Poezi nga Ekrem Ajruli

Poezi nga Ekrem Ajruli   LAMTUMIRË Lamtumirë gardalinë krahëshkruar Ti do urbanizmin dhe ngrohtësinë Unë skifter birbjeshke Dua qiellin dhe kaltërsinë Ik atje ku vezullon nata Ndër pallate e godina Këtu në bjeshkë fryjnë erëra t’thata S’ka kafaz për gardalina. … Continue reading

Kritika italiane vlerëson përsëri 193 kafazet e Palluqit – Liana Suppressa- studiuese dhe kritike italiane / Përktheu Iris Hajdari

Kritika italiane vlerëson përsëri 193 kafazet e Palluqit Botuesi Ensemble sjell për herë të parë në Itali njërin prej  zërave më sinjifikativë të brezit të ri të letërsisë shqiptare bashkëkohore, Rezart Palluqi. Është fjala për romanin 193 kafazet (përkthyer nga … Continue reading