Poezi nga Luan Maloku

Poezi nga Luan Maloku   LUMI I ËNDRRAVE TUA Lumi nganjëherë Shpërthen rrëmbyeshëm Si i çmendur Përmbytë zemra e dashuri Flakë i kallë shpirtërat Bubullima qiellin trishton E jeta dhemb nganjëherë Të nesërmen e bardhë Bota qetësohet nga buzëqeshjet Që … Continue reading

DY FJALË PËR SAMITIN… / Nga : Dhimitër Nica

DY FJALË PËR SAMITIN…

 

Nga : Dhimitër Nica

Përshëndetje miq e mikesha…Sapo u ktheva nga samiti i 2-të i diasporës dhe përshtypjet e para, nuk janë as të ngrohta dhe as të ftohta…Pati gjëra të mira,por pati edhe gjëra zhgënjyese… Ndoshta herë tjetër mund të ndalem më hollësisht, këtë radhë më ka ngelur në mendje, se përfaqësiesit e diasporës së Greqisë,megjithëse më të shumtë në numur ( për shkak të popullsisë së emigrantëve që banojnë në Greqi) nuk u vlerësuan dhe nuk u përfillën në standartet e duhura…Në fjalën përshëndetëse ( në hyrje të samitit) asnjë emigrant nga Greqia nuk e mori fjalën(jo se nuk donin,por folësit ishin përcaktuar ditë më përpara,sikurse edhe në katër panelet përkatëse) …Zhgënjuese dhe trishtuese ishte përshëndetja e themelueses së Shoqatës ” Gërmim ” me qendër dhe veprimtari në Prishtinë…Se si mund të quhej përfaqësuese e diasporës një shoqatë me seli në Prishtinë,këtë vetëm organizatorët dhe aktorët e këtij samiti duhet ta dinë,pasi Prishtina është dhe mbetet Shqipëri,po aq sa dhe Tirana…Por pati edhe përshëndetje në gjuhën arbëreshe nga kryetari i bashkisë të një qyteti arbëresh Posario Peta,i cili na la tepër të emocionuar…Përshëndetën përfaqësues të diasporës së Gjermanisë,Italisë, nga të ftuarit e nderit,nga tre ministrat përkatës të diasporës Maqedonisë së Veriut,Kosovës dhe Shqipërisë,nga Ali Ahmeti,kryetar i bashkimit Demokratik për Integrimin në Maqedoninë e Verit, nga Presidenti Thaçi,si dhe nga k/ ministri Rama…Pastaj u kaluan në katër panelet përkatëse,ku nga Greqia,u prononcuan vetëm një apo delegatë…Dita e dytë ishte më entuziaste dhe më shplodhëse,pasi të organizuar me autobusa shkuam në Lezhë për të përkujtuar 575-vjetorin e beslidhjes së kuvendit të Leshës…Aty na priti me fjalën e rastit kryetari i bashkisë së Lezhës,i cili bëri një përshkrim të qartë të ngjarjes historike,me të cilën krenohet krejt Shqipëria dhe Diaspora e në fund presidenti Meta bëri një rezyde të këndshme fjalësh duke i ftuar të gjithë shkencëtarët, profesionistët,ekonomistët,diplomatët,shkrimtarët e diasporës që të kontribojnë edhe për Shqipërinë duke sjellë në atdhe përvojën e tyre Europiane dhe botërore…Më tej të organizuar shkuam në Shëngjin ku hëngrëm drekën dhe më pas u kthyem në Tranë…
Me pak fjalë as ngrohtë dhe as ftohtë,pasi fjetja dhe dy nga tre fakte ngrënie në ditë,diasporistët i kishin vetëm nga xhepi i tyre…Nga samiti e vetjma gjë që përfitova unë dhe si unë edhe qindra e qindra të tjerë ishte takimi me të afërmit,si dhe takimet me miq kolegë,shkrimtarë,gazetarë,artistë e tjerë. Përmendim këtu librat e dhuruar nga poetja dhe artistja Flutura MaçiHysen Berisha,Behar Resulaj,takimet e përmallta me gazetarët Abdurahim Ashiku, Azis Bytyçi,takimet me poetët Hasan Qyqalla, Skender Lazaj, Eltona Lakuriqi, Brikena Qama,etj. Ky qe dhe mbeti përfitimi im më i madh si dhe ” tortura ” e kthimit me autobus një karlavar i vërtet,që zgjati 10- orë Tiranë -Selanik… !

Arlette Valenotti (Venezuela)

Arlette Valenotti (Caracas, Venezuela)   Correctora literaria, redactora creativa y poeta. Publicaciones: Voces Nuevas (Compilación, Caracas, 2009), Estación de fuga (poemario, Caracas, 2013). Luneático (Compilación, Caracas, 2017). Periódicos y revistas literarias: Colectivo Editorial La Mancha, Caracas, 2011 (periódico y revista … Continue reading

Песня на перекрестке (Вспоминаю, как ты писала письма …) – Асоке Кумар Митра, Индия / Рахим Карим

Асоке Кумар Митра, Индия http://www.litsovet.ru/index.php/material.read?material_id=566189&fbclid=IwAR1SZl4sQsmX1rLBus-9hj4HZZYsqNcFS7YBTk20NqAs551b_jPhqKq-QLw Асоке Кумар Митра родился в 1950 году в Калькутте, Индия. В настоящее время свободный журналист. Раньше был редактором изданий Indus Chronicle и Calcutta Canvas. С давнего времени у него большой интерес к поэзии. Его произведения … Continue reading

The Hand of Time / Poem by Eden S Trinidad

Eden S Trinidad

 
 
The Hand of Time
 
Wives cry “you have no time for me”.
Moms say “you have no time for our family”.
Kids shout out, “you have no time for us”.
Self-retorts, “I have no time for me”.
 
Still ~
Perceive, we have all the time in the universe. Complacent we have time to converse,
Truly we have the time to write long verses
Sadly our moments on earth are just short verses.
 
Time is what we are running after.
But Time never runs out of Time.
We only waste it most of the time?
Thinking we can really buy more time.
 
And time will never return!
With our joys and laughter, but do they matter?
With success and wealth do you still bother?
Unmindful that time is short, until it’s over.
 
Copyright: Eden S Trinidad
ALL RIGHTS RESERVED
March 5, 2019
 

Dr. Sunny Kaur (India)

Dr. Sunny Kaur (India)   Objective Seeking a challenging, senior-level position in a pharmaceutical offering competitive salary along with tremendous opportunities for career growth. Profile Physician with experience of more than 25 years (12+ years as physician and 13 years … Continue reading

Poezi nga Nikollë Loka

Poezi nga Nikollë Loka   Diku prapa diellit Diku prapa diellit, në ditët me mjegull, në netët në të kthjellët, në rrugët pa adresë, ecin njerëz të paemër, shurdhmemecë. Esëll pasi rrokëllijnë dhjetë gota, flasin me vete për politikë dhe … Continue reading