Poezi nga Zyba Hysa

Poezi nga Zyba Hysa   TRISHTIM I ËMBËL Tash s’kam zë më Ty të thërres, Hapësira kumbon zërin tim, Aqsa i gjithë ky Univers, U vesh gjithandej me trishtim! Vel i trishtimit veshi diellin, Edhe hëna si pasqyrë e tij, … Continue reading

Poezi nga Xheladin A. Çitaku

Poezi nga Xheladin A. Çitaku   GËRSHETA MAKTHESH Rreze vezulluese në portret përthyhet gërsheta ngjyrash i stolisë n`shkëlqim metaforë zymtësie n`brendësi ndryhet ndrinë fytyrë e qeshur si qielli në agim Fanfaret e shpirtit himnet i këndojnë përkëdhelur nazet imazhit të … Continue reading

Poezi nga Dije Lohaj

Poezi nga Dije Lohaj   POEMË PËR VETE DHE PËR TY Kot të thërras me flakët e hënës, Në këtë alegro të trishtë, Kur gjithmonë Shpërbëhet një tingull, Në shurdhërinë e kukamës së tij. Në psherëtimë të bulzës sate, Një … Continue reading

Poezi nga Zhaneta Barxhaj

Poezi nga Zhaneta Barxhaj     JETË   Ne kërkojmë gjallim në copëzat e akullta, të këtij absurdi që quajmë jetë… Kërkojmë njëri-tjetrin t’i bashkohemi tufës, si ujqërit e uritur.   Shtrirë mbi mbulesën e bardhë, me diellin që na … Continue reading

Triniteti bijë- femër- nënë dhe modeli i njeriut në poezi (Vëzhgim rreth përmbledhjes poetike “Vrap i çmendur” e poetes Mimoza Rexhvelaj) / Nga: Vladimir Avdulla Muça

Triniteti bijë- femër- nënë  dhe  modeli i njeriut në poezi ( Vëzhgim rreth përmbledhjes poetike “Vrap i çmendur” e poetes Mimoza Rexhvelaj)   Nga: Vladimir Avdulla Muça  Poetët janë përçuesit më besnikë të temperimit në vlimin kohor; si të tillë … Continue reading

Poems by Bhina Pillai

Poems by Bhina Pillai   THE EARTH IS FOR OUR MIRTH Turn off the tap, don’t waste water, repair leaky faucets, don’t water your lawn, Play Holi with eco-colours, don’t cut mangroves and trees, or soon you will have draught. … Continue reading

Fjala e prof. Ermir Xhindit në ceremoninë e dhënies së titullit Dr. Honoris Causa shkrimtarit Fatos Kongoli në Universitetin “Ismail Qemali” – Vlorë

Fjala e prof. Ermir Xhindit në ceremoninë e dhënies së titullit Dr. Honoris Causa shkrimtarit Fatos Kongoli në Universitetin “Ismail Qemali” – Vlorë   Prof. Ermir Xhindi   Miq të pranishëm, Të respektuar kolegë, kam nderin, e me shumë përgjegjësinë, … Continue reading

Poezi nga Miltiadh Davidhi

Poezi nga Miltiadh Davidhi   MËNGJES DIMRI Dielli ka ftohtë. Sado që shton Veshje rrezesh të ngrohta, Sërish trupi i mërdhin. Kurorën e nxehtësisë Po ia shuajmë, Mosmirënjohës, Duke i falur pikëllim. Me ajër e lagështirë, Mbush mushkritë, E kollitet, … Continue reading

E dashur- Tulsi Shresthsa / Shqipëroi: Vasil Çuklla

Poezi nga Tulsi Shresthsa

 

E dashur

Më je vet fjala, në vjershërim
Je melodi e këngës sime
Je zëthi vet, në ligjërimin tim
E mbi gjithshka, je rrahje zemre brenda gjinjve.

Je hija vet, e trupit tim
Je shpirt, i qënësisë sime, intime.
Je fati vet, i dashurisë sime në vlim
E mbi gjithshka, më je filozofi e jetës time!

 

Shqipëroi: Vasil Çuklla

Poezi nga Xhemile Adili

Poezi nga Xhemile Adili   DASHURI E PAPREKSHME Ngadalë behari mbushi gjithçka, zemrës time i mbanë vend për asgjë tjetër, vetëm ai që zuri hapësirë në të, këndell fushën, lumin, malin. O poezia ime, por spërkate me gjak altarin! Dhembje … Continue reading

Poezi nga Ekrem Ajruli

Poezi nga Ekrem Ajruli   SA HERË Sa herë shpreh unë ndjenjën time ti më shmangesh me mjeshtri Unë ëndërroj t’bukurat kujtime Një terstrill më shpon ndër bri Kam një brengë m’rëndon mbi sy Më sfilit më tretë ngadalë Ç’është … Continue reading