KU ISHE TI… HERO / Nga : Rexhep Shahu

 

 

Rexhep shahu

Nga : Rexhep Shahu

 

Edhe më i pandjeshmi sheh nëpër Kosovë djegie, shkatërrime gjithkund, veç duke udhëtuar rrugëve të saj, pa hyrë në thellësi.

Përmasat e vërteta të dëmeve ende nuk dihen.

Janë mijëra të vrarë, të parehatuar, mijëra të masakruar: fëmijë, gra e pleq, dhjetëra e qindra të dhunuara, qindra e mijëra të pakthyera, mijëra të humbur që s’dihet a janë kalbur në malet përgjatë kufirit Shqipëri-Kosovë, a janë në burgjet e Serbisë.

Të gjithë në Kosovë janë pezull, janë në gjysmë…. Liria përgjysmë, ëndërra përgjysmë, gëzimi e hareja përgjysmë, trimëria përgjysmë, përgjegjësia përgjysmë, qartësia përgjysmë, Pavarësia diku tej pas disa vitesh nëse vërtet e dëshirojmë atë…

Të gjithë ngapak, (në mos shumë) janë të vrarë.

Të gjithë pyesin: Ku jemi?

Të gjithëve iu duket pak i pabesueshëm kthimi i rrufeshëm në Kosovë duke lënë me gisht në gojë organizatat e huaja (besoj është shenja më e sigurtë e pendesës për ikjen masive biblike…).

Të gjithë paksa të hutuar. Gëzimi sikur ka frikë të derdhet shpengueshëm nëpër fytyrat e kosovarëve…

Sepse i druhen njëri-tjetrit.

I druhen pyejes dërrmuese: Ku ishe ti?

Ku ishe ti… Hero?

Pyet kështu krahu i një fëmije tre vjeçar që e nxjerr nga pusi kova e ujit. (Trupi i foshnjës është shpërbërë…).

Pyet kështu varri i këtij krahu e i copave të tjera të prera të këtij trupi njomëzak…

Ku ishe ti o Hero…, pyet gruaja burrin që e la atë me tufën e fëmijëve në shtëpi dhe vetë doli “në mal”.

Erdhën serbët, masakruan fëmijët, e përdhunuan.

Burri nuk u gjend pranë për ta shpëtuar, për t’i dalë zot apo për të marrë… të paktën hak.

Se një pjesë e burrave u ndodhën në Perëndim për punë e patriotizëm, një pjesë doli në mal në radhët e UÇK-së, një pjesë erdhi për t’u bërë UÇK allasoj në Shqipëri (për t’u stërvitur nga kapterra, apo kolonelë të Shqipërisë që s’e dinë se çfarë ere i vjen luftës dhe për të hyrë pastaj në Kosovë e për t’u drejtuar nga “eprorë” të tjerë… pronarë të luftës, të vetshpallur si të tillë… pronarë të lirisë, të vetshpallur si të tillë…

Ku ishe bir, pyet plaku që s’deshi e as mundi të vraponte për të ikur, po u vra në derë të kullës apo të oborrit duke bërë qëndresë, për të paguar veten…

A mos ike në male bir me ruajtë bythën tënde?

Cili budallë kishte me të ndjekë pyjeve…

Pse s’i dolët zot katundit, por e latë në fëmijë e gra…

Ku ishe vëlla, pyet motra e përdhunuar nga ushtarët e çetnikët, motra e vrarë… trupi i bukur i së cilës është kalbur në breg të Drinit të Bardhë?

Ku ishit ju, u drejtohen banorët ushtarëve të UÇK-së, kur ne na vunë në rresht e na përzunë për në Shqipëri e për në Maqedoni?

Po ju ku ishit, ua kthejnë me pyetje ushtarët e UÇK-së banorëve të Kosovës, që nuk i mbushët e nuk i shtuat radhët tona?

Kaq pak djem sa dolën malit, ka Kosova për luftë…?

Ku ishit ju prizrenalinj, ju turqeli, kur u dogj Tususi?

A ju kujtohet çfarë bëhej në atë kohë tek Shatërvani, në kafetë bregut të Lumbardhit…?

Ku ishit ju prishtinalij, kur digjej Qyqavica prej predhave apo kur kalleshin fshatrat e Drenicës?…

Ku ishit ju, u drejtohen fqinjtë e vdekur të gjallëve.

Ku ishit ju fshatra që s’u dogjët, u drejtohen fshatrat e djegura të padjegurave.

Kështu flitet sot nëpër Kosovë.

Ku ishit ju të gjallët thërrasin të vdekurit, të rënët.

Mjaft më me fjalime para varreve e trupave tanë.

A mos po ju duket vetja më trima, se sa ne…

Ku ishit ju? Ku ishit ju… rëndon mbi çdo shpirt kjo pyetje e rëndë e pazëshme e njëherësh gjithësunduese.

Ku ishit ju…

Ku ishit edhe ju ushtarë të Shqipërisë kur ne vriteshim pranë jush në kufirin Shqipëri-Kosovë.

Ku ishe ti ushtri e Shqipërisë, ushtri e palavdishme e Shqipërisë, që humbjet dhe dështimet poshtruese, minimin e teritorit të vendit prej 1400 ha nga duart e ushtarëve serbë, vdekjet e sakatimet e njerzve nga minat serbe në oborret e arat e tyre, i shet si fitore dhe sot zbukurohesh me dekorata… për luftën e pabërë, ku ishe që nuk e shkrehe një fishek…?!

Nuk pot ë thotë kush të mësyje drejt Kosovës…

A harrove se lavdia fitohet në luftë e jo në paqe…

Pse pranoni ju ushtarakët e Shqipërisë të vini dekorata lufte në gjokset tuaja kur luftën nuk e bëtë?

Ç’janë këto dekorata mashtrimi e fallsifikimi…

Ku do t’i çoni ato dekorata llamarine ju ushtarakë të Shqipërisë?

Varret nuk u pranojnë me dekorata…

Nëpër shtëpitë tuaja ju nuk mund të shkoni me dekorata lufte që ua dha Presidenti fallsifikues i vendit, sepse fëmijët dhe gratë tuaja e dinë mirë se ju vetëm në luftë nuk keni marrë pjesë, keni qenë si në zbor ushtarak në qytetin e Kukësit.

Kë do të mashtroni me këto dekorata pëveçse veten tuaj?

A e keni pyetë veten në cilën betejë keni marrë pjesë në Kosovë? Çfarë keni arritë me betejat tuaja edhe imagjinare…

Çfarë shigjetuat me operacione shigjeta dhe pse e si lejuat qe ushtarët serbë të vrasin shqiptarë, pjestarë ose jo të UÇK-së, t’i vrasin në brendësi të teritorit të Shqipërisë e jo të Kosovës… Apo në luftën tuaj veç shqiptarë vriten e serbë jo dhe në luftën tuaj o vritesh o ikën…

Ku ishit ju banorë të shtetit amë… ju vllazën bre…

Kjo pyetje tronditëse sillet përmbi kokat e të gjithëve dhe s’po i lë njerëzit të qetohen e të qartësohen.

Kjo pyetje duket e pati bllokuar apo tromaksur turmën, pasi askush nuk e përmendi fjalën pavarësi në mitingun për Ollbrajtin, as në mitingun për Blerin, në Prishtinë.

Ku ishit ju…

Por edhe tani, ku jeni ju djem të Kosovës, ju heroj… që s’po na fusni nëpër shtëpitë tona, thërrasin banorët e Mitrovicës që janë ndaluar të hyjnë në shtëpitë e tyre nga një grusht serbësh.

A veç një urë është mbi Ibër…

Njëqind mijë djem të Kosovës a s’bëjnë dot disa ura me trupat e tyre për t’i dërguar deri në banesat e tyre banorët e pafaj të Mitrovicës…?

Ku jeni bij të Kosovës, ju qytete e fshatra të tjera të Kosovës, thërret në kupë të qiellit Rahoveci që nuk i pranon trupat ruse të “infektuara” me krim serb, të hyjnë në Rahovec? …

Të vëmendshmit, pyetjen “Ku ishe ti… Ku ishe ti Hero”?, ia rrokin të gjithë shqisat kudo në Kosovën që gëzon lirinë përgjysmë…

 

* * *

Por kjo është vetëm njëra pamje.

Ja edhe një pamje tjetër e parehatshme në tokën tonë të premtuar prej zotit.

Njoftimet për zbulime varresh masive janë të përditshme e rrënqethëse. Zbulime, ekspertiza, rivarrime e zhvendosje varresh. Kosova po merret me të vdekurit, të masakruarit e saj.

Ajo ka nëpër duar kufoma e varre, kazma e lopata, llaç e tulla, gozhda e sqepare… dhe nëpër këmbët e saj sillen të paturp këngëtarë e artistë, ndërkohë që askush nuk ka nge të merret me koncertet e tyre të gjoja festimit të lirisë… në të vërtetë koncert për një grusht marka…

Formulat patriotike janë të njohura “T’ia heqim streset Kosovës”. “Të bëjmë koncert për të mbledhur fonde për të rindërtuar kompleksin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit”.

Tek shëtisin nëpër Kosovë artistë të tillë fryhen si çlirimtarë mbi çlirimtarët. Dhe duken se e kanë të rrasur mendjen se këngët e Arif Vladit apo recitimet e Reshat Arbanës, të Ilir Shaqirit e Shkurte Fejzës, e kanë çliruar Kosovën dhe duan t’u ngjajnë këtyre emrave të njohur që përmenda.

Kaq shpejt u harruan aeroplanët e Billit dhe të Blerit, të Solanës e të Klarkut, apo edhe pushkët e UÇK-së, pa të cilat, do t’u mbinte bari mbi varre të gjitha këngëve tona.

Nuk kompensohet mungesa e trimërisë me këngë trimërie. Po të çlirohej Kosova me këngë e poezi, do ta kishte çliruar qysh moti Dritëro Agolli me mijëja e mijëra vargjet e tij.

Një gazetar i vjetër në Prishtinë (që kishte mbetur pa shtëpi e shumçka tjetër) më tha një ditë: “… do të jepja 2000 marka, të mos e shihja këtë afishe koncerti në krah të kësaj afisheje për rivarrimin e 70 vetëve që do të bëhet nesër në një fshat të Skenderajt. Është rivrasje e të vrarëve. Nuk kanë shkak t’i gëzohen më shumë se ne lirisë tonë këngëtarët nga Shqipëria… Nuk duam të na japin gajret me pare… Ne kemi vetë në Kosovë boll këngëtarë të mirë…”

Dhe këtë masakër entusiazte me gajde e klarinetë, po e organizojnë ato që s’u angazhuan në kohën e luftës gati dyvjeçare në Kosovë. Ose që mbase ishin të lidhur me armikun dhe kërkojnë kësisoj të fshehin të kaluarën e tyre kolaboracioniste. Dhe shkojnë e bien pre e tyre edhe disa artistë të joshur prej fitimeve jo të vogla e premtimeve për një shtëpi në Prishtinë apo në Prizren se “na ke ngritë peshë me kënget e tua… me recitimet e tua… oj motër, or vëlla, or bacë…”

Organizatorët e këtyre masakrave entusiazte nëpër Kosovë përfitojnë nga toleranca e banorëve të saj të cilët tolerojnë dhe vazhdojnë të kenë ende dashuri idilike për shtetin amë, “për artistët e mëdhenj të kombit”.

Emigrantët në Përëndim u kanë dhuruar miliona marka artistëve të tillë nëpër skenat e Europës, kur kanë dhënë koncerte për shqiptarët emigrantë, të degdisurit dherave të huaja e që në krahët e këngës bëheshin Mic Sokola e Sef Koshare…

Por sot është tjetër kohë, tjetër realitet.

“17 vetë të vrarë kam në fisin tim, më thotë një plak në autobusin Prishtinë – Prizren… 3 njerëz i kam të humbur, një zot e di se ku, 7 kulla i kam rrafsh për tokë të djegura. Edhe zogjtë e malit hë për hë s’po du me i nie… T’i rehatojmë njëherë të gjallët e të vdekurit… Kena vakt me knue bre burra. S’ashtë hana për kangë… Ashtë me e shtrëngue pushkën fort… Ejani shihni 17 vorret e mia, vorret e njerzve të mi… Hajde e pyetni ato vorre a po ua thonë çeto fjalë. Hajde se nuk e kam shtëpinë larg prej Prizrenit…”

 

Dhe vërtet. Ejani të flasim me varret…

 

 

MBRESA, NGA SHKOLLA SHQIPE “GJUHA JONË”, NË FILADELFIA-AMERIKË… (Një Flamur Kombëtar Shqiptar, dhuratë për ditën e parë të mësimeve) / Shkruan: Llazar Vero-publicist

  MBRESA, NGA SHKOLLA SHQIPE “GJUHA JONË”, NË FILADELFIA-AMERIKË… (Një Flamur Kombëtar Shqiptar, dhuratë për ditën e parë të mësimeve)   Shkruan: Llazar Vero-publicist   1.   Dita e parë e shkollës…. Cilin nuk emocionoi, nga të pranishmit në atë … Continue reading

MINA ÇAUSHI, NË UDHËN E PANDALUR TË KRIJIMTARISË LETRARE.. (Përuron dy libra me tregime, në Kamëz-Tiranë) / Nga: Prof.Murat Gecaj; publicist e studiues

MINA ÇAUSHI, NË UDHËN E PANDALUR TË KRIJIMTARISË LETRARE..                         (Përuron dy libra me tregime, në Kamëz-Tiranë)   Nga:  Prof.Murat Gecaj             publicist e studiues     Redaktori A. Zholi, duke folur për njërin nga librat e autores…   1. … Continue reading

Egzorçizmi i Shêjtnisë së Tij, Papës Leonit XIII, dhe paragrafi i zhdukun. / Përgaditi : Ilyricum Sacrum

Egzorçizmi i Shêjtnisë së Tij, Papës Leonit XIII, dhe paragrafi i zhdukun.   Përgaditi : Ilyricum Sacrum http://nenaekeshillittemire.blogspot.com/     Statujë e Arkengjëllit sh’Mikael në Ukrainë.     Lutja e egzorçizmit kundër satanit dhe engjëjve apostatë kjé hartue prej Shêjtnisë … Continue reading

NDARJE EMOCONUESE E KOLEGËVE DHE MIQËVE, PËR T’U TAKUAR PËRSËRI… (Me Hysë Hasën, veprimtar i njohur i Shoqatës “Bijtë e Shqipes”, Filadelfia-Amerikë) / Nga: Prof.Murat Gecaj; publicist e studiues

    NDARJE  EMOCONUESE E KOLEGËVE  DHE MIQËVE, PËR T’U TAKUAR PËRSËRI… (Me Hysë Hasën, veprimtar i njohur i Shoqatës “Bijtë e Shqipes”, Filadelfia-Amerikë)   Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues     Hysë Hasa…(Tiranë, 10 tetor 2016)   … Continue reading

Reportazh : Me shumë sukses përfunduan ““Ditët e Letërsisë shqiptare” në Michigan”! / Nga: Kaltrina VB Hoti

Reportazh :  Me shumë sukses përfunduan ““Ditët e Letërsisë shqiptare” në Michigan”!     Nga:  Kaltrina VB Hoti   Ashtu siç ishte e paraparë nga organizatori “Revista Kuvendi Detroid” u mbajtën me shumë sukses “Ditët e Letërsisë shqiptare” në Michigan. … Continue reading

Poezi nga Xhuljeta Kondi / Shkëputur nga vëllimi poetik “Shpërthime shpirti “

 

xhuljeta-kondi

Poezi nga Xhuljeta Kondi

 

Shkëputur nga vëllimi poetik “Shpërthime shpirti “

 

 

DASHURI

 

Trëndafil i ndezur me pamje ëngjëllore,

Dashuri! që zemra ke pushtuar,

Ke pushtuar, dhe botën ke ngatëruar,

Me shpërthimet e tua befasore.

Dashuri, mban emrin “Grua”

Që jep e merr si do ti,

Shumë njerëz pak i kanë rezistuar,

Shumë fatkeqësi, mbajnë emrin “Dashuri”.

Mos vuaj, o njeri, nga pendimi,

Nëse njëherë dashuria të zhgënjeu,

Zemra, mund të heshtë një çast nga trishtimi,

Por nuk mund të rri pa dashuruar.

 

 

AROMA E ZHGËNJIMIT

 

Sytë e zjarrtë papritur u fikën,

Çdo qelizë e jotja si qiri mu tret,

Fshehtësinë e zemrës tënde deshifrova,

Vetëm, aroma e zhgënjimit më mbet.

Atë mbrëmje të ftohtë me hënën e zbehtë,

Me fërshëllimën e erës që të rrënqethte,

Me një puthje të ftohtë si mermer,

Dhe një fortësi zemre si gur,

Të thash, “Adio” më në fund…

Mes lotësh përpiqeshe të më shikoje,

Kur iki, qan e dot s’largohesh,

Sa dhimbje kishin në sytë e tu,

Ç’gaz kish më parë në puthjen tënde,

Dhe përkëdhelje, o zot, pa kufi.

 

 

DEGËT E NJOMA

 

Këmbëzbathur, i reckosur,

Gjysma këpuce kish në këmbë,

Në krah mbante një boçe të madhe,

Më të rëndë se trupi i tij.

Por si fëmij që ishte,

Ndryshonte nga fëmijët e tjerë,

Që të veshur, ngjeshur ishin,

Dhe në vend të boçes së madhe,

Mbanin, çantën e librave në shpinë.

Eh ! ! Edhe pse i reckosur,

Ngjante më i bukur se të tjerët,

Zjarri që mbante në shpirt, e zbukuronte,

Dashuria, për të ndihmuar familjen e tij të mjerë.

Ah ! Jetë, që degët e njoma thyen,

Akoma pa u rritur, të ngrejnë kokën lart,

A do munden më vonë, këto të njoma degë,

Të përballojnë të ndryshmet stinë,

Që qiellin të arrijnë, e të shohin pak diell?

 

 

S’ MUND TË FLE DOT

 

Mbështjell trupin në trupin tim,

Të ngrohem, zhytur në krevatin e ftohtë,

Jashtë, qielli zbraz lotët e saj në shi,

Përzier me erën, që si muzikë shoqëron.

Në këtë duet kënge, erë e shi,

Dhimbja kryeneçe nis e këndon,

Si për inat të tyre, këndon një serenatë,

Një nga ato serenatat, që të lënë pa gjumë.

S’mund të fle dot…

Dritaren mbyll, dritën shuaj, që gjumi t’më zërë,

Mundohem ti them vetes një natë të mirë,

Por shpirti me kujtimet fillon të gdhendë,

Dhimbjen, që vazhdon të këndoj më lartë,

Një serenatë, me arom, plot helm e vrer.

S’mund të fle dot…

Serenata e dhimbjes më ushton në shpirt,

Dritaren hap, dhe përpiqem ta shporr,

Por dhimbja ngre drejt meje vështrimin,

Vështrimin e saj të ftohtë e cinik,

E ashtu duke u mburrur më thotë :

-Prehja ime je bërë,

Qysh atëhere, kur pragun e dashuris përqafove…

…Atëhere, vrapova të arija pragun e dashurisë,

Kur më trokiti, e u përqafuam,

Çiltërsisht, sinqeriteti i ndjenjave tona,

Shprehur në dashuri e dëshirë,

Nga pëshperima, që dolën nga zemra,

U kthyen në fjal, e dhurim ndjenjash në kapërthim.

Por më vonë papritur,

Portën mbyll me zhurm dashuria,

Aq sa, mbeta e tmerruar, e s’largohesha dot,

Edhe pse përmes portës, dëgjoja dashurinë që qante,

Iku…më parë se të ngopesha me përqafimet e saj.

Dhe unë prita me shpresë,

Në shoqërinë e ëndrrës së bukur,

Se do t’fitoja betëjen e dashurisë së humbur,

Ja që jeta, paska dhe kthesa jo të lehta,

Që s’të lë më ëndrrën të përplasësh.

Eh ! Ç’rëndësi ka tani…

Kur dashuria është zhdukur, dhe diku është strukur…

Pse kam dhimbje, e s’mund të fle dot ?

Lermë ! O dhimbje e shkuar,

Si dëshmi, vetëm kujtimet dhe fëmija më mbetën,

Lermë ! të harroj dalngadalë,

Të vdesin tek unë kujtimet e tua,

Që me fëmijën të jetoj, e gjumë të fle…