Browsing All Posts published on »May 9th, 2014«

ZONA ANTI- MAJISËSE / Nga Dr. Barry Sears

May 9, 2014

0

  ZONA ANTI- MAJISËSE Dr. Barry Sears Mposhtja e epidemisë së heshtur që shkatërron shëndetin tonë Kapituj të zgjedhur   Për të lexuar studimin e plotë të  Dr. Barry Sears lexo linkun e mëposhtëm:     http://issuu.com/atunis/docs/zona_anti-_majisese___dr__barry_sea I Epidemia e Majisjes së heshtur dhe humbja përkatëse e mirëqenies Ç’është mirëqenia Përse epidemia e heshtur është […]

REZISTENCA NACIONALISTE KUNDRUALL TRADHËTIVE KOMUNISTE / Nga Eugen Shehu

May 9, 2014

0

    REZISTENCA NACIONALISTE KUNDRUALL TRADHËTIVE KOMUNISTE     Nga Eugen Shehu Historia nuk na ka përkëdhelur neve, shqiptarët. Përkundër kësaj, në mjaft raste, fati ynë më tepër se me syrin e nënës na ka vështruar me atë të njerkës. Por gjithsesi nëpërmjet dallgëve të vuajtjeve që rezonojnë me aspiratën tonë për liri, ka shkëlqyer […]

Publikime, prezantime dhe fjalime nga Kryetari Lëvizjes “Vetëvendosje” Kosovë , Albin Kurti

May 9, 2014

0

  Publikime, prezantime dhe fjalime nga Kryetari Lëvizjes  “Vetëvendosje ” Kosovë ,  Albin Kurti                     Albin Kurti       Mrekullia e dytë   Në këto gjashtë vite pas shpalljes së pavarësisë, qeveritarët kosovarë ua kanë mbushur mendjen shumë qytetarëve (e mbase edhe vetvetes së tyre) […]

Në përvjetorin e lindjes: TAKIM I PAHARRUAR ME NEXHMIJE PAGARUSHËN… / Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë

May 9, 2014

0

  Në përvjetorin e lindjes: TAKIM I PAHARRUAR ME  NEXHMIJE  PAGARUSHËN…           Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë       Tre vjet më parë, bashkë me kolegët Namik Selmani e Zyba Hysa, në përbërje të grupit të Institutit të Integrimit të Kulturës Shqiptare, të cilin e drejtonte i ndjeri […]

PIKTORI QË DOBËSOHET PËR VDEKJE NGA TË QESHURAT / Tregim nga Rezart Palluqi

May 9, 2014

1

  PIKTORI QË DOBËSOHET PËR VDEKJE NGA TË QESHURAT Tregim nga Rezart Palluqi            Piktori Artan Mali humb pesëdhjetë gramë mish kur qesh dhe shton pesëdhjetë gramë dhjamë kur qan.Fillimisht nëna pandehu se djali i rrodhi nga trutë në moshë shumë të re.Artani, kur përballej me dukuri të shëmtuara çnjerëzore, në […]

Në 2-vjetorin e ndarjes nga jeta: DR. IBRAHIM GASHI: ATDHETARI, ARSIMTARI DHE VEPRIMTARI I PAHARRUAR / Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë

May 9, 2014

0

    Nga e majta: I.Gashi e M. Gecaj (Tiranë, 2011)   Në 2-vjetorin e ndarjes nga jeta: DR. IBRAHIM GASHI: ATDHETARI, ARSIMTARI DHE VEPRIMTARI I PAHARRUAR           Nga: Prof. Murat Gecaj publicist e studiues-Tiranë           1. Si pa u kuptuar, u mbushën dy vjet qëkur u […]

Shtëpia Botuese “ADA” nxjerr nga shtypi librin e saj më të fundit “FLIRT” të autores Drita LUSHI nën redaktimin e poetit dhe gazetarit Agim Pipa.

May 9, 2014

0

Shtëpia Botuese “ADA” nxjerr nga shtypi librin e saj më të fundit “FLIRT” të autores Drita LUSHI nën redaktimin e poetit dhe gazetarit Agim Pipa. ISBN: 978-9928-4216-6-1 Numri i faqeve: 160 Çmimi: 600 lekë           Vepra të autores: 1-“ËNDËRR…” Poezi, 2012 2- “DASHURIA ÇEL NË PRILL” –Tregime, 2013 3- “FLIRT” -Poezi […]

RRUGËTIM I GJUHËS GJERMANE, NËPËR SHQIPËRI / Nga: Prof. Dr. Brikena Kadzadej- Zavalani drejtuese e Departamentit të Gjermanishtes, në Universitetin e Tiranës

May 9, 2014

0

    RRUGËTIM  I GJUHËS  GJERMANE,  NËPËR  SHQIPËRI Nga: Prof. Dr. Brikena Kadzadej- Zavalani drejtuese e Departamentit të Gjermanishtes, në Universitetin e Tiranës                Kur, kohë më parë, bëja kërkime në një bibliotekë të Gjermanisë, midis të tjerash, hasa një fragment të albanologut të madh N. Jokli, i cili […]

Poezi për fëmijë / Nga Ismet Tahiraj

May 9, 2014

0

  Poezi për fëmijë   nga Ismet TAHIRAJ         MIK PRTIJA QË NUK VDES I armatosur rri për besë Për besë i armatosur rri, Miku vjen i uritur Bukën e gjen te gatitur.   Arkat si lë pa pemë Pjate i serveri gjithsesi, Kalaveshi i rrushit Kërcen top dorë te vogëlushit.   […]

PËR TË NDRYSHUAR SHQIPËRINË DUHET NDRYSHUAR SHQIPËTARËT, DUHET LUFTUAR NJË GOGOL QË KEMI QË NGA BANKAT E SHKOLLËS ( Interviste me Franceska Ramdani, studente e Universitetit “Vitrina” Tiranë / Bisedoi Sokol Demaku

May 9, 2014

0

    PËR TË NDRYSHUAR SHQIPËRINË DUHET NDRYSHUAR SHQIPËTARËT, DUHET LUFTUAR NJË GOGOL QË KEMI QË NGA BANKAT E SHKOLLËS -thotë e reja durrësake Intervistoi  Sokol  Demaku       Françeska Ramadani   Françeska është kurioze, tmerrësisht kurioze për gjithëçka, është natyrë e qetë, e urtë, por shkrimtari i madh Leopardi në një poezi thotë […]

P Ë R K T H I M E (Lirika të përzgjedhura nga poetët më të njohur në botë ) / Shqipëruar nga Gjergji Gusho

May 9, 2014

0

  P Ë R K T H I M E    (Lirika të përzgjedhura nga poetët më të njohur në botë )         Shqipëruar nga Gjergji Gusho           TË ARTAT DIT` E NET TË ARTA Të artat dit`e net të arta, Prej Zotit ju janë dhuruar. Dhe syt`e […]

Historia e Evropës duhet të vlerësohet: Aleksandër Moisiu, një njeri me shumë qytetari dhe shtetësi. / Nga Paolo Muner

May 9, 2014

0

    Historia e Aleksandër Moisiut, aktorit të madh të dramës në dhjetëvjeçarët e parë të shekullit XX   nga Paolo Muner Historia e Evropës duhet të vlerësohet: Aleksandër Moisiu, një njeri me shumë qytetari dhe shtetësi.       Aleksandër   Moisiu       Aleksandër   Moisiu   lindi më 2 prill të vitit 1879 në Kavajë te SHQIPËRISË dhe vdiq […]

DJALI DHE TIGRI / Nga Gentiana Zagoridha

May 9, 2014

0

  DJALI DHE TIGRI nga Gentiana Zagoridha Atë ditë mësueja hyn në klasë me një libër të ri në dorë.Nxënësit kureshtarë ndiqnin çdo lëvizje të saj me vëmendje dhe në heshtje.Ajo vendos librin në tavolinën e saj e hap në faqen e parë diçka lexon dhe vë buzën në gaz.E mbyll dhe bëhet gati për […]

Sprovë : Demaçi, Drejtoria Politike dhe shkuarja në Rambuje (Lidhur me marrëveshjen e Rambujesë ) / Nga Kolonel Dilaver Rezo Goxhaj

May 9, 2014

0

    Sprovë (Lidhur me marrëveshjen e Rambujesë )     Nga Kolonel Dilaver Rezo Goxhaj               Kolonel Dilaver Rezo Goxhaj   Kolonel Dilaver Rezo Goxhaj Lindur në vitin 1948 në Gjirokastër. Në vitin 1962 fillon studimet në Shkollën e Mesme të Përgjithshme Ushtarake “Skënderbej”. Kryen më pas shkollën […]

Mother ( Nëna) / Poems by Teresinka Pereira

May 9, 2014

0

  Poems by  Teresinka Pereira     MOTHER A mother is never sorry for herself. Her time is infinite and each instant of dream is a piece of heaven. ********* Nëna Një nëne nuk i vjen keq për veten. Koha e saj është e pafundme dhe çdo ëndërr e çastit është një copëz qiell.