Shtëpia Botuese “ ADA” publikon vëllimin poetik “Dëshira të qelqta” të autores Armela Tola dhe redaktim të autores Vera Istrefaj.

  Shtëpia Botuese “ ADA” publikon vëllimin poetik “Dëshira të qelqta” të autores Armela Tola dhe redaktim të autores  Vera Istrefaj.   Titulli: Dëshira të qelqta Autor: Armela Tola Redaktor: Vera Istrefaj Recensent: Lulzim Hajdari Kopertina: Klavis Istrefaj   © … Continue reading

Shtëpia Botuese “ ADA” publikon librin me tregime “ Vajza e tulipanëve” të autores Gjenovefa Myrtaj dhe parathënie nga Fatmir Minguli.

    Shtëpia Botuese “ ADA” publikon librin me tregime “ Vajza e tulipanëve” të autores Gjenovefa Myrtaj dhe parathënie nga Fatmir Minguli.   Titulli: Vajza e tulipanëve Autore : Gjenovefa Myrtaj Redaktor Fatmir Minguli Korrigjimet letrare Ligor Shyti Kopertina … Continue reading

Poezi nga Seti Vladi

seti Vladi- 3

Poezi nga Seti Vladi

 

 

GJURMË MALLI

 

Shpesh, malli në krahët e tij më pushton ,
më çon udhëve të fëmijërisē …
duke ndjekur xixëllonja e mollakuqe
fushave ku ndrisnin ,
rrugëve me kalldrëme
ku shpesh herë dhe gjunjët vrisnim.

Ndjej ,
aromën e dheut e të gurëve ,
të luleve e jargavaneve n’oborrin e shtëpisë ,
të ftoit , blirit e të drurëve ,
pjergullën ledhatare rreth plepit përdredhur ,
ujin e ftohtë te pusit tek prehet ,
gëzimin e lojërave me litar e kukafshehtas ,
bardhësinë e moshës që më nuk kthehet.

Petale çel malli në degët e kujtesës ,
oborri spërkatur me aromë trëndafilash ,
me penelata verore, me bujaritë e vjeshtës ,
veshur me fllade netët zhurmonin ,
me të ëmblat melodi , cicërima bilbilash ,
botën e përgjumur me këngë e zgjonim.

Nndizej qielli me yje praruar ,
në qetësinë e tij olimpike sodiste ,
në gjoks përqafuar nga medalion i hënës ,
me dritën e artë nga lart na sodiste.

E ulur në prehrin magjik të mbrëmjes ,
i bie qark rrugëve të vendlindjes …
rrugëve të mia që më rritën ,
shamibardhat e skamjes
për dore më morën ,
më përcollën e më pritën…

E përmallur ndaloj tek bangat shkollore ,
si tufa pëllumbash imazhet kalojnë ,
si kënga e valëve vijnë qeshjet gazmore ,
në tinguj melodish , në vargje fluturojnë.

Eci kudo mbi gjurmët e mia ,
ato si lule më çelin kujtimet ,
këndoj me to ylberet e moshës ,
si zogjtë në degët e blerta të drurit ,
eci me to, vrapoj nëpër vite ,
Si era përqafuar me kallëzat e grurit.
Gjurmët e mia të moshës së artë ,
mbi stiva librash i ngjitën katet ,
me épose heroike , me vargjet e zjarrtë ,
ndiznin dritat , zgjonin fatet.

Eh , ky malli im ,
gurgullimë shpirti …!
vetëtimthi kaloi andej si një vegim ,
në ato gjurmë ëndrrash ,
të lara mëngjeseve në agim.

Sërishmi ai më kthen ,
më sjell aty ,
ku bregu shekullor nga valët skalitet ,
mbrëmbja pikturon peizazhin e rrallë ,
shtëllunga e pulëbardhave mbi valë kolovitet ,
ku dielli zbret shkallët ,
puth detin në ballē.

 

 

 

BIJA E DJALLIT

 

Bashkë me globin rrotullohet njerëzimi ,
dijet , kulturat , idet’ e dashuritë ,
mrekullit’ e botës , lindja – perëndimi ,
bashkë me to ecin edhe ligësitë.

Ligësia , një helm në shpirtëra të mjer’ ,
brumi i ” Ferrit ” që Dante e krijoi ,
pa dritë e diell , pa fytyrë e nder ,
me mollën e Adamit mëkatet filloi.

Një kujë e vajtim që sjell psherëtima ,
bija e djallit , pjellë e ligësive ,
mbulon me maska , rrufe e vetëtima ,
një Kal’ Troje , një Holokaust i mizorive.

Edhe korbi nga shpendët katran i zi ,
më shumë ndrit se ligësia që mbyt ,
dhe gjarpëri nën gur , tinëzar në pusi ,
besën e të ligut , litar e ka në fyt.

Akullnajat polare mbi detet acar ,
më të ngrohta jan’ se Serbrenic’ e lotuar ,
fush’ betejat mbushur me viktima të vrar’
më pak dhembje se miliona të helmuar.

Suferinat e egra që zbresin pa prit ,
fllade ato bëhen kur korbat shembin urat ,
shkretëtira në zheg që djeg e zhurit ,
duket Amazon’ nga U.S.A. pa dy kullat.

Ligësia kudo, bren e ngre folé ,
mund ta kemi dhe këmishën e trupit ,
pastaj nxjerr kokën e gjuan me bataré ,
duke vulosur dhe shpirtin e turpit.

Me kollanin ngjeshur në prita ngujuar ,
kobra e skutave me gjëmat mortore ,
hidhet kamikaze në fushat lulëzuar ,
këput degë pranvere , jetë engjëllore.

Ligësia err dritën e shpirtit të larë ,
ylberin e ëndrrave , dashurinë e gjirit ,
thanë lumenj e dete , kroje e ujëvarë ,
kallkan i bën verat , qeshjet e syrit.

Një poligon zjarri që vret dashuri ,
një predhë errësire , pa rreze drite ,
gërmon e shpon shpirti i saj i zi ,
si krimbi në gur, në shekuj e vite …

Poezi nga Lumo Kolleshi

 

lumo kolleshi

Poezi nga Lumo Kolleshi

 

 

Qirinjtë

 

I zi se i zi pusi i netëve,
Më zhytin me kovë të palidhur,
Si shpersë më vjen zëri i poetëve
E zjarrin i vë pëlhurës së shpifur.

Diku në një qoshe Naimi i hequr
Më ndez një qiri për të parë,
Migjeni mbyt kollën e tij të mekur:
„Pak dritë!“ e nata bëhet e bardhë.

Qirinjtë presin radhën për t’u shkrirë,
Këta ushtarë që luftojnë errësirën.
Plagët ua lidh sakaq me një rimë,
Në flakën e fundit më lënë lamtumirën.

I lodhur, me sytë raskapitur,
Vetvetes i kthehem si një bishë:
„Në meshën e së dielës nuk ke për të zbritur,
Shtëpinë tani e ke kthyer në kishë!“

Aty prapë rilind e më thotë Migjeni,
Të bëhem revoltë për dritë,
Poetët nuk kanë kurrë paqe me terrin,
Terrin veç ujqit e lutin përditë.

 

 

 

SIKUR

 

Po më pyetët prapë për fëmijërinë,
Ç´do të bëja po të kthehej dhe një herë,
Prapë do të ndiqja shqerrat në lëndinë,
Prapë do të bëhesha ketër nëpër pemë.

Mbrëmjesh do të rrija rojë e qiellit,
Cili yll do digjej atë natë,
Dimrit do të thyeja akull mes liqenit
E grackat do t´i ngrija pak më larg.

Sërish do ta ndiqja gjurmë pas gjurme
Vajzën që trazoi keqas atë moshë,
Kurorën do ta lidhja prapë me ato lule
E çapraz do flisja nëpër shokë.

Prapë do të nisja në fletore
Të hidhja metaforat aq të brishta,
Qemerin e ylberit ndër bregore
Do ta lidhja fort nëpër rrapishta

Po më pyetët prapë për fëmijërinë,
Ç´do të bëja, po të kthehej dhe një herë,
Ëndrrave do t’u bekoja prapë arratinë,
Netët do t’i lija mes yjesh si përherë.

 

 

 

Çast mes shi të kuq

 

Qenkan ndyrë edhe qiejt,

Shi të përbaltur po derdhin supeve tanë,

Në gjethësin e ri,

Mbi rrugë e mbi çati.

Sytë gati sa s’ m’ u çanë,

Tek shihnin të përbaltur të nusëruarën qershi.

 

 

Poezi nga Dashnor Selimi

  Poezi nga Dashnor Selimi      Kronikë   Hijet filluan të zhvisheshin, para një pishe që nusëronte. Degët zgjatnin duart me halat e gjelbërta, për të hapur shtegun e dritës. Pika-pika dithirambet e shiut, lagnin buzët e gjetheve, nga … Continue reading

KIBATEK – 40 Global Poetry and Literary Festival – Highlights Renowned Contemporary Poets of 21st Century / Written by Caroline Nazareno

 

ceri 1

Design by APRILIA ZANK, All Rights Reserved

 

 

KIBATEK – 40 Global Poetry and Literary Festival

Highlights Renowned Contemporary Poets of 21st Century

 

Written by Caroline Nazareno

 

 

The KIBATEK chronicle continues. Its 40th international series, a Global Poetry and Literary Festival will be held in Dubai on June 1st – 4th 2016. The Zing- Events, a Dubai based company will be its official organizer, managed by the dynamic mavens, Zainab Malik and Aydin Momtaz.

 

KIBATEK Vice-President and International Project Coordinator Leyla Isik together with Anca Mihaela Bruma, Dubai Project Coordinator work in collaboration for this festival of global poetry and literacy.

 

Beyond  arsenal poet-stars’ red carpet, the ground-breaking Turkish literary foundation will devote considerable attention to poetry readings, workshops, craft of poetry and other literary activities of contemporary, revolutionary poets from 15 countries.

 

 

ceri 2

 

KIBATEK (Cyprus – Irak – Balcans – EuroAsia – Turkey Literary Foundation – founded in 1998 by Dr. Feyyaz Saglam, is and always be a prime bridge, an impetus toward brotherhood and solidarity. The gilt-edged event’s leitmotif is: ‘’Poetry, Golden Bridges Among Peoples’’.

 

Anca Mihaela Bruma, the Dubai Project Coordinator, an internationally multi-awarded poet-artist, educator, scholar and marketing virtuoso, underscores: “POETRY opens ways for deep changes in individuals. It is also the VOICE for the great historical, social, spiritual and cultural changes and revolutions. From prehistoric times poetry has shaken, freed and transformed the AWARENESS, sensitivity and emotions of the Mankind. Poetry encourages a vision for Future, it is the VOICE of a new History, a Language of a new Life!!! POETRY is deeply connected to the wide leaps of collective awareness, able to materialize and spiritualize the invincible dream of Life’s spring!’’

 

Anca fell sheer into the challenge as the KIBATEK 40 – Dubai Project Coordinator.  Her words compliment UNESCO’s keynote, “Poetry is the mainstay of oral tradition and, over centuries, can communicate the innermost values of diverse cultures.” Maria Miraglia, on the other hand, the KIBATEK 39 – Italy Literary Director, indubitably supports the same very idea:  “I have the firm conviction that the divisions among nations are not caused by the diversity of the skin colors nor by the different languages spoken of….or…, but by the diversity of their values. For a world of Peace they should come to a meeting point on the meanings of peace, brotherhood, freedom and common welfare.”

 

KIBATEK 40- A redefined history: A venture to more innovative and evolved hybrid of poets, poetry and other ART forms. The re-establishment of one’s noteworthy function to represent the encyclopaedia of surviving cultural traditions. A time to rebuild the humanity’s ship of empathy, respect and freedom.

 

KIBATEK 40 – Our multi-essential heritage, our identity, our success, our celebration!

 

KIBATEK 40 – More Than An Assemblage Of Poets And Poesies

The 21st Century Contemporary Poets from 15 countries will come and jubilate together in global poetry and comradery to the thriving ultramodern desert and skyscraper-filled skyline city of Dubai.

The festival does not only ”creates space for multicultural and multidisciplinary integration of Poetry and Art” but also a literary arena that promotes, empowers, enlightens, transforms and transcends all genres to a unified voice and summit of life’s real purpose.

 

KIBATEK 40 proudly presents the poetry divas, two masterminds converge, two  global litterateurs- Anca Mihaela Bruma and Leyla Isik!

 

 

ceri 3

 

The International Project Coordinator, Leyla Isik, as well the board member of KIBATEK Literary Foundation and  KIBATEK 40- Project Coordinator for Dubai (right) and Anca Mihaela Bruma,  KIBATEK 40 – Project Coordinator for Dubai (left).

 

KIBATEK 40 – MISSION POSSIBLE THROUGH ZING-Events DXB

 

ceri 4

 

ZING-Events DXB in review:

‘’Zing-Events DXB is a team of specialists from all over the world who come together to make things happen for your concept, company or event. Our diverse experience ranges from pure marketing, to creative design, to digital, social media and web development, specialized events connected to workshops, wellness seminars, market days, art & music vents, concerts, sports events, turn-key entertainment solutions.’’

 

Zainab Malik – President of Zing-Events DXB (right) and Aydin Montaz – Vice President of Zing-Events DXB (left).

 

 

ceri 5

 

Zainab Malik is a result driven Marketing Consultant with more than fifteen years of business development experience working in the education, medicine, banking, fashion and franchising sectors. Proficient in networking, public relations, client relationship management and has worked with companies ranging from small startups to large businesses such Julius Baer, Szabist and Francorp.

 

Aydin Momtaz is a fitness and wellness expert with 20 years of experience in the fitness, fashion and events industry. His mission is to empower individual wellbeing by educating the public and private sectors about preventative health and wellness. Through research, carefully thought out initiatives, roundtable discussions together with latest wellness evidence. (Texts credit ZING-EVENTS Pdf.)

 

 

 

ceri 6 

 

Writen by Caroline Nazareno a.k.a. Ceri Naz   

 

Multi-awarded poet-journalist, educator and women’s advocate

World Union of Poets President and International Director

World Poetry Canada and International Director-Philippines

Galaktika Poetike Atunis-Board Member

 

Teys: “ABŞ-ın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə son vermək üçün böyük potensialı var” / Leyla Məhərrəmova /AZADİNFORM

  Teys: “ABŞ-ın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə son vermək üçün böyük potensialı var”   Leyla Məhərrəmova /AZADİNFORM.   “Azərbaycan və ABŞ-ı bir araya gətirən bir çox regional və energetika təşəbbüsləri olsa da, təəssüf ki, Con Kerri 2013-cü ilin fevralından – ABŞ … Continue reading

Poems by Tyran Prizren Spahiu

 

tyran prizren spahiu

Poems by Tyran Prizren Spahiu

 

 

THE GAME

 

From the outside drowse and intrigues

Benefit and hope act

Extravagance and luxury support

Queens of the game invite.

 

Ranges magic ball

Roulette seduce

It is flattering

Embraces and hugs.

 

The dangerous driving continuous

Bonny girls serve

They re lady bag and loved

In this favor environments.

 

Hardly and bitterness lawyer harassing

There in the corner uncontrolled

Provides hopeful agreement

And imaginary things.

 

 

Why are you surprised o men, o loser?

Staring into kerosene lamp

You are desperate and without solution

Homeless and despised!

 

 

 

THE GREEDIEST

 

It was the time of patience and endurance

We all believed and hopped

Promises were staggering

Reasonable predictions

 

The faith ruled and directed

Waiting should have its value

I didn’t notice fraudulent smile

In the crippled blink

 

There were subtle feature

I’ve been hidden and resourceful

Used the momentum

I signed the letter.

 

The registratar stripped of dignity

Undercover law

So kind and cheater

Land devoured.

 

Fear from …Glory

it was x unknown to him

My words and attempting

Remainded useless wishes.

 

 

 

THE WAY 1999

 

The curved and half asphalt road

So dusty and dangerous

Narrow and mountainous

Lead the way in a dream

 

Starting and singing

Follows centuries dream

Mountains of eagles

Shows blessed beauty.

 

The echoes of Arbreshes song

Korca’s serenades

Gaiety along as airbus line

Reaches the highest imaginary.

 

Early hours of the morning

Bring the refreshing flavor

Suddenly silence conquers

Nails our eyes.

 

Remarkable beauty shines

Ilyrian Amphytheatre grips

The History and mountaineer councel.

The ancient Kingdom lives forever!

 

 

 

THE VALLEY

 

The valley stands silent and wise

Calmness is its opener

The river Lumbardhi cuddles running by

The green color reigns.

 

Flourishing period vitalize

The semi …darkness of the lovers smooth

Graceful couplet cope

The Princess of the town is glorified.

 

Centuries have ruined

Men’s hand have been missing

The valley as seaport

Still stands bravely.

 

Stories and numerous feuds

Spiritual storm

The Princess keeps knowledge with jealousy

Generation to generation our secrecy.

 

Shyam Sunder Sharma

  Lieutenant Colonel Shyam Sunder Sharma, Shaurya Chakra ( Retired) A decorated and War wounded veteran, single parent to two daughters and two dogs, Shyam is an avid birdwatcher and nature lover. He holds a Master’s degree in English Literature.  … Continue reading