DETYRIM, T’I NDEROJMË DHE TË SHRUAJMË PËR PRINDËRIT TANË… (Rreth librit “Adem Gllavica (Selimi) tregon…”) / Nga: Prof.Murat Gecaj; publicist e studiues

DETYRIM, T’I NDEROJMË DHE TË SHRUAJMË PËR PRINDËRIT TANË…                (Rreth librit  “Adem Gllavica (Selimi) tregon…”)   Nga: Prof.Murat  Gecaj  publicist e studiues     Nga e djathta: B.Selimi e M. Gecaj (Tiranë, 25 shtator 2016)   1. Kur nisa … Continue reading

Gratitude for The Holy See His Holiness, Pope Francis – V A TI C AN / Hysen Ibrahimi : President of SHSHASH

 

img

 

 

 

For :          The Holy See                           

                  His Holiness, Pope Francis

                  V  A  T  I  C  A  N

 

 

Subject:         Gratitude

 

Your Holiness, Pope Francis!

 

September 4, 2016 in St. Peter’s Church, in front of peaceful world, once again, YOU have made us proud as Albanians, especially the Albanian diaspora, that oppression, injustices and conflicts dispersed us around the world, by proclaiming sister and mother of love, Mother Teresa a saint.

 

Your kind, powerful and so human words will be preserved by future generations.

 

Your Excellency! The Holy See was the voice of reason, the light of a hope for the Albanian people during Byzantine darkness, during the centuries of Ottoman slavery and the bloody communism period. You have never left us alone, and during the most difficult moments we never felt lonely.

 

Your Excellency! Our organization proudly bears the name of Your predecessor, Pope Clement XI – Albani, who was of the Albanian origin, from”Laçi i Kurbinit” in Albania.

 

We came to the north of Europe in different periods, in where we met people with warm hearts, with human feelings who extended us a helping hand, understanding and beaming hospitality, where the Swedish Church contributed as well with the support and generosity of its clergy and believers.

 

nene Tereza

Mother Teresa

 

Today, even though we pray the Lord in various forms, such as in the homeland, as well as in diaspora, Albanian Muslims, Catholics and Orthodox, work, create and live in harmony with other people of Sweden and elsewhere.

Your Excellency! Today, in this solemn and important occasion, we want to assure You that in our creativity, with any word, any gesture, do not express impatience, disruption or, God save us, hatred against anyone, not even to those who did us injustice, crimes and pogroms during different periods.

 

We are proud to be descendants of Constantine the Great, who officially declared Christianity equal religion to others, with St. Jerome, as a scholar and translator of the Bible, with Pope Clement XI – Albani, with George Kastrioti – Skanderbeg, which the Holy See had proclaimed “fighter of Christ” and protector of Christianity, with the Christian missionaries and martyrs in the path of Jesus Christ, but mostly today, with Saint TERESA, that You canonized by raising her work, commitment and love in a higher pedestal.

 

With faith in God, because we are all his creatures and to whom we shall return, today we express our highest admiration for YOU, for the Holy See and to all the believers and volunteer followers around the world in the service of peace and welfare of all the peoples of the globe.

 

Therefore, the Association of Writers and Albanian Artists (SHSHASH) “Pope Clement XI Albani”, Sweden, express our wholehearted appreciations for your commitment in proclaiming Mother Teresa a saint (Gonxhe Bojaxhiu).

 

 

GOD BLESS YOU!

 

 

 

Respectfully Yours,

Hysen Ibrahimi

President of SHSHASH

 

 

30 SHTATOR 1946 – 70 VJETORI I NJË MASAKRES TIPIKE KOMUNISTE

 

muzafer

DR.AV. MUZAFER PIPA

 (1914 – 1946)

 

30 SHTATOR 1946  –  70 VJETORI I  NJË  MASAKRES  TIPIKE  KOMUNISTE

 

 

■HAPNI  DOSJEN  DR. AVOKAT  MUZAFER  PIPA !

DHE, SHIKONI KUSH JANË TERRORISTËT QË DEKORON QEVERIA SOT !

■Të gjitha Partitë Komuniste kanë “LEVEN E SKUQUN”: SIGURIMIN E SHTETIT !

 

■Libohova nëpërmjet avokat Mustafa Pipës i dhuroi qytetit të Shkodres një djalë me emnin e Nderuem Muzafer Pipa, që asht le në Shkoder në 1914. Studjoi në gjimnazin e Fretenve “Illyricum” të Shkodres, dhe perfundoi studimet per jurist në Padova të Italisë.

Okupacioni italian i 1939 u prit keq nga Françeskanët e Shqipnisë, e per pasojë edhe ata që kishin perfundue shkollen e tyne, nuk u pajtuen asnjëherë me veprimin e Italisë.

Në vitin 1943 Dr. Avokat Muzafer Pipa asht drejtor i Revistës “Fryma”, me pikpamje atdhetare dhe perparimtare, ku bashkpunonte me Qemal Draçinin, edhe ky një nga elementët e rij shumë të përgatitun e që, do të lanë mbresa në kulturen shkodrane.

■1945. Gjyqet e zhvillueme në Tiranë kunder intelektualëve dhe të deputetëve, të drejtueme nga Koçi Xoxe dhe Bedri Spahiu, kishin irritue qytetarët Atdhetarë dhe per këte, avokat Muzafer Pipa kishte thanë: “Si asht e mundun zotnij, që një trup gjykues, i cili për kryetar ka një “ish-teneqexhi” – ishte fjala për Koçi Xoxen – e për prokuror një “ish-kafexhi” – për Bedri Spahiun – të mundet sot me gjykue elitën e kulturës shqiptare?

■28 JANAR 1946: Në kinema “Rozafat” të Shkodres ndigjohen brohoritjet e bishave të terbueme “plumbin ballit, plumbin ballit”… dhe, nuk mungojnë as virrmat e disa prej “nënave të dëshmorëve” “tradhtarët në litar”, per Klerikët e Pafajshëm nder bankat e të akuzuemëve me pjestarët e Organizatës së Parë Antikomuniste “Bashkimi Shqiptar”, me trupin gjykues të perbamë nga terroristët: Kryetar: Mustafa Iljazi, Antarë: Namik Qemali e Tonin Miloti dhe prokuror Aranit Çela… Avokati Muzafer Pipa i bani kërkesë trupit gjykues për nevojën e pak etike që kërkonte zhvillimi normal i një procesi gjyqësor. Edhe Aranit Çela nga ana e tij kje i gatshëm buzagaz me cinizëm, ju përgjegjë Muzaferit: “E po, ç’të bësh, ky është populli!..”.

 

■22 SHKURT 1946: U dha vendimi i Gjykatës Ushtarake në Shkodër, dhe nga Tirana vjen kjo përgjegje:  “Gjykatës Ushtarake Shkodër, nr. 6-55, dt. 26. 02. 1946… Át Gjon Shllaku, Át Gjon Fausti, Át Daniel Dajani, dhe studentët Mark Çuni, Gjergj Bici, Gjelosh Lulashi, Fran Miraka, dhe Qerim Sadiku u dënuen me pushkatim… Dhe, sa të tjerë me dhjetra vite burg e masakrime nder kampet e punës dhe të shfarosjes.

■Dokumenti i urdhnit të pushkatimit nenshkruhet nga Gjen. Kol. Enver Hoxha d.v.

■Në një nga seancat prokurori Aranit Çela deklaron: “Me qenë se avokat Muzafer Pipa, implikohet në këtë proçes, se ka pasë dijeni dhe se ka kënduar trakte të këtyre organizatave, apo ka qenë pjestar, kërkoj që të përjashtohet si përfaqsues mbrojtjëje i të pandehurit Patër Gjon Shllaku me shokë”. Kerkesa e tij u pranue nga drejtuesit.

Trupi gjykues e përjashton Av. Pipen si përfaqësues i Mbrojtjes së të pandehurve tue emnue avokat Ranko Çerankoviq. Avokat Muzafer Pipa doli nga salla e gjyqit.

■Nuk shkoi gjatë dhe krimineli terrorist Aranit Çela e mbajti fjalën që i pat thanë tue hy në bar “Impero”: “Hë… Muzafer Pipa, e kemi ruajtur një gjysëm leku edhe për ty!”

■SHTATOR 1946: Av. Muzafer Pipa u arrestue, u torturue në mënyren ma barbare tipike komuniste. Kryetari i Deges së Mbrendshme të Shkodres, terroristi Zoji Themeli mori persiper vetë me i ba hetimet, sigurisht ashtu ishte porosia nga nalt.

■LEGJENDA: Kam shkrue: Në mëngjesin e 30 Shtatorit 1946, gjoja Muzaferi vendosi me ikë nga hetuesia… U dëgjuen krisma armësh! Kryetari i Degës Zoji, dergoi Elez Mesin me marrë një pulë, i këputën kokën… dhe shperndanë gjakun e saj tek hetuesia, në çimenton rrethuese të saj… Pra, “Muzaferi u vra nga rojet e hetuesisë tue ikë”…

■30 SHTATOR 1946, Dy nga vrasësit ma barbar Zoji Thëmeli dhe Vaskë Koleci, i kishin lidhë krahët mbrapa Av. Muzafer Pipës, per një karrigë të mberthyeme per dysheme. Skuqën një hekur dhe vendosën me ia kalue në muskujt e dy krahëve mbas shpine… Mbasi hekuri kaloi krahun e djathtë…nga dhimbjet e forta, Trupi i Muzaferit bani lëvizje që katilët nuk mujtën me i kontrollue… Hekuri i skuqun takoi per shtyllen kurrizore dhe Muzaferi, mbylli jetën në mënyrën ma mizore. Me 30 Shtator 1946, u perhap edhe “Legjenda” nga agjentët e Sigurimit shtetit në gjithë Shkodren!..

■Edhe “shokun komandant” e njoftuen “për zbatimin e urdhërit tij dhenë K.Xoxes?”

***

■HAPNI DOSJEN “KLERI KATOLIK SHQIPTAR”! Aty do të gjeni porosinë që i dha Enver Hoxhës ambasadori jugosllav me 20 shkurt 1946: “…Po, po! Po keni endè gjallë Patër Gjon Shllakun, i cili peshon shumë, duhet” – vazhdoi ai “si mbas porosisë që kam prej qeverisë sime, të zhdukni Shllakun dhe të shkatrroni kulm e temel çerdhen e Klerit Katolik në Shkodër, me në krye Françeskanët!”… E pikrisht nga kjo çerdhe kishte dalë: Av. Muzafer Pipa, Prof. Qemal Draçini, Prof. Arshi Pipa, Martiri Osman Kazazi e sa të tjerë Atdhetarë Shqiptarë, që u perfshinë në GJENOCIDIN KOMUNIST në Shqipni.

■Në çdo pllamë të Saj, Shqipnia asht e mbushun me Eshtna të varrosun nder gropa e zallishta pa Emen… Zalli i Kirit, dikur i bardhë si biluri, në darkë vezullon me rrezatime të skuquna që perzihen me lotët e mija e mija Nanave e Motrave që derdhen aty nder kaçuba me vite e vite mbi ato gurë, tue i lmue me Fëtyren e vet të “vrashtë” nga vuejtjet e lodhja që ua mori Shpirtin 50 vjetë, sikur t’ ishin të dënueme nga vetë Dora e Zotit!

Kiri, Drinaza, Drini, Buna e Liqeni… të harlisun edhe sot me tallazet e veta shkapeten per Token Arbnore, tue veshtrue: “Deri kur Shqiptarë, doni me na lanë pa Varre?!”

■Në këte 70 vjetor të kësaj mbytje barbare të Dr. Avokat Muzafer Pipës Shqipnia, që Ai e ka dashtë aq shumë nuk duhet t’a vajtojë… Po, perballë Një Monumenti të Muzaferit, shka janë Shkodranë e Libohovitë, të gjithë bashkë të këndojnë “Hymnin e Flamurit”!

■Shqiptarë, “Per Flamurin e Gjergj Kastriotit Ata dhane jeten!”

 

 

fritz-r-1

Nga : Nga Fritz RADOVANI

Melbourne, Shtator 2016.

 

Shtëpia Botuese “ADA” publikon vëllimin poetik “Ujëvarë shpirti” të autorit Eduart Mata dhe redaktim të autorit Lulzim Hajdari.

Shtëpia Botuese “ADA” publikon vëllimin poetik “Ujëvarë shpirti” të autorit Eduart Mata dhe redaktim të autorit Lulzim Hajdari.   Titulli:  Ujëvarë shpirti Autori:  Eduart Mata   Redaktoi : Lulzim Hajdari   Korrektoi:  Berzat Hasa Punoi në kompjutër Hata Onuzi Kopertina Hazbi Dida … Continue reading