Shuhet meteori i sazeve të Përmetit! Gjenerali klarinetës shqiptare, ky gjeni që drithëronte shpirtrat dhe zemrat e një populli të tërë me virtuozitetin dhe artin e papërsëritshëm të tij, Laver Bariu, ndërron jetë, duke mbetur në altarin më të ndritur të përjetësisë dhe duke shënuar emrin e tij, me gërmat më të arta në traditën dhe kulturën kombëtare shqiptare.

Shuhet meteori i sazeve të Përmetit! Gjenerali klarinetës shqiptare, ky gjeni që drithëronte shpirtrat dhe zemrat e një populli të tërë me virtuozitetin dhe artin e papërsëritshëm të tij, Laver Bariu, ndërron jetë, duke mbetur në altarin më të ndritur të … Continue reading

REFLEKSE TË NJË FEMINIZMI MODERN POETIK (Vëllimi poetik: “Një gllënjkë dashuri” i Sevëme Fetiqit, edituar nga Shtëpia Botuese “Beqir Musliu”) / nga Dr. Zejnepe Alili – Rexhepi

REFLEKSE TË NJË FEMINIZMI MODERN POETIK (Vëllimi poetik: “Një gllënjkë dashuri” i Sevëme Fetiqit, edituar nga Shtëpia Botuese “Beqir Musliu”)  nga Dr. Zejnepe Alili – Rexhepi Të vëzhgosh nën dioptrinë e kritikës, pushtetin e vargjeve poetike dhe ngjyrimin emocional të … Continue reading

…unë i kam të gjitha, / nga Silvana Berki

…unë i kam të gjitha, 

 

silvana

nga Silvana Berki

 

 

…unë i kam të gjitha,
….unë nuk kam nevojë të udhëtoj drejt vëndeve antike si europianët skandinavë,
për t`u inspiruar nga ajo që e quajmë ”modë e shkuar”, sikur të donin aty, të kërkonin gjurmët e dinosaurve,
Unë kam vendin tim,
sa herë dua të shkruaj për historinë, mjafton të shkoj c`do pëllëmbe të Ilirisë dhe do të gjej gra heroina që hidhen në humnerë për të mos rënë në dorë të armikut,
do të gjej mbretëresha që kthehen në pirate për të mbijetuar,
do të gjej familje rrebele që luftojnë kundër qindra gryka armësh, e koka pashallarësh nëpër tepsi,
Mjafton të ndërroj qytet dhe do të gjej statuja të rinjsh që nuk e kursyen jetën e vetme për ”ideale” të kohës,
e statuja të thyera Ilire, që flenë muzeumeve të heshtur antik, si dëshmitarë të përjetësisë.

… unë kam vendin t`im, vëndin e mbretërve të persekutuar një mbas një,me varre të zhdukura brënda dhe në exile,
unë kam vëndin t`im që e zhduk c`do simbol antikiteti për të ”shtruar” rrugë të reja,
Unë kam vëndin t`im me varrezat më të pazakonta, ku janë gdhëndur me gërma të arta jetëgjatësia më e shkurtër në europë, e dekoruar me skulptura të mahnitshme
, që jetojnë si fantazma të përgjakura Transylviane.
Unë kam vëndin tim, me ndërtesa të sapo ndërtuara pa kanalizime të ujërave të zeza,
pa sistem ngrohjeje, sikur ta kishim prejardhjen nga akullnajat Siberiane…

Unë nuk kam nevojë të udhëtoj drejt vendeve antike,
…për të rizgjuar pak ndjenjë aventure për penën t`ime,
Ajo u takon atyre që edhe pse 70 vjecar nuk kanë asnjë rrudhë në fytyrë, e me zor kërkojnë ta zhubravisin lëkurën nga ndonjë e qeshur e tepruar.

… unë kam gjithcka,
Kam rrudha antike si statujat e Apollonisë, gdhëndur nga të qarat e fuqishme që dredhin edhe malet karpate,
kam të qeshura me gjithë fuqinë e shpirtit, që jehon pyjeve të Finlandës duke valëzuar si shtojzovallja e adriatikut,
Unë nuk kam nevojë të udhëtoj drejt vëndeve antike… për të zbuluar të pazbuluarën,
e me penën time të bëj cudira,
…mbi të gjitha, vendi im është kaq i pasur,
Vendi im i ka të gjitha,
të gjitha këto ”mrekullira”.

A SIMPLE TRUTH (ПРОСТАЯ ИСТИНА) / Poems by Adolf P. Shvedchikov

  ©Jacqueline Ripstein (USA)  “Traveling in Time”,1981           Jacqueline Ripstein Fine Artist & Author Art Healing Pioneer & World Peace Envoy *United Nations ECOSOC representative of the International Association of Educators for World Peace. http://www.jacquelineripstein.com info@jacquelineripstein.com http://www.TheArtofHealingArt.comContinue reading

Trëndafili rrënjët i ka në tokë… (Mendime gjatë promovimit të romanit “Ëngjëj midis demonëve” të Vangjel Papakristo) / nga Timo Mërkuri

    Trëndafili rrënjët i ka në tokë… (Mendime gjatë promovimit të romanit “Ëngjëj midis demonëve” të Vangjel Papakristo)   nga Timo Mërkuri   Ndërsa poeti Niko Kacalidha mbaroi paraqitjen e analizës letraro-artistike të romanit “Ëngjëj midis demonëve” të Vangjel … Continue reading

«Nuk më bënë Papë, u bëra vetë.» Kur, miqësia,(fatkeqësisht) kushtëzohet nga politika. / nga Shpend S . Noe

«Nuk më bënë Papë, u bëra vetë.» Kur, miqësia,(fatkeqësisht) kushtëzohet nga politika.

 

shpend

nga SHpend  S . Noe

 

Ne vitet ’70-’80 përpiqesha, me mënyren time, të rebelohesha e t’u bëja të ditur të tjerëve, pa vënë në kandar rreziqet, që  Enver & Company më jepnin të vjella. Pasoja, mënjanim, edhe nga ata që më parë më shtireshin si miq. Ti vëre kokën në rrezik, mendonin ata, ne hamë e bëjmë karrierë.

 

Ne fillim te viteve ’90 vura përsëri kokën në torbë, duke lënë mënjanë edhe familjen, Ata menjëherë «m’u gjendën afër», e ndërsa unë ëndërroja një Shqipëri vërtetë demokratike, ata , pas shpine, projektonin vazhdimin a karrierës në kushte të reja dhe… vazhdonin të hanin.

 

Pas ’92 -shit «i rashë» hipokrizisë salijane, ata, të renditur në partinë e shumicës, më kthyen krahët dhe vazhduan karrierën në PD, duke menduar prapë: ti rrezikon si i marrë, ne ngjisim shkallët e karrierës në kushtet «e reja», dhe vazhdojme të hamë.

Shumë miq të krahut tjetër m’u afruan, imazhi im si «anti» jepte kredi për periudhën post Sali. Krijime të mia, foto e libra rimerreshin në social network si buka. Figura ime shërbente si mbështetje e antikurrupsionit të tyre, si llustër e një fasade delikate e te kompromentuar. Por…

 

2013. Sapo dhashë sinjalin e parë të kritikës ndaj politikes edviniane, ata filluan të më shmangeshin, elozhet u kthyen në heshtje, nga dikush edhe në grindje. Pasi ata vazhdonin të mendonin: ti vazhdon te ecësh me kokë në torbë, por ne duhet të vazhdojmë të hamë, je bërë “papë”, por nuk jemi  fetarë: I falemi vetëm mbretit të ri Edvin dhe lekut.

 

Me urimin t’ju veje te mbare: Shpend Sollaku Noè, ithtar i bibles «Peppa Pig», as papë, as gjeneral, as kembelepires, pergjithmone ne anen e me te dobteve.

ARGUMENTE “INTERNE“ – «TE DEUM LAUDAMUS» – INTERNAL ARGUMENTS / by PROF. DR. ION PACHIA-TATOMIRESCU

  ARGUMENTE  “INTERNE“ – «TE DEUM LAUDAMUS» – INTERNAL ARGUMENTS Coperta: Floriana Pachia şi Liviu Curtuzan   Click to read:   2009-PACHIA-TATOMIRESCU,_ION,_ARGUMENTE_„INTERNE“_–_ «TE_DEUM_LAUDAMUS»_–_INTERNAL_ARGUMENTS     PROF. DR. ION PACHIA-TATOMIRESCU   PACHIA-TATOMIRESCU, ION Argumente „interne“ privind paternitatea nicetian-remesian@ }i autohtonismul pelasgo … Continue reading

Prof. Dr Ion Pachia-Tatomirescu

Prof. Dr Ion Pachia-Tatomirescu     Ion Pachia-Tatomirescu (n. 16 februarie 1947, Tatomirești, județul Dolj), fiul Elenei (n. Florea) și al tâmplarului Dumitru D. Pachia, este un scriitor român, doctor în filologie. Este poet, prozator, teoretician, critic, istoric al culturilor / civilizațiilor, al religiilor, lingvist, … Continue reading