Poezi nga Ollga Selmani

Poezi nga Ollga Selmani     Mendimin ta zhduk   Asgjë s’është reale në imagjinatën perfekte, veç  trurit, thellë, në kokë dhe bojës së letrës të hedhur shkujdesur, në rendien tonë, ashtu kot .   Asgjë s’është imagjinare, në lëndimet … Continue reading

LA PRIMAVERA DE TU ALMA / Poema de Stella Maris Sanhueza

 

stella

Poema de Stella Maris Sanhueza

 

LA PRIMAVERA DE TU ALMA

 

He visto el cauce de tus profundos mares
de aguas tranquilas puro esplendor .

Has ceñido mis ansias de tu primavera ver ,admirar
re descubriendo tus caminos poblados
de lirios, tulipanes y crisantemos.

Vengo a darte mi mano en medio del lodo
a borrar fantasmas de oscuros modos.

Hemos de regar tu corazón otoño
florecerá seguro la primavera en tu alma.

Puedo verlo ,sentirlo y el aroma a flores recien cortadas.

He visto el cauce de tus profundos mares
y Dios sabe que veré los pistilos de tu alma colorida
gritando primavera !

 

Stella Maris Sanhueza
DERECHOS RESERVADOS

 

Më 2 Shtator në Rahovec nis Festivali Ndërkombëtar i Poezisë.

845X486258775_Festivali_Nderkombetar_i_Poezise

 

Më 2 Shtator në Rahovec nis Festivali Ndërkombëtar i Poezisë.

 

 

Më 2 shtator, në Shtëpinë e Kulturës “Mensur Zyberaj” në Rahovec, do të fillojë edicioni i dytë i Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë, ideator i të cilit është poeti i njohur Fahredin Shehu.

 

 

Fahredin

Fahredin Shehu

 

Në këtë aktivitet, që synon të jetë i përvitshëm, do të marrin pjesë poetë nga vende të ndryshme të botës. Sipas organizatorit të festivalit, Fahredin Shehut, ky qytet do të jetë pikë reference për shumë poetë të përzgjedhur të klasit botëror, përfaqësues më të spikatur të vendit të tyre të origjinës. Deri më tash pjesëmarrjen në këtë festival e kanë konfirmuar rreth 20 poetë nga vende të ndryshme të botës përfshirë edhe ata nga vendi. Lista e pjesëmarrësve përfshinë poetë nga një hapësirë gjeografike e gjerë që nga vendet e Evropës si Gjermania, Zvicra, Belgjika, Britania e Madhe e Norvegjia e deri te Turqia, Japonia e Australia e largët. Nga Kosova pjesëmarrjen e kanë konfirmuar Besa Hoxha Beqiri, Sali Bashota dhe Donika Dabishevci, ndërsa nga Shqipëria, Olimbi Velaj.

Festivali do të hapet pasditen e 2 shtatorit në Shtëpinë e Kulturës “Mensur Zyberaj” në Rahovec më ceremoninë solemne që do të nisë në orën 16:00. Ndërsa më 3 shtator në Parkun e Qytetit, do të mbahet maratona poetike, e cila fillon në orën 20”00. Festivali Ndërkombëtar i Poezisë në Rahovec mbështetet nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e Kosovës dhe disa sponsorë të tjerë.

 

 

Redaksia online

(e.r. / epokaere.com)