Edicioni XIII: Gema Bocardo CLAVIJO (Spanjë) / Poetë të Takimit Poetik Ndërkombëtar: “Trirema e Poezisë Joniane” – Klubi i Krijuesve Jonianë, Sarandë, Albania (27 Shtator – 29 Shtator 2019)

Gema Bocardo CLAVIJO (Spanjë) Lindi në Madrit. E diplomuar për drejtësi, avokaturë. Shkrimtare,  poete, redaktore dhe tregimtare. Ka filluar te botojë  prej vitit 1996. Ka qënë  pjesë e shoqatës Arti i Ri të Madridit. Bashkëpunëtore me revistën “Patat e egra” … Continue reading

Edicioni XIII: Xhevahir SPAHIU ( Albania) / Poetë të Takimit Poetik Ndërkombëtar: “Trirema e Poezisë Joniane” – Klubi i Krijuesve Jonianë,  Sarandë, Albania (27 Shtator – 29 Shtator 2019)

Xhevahir SPAHIU, Albania Xhevahir Spahiu lindi më 1 mars të vitit 1945 në Malind të Skraparit, është shkrimtar i njohur shqiptar.  Studioi në fakultetin histori-filologji, dega gjuhë-letëresi shqipe. Përvojë pune  -Gazetar në gazetën “Zëri i popullit”, 1968-1977. -Redaktor në revistën … Continue reading

Poezi nga Zyba Hysa

Poezi nga Zyba Hysa   SONTE… Të mendoj Ty! Dhe qiellit tim prushëzojnë mijëra yje, Hëna, si nuse zakoni q’rri mes odës, Me sy mbërthyer në një pikë, Sonte, për çudi, luan muzikë… Çmendet qielli im, Të gjitha yjet… ngrihen … Continue reading

Poesie di Anna Di Principe

Poesie di Anna Di Principe   INESORABILMENTE Pietra levigata dal tempo che fugge, affonda nell’acqua d’un mare in tempesta. Urla, si scuote, frastaglia le onde, biancheggia, s’infrange la spuma sui sassi. Più nulla. Silenzio intorno. Flebile voce d’una brezza leggera … Continue reading

I am Naya / Poem by Naya Albdairi

Poem by Naya Albdairi
 
 
I am Naya
 
1
Mama went to Africa when she was little
I wasn’t in her tummy, then
I was in her dreams
 
2
 
God does not give eyes to a blind in his face
He gives them to his heart
 
3
 
My tears don’t fall of my eye
This is just a burnt cloud in my heart
 
4
 
Do you happen to know why mountains are close to each other?
So they don’t feel lonely
And because they need to dance
 
5
 
I don’t like money very much
Love is more important
People tend to be greedy, when they lack love
 
6
 
We press the button to light up the traffic-light, every time we cross
Let’s light up ourselves Mom, to let the street cross
 
7
 
In the wood-
Where do dead people go, Mom?
Do they become a tree?
Mama says yes, they become a tree
That’s why I always visit the dead peoples’ wood

Përurohet libri “3000 aforizma” i autorit Halim Hasani dhe orë letrare në Bujanoc / Nga: Bilall Maliqi

Përurohet libri “3000 aforizma” i autorit Halim Hasani dhe orë letrare në Bujanoc 

Në sallën e vogël të shtëpisë së kulturës në Bujanoc, u përurua libri më i ri me aforizma, me titull “3000 aforizma” i autorit Halim Hasani.
Ky përurim u organizua nga Shoqata e Shkrimtarëve” Feniks” (Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë) dhe e udhëhoqi kryetari Bilall Maliqi.
Për librin folën redaktori i librit, shkrimtari Hysen Këqiku dhe recensenti i librit, publicisti dhe satiristi i njohur Sevdail Hyseni, të cilët çmuan lart punën krijuese të Halim Hasanit.
Diskutuan për librin, poeti Avni Shaqiri dhe poeti Nehat Ramizi.
Pati lexim të aforizmave nga libri nga nxënëset :Alejna Nuhiji, Aulona Limani dhe Agnesa Thaçi.
Në fund fjalën përshëndetëse e mori aforisti Halim Hasani, i cili i përshëndeti dhe i falënderoi përzemërsisht të gjithë të pranishmit për kohën e ndarë për ta nderuar atë dhe librin e tij.

ORA LETRARE

Pjesë e këtij aktiviteti ishte edhe ora letrare në të cilën lexuan poezitë e tyre poetët anëtarë të Shoqatës së Shkrimtarëve “Feniks”: Hysen Këqiku, Nehat Ramizi, Avni Shaqiri, Marigona Fejzullahu, Herolinda Salihu dhe Halim Hasani.
Në fund për të pranishmit nga autori i librit, u shtrua një koktel modest.

 

Bilall Maliqi, kryetar

 

Poezi nga Xheladin Çitaku

Poezi nga Xheladin Çitaku   VELORE PASIONI Timbron pulsi drithërima shqetësimi që zërohen në tinguj tundues, valëvitet ledhatimi në cimbisje të këndshme e në shijim mjaltues, si zjarmi prushërimi, si nektare të lëngëshme vullkan gulçues e tufan harbimi. *** Ngatërrohet … Continue reading