse e Tropojës. Jondia luftoi gjatë me kancerin dhe e donte shumë jetën, por nuk ja doli dot.
Klubi ‘’Petro Marko’’ organizoi përurimin e vëllimit të parë me poezi, të Jonidës, ‘’Engjëlli i Mjegullës’’. Përjetuam emocione të vecanta që nuk do harrohen kurrë. Midis nesh kishim dhe artistin e popullit, anëtarin e klubit °Petro Marko’’ Albert Verria.
Shpirti i saj u ngjit lart në qiell për të thurur të tjera vargje hyjnore mes ngjyrash në telajon e madhe të universit.

Ngushëllime familjes.
I paharruar qoftë kujtimi i saj!

DALLGË MALLI

Do të vij te ti
Hija e brigjeve jam
Në detin e dashurisë
Dallga e mallit
Më përplas fort
Në gjoksin tënd.
Oh!
Mos u bëj zemër shkëmb
E jotja jam.

 

Nga: Myrteza Mara

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s