ରାଜଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ରଚିତ କବିତା

  ରାଜଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ରଚିତ କବିତା     କମଳଦେଶର ରାଜକୁମାର …   ସମୟ ସମୁଦ୍ର ପରି ନିଏ ସବୁ, ପୁଣି ଫେରେଇଦିଏ ତା’ରି ତଟକୁ , ଧୋଇଦିଏ ଶଙ୍ଖ ପେଟର ଅନ୍ଧାରକୁ , ଢେଉରେ ଚମକି ଉଠେ ଚନ୍ଦ୍ରାଲୋକ   ଦେହର ସିନା ବିସର୍ଜନ , ହେଲେ ସ୍ୱରର … Continue reading

Poezi nga Agron Shele

  Poezi nga Agron Shele     Pavdekësi (Memorium për Nikos Kazantzakis)   Vijmë nga një humnerë e errët, prehemi në një humnerë të errët, hapësirën e ndritshme midis tyre e quajmë Jetë” – Kazantzakis   Erdhi kthimi erdhi dhe … Continue reading

  Poezi nga Bardhyl Maliqi

  Poezi nga Bardhyl Maliqi     Eh,, DASHURIA!   Aromë dafine është kjo, Që mbërrin nga duart në shpirt Dhe më kujton padashur novelën “Shafrani”, l lexuar në adoleshencë. Gjatë fluturimit fluturat flatrojnë ajër të florinjtë, Ndaj në mbrëmje … Continue reading