LA VIE EST UN CADEAU – Bozena HELENA –Mazur NOWAK / Traduction française: Alicia Minjarez Ramírez

Bozena HELENA –Mazur NOWAK
 
 
LA VIE EST UN CADEAU
 
Il a toujours un bon mot pour tout le monde,
bien que la vie ne l’embrasse pas.
A ses yeux, le ciel s’est déjà légèrement estompé
et a laissé sa marque sur son visage.
 
Une femme qui a juré une fois
ne le quitte pas pour rien au monde,
vit dans l’au-delà depuis longtemps,
et ne lui rend visite que dans ses rêves.
 
Les enfants ont voyagé dans le monde entier,
ils ont leur propre vie, ils n’écrivent pas, ils n’appellent pas.
A la maison, ils regardent le cadre sur le mur,
si petit, sans défense, en promenade avec sa femme.
 
Il s’assoit souvent sur la terrasse du jardin,
et ses poches sont pleines de miettes,
nourrissant des pigeons et des moineaux affamés,
il écoute les rumeurs qu’ils le ramènent en retour.
 
Il ne se plaint pas, ne se plaint pas, ne grogne pas.
Il accepte humblement ce que le destin lui apporte,
bien que les doigts soient tordus d’arthrite,
et la bosse grandit lentemente sur son dos.
Il es toujours accuilli avec un sourire tous les jours,
comme le plus grand trésor de sa vie.
 
 
 
Traduction française: Alicia Minjarez Ramírez

Poezi nga Rami Kamberi

Poezi nga Rami Kamberi   NGA FAQET, E TOKËS E QIELLIT… Për ne, thanë e thonë Janë t’mileniumit t’parë, mileniumeve n’përjetësi Do të jenë, një jehonë Me za dashnie, mbjellë nëpër botë, sikur lulet liri Të lindur nga trualli, me … Continue reading

Erosi si shpengim ne lirikën e Myrteza Marës / Nga: Alisa Velaj

Erosi si shpengim ne lirikën e Myrteza Marës
 
 
Ndër temat e shumta që poeti Myrteza Mara trajton në liriken e tij, erosi duket se ka një vend parësor, parë kjo ne këndvështrim sasior dhe cilësor. Për poetin jeta rilind nga dashuria dhe kënga.
Ndaj ai i thur hymne dashurisë në këngët e tij dhe përmes notave të këngës rilind për kujtesën melodi dashurish të dikurshme, të cilat kurrsesi nuk pranon t’ja falë harrimit. Në përgjithësi Mara “grindet” me harrimin pa inate dhe mërira. Ai vë përballë harrimit melodite e zjarrta të shpirtit. E dashura është shteg drite, dielli qe i jep rreze hua dhe kështu përndritet ai nga erosi, pa pritur e pakuptuar. Dehet prej tij nëpër mall të valë e kujtime ëmbëlake, jeton tê tashmen i përkundur nga thellësia e ndjenjës dhe pikëllohet pafund kur duket se dashuria mërgon për një çast prej tij. Kundërshtar i paepur i harrimeve, nuk ka se si të pajtohet qoftë një grimëkohë me mërgimet e dashurisë.
“Vetëm mendimi se mund të të humbas
më rrënqeth deri në eshtër.
Nuk do pranoja një odë në parajsë,
as dhe një jetë përtejjetësJe agu i syrit të mëngjesit,
perëndimin ma shtyve një shekull larg”.
Erosi vjen si shpengim ndaj çdo kotësie njerëzore, si mall përmbi malle, këngë përmbi këngë. Ai nuk është thjesht pjesë jete, por jeta ngjizet prej tij në çdo dimension. Erosi si kryefjalë e jetës, apo zanafillës se saj në shpirt dhe natyrë.
“Pemët s’po marrin frymë, zogjtë në koma/po ti përse vonohesh kaq shumë?”
Pse vonohesh
Frymë e mërguar e shtrenjta e zemrës. Litar i këputur psherëtime dhe dhimbje e pacak koha kur dashuria të lë, madje dhe fare për kohë, sepse Erosi krijon kohën e shpirtrave të trandur prej tërmeteve te pasioneve-det.
 
Erosi është drita ku dehet e vërteta, ajo e vërteta e bukur që shpesh mund të dhembë der në eshtër, por qe nuk mund të fshihet.
 
 
Myrteza Mara
 
Poeti është i dëshiruar t’i njohë mirë mëngjeset dhe muzgjet e pakthim të dashurisë. Në një prej vargjeve ai i drejtohet së dashurës se nuk do që ajo t’i vijë si Doruntina. Poeti e ka dashurinë frymim, këngë dhe ëndërr. Është i asaj rrace poetësh qe pengjet nuk ia fal kurrë përjetësisë. Prandaj dhe doruntinat e ardhura papritmas, ato që i akullojnë zjarret e dashurisë me ankthin e tyre, nuk janë mikeshat e tij të preferuara. Troku i kuajve te tyre le të endet larg, shume larg udhëve te poetit!
Në vazhdim mund të lexoni disa poezi të poetit Myrteza Mara:
 
VETËM MENDIMI
 
Vetëm mendimi
se mund të të humbas
më rrënqeth deri në eshtër.
Nuk do pranoja një odë në parajsë,
as dhe një jetë përtejjetës.
 
Je agu i syrit të mëngjesit,
perëndimin ma shtyve një shekull larg,
ndaj s’të le të notosh
në detin e mungesës
as të humbasësh nëpër natë.
 
Vetëm imazhi yt
nuk më mjafton të end motive
në telajon e muzës.
Dua të verbohem
nga dielli përfalkur i syve të tu,
të dehem me qershit e tua të buzëve.
 
Ti ma di “thembrën e Akilit”
dhe nuk i kursen shigjetat,
por mos mendo
s’e unë e njoh mëshirën,
nga ikja jote
do t’më vij vdekja!
 
 
 
ËSHTË VETËM NJË RE
 
Sa herë ngre sytë për në qiell
Një re e zezë përgjon në pritë
E zezë në dimër, e zezë në verë
E zezë natën, e zezë çdo ditë.
 
Një re e grisur, një re e përdalë
Tamam si andër i grisur, i andruar
Retë nuk ecin, tërhiqen zvarrë
Re me mjergull, tym i akulluar.
 
Re që rrëshket si lëkurë gjarpri,
Re xheloze si pikëhelm i verdhë
Re që nxjerrin lumenjtë nga shtrati
Ortekët e verbër shtyjnë në humnerë.
 
Lavdi Zotit, është një re’ e vetme
Me këmbë tymi, prej tymi dhe zemra
S’mbretëron dot kush ndjellë vdekje
Jeta rilind nga dashuria dhe kënga!
 
 
 
NE TË DY
 
Unë jam dhembja jote më e madhe,
guri që nuk ze myshk,
litari i këputur i psherëtimës.
Ti je dashuria ime
e bardhë si mjegulla e malit,
je shtegu e dritës në shinat e vetëtimës.
 
Unë jam pikëloti yt rrëshirë,
amanet i kaltër Rozafe,
pengu i mallit të pashuar.
Ti je orteku im i ëndrrës
në syrin e çdo nate,
je fryma ime e mërguar.
 
Unë jam shkalla e thyer
në pemën e viteve të tua
ku fluturat endin krahët e ylberta.
Ti, je dielli
që më jep rreze hua
dhe dritën ku dehet e vërteta.
 
Ne të dy kemi lindur
në stinën e zjarrit
ndaj i ngjajmë aq shumë flakëve.
Ti, me puthjet si bleta mbi petale,
unë në detin e trazuar
varkë mes valles së dallgëve!
 
 
 
PSE VONOHESH
 
Po ti përse vonohesh kaq shumë,
nuk i dëgjon zilet e orëve të mbrëmjeve?
Natën edhe urat verbohen mbi lum
yjet orkestrojnë uverturat e këngëve.
 
Në odën e pritjes janë shtruar pikëpyetjet,
vonesa si një dritare e thyer në dimër.
Po ti eja, eja, duhet të nisesh patjetër,
nuk dua të vish siç erdhi Doruntina.
 
Pemët s’po marrin frymë, zogjtë në koma
po ti përse vonohesh kaq shumë?
Eja sa mjegulla nuk ka pushtuar botën
dhe bota s’është përmbytur në gjumë.
 
Mos pi ujë nëpër burimet shtegëtare,
ku ujqët synxehtë padisin qengjat.
Eja, të pres nën vesën e luleve të majit
bashkë me zjarrin e violinës së bilibilave.
 
Po ti përse mendohesh kaq gjatë?
Eja se u lodhën akrepat e orëve.
Dhe hënën e zuri nata jashtë
me dritën xheloze të meteorëve.
 
Eja, siç vijnë dallgët e nxehta drejt bregut
dhe hakmerren duke ndezur zjarre
Eja, se edhe të duam nuk kemi jetë tjetër,
madje, atë tjetrën, unë nuk e besoj fare.
 
 
 
BESOMË
 
Unë s’të premtoj dot qiellin me kate,
As një mal të egër me ortek të çmendur
Veç shtratin e hënës gjoksit të çdo nate,
Zjarrin e shpirtit ndezur nga këngët.
 
Unë nuk të premtoj parajsën e pasvdekjes,
Atje prehen shpirtrat lodhur nga kjo botë
Por vetëm zemrën time me dritat e jetës,
Dhe rrënjët e dhimbjes mbjellë mbi lotë
 
Unë nuk do e kem zili kaltërsinë e qiellit,
Tek Ti ka zenë vend në pasqyrën e syve
Më ngjanë aq shumë me urën e ylberit
Atje ku bëhen sfilatat e gjithë yjeve.
 
Unë nuk të premtoj të të fal dy jetë,
Dhe shpresa të mbartet në botën tjetër,
Por vetëm këtë që është e vërtetë,
Më beso, zemër, tjetra është gënjeshtër!
 
Nëse në lutjet e mia do shikosh akull,
Do jet dita e parë e ikjes në pakthim
Prandaj portat e zemrës po t’i le hapur
Brenda tyre ke gjithë jetëdashurinë!
 
 
 
Nga: Alisa Velaj

PREMIO INTERNAZIONALE DI POESIA E RACCONTI (“PALMI CITTA’ DELLA VARIA” I Edizione – Anno 2019 VERBALE DI GIURIA) / Il presidente del Concorso Anna Maria Deodato – Il presidente della Giuria Gaetano Catalani

PREMIO INTERNAZIONALE DI POESIA E RACCONTI
 
“PALMI CITTA’ DELLA VARIA”
I Edizione – Anno 2019
VERBALE DI GIURIA
 
La giuria del Premio internazionale di poesia e racconti “Palmi città della Varia” I edizione – 2019, composta
dai seguenti poeti e scrittori:
Gaetano Catalani – Presidente di giuria- (poeta)
Patrizia Stefanelli (poetessa)
Stefano Baldinu (poeta)
Claudia Piccinno (poetessa)
Paolo Landrelli (poeta)
Santo Gioffrè (scrittore)
Mimmo Gangemi (scrittore)
Arcangelo Badolati (giornalista)
in data 13/07/2019 ha concluso l’esame dei 1.047 testi in concorso e sulla base del punteggio attribuito a
ciascuna opera, ha deliberato la seguente graduatoria di merito:
 
SEZIONE “A” POESIA IN LINGUA ITALIANA A TEMA LIBERO
 
Prima classificata: “LA GOUTHA O L’ETERNA FOLLIA” di ANTONIO DAMIANO – Latina
Seconda classificata: “RUDY, FIGLIO DEL MARE” di FLAVIO PROVINI – Milano
Terza classificata: “I TULIPANI DI LISSE” di DARIO MARELLI – Seregno (MB)
Premio Presidente del Concorso: “MEA CULPA” di RITA IMPERATORI – Perugia
Premio Presidente di Giuria: “ IL GRIDO DEL SILENZIO “ di LUIGI ANTONIO PILO – Messina
Premio della Critica: “COME UN QUADRO” di NUNZIO BUONO – Casorale Primo (PV)
 
Premio Speciale “Città di Palmi”: “LA NAVE DEL RISCATTO” di VITTORIO DI RUOCCO Pontecagnano (SA)
Premio speciale “Associazione Prometeus”: “AL DI LA’ DEGLI OCEANI” di CECILIA MINISCI – Acri (CS)
Premio Speciale “Ermelinda Oliva”: “PER ANGELI DUE CANI…” di ANGELO TAIOLI – Voghera (PV)
Premio speciale “Felice Battaglia”: “L’ARIA BLU” di PIETRO CATALANO – Roma
Menzione d’onore: “FU L’INCERTEZZA ” di DANIELE AMBROSINI (Firenze)
Menzione d’onore: “TACCHI A SPILLO” di CARLA MARIA CASULA – Alghero (SS)
 
SEZIONE “B” POESIA IN VERNACOLO
 
Prima classificata: “MACARI GN’ JOURNU” di FRANCA CAVALLO – Modica (Ragusa)
Seconda classificata: “U MARI RA VITA” di MIMMO LATELLA – Reggio Calabria
Terza classificata: “O SCIALLE” di ENRICO DEL GAUDIO – Castellammare di Stabia (NA)
 
Premio speciale “Maria De Maria”: “BASTA NU CORI” di BRUNO SALVATORE LUCISANO – Brancaleone
(RC)
Premio speciale “Nicola A. Manfroce”: “A GRAZZIA ‘I SANTU ROCCU” di BRUNO VERSACE – Bianco (RC)
Premio speciale “Pietro Milone”: ”CAMPU DI CUNCENTRAMENTU” di PIPPO PRESTIA – Vibo Valentia (VV)
Premio speciale “Domenico Ant. Cardone”: ” ‘O PATE ” di RAFFAELE GALIERO – Casalnuovo (NA)
 
Menzione d’onore: ”FINIU LA FESTA” di CINZIA PITINGARO – Castelbuono (PA)
Menzione d’onore: “LA PIRARA DI LU SIGNURI” di DANIELE VOLONTA’ – Ginevra (CH)
 
Premio “Comitato Varia”: “A VARIA I PALMI” di ANTONINO BONACCORSO – Palmi (RC)
 
SEZIONE “C” POESIA RELIGIOSA
 
Prima classificata: “ULTIMO CANTO” di CARMELO CONSOLI – Firenze
Seconda classificata: “PREGHIERA” di PAOLO BUTTI – Figline Valdarno (FI)
Terza classificata: “DAMMI LA FORZA D’OFFRIRE IL PERDONO” di BENITO GALILEA – Roma
 
Premio speciale “Domenico Ferraro”: “TI HO CERCATO, SIGNORE” di CATERINA TAGLIANI – Sellia Marina
(CZ)
Premio speciale “Francesco Cilea”: “SULLE TUE ORME” di ROSSELLA LUBRANO – Melazzo (AL)
Premio speciale “San Fantino”: “LA VIA” di FABRIZIO CACCIOLA – Messina
 
Menzione d’onore: “UN ANGELO CI SALVERA’” di CONCETTO CUTRUPI – Bologna
Menzione d’onore: “DOVE LO PORTERA’ LA SETE” di COSETTA TAVERNITI – Pazzano (RC)
Menzione d’onore: “LA VITA E’ LIBERTA’” di FLAVIA BRUZZESE – Cittanova (RC)
 
SEZIONE “D” SILLOGE
 
Prima classificata: “NELL’INCOSTANTE ANDARE’ di STEFANO PERESSINI – Carrara (MS)
Seconda classificata: “LA FRAGILITA’ DELL’ECO” di ROBERTO RAGAZZI – Trecenza ( ROVIGO)
Terza classificata: “CIELI SENZA AURORE” di FLAVIO PROVINI – Milano
 
Premio speciale “Le sirene”: “COME SOFFIO DI ETERNA MAGIA” di PALMA CIVELLO – Palermo
Premio speciale “Costa Viola”: “DIECI SONETTI IN CERCA DI ME“ di GIUSEPPE ANASTASI – Messina
Premio speciale “Donna Canfora”: “LIBERE VERSI” di ANTONIO BARRACATO – Cefalù (PA)
Premio speciale “Lab donne Gioia Tauro”: “COME UN FIORE” di TERESA COMMONE -Orta di Atella (CE)
Menzione d’onore: “DEL SILENZIO CHE RESTA” di ANGELA CACCIA – Crotone (KR)
Menzione d’onore: “OMBRE” di VITTORIA CASO – Caravatore (NA)
 
SEZIONE “E” RACCONTI BREVI
 
Primo classificato: “LA NOCE” di RODOLFO ANDREI – Roma
Secondo classificato: “LA BUCA DELLA NEVE” di CECCARELLI C. NELLO – Massa (MS)
Terzo classificato: “LE RICORDO QUALCUNO, SIGNORE?” di GABRIELE ANDREANI – Pesaro
 
Premio speciale “Antonio Altomonte”: “IL GIUDICE CAROGNA” di SERGIO PAPA – Ragusa (RG)
Premio speciale “Antonio Basile”: “UN UOMO” di FRANCESCO GRECO – San Giorgio Morgeto (RC)
Premio speciale “Vincenzo Saletta”: “ANIMA DI CRISTALLO” di PIKO CORDIS e LUCIANA CENSI – Ascoli
Piceno e Foligno
Premio speciale “Luigi Lacquaniti”: “ERANO SOLO FUOCHI D’ARTIFICIO” di MERILIA CICONTE – Soriano
Calabro (VV)
 
Menzione d’onore: “UN FIORE NEL TRAFFICO” di MARCO TERRONE – Taggia (Imperia)
Menzione d’onore: “NONNA ENOFE” di PAOLO PERGOLARI – Perugia
Menzione d’onore: “MAGICO BATTITO” di LAURO ZANCHI – Crema (CR)
 
SEZIONE “F” –POESIA IN LINGUA STRANIERA
 
Prima classificata: “A MOHAMAD AL DURA” di SULEIMAN DAGHASH – Galilea (Palestina)
 
Premio speciale “Arcudaci”: “梅花載滿徑 IL SENTIERO PIENO DI FIORI DI PRUGNA” di TSAI TZEMIN ITION
– Changhua (Taiwan)
Premio speciale “Sant’Elia”: “SIR DEFTERI- IL TACCUINO DEI SEGRETI” di MESUT SEROL –Istanbul
(Turchia)
 
Menzione d’onore: “ IME – IL NOME“ di EMIR SOKOLOVIC- Zenica (Bosnia Erzegovina)
 
Menzione d’onore: “LEGJENDASH RIKTHYER – RITORNATO DALLE LEGGENDE” di AGRON SHELE –
Kessel -Lo (Belgio)
 
Menzione d’onore: “AL-ARAQEEB” di ODEH ARMARNEH – Jabad Ginin (Cisgiordania)
 
Il PREMIO ALLA CARRIERA è stato attribuito alla poetessa CATERINA TAGLIANI di Sellia Marina (CZ)
 
 
 
Il presidente del Concorso
Anna Maria Deodato
 
 
Il presidente della Giuria
Gaetano Catalani

KONKURSI KOMBËTAR I POEZISË LIRIKE (25 maj 2019) / Nga: Muharrem Kamani

KONKURSI KOMBËTAR I POEZISË LIRIKE

25 maj 2019

 

“Në gjurmët Naimiane 2019”, Edicioni V, me rastin e 173-vjetorit të Ditëlindjes së poetit kombëtar Naim Frashërit.

Në mbasditen e 25 majit 2019, në mjediset e hotel “Alveros”, pranë Parkut “Aristidh Kola”, buzë lumit Vjosa, u zhvillua Konkursi kombëtar i poezisë lirike “Në gjurmët Naimiane 2019”, edicioni V, organizuar nga Klubi i Shkrimtarëve dhe Artistëve “Naim Frashëri” Përmet, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës, në kuadrin e 173-vjetorit të Datëlindjes së poetit tonë Kombëtar, Naim Frashëri. Në këtë festë poetike morën pjesë poetë, prijues, nga të gjitha trevat shqipfolëse, ku për dy muaj rresht dërguan poezitë e tyre në këtë festival dhe juria e festivalit përzgjodhi për natën finale 25 poezitë më të mira. Në natën e 25 majit, përveç konkurruesve ishin të ftuar edhe miq, poetë, shkrimtarë, të cilët erdhën nga Tirana, Prishtina, etj. për të marrë pjesë në këtë festë poetike.

Festën e nderuan me pjesëmarrjen e tyre, N/Kryetarja e Bashkisë Përmet, zonja Etleva Kreci, N/Perfekti, z. Edvin Tuçi, Kryetarja e Këshillit bashkiak, zonja Mira Habili, përfaqësues të Shoqatës Atdhetare Kulturore “Vëllezërit  Frashëri”, drejtues të organizatave simotra; në Mat, z. Hamdi Hysuka, përfaqësues nga LShK  dhe drejtues institucionesh në Rreth.

Të ftuar Nderi të Festivalit, ishte humanistja dhe deputete e Kosovës, zonja Flora Brovina.  Juria e Festivalit këtë vit u kompozua nga Kryetar i Jurisë, Prof. Dr. Përparim Kabo, zonja Kozeta Mamaqi dhe Kryetari i K.Sh. A. “Naim Frashëri”, zoti Ligor Shyti. Festivalin e moderoi një treshe përmetare, drejtuar nga Aktori dhe regjizori i njohur, z. Pandi Duka dhe dy shoqërueset e tij, studente të gjimnazit “Sami Frashëri” Përmet. Lezeti i festivalit u bënë aktorët e njohur z. Agim Xheka, z. Ligoraq Riza, mësuesja dhe interpretuese e njohur përmetare, zonja Kozeta Thanasi.

Në çelje të festivalit grupi i sazeve të Përmetit përshëndeti pjesëmarrësit me këngën kushtuar Naim Frashërit. Përpara recitimit të poezive konkurrente, u shfaq një video-klip, me intervista të ndryshme nga poetët L.Shyti, L. Kolleshi, Dh. Miti, A. Mihali, S. Vaka, etj. ku u pasqyrua aktiviteti i Klubit të Shkrimtarëve dhe Artistëve “Naim Frashëri” Përmet gjatë këtyre pesë viteve.

Festivalin e përshëndeti zonja Etleva Kreci, në emër të Bashkisë Përmet, e cila, ndër të tjera përmendi cilësinë në rritje të poezive pjesëmarrëse në vite, kontributin e K.Sh.A. Përmet dhe Kryetarit të saj z. Ligor Shyti. Ndër të tjera, ajo tha: “… sot qyteti ynë është më i bukur, sepse çdo poezi që vjen sot këtu, është një trendafil që përbën një buqetë me trendafila poezie që i shtohen qytetit tonë dhe një festë më shumë për përmetarët. Ne do të vazhdojmë të mbështesim Klubin e Shkrimtarëve dhe Artistëve “Naim Frashëri” Përmet edhe në projekte të tjera në vazhdim…”

Aktori Ligoraq Riza recitoi poezitë e poetit Agim Pipa, A. Mihali, A. Bytyqi, Zeqir Fazliu, etj. nga të gjitha trevat shqipfolëse. Poetët; Dhimitër Miti, Dhimitrulla Lapi, Dhimitër Nica, Elmira Rama, Valentina Dafa, Hamdi Hysuka, Lumo Kolleshi, Shqipe Hasani, Tefta Sala, Janaq Jano, Xhelal Toska, etj. recituan poezitë e tyre, së bashku me një sërë poetësh pjesëmarrës. Një pjesë e poezive u përcollën nga aktori Agim Xheka dhe zonja Kozeta Thanasi. Programi vazhdoi me këngëtaren e njohur përmetare, nxënësja e shkollës 9-vjeçare “Meleq Gosnishti”, Sofika Mamillo. Në homazh të poetit Sokol Olldashi, aktori Agim Xheka solli për pjesëmarrësit disa nga poezitë e tij.

Me këtë rast, poeti kosovar Nezir Prokshi, i dhuroi K.Sh. A. Përmet, një seri veprash kushtuar heroit Ymer Elshani, i cili më 17.04.1999 u pushkatua nga sërbët familjarisht. Më pas festivalin e përshëndeti edhe Presidenti i Korpusit të Paqes botërore për Shqipërinë, poeti dhe këngëtari i njohur z. Gaqo Apostoli, i cili me këtë rast u komunikoi edhe anëtarësimin e disa anëtarëve të K.Sh. Përmet në këtë organizatë.

Juria e Festivalit, në përfundim të aktivitetit, nëpërmjet Kryetarit të saj, Prof. Përparim Kabo, shpalli fituesit. Në fillim vlerësoi me Çertifikatë Mirënjohjeje, grupin e valleve së vajzave të shkollës “Meleq Gosnishti” dhe këngëtaren Sofika Mamillo. Më pas ftoi poetin e njohur përmetar, z. Lumo Kolleshi, t’i japë Çmimin e tretë poetes së re, Dhimitrulla Lapi. Ftoi aktorin Agim Xheka të japë Çmimin e tretë poetit Dhimitër Nica, me banim në Selanik. Ftoi Kryetarin e Klubit Sh. A. t’i japë Çmimin e dytë poetes nga Prishtina, zonjës Shqipe Hasani dhe në fund, ftoi zonjën Flora Brovina të japë Çmimin e parë, dhënë poetit përmetar z. Sinan Vaka, i cili erdhi në këtë festival me baladën “Letër nënës pas vdekjes”. Më pas, bëri një përshëndetje të veçantë, anëtarja e jurisë, bija përmetare, zonja Kozeta Mamaqi.

Mbrëmja u mbyll me darkën e shtruar nga organizatorët për nder të miqve dhe konkurrentëve.

 

Muharem Kamani, poet

KLUBI I SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE “NAIM FRASHËRI” PËRMET

Përmet, më 25 maj 2019