Konkursi letrar “Alternativa 2020” / Eltona Lakuriqi – Drejtoresha e revistës “Alternativa”

Konkursi letrar “Alternativa 2020”   Revista “Alternativa” shpall konkursin letrar “Alternativa 2020”. Punimet duhet të dërgohen në adresën: eltona.tona12345@outlook.com brenda datës 25 nëntor 2020.   Pjesëmarrja është e lirë. Autorët nuk kanë asnjë detyrim financiar për pjesëmarrjen në këtë konkurs. … Continue reading

Shoqata Mbarëkombëtare “Bytyçi”, Tiranë-Prizren – Poeteka Mbarëkombëtare “Ndue Bytyçi” -Tiranë, hap konkursin për vitin 2020, me krijimtari kushtuar “Aksionit për pajtimin e gjaqeve në Kosovë”, që këtë vit ka shënuar 30-vjetorin e tij

Shoqata Mbarëkombëtare “Bytyçi”, Tiranë-Prizren,  Poeteka Mbarëkombëtare “Ndue Bytyçi” -Tiranë, hap konkursin për vitin 2020, me krijimtari kushtuar “Aksionit për pajtimin e gjaqeve në Kosovë”, që këtë vit ka shënuar 30-vjetorin e tij Njoftojnë se: Ky konkurs do të shërbejë edhe … Continue reading

Concorso Letterario Internazionale in lingua italiana: LIBRI DI-VERSI IN DIVERSI LIBRI – DECIMA EDIZIONE 2020-2021 (in memoria di GIOVANNI ARMONE) / Organizzatore: Francesco Urso

LIBRI DI-VERSI IN DIVERSI LIBRI DECIMA EDIZIONE 2020-2021 in memoria di GIOVANNI ARMONE http://www.libreriaeditriceurso.com/di…versilibri.html?fbclid=IwAR1cK-eZsVSQ2x3bCOHP4p_4JjfS8kZewXN_rSqiYsZSCETWW2xqXMOncBk La Libreria Editrice Urso di Avola (Sr), nella figura dell’editore Francesco Urso, rilancia il suo straordinario concorso letterario a livello internazionale riservato alla poesia in lingua … Continue reading

(Video) In Memoriam: Kur Nexhmije Pagarusha vizitonte Kampusin Universitar “Vitrina”

(Video) In Memoriam: Kur Nexhmije Pagarusha vizitonte Kampusin Universitar “Vitrina”

İSTANBUL BOĞAZI İLE SALENTO ARASINDAKİ YAKINLIK DİZELERDE SERGİLENDİ – ÖZTÜRK VE ŞENOL: LECCE İTALYA’NIN EN MİSAFİRPERVER ŞEHRİ / FROM THE BOSPHORUS TO THE SALENTO: AFFINITY IN VERSES / ÖZTÜRK AND ŞENOL: LECCE THE MOST HOSPITAL CITY IN ITALY

İSTANBUL BOĞAZI İLE SALENTO ARASINDAKİ YAKINLIK DİZELERDE SERGİLENDİ ÖZTÜRK VE ŞENOL: LECCE İTALYA’NIN EN MİSAFİRPERVER ŞEHRİ Lecce’de 4 Ocak 2020 Cumartesi günü saat 18.00’de, Carducci Meydanındaki Palmieri Kolejinin “Teatrino” Konferans Salonu; “İstanbul Boğazı ile Salento: Şiirlerdeki Benzerlik – İki Ses … Continue reading

Veprimtaria e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë gjatë vitit 2019 / Nga: Adnan Mehmeti – Presidenti i Shoqatës

Veprimtaria e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë gjatë vitit 2019    Misioni i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë është t’i sjellim komunitetit tonë, dhe të gjithë shqiptarëve kudo që janë, një krijimtari letrare të cilësisë së lartë në përputhje me standartet bashkëkohore … Continue reading

The Stars of Odyssey International Festival – Tunisia 2020 / By: Munir Mezyed – The President ofFoundation for Arts & Culture

The Stars of Odyssey International Festival – Tunisia 2020 Odyssey International Festival is the first step to regain our Lost Paradise and to Achieve World Peace and Prosperity. “Odyssey International Festival” is Multicultural Events to celebrate cultural diversity, build bridges … Continue reading

Maja Herman Sekulic, promocija novih izdanja

Maja Herman Sekulic, promocija novih izdanja

Promocija novih izdanja Maje Herman Sekulić – Prozor u žadu i Kralj svile. Konferencija za štampu u knjižari Službenog glasnika kod “Londona” u Bgd.
Nadahnuto govorili – Dragoljub Kojčić i Petar Arbutina.
Video – Slobodan Bibić

Ftesë – Toena – Promovimi i vëllimit poetik “Tingulli i Heshtjes” të autorit Ardi Omeri (Ditën e Shtunë, 16 Nëntor, ora 17:00 në stendën e Botimeve Toena)

Ftesë – Toena – Promovimi i vëllimit poetik “Tingulli i Heshtjes” të autorit Ardi Omeri Ju ftoj në promovimin e vëllimit poetik “Tingulli i Heshtjes” , të autorit Ardi Omeri ditën e Shtunë, 16 Nëntor, ora 17:00 në stendën e … Continue reading

Risi në Akademinë e Shkencave dhe Arteve Shqiptaro Amerikane në New York, Tiranë, Prishtinë dhe Shkup: Njoftim  nga Akademia e Shkencave dhe Arteve Shqiptaro- Amerikane (New York,Tiranë Prishtinë dhe Shkup) / Flori Bruqi – Drejtor për mardhënie me publikun në ASHSHA-AAAS

  Risi në Akademinë e Shkencave dhe Arteve Shqiptaro Amerikane në New York, Tiranë, Prishtinë dhe Shkup Njoftim nga Akademia e Shkencave dhe Arteve Shqiptaro- Amerikane (New York,Tiranë Prishtinë dhe Shkup) https://floripress.blogspot.com/…/risi-ne-akademine-e-shken…   Të dashur akademik të ASHSHA-AAAS, http://www.the-aaas.com/Permanent%20members.html Mundësisht … Continue reading

KADIN OLMAYI KUTLAYAN TEK FESTİVAL “FeminİSTANBUL” 4 YAŞINDA / Dr. Hilal Karahan

KADIN OLMAYI KUTLAYAN TEK FESTİVAL “FeminİSTANBUL” 4 YAŞINDA UNESCO’ya bağlı Uluslararası Şiir Organizasyonları içinde yer alan, “FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Festivali” bu yıl dördüncü kez, 7-9 Kasım 2019’da, Kartal Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenecek. “Şiir Şiddeti Yener” manifestosuyla yola çıkan FeminİSTANBUL, kadınlığın sorunlarına … Continue reading

Përurohet libri “3000 aforizma” i autorit Halim Hasani dhe orë letrare në Bujanoc / Nga: Bilall Maliqi

Përurohet libri “3000 aforizma” i autorit Halim Hasani dhe orë letrare në Bujanoc 

Në sallën e vogël të shtëpisë së kulturës në Bujanoc, u përurua libri më i ri me aforizma, me titull “3000 aforizma” i autorit Halim Hasani.
Ky përurim u organizua nga Shoqata e Shkrimtarëve” Feniks” (Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë) dhe e udhëhoqi kryetari Bilall Maliqi.
Për librin folën redaktori i librit, shkrimtari Hysen Këqiku dhe recensenti i librit, publicisti dhe satiristi i njohur Sevdail Hyseni, të cilët çmuan lart punën krijuese të Halim Hasanit.
Diskutuan për librin, poeti Avni Shaqiri dhe poeti Nehat Ramizi.
Pati lexim të aforizmave nga libri nga nxënëset :Alejna Nuhiji, Aulona Limani dhe Agnesa Thaçi.
Në fund fjalën përshëndetëse e mori aforisti Halim Hasani, i cili i përshëndeti dhe i falënderoi përzemërsisht të gjithë të pranishmit për kohën e ndarë për ta nderuar atë dhe librin e tij.

ORA LETRARE

Pjesë e këtij aktiviteti ishte edhe ora letrare në të cilën lexuan poezitë e tyre poetët anëtarë të Shoqatës së Shkrimtarëve “Feniks”: Hysen Këqiku, Nehat Ramizi, Avni Shaqiri, Marigona Fejzullahu, Herolinda Salihu dhe Halim Hasani.
Në fund për të pranishmit nga autori i librit, u shtrua një koktel modest.

 

Bilall Maliqi, kryetar

 

“Hạt Mưa Thầm” – Sự Trở Lại Của Nhà Thơ Trẻ Tài Năng Ngọc Lê Ninh | VTC1

“Hạt Mưa Thầm” – Sự Trở Lại Của Nhà Thơ Trẻ Tài Năng Ngọc Lê Ninh | VTC1

Ngọc Lê Ninh

Nhằm khuyến khích và tạo sân chơi cho các nhà thơ trẻ, đưa tình yêu thơ ca đương đại đến gần hơn với các bạn trẻ yêu thơ. Nhà xuất bản Thanh Niên cùng với ĐH Văn Hoá và Nhà thơ Ngọc Lê Ninh giới thiệu 3 tập thơ. Với 2 mảng thơ chính là Thế Sự và Tình Yêu. “Mưa thầm, Chưa thể đặt tên, Vỡ cùng hy vọng” những sự thật trần trụi về một môi trường đang bị tàn phá. Ba tập thơ này được giới phê bình nghệ thuật đánh giá cao.

 

Muzeu Historik Kombëtar Tiranë dhe Shoqata “Dedë Gjon Luli” Malësia, Tuz, me rastin e 104 vjetorit të rënies së Heroit të Popullit Dedë Gjon Luli, organizojnë shfaqjen e filmit dokumentar kushtuar kryengritjes së vitit 1911

FTESË Muzeu Historik Kombëtar Tiranë dhe Shoqata “Dedë Gjon Luli” Malësia, Tuz, me rastin e 104 vjetorit të rënies së Heroit të Popullit Dedë Gjon Luli, organizojnë shfaqjen e filmit dokumentar kushtuar kryengritjes së vitit 1911. Në Tiranë, datë 21 … Continue reading

The 6th SOTAMBE Film Festival joins hands with International Human Rights Arts Festival *** For Immediate Release *** 26 June 2019 – Kitwe, Zambia/ New York, USA / Mbizo Chirasha

The 6th SOTAMBE Film Festival joins hands with International Human Rights Arts Festival *** For Immediate Release *** 26 June 2019 – Kitwe, Zambia/ New York, USA The SOTAMBE Documentary, Film and Arts Festival (SOTAMBE DFAF) organized by the SOTAMBE … Continue reading

Promovohet “Asht Gusht”, një kryefjalë dashurie e Linditë Ramushi Dushkut / Nga: Xhemile Hysenaj – Kult Plus

Promovohet ‘Asht Gusht’, një kryefjalë dashurie e Linditë Ramushi Dushkut

Mbretëresha e të gjitha arteve, sepse poezia e tillë është, një mbretëreshë e vërtetë.

“Asht Gusht”, libri i autores Linditë Ramushi Dushku, si një mbretëreshë e këndshmë dhe elegante, u promovua sot në ambientin e KultPlus Caffe Gallery. Ky botim pëmbledhë dyzetë poezi të shkruajtura në dialektin gegë, ku motivi i këtij vëllimi poetik është dashuria, poetja i këndon dashurisë herë si nevojë e herë si motiv për jetë.
“Dashuria është thelbi i qenies së njeriut, thelbi i gjithçkaje që njeriun e rrethon. Dashuria është gjithmonë e fortë dhe e lidhur me njeriun”, u shpreh autorja.
Para një publiku modest, autorja shpalosi vëllimin e saj poetik të ndarë në tri cikle, duke vazhduar më pas me redaktoren e librit, Ilire Zajmi e cila u shpreh se Lindita nuk na i rrëfen ëndrrat por shpalosë shpirtin e saj të çiltër, përmes poezisë së saj dukë vënë në pah fuqishëm unin e saj femëror. “Gruaja në shoqërinë shqiptare është e paragjykuar si gjini e dobët, e pafuqishme, e cila duhet të mendojë fort për çdo veprim të saj”.

Asht Gusht

“Gjuha në poezitë e Linditës është një gegnishte e ëmbël, ligjërimi është i rrjedhshëm dhe i natyrshëm, duke iu përshtatur plotësisht motiveve që trajton”, potencoi Ilire Zajmi.
Për të argëtuar publikun dhe për t’i njoftuar paraprakisht për poezinë e Linditës, Elona Çuliq recitoi disa poezi të autores, ku pas çdo poezie përçonte një emocion të lezetshëm tek publiku, i cili dukej sikur filloi të jetonte brenda poezisë./KultPlus.com

Nga: Xhemile Hysenaj

Associazione Prometeus: Premio Palmi Città della Varia, il 24 agosto la cerimonia di premiazione / Anna Maria Deodato 

Associazione Prometeus: Premio Palmi Città della Varia, il 24 agosto la cerimonia di premiazione https://calabriapost.net/cultura/associazione-prometeus-premio-palmi-citta-della-varia-il-24-agosto-la-cerimonia-di-premiazione?fbclid=IwAR2mNdqJwCgcsJoI0aoNhJsXjRWiXo_Gvy272pIzzj-gf3N74gq2c18xTYs Si è conclusa con successo la prima parte del Premio “Palmi Città della Varia” I edizione, concorso internazionale di poesie e racconti ideato dalla poetessa … Continue reading

Çelet Panairi i 19-të i Librit në Ulqin (26 – 31 Korrik 2019) / Nga: Irena Toçi

Çelet Panairi i 19-të i Librit në Ulqin (26 – 31 Korrik 2019)

Në ceremoninë e çeljes në shëtitoren e plazhit të vogël, do të marrin pjesë si të ftuar nderi dy shkrimtarë të njohur në nivel ballkanik e më gjerë: shkrimtari shqiptar Fatos Kongoli dhe shkrimtari malazez Balša Brković (Ballsha Bërkoviq).

Marrin pjesë në Panair rreth 50 shtëpi botuese nga Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Kosova dhe Bosnja Hercegovina.

Të pranishëm në këtë ceremoni me fjalën dhe mesazhet e tyre për zhvillimet e marrëdhënieve kulturore dhe turistike në rajon:

Ministri i Kulturës së Malit të Zi, z. Aleksandar Bogdanović (Aleksandër Bogdanoviq).

Ministri i Turizmit dhe i Mjedisit të Shqipërisë, z. Blendi Klosi.

Ministri i Kulturës së Maqedonisë së Veriut, z. Hysni Ismaili.

Panairi i Librit i Ulqinit në edicionin e tij të 19-të, do të veçojë dhe nderojë me çmime:

Veprën më të mirë në prozë mes dy panaireve dhe ekspozuar në këtë Panair me çmimin letrar “Liburnia”.
Veprën më të mirë për fëmijë botuar mes dy panaireve dhe ekspozuar në këtë Panair me çmimin “Dega e ullirit”.
Në mbrëmjen e dytë të Panairit, në mjediset e Kalasë së Ulqinit do të zhvillohen dy takime me shkrimtarët e ftuar.

Ndërsa të dielën paradite në orën 10:00 do të zhvillohet, po në mjediset e kalasë së Ulqinit, ceremonia e ndarjes së çmimeve letrare.

Panairi i Librit të Ulqinit tanimë, është një nga aktivitetet kulturore-turistike më të konsoliduara në rajon, që i ka shërbyer dhe i shërben më së miri komunikimit përmes vlerave të veçanta dhe autentike popujve të këtij rajoni.

Mbështetës i këtij Panairi: Komuna e Ulqinit

Organizatorë: Instituti i Librit dhe i Promocionit
Organizata Turistike e Ulqinit
Qendra për Kulturë

Bashkëngjitur do të gjeni:

Cv letrare të shkrimtarit Fatos Kongoli
Cv letrare të shkrimtarit Balša Brković (Ballsha Bërkoviq)
Ftesën e Panairit
Posterin zyrtar të tij

 

Irena Toçi

Drejtore e Përgjithshme
Instituti i Librit dhe i Promocionit

Rruga “M. Gjollesha”

K.P.1420
Tiranë – Albania

Cel. ++355 68 20 677 11
Tel. ++355 422 40 116

irena.toci@gmail.com
instituti.libri.promocioni@gmail.com
www.institutilibripromocioni.al
Facebook: Instituti i Librit dhe i Promocionit

 

Fatos Kongoli

Fatos Kongoli lindi në Elbasan, më 1944. Studioi për matematikë pjesërisht në Pekin, pjesërisht në Tiranë, ku u diplomua në vitin 1967. Punoi për një kohë të gjatë si gazetar letrar dhe redaktor në Shtëpinë Botuese “NaimFrashëri”.
Është autor i një vargu librash. Shquhen sidomos romanet e tij, të vlerësuara nga lexuesi shqiptar dhe i huaj. Librat e Kongolit janë botuar në Francë, Itali, Zvicër, Greqi, Gjermani, Poloni, Sllovaki, Bullgari, Serbi, Britani e Madhe, Spanjë, me jehonë në disa nga gazetat dhe revistat më të mëdha europiane, si: Le Monde, Le Figaro, La Stampa, Le Temps, Le Soir, L’Express, Magazine Littéraire, DerTagesspiegel, The Guardian, The Indipendent, ElPublico etj. Është tri herë fitues i çmimit vjetor “Për librin më të mirë në prozë” dhënë nga Ministria e Kulturës (1995, 2000, 2002), si dhe i çmimit “Velia” (2000). Është fitues i çmimit ndërkombëtar “Balkanika” (2002). Gjithashtu, është fitues i çmimit më të lartë letrar në Shqipëri “Penda e Artë” (2004).
Shoqata e Botuesve Shqiptarë e ka vlerësuar me çmimin “Shkrimtari i vitit” për 2006-n, ndërsa romani “Lëkura e qenit”, përkthyer në gjermanisht, u shpall libri i muajit qershor 2006 në Gjermani. Është anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë.Në vitin 2010 është nderuar nga Presidenti i Francës me titullin më të lartë që jepet në Francë: “Kalorës i Legjionit të Nderit”.Fatos Kongoli është shpallur “Qytetar nderi” i qytetit të Elbasanit në vitin 2010, si dhe është nderuar, në vitin 2017, me titullin Doktor “Honoriscausa” nga Universiteti “IsmailQemali”, Vlorë.

 

Ballsha Brkoviq

Ballsha Brkoviq lindi më 25 prill 1966 në Titograd (Podgorica e sotme). Është poet, shkrimtar, kritik letrar dhe kritik i dramës.
Pas shkollës fillore dhe të mesme në vendlindje, përfundoi Fakultetin Filologjik në Beograd, për letërsi të përgjithshme dhe teori të letërsisë. Botoi përmbledhjen e parë poetike Konjijedubreskve (Kuajt hanë pjeshka) në Beograd, më 1985. Babai i tij JevremBrkoviq ishte gjithashtu një shkrimtar i mirënjohur malazez.
Brkoviq ka qenë redaktor i kulturës në revistën Liberal, organi zyrtar i Lidhjes Liberale të Malit të Zi. Është redaktor dhe gazetar në të përditshmen Vijesti që prej themelimit të saj, më 1997, si dhe redaktor i shtojcës kulturore Ars, në të njëjtën gazetë.Për romanin e tij të parë me titull Asgjë nuk është ashtu siç duket se është, fitoi çmiminMiroslavljevoevangjelje (Ungjilli i Mirosllavit), si romani më i mirë i botuar në Serbi e Mal të Zi (më 2003). Është anëtar i klubit malazez PEN dhe i Shoqatës Malazeze të Shkrimtarëve të Pavarur.

Vepra të autorit:

Poezi:

Kuajt hanë pjeshka, Beograd,1985.
Filipi ngjyrë argjendi, Podgoricë,1991.
Kepi i shenjtës Mari, Zagreb,1993.
Contrapposto, Cetinë, 1998.
Dyfishimi, Podgoricë, 2001.
Terreni i zi, Podgoricë, 2017.

Romane:

Asgjë nuk është ashtu siç duket se është, Zagreb, 2002.
Paranoja në Podgoricë, Podgoricë, 2010.
Plazhi i ImeldaMarkosit, Podgoricë, 2013.
Bar Bandini, Podgoricë, 2018.
Vëllim me tregime:
Rrethi i Berlinit, Beograd, 2008.

PREMIO INTERNAZIONALE DI POESIA E RACCONTI (“PALMI CITTA’ DELLA VARIA” I Edizione – Anno 2019 VERBALE DI GIURIA) / Il presidente del Concorso Anna Maria Deodato – Il presidente della Giuria Gaetano Catalani

PREMIO INTERNAZIONALE DI POESIA E RACCONTI   “PALMI CITTA’ DELLA VARIA” I Edizione – Anno 2019 VERBALE DI GIURIA   La giuria del Premio internazionale di poesia e racconti “Palmi città della Varia” I edizione – 2019, composta dai seguenti … Continue reading