Browsing All Posts filed under »Çmimi Letrar “Frang Bardhi”«

KE SHKUAR TI, ME ATË FEMËR / Tregim nga Faruk Myrtaj

January 28, 2019

0

KE SHKUAR TI, ME ATË FEMËR   Tregim nga Faruk  Myrtaj Ishin bërë ca kohë që, me dëshirë dhe qëllim, po flisja me tim bir dhe dy-tre shokë të tij, si të isha i vërsës së tyre. “Ke shkuar me Farfurinë ti, ba?!”, – më pyeti sërish im bir. Si për të më shpërblyer për mënyrën […]

Contre le Vent – Opal Ingram

May 15, 2018

0

Contre le Vent  by Opal Ingram http://www.lulu.com/shop/opal-ingram/contre-le-vent/paperback/product-23635532.html List Price: $12.00 Price: $9.60 You Save: $2.40 ( 20% ) Prints in 3-5 business days Alejandro s`est rendu compte qu`il s`appretait a faire un grand changement. Rachel etait assis halent sur la couetteen sole violetteavec une main sur son magazine etun devantsa tasse de choclate at chaud. Product Details ISBN: 9781387795307 […]

Poezi nga Dhimitri Jani Kokaveshi

January 28, 2018

0

Poezi nga Dhimitri Jani Kokaveshi   ERRËSIRË Dritat?!… U fikën. Zbehtësia e hënës Rënkonte!… Qytetin varrezë.   ZGJIME Mes natës!… Dhe dashurisë së tejkalimeve mbetëm gjithmonë!… Kërkuar.   HESHTJE Të vrarë, Të heshtur… Të munduar! Gjiri i nënës A kish shteruar?!… Qumështi i saj Më, nuk pikonte Loti në rrjedhë… Trishtim afronte.   TROKITJE E […]

*Vullnet Mato fiton Çmimin e I dhe *Medaljen “Frang Bardhi” në konkursin letrar ” Frang Bardhi- 2017″ organizuar nga Galaktika Poetike ATUNIS

November 30, 2017

0

*Vullnet Mato fiton Çmimin e I dhe *Medaljen “Frang Bardhi” në konkursin letrar ” Frang Bardhi- 2017″ organizuar nga Galaktika Poetike ATUNIS     GRUA, MOS PROVO TË VDESËSH!…   Grua, për pak sa s’më ike, nga gripi i rëndë… Vdekja zgjati kthetrat, skërmiti dhëmbët, të më linte vetmitar, me fëmijët pa nënë dhe u […]

Daniela Xhani Kreka fiton Çmimin e II në konkursin letrar ” Frang Bardhi- 2017″ organizuar nga Galaktika Poetike ATUNIS

November 30, 2017

0

Daniela Xhani Kreka fiton Çmimin e II në konkursin letrar ” Frang Bardhi- 2017″ organizuar nga Galaktika Poetike ATUNIS     Heshtja   Ajo ka këmishë të gjatë deri në nyje, ka sy, duar, gojë, trup që i shkon vjeshtës mbi gjethe prej bronzi dhe shkruan me ngjyrë kanellë histori të vërteta të shpirtit.   […]

Arjana Bytyqi fiton Çmimin e II në konkursin letrar ” Frang Bardhi- 2017″ organizuar nga Galaktika Poetike ATUNIS

November 30, 2017

0

Arjana Bytyqi fiton Çmimin e II në konkursin letrar ” Frang Bardhi- 2017″ organizuar nga Galaktika Poetike ATUNIS     DEHJE   Njëmijë ëndrrave, si në botën e përrallave U treta ishullit të pritjes për të vetmin shtegtim Ku thurnim dëshirat, për jetën, andrrallave E ditët zbardhnin praruar, mëngjeseve me agim   Atje, ku gotë […]

Petrit Sulaj fiton Çmimin e III në konkursin letrar ” Frang Bardhi- 2017″ organizuar nga Galaktika Poetike ATUNIS

November 30, 2017

0

Petrit Sulaj fiton Çmimin e III në konkursin letrar ” Frang Bardhi- 2017″ organizuar nga Galaktika Poetike ATUNIS     TI JE E MENÇUR   Ti je e mençur se linde pasi unë e gjeta dhe e lashë rrugës mençurinë. Unë jam i marrë sepse fshihesha pas heshtjes e vetmisë, gjithë kohën që nuk kishe […]

Entela Kasi fiton Çmimin e III në konkursin letrar ” Frang Bardhi- 2017″ organizuar nga Galaktika Poetike ATUNIS

November 30, 2017

0

Entela Kasi fiton Çmimin e III në konkursin letrar ” Frang Bardhi- 2017″ organizuar nga Galaktika Poetike ATUNIS     Me flatra tempullit   Kur ti shkoje Kryezot N’ kishën tënde E n’gluë t’Buzukut flisje….. Për me ndigluom Zoti N’dashuni të botës tanë Krejt dritë e lume derdhej kah perëndon dielli Si Moisiu me shkop […]

Elida Rusta fiton Çmimin e III në konkursin letrar ” Frang Bardhi- 2017″ organizuar nga Galaktika Poetike ATUNIS

November 30, 2017

0

  Elida Rusta fiton Çmimin e III në konkursin letrar ” Frang Bardhi- 2017″ organizuar nga Galaktika Poetike ATUNIS Dy herë s’muj me dekë… Dy herë s’ muj me dekë I mblodha nadjet, pa dalë drita. Si troftë mbrrina në bregun tánd. Natën njimijë vjeçe, e ktheva n’libër lutjesh. Djalë i rritun! Më merr përdore, […]

Membis Godwin is the winner of the “”Special Prize “Frang Bardhi – 2017” organised by Atunis Poetic Galaxy

November 29, 2017

0

Membis Godwin is the winner of the “”Special Prize “Frang Bardhi – 2017” organised by Atunis Poetic Galaxy     NOT ALL MEN DIE   Science say a man dies Is buried And his flesh decays To enrichen the hungry soil But, It is all lies   Not all men die Some walk into history […]

Eliza Segiet is the winner of the “”Special Prize “Frang Bardhi – 2017” organised by Atunis Poetic Galaxy

November 29, 2017

0

Eliza Segiet is the winner of the “”Special Prize “Frang Bardhi – 2017” organised by Atunis Poetic Galaxy Sea of Mists In the hideout I understood that normality is when you lie when you want, and not when you have to. When else? When from the sea of mists bodies do not emerge. Normality is […]

ATI YNË, PSE NA KE BRAKTISUR? – Alketa Ilia Caca / Çmimi I dhe Medalja ” Frang Bardhi” -2016″

November 27, 2016

0

  Poezi nga Alketa Ilia Caca     ATI YNË,  PSE NA KE BRAKTISUR?   Nuk dua të luftoj me ty Zoti im, bota ka ngelur pa mëngjes, nata mban peng yjet, sy të dehur gromësijnë në kazane plehrash, shitësin e luleve po e dëbojnë nga qyteti, miza si vampire pështyjnë vagina qorre, mbi plagë […]

Poezitë konkuruese të Çmimit Letrar “Frang Bardhi – 2016”

November 16, 2016

1

Poezitë konkuruese të Çmimit Letrar “Frang Bardhi – 2016”       Poezia Nr 1   ATI YNË,  PSE NA KE BRAKTISUR?   Nuk dua të luftoj me ty Zoti im, bota ka ngelur pa mëngjes, nata mban peng yjet, sy të dehur gromësijnë në kazane plehrash, shitësin e luleve po e dëbojnë nga qyteti, […]

September 6, 2013

0

Poezia 1, Cmimi Frang Bardhi (2013)