MONUMENTI SHKRIMOR PËR SHËN ANGJELINËN GDHENDUR NGA GOLOMARJA E RE, ZENEPE LUKA / Nga: MSc. Albert HABAZAJ

MONUMENTI SHKRIMOR PËR SHËN ANGJELINËN GDHENDUR NGA GOLOMARJA E RE, ZENEPE LUKA Ndihem fatlum që jam një ligjërues në promovimin e monografisë “Angjelina Arianiti Komneni, shpirti i shenjtë i Arbërisë” të autores Zenepe Çekrezi Luka, gazetare dhe shkrimtare shqiptare. Kam … Continue reading

NJË BOTIM ME INTERES PËR FSHATIN ARBANASI AFËR ZARËS – Dashuria ndaj gjuhës amtare – penguese e asimilimit (Prof. Tullio Erber, Albanska kolonija Arbanasa pored Zadra,  Zadar 2015) / Nga: ANTON GOJÇAJ

NJË BOTIM ME INTERES PËR FSHATIN ARBANASI AFËR ZARËS Dashuria ndaj gjuhës amtare – penguese e asimilimit (Prof. Tullio Erber, Albanska kolonija Arbanasa pored Zadra,  Zadar 2015) Fshati Arbanasi (Arbnesh) gjendet afër Zarës (kroat. Zadar) dhe tani është (para)lagje e … Continue reading

Mbresa nga vizita në Tiranë – Niels Hav, poet, Danimarkë / Përktheu në shqip Kujtim Morina

Mbresa nga vizita në Tiranë Nga Niels Hav, poet, Danimarkë https://www.gazetaobserver.com/nje-kujtese-e-cmueshme-dhe-frymezuese/?fbclid=IwAR1iNJuued608NlUssnLrShx8FkVgta04XPzE0Lx93n6mLvd5HvUiF47k0A Ky shkrim është dërguar nga poeti danez Niels Hav në dhjetor 2016, një muaj pas pjesëmarrjes së tij në panairin e librit në Tiranë me rastin e botimit të … Continue reading

MIKPRITJA ARBËRESHE Apo Takim pas 550 vjetësh / Nga: Bexhet Asani

MIKPRITJA ARBËRESHE Apo Takim pas 550 vjetësh

 

Nga: Bexhet Asani

Mikpritja te shqiptarët është llogaritur pothuaj si e shenjtë. Mikpritja shqiptare është mjaft e njohur edhe nga të huajt. Për mikpritjen populli ynë ka krijuar një numër të madh fjalë të urta. Do të shënoj vetëm një tregim dhe një fjalë të urtë: “Shtëpia e shqiptarit e mikut dhe e shtegtarit.” Në kohën e Perandorisë osmane e kanë zënë një kryengritës shqiptar dhe e kanë dënuar me varje, me litar. Në çastin e ekzekutimit e pyet ekzekutuesi; “A ke qenë ndonjëherë më ngushtë se sot!?” Pa u menduar, trimi përgjigjet; “PO.” “Kur ke qenë?” “Kur më ka ardhur miku në shtëpi dhe unë, nuk kam pasur bukë për t’i dhënë!”

Lirisht mund të konstatojmë se mikpritja shqiptare ka qenë e shenjtë për shqiptarët. Prandaj mikpritja arbërore – shqiptare është e kodifikuar në Kanunin e Lekë Dukagjini dhe në Kanunin e Skënderbeut.

Kam marrë disa ftesa nga motrat dhe vëllezërit e m’ i arbëreshë nga Kozenca e Kalabrisë, nga Hora e Arbëreshëve të Sicilisë, nga Kremona në Itali etj. Një motra ime arbëreshe nga Catanzaro më shkruante një ditë: “Profesor keni ardhur në Firmozë, e nuk më kërkuat të më takonit..!?” Ky mesazh më ra si bombë! Fët e fët i shkrova motrës sime: “ E nderuar (M.C.) nuk e di se kush ju ka informuar gabimisht se unë kam qenë në Kozencë, nuk dua të them se ju ka gënjyer, por unë nuk kam qenë asnjëherë as në Kalabri, as në Sicili..! Rroj me shpresë se një ditë do t’ u vizitoj!” U sqaruam më në fund. Natyrisht se edhe unë kam ftuar mjaft motra e vëllezër arbëreshë.

 Nga e majta në të djathtë Afërdita Asani, Bexhet Asani Elena Busciacco dhe bashkëshorti i saj. (Për drekë te shtëpia e saj, më 19 gusht 2019)

Para disa muajve më erdhi një ftesë, jo nga Kalabria, as nga Sicilia por nga Pensilvania, këtu në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ishte një ftesë, e thjeshtë, por që kishte përbrenda një çiltëri të jashtëzakonshme. Gjatë kohë vramë mendjen me time shoqe Afërditën: të shkojmë, të mos shkojmë!? Na dilnin shumë arsye që të mos shkonim! Mijëra arsye të tjera që të shkonim! Zemrat na thoshin se duhej t’ i përgjigjeshim ftesës..!

Dorën në zemër, unë nuk kisha marrë guximin të udhëtoja aq larg, as edhe gjer te bija ime Nita e dhëndri Minir, të cilët jetojnë po aq larg sa jeton dhe motra jonë Elena Busciacco (Bushako) me familjen e saj. Prej frikës iket, prej turpit s’ iket, i them Afërditës, duhet të shkojmë! Ishte si njëfarë ultimatum! Në të tilla raste nuk ma prish: “Shkojmë!” Dhe po tha shkojmë, as plumbat nuk e ndalojnë! Gjallë apo vdekur do të ishim atje!

Mëngjesi i 19 gushtit 2019, mëngjesi i ditës së hënë erdhi. U bëm gati. Vura adresën në telefon dhe çamë rrugëve të Nju Xherzit e të Pensilvanisë. Çudi! Rruga nuk na u duk aq e gjatë sa e mendoja unë..! Ishte diçka e ndjeshme, ishte diçka e brendshme, ishte në pyetje gjaku jonë i shprishtë! Gjaku jonë arbëror, Shpirti arbëror. Shpirti i arbërit nuk vdes kurrë! Ishte në pyetje ndarja, një ndarje 550 vjeçare, një ndarje tmerrësisht e padrejtë!

I them time shoqes edhe 4 minuta dhe mbërrimë te Elena. Afër qenkemi! Ç’ m’ u desh që fola! Dreq o punë! Çdo të bëjmë tani!? Çfarë u bë? – pyeti Afërdita. S’ ka valë telefoni, i them. Pas dy tre manovrimesh, të shkoj këndej, të shkoj andej… aha, nuk aktivizohet telefoni. U ndala. Iu afrova portës që ishte aty afër dhe që i pyeste shoferët se nga shkonin!?  Iu drejtova një zonjës që ishte si portiere, me atë anglishten time: më falni ku gjendet kjo adresë dhe ia tregova. Këtu – tha. Ky është Bushkilli. Bushkill është katundi ku jeton familja e Elenës. Faleminderit shumë! E gjetëm. Nga aty nga hyrja e kompleksit kishte edhe plot 4 minuta. U nisëm. Shikonim numrat në anën e djathtë, se andej na tregonte GPS – i shtëpinë. E gjetëm numrin.

Elena Busciacco dhe Bexhet Asani (Më 19 gusht 2019)

Një shtëpi e bukur dhe e rregulluar mirë e me shije. Dielli shndrite. Vapë e durueshme. U afruam te dera. I rash ziles. Doli Elena. Me një buzëqeshje tipike arbërore – shqiptare. “Mirë se vini motra ime dhe vëllai im!” Na mori të dyve në grykë. Na përqafoi fortë. Një ndjenjë drithëruese ma përshkroi shtatin. Një takim me gjakun tonë pas 550 vjetësh. Erdhi bashkëshorti i Elenës, erdhi e bija Sara, na përshëndetën përzemërsisht. Një burrë fjalëpak e me zemër të madhe. Biseda filloi me urimet e përshëndetjet  si në kohë të Skënderbeut. Të përmallshëm 550 vjet, bëmë një oqean me muhabet!

Dilema: sesi do të merreshim vesh, si do të kuptoheshim, iku sakaq! Iku menjëherë! Elena e fliste arbërishten, gjuhën e mëmës dhe tatmadhit  (gjyshit) mrekullisht bukur edhe pse kishin kaluar tridhjetë e gjashtë vjet që nuk kishte pasur mundësi në Amerikë të komunikonte në arbërisht.

Shtëpia e saj vezullonte nga pastërtia. Çdo gjë në dhomën e ndenjes ishte sistemuar në mënyrë të përsosur. Domosdo në kënd do të qëndronte flamuri kuqezi me shqiponjën dykrenare, si në Motin e Madh të epokës së Gjergj Kastriotit Skënderbeut, stolisur me fotografitë e saj të nusërisë.

Nga e majta në të djathtë Elena Busciacco (Bushako) dhe Afërdita Asani (Më 19 gusht 2019)

Jeni lodhur nga udha, do të hami e do të pimi! E shtroi tryezën me të gjitha të mirat. Ato ushqime që kishte përgatitur Elena me aq dashuri e përkushtim, na dukeshin sikur vinin nga thellësitë e shekujve, nga Moti i Madh! E uruam për mikpritjen madhështore që na bëri. E uruam për dasmën e djalit dhe dasmën e vajzës! Tani e kemi më se të qartë: pse populli jonë ka aq shumë fjalë të urta për mikpritjen!? Ajo me të vërtetë qenka e shenjtë. Elena, bashkëshorti dhe e bija e saj na pritën me të vërtetë me çere (çehre), plot mirësi e dashuri.

Ne shkuam me gjithë të mirat por dhuratë më e çmuar për atë familje intelektuale ishin librat e mi. Në faqet e të cilave vend të merituar zënë arbëreshët në përgjithësi e “Biltë e Firmozës” dhe Elena në veçanti. Elenës iu duk sikur ia dhash Arbërinë (Shqipërinë) matanë detit..!

“Rrënjët tona nuk janë ati (Kalabri), rrënjë tona janë atij, në Albani”. Këtë fjali Elena e shqiptoi me zemër, me dashuri dhe po me aq dhemshuri.

Ç’ është ky mall, ç’ është kjo dashuri,

Për tokën e të parëve, për ty, moj, Arbëri!?

Bëm dhe fotografi, për të mos u harruar kurrë ai takim. Bashkë me Elenën i recituam 4 vargjet e poezisë së Zef Serembes “Vrull” (Rrutullup):

Arbëria matanë detit na kujton,

Se ne të huaj jemi te ky dhe!

Sa vjet shkuan! E zemra nuk harron,

Që ne turku na la pa mëmëdhe.

Shpesh e ndërpriste bisedën për shkakun tim dhe për këtë më vinte keq po s’ kisha ç’ t’ i bëja…! Të tillë jemi ne krijuesit, ne studiuesit, asgjë nuk ia lëm rastësisë..! Unë merrja shënime te notesi im, mbase kjo dhe e bezdiste Elenën motrën tonë, po këtë situate mbase të “pakëndshme”, e tejkalonte me buzëqeshjen e saj. Mora të gjitha shënimet dukej sikur i përpija fjalët arkaike të Elenës si i eturi për ujë. E folmja e saj të kujton të folmen e Gjon Buzukut, me trajtën e shkurtër të përemrit vetor U (Unë). Në pamundësi tani për tani t’ i shënoj të gjitha fjalët arkaike të arbërishtes, do të shënoj vetëm disa prej tyre si: mburthonj për tregoj, Nëng kam mot për nuk kam kohë, vjefër për vjehrra – vjehrri (Im vjefër – Ime vjefër), vetëm përemri ka gjini! Është pjakë murga! A ka më shqip se kjo!?

Na prezentoi me veshjen arbëreshe, me kostumin e saj të preferuar. Na prezentoi një për një dobësinë e saj grupin karakteristik të këngëve dhe valleve arbëreshe – shqiptare “Biltë e Firmozës”. Ky është vëllai im Giovanni (Xhovani) Buono Busciacco (Bushako), ky është koci i grupit “Biltë e Firmozës”. Si? Çfarë? Çfarë është koci? E çoi dorën lartë, dhe preku kokën. Xhovani është koci (koka) e grupit.  Koka e grupit, udhëheqësi i grupit. U kuptuam. Sa me dashuri fliste për ta. Çdonjërin prej tyre në fotografi e mëkonte me mall dhe me dashuri motre.

Ora kishte vajtur 5 e pasditës, pa e diktuar. U ndamë nga motra jonë Elenë, me mbresat më të mira dhe me dëshirën e flaktë që të takohemi sa më shpejtë, përsëri te jona shtëpi.

Nderim, në 2-vjetorin e ndarjes nga jeta:  DRITËROI  ISHTE  EDHE  TROPOJAN… / Nga: Prof. Murat Gecaj; Publicist e studiues

Nderim, në 2-vjetorin e ndarjes nga jeta:  DRITËROI  ISHTE  EDHE  TROPOJAN… Nga: Prof. Murat Gecaj ;  Publicist e studiues   Dritëro Agolli, me Sadijen e M.Gecaj  (Tiranë, 15 dhjetor 2010) 1. Ndërsa po shkoja drejt lokalit  “Vatra” të kryeqytetit, bashkë me kolegun e mikun … Continue reading

Ju rrëfej Zërin i Korit të Muzave Shqipe, në Amerikë, -Ditët e Letërsisë Shqipe 2018, Detroit, Michigan. (Edicioni i 17-ë i Ditëve të Letërsisë Shqipe 2018, Detroit Michigan, SHBA) / Reportazh nga Raimonda MOISIU

Ju rrëfej Zërin i Korit të Muzave Shqipe, në Amerikë, –Ditët e Letërsisë Shqipe 2018, Detroit, Michigan. (Edicioni i 17-ë i Ditëve të Letërsisë Shqipe 2018, Detroit Michigan, SHBA) Qyteti i madh i Detroit, ndodhet në shtetin e Michigan-it, në … Continue reading

POETI I MIRËNJOHUR IKU ME GUXIMIN E HESHTJES FATOS ARAPI, EMËR I LARTË, NJË NGA ETËRIT E POEZISË BASHKËKOHORE SHQIPE / Nga: MSc. Albert HABAZAJ

POETI I MIRËNJOHUR IKU ME GUXIMIN E HESHTJES FATOS ARAPI, EMËR I LARTË, NJË NGA ETËRIT E POEZISË BASHKËKOHORE SHQIPE Poeti Fatos Arapi (1929-2018) iku me guximin e heshtjes, të lundrojë mes yjesh, me ecjen e dritës që s’ndalet … … Continue reading

Nderim e kujtim: ADEM DEMAÇI: “GJENIU I QENDRESËS SHQIPTARE”, NDËRMJET NESH… (Përurohet seria me 10 libra të tij, në Akademinë e  Shkencave të Shqipërisë) / Nga: Prof.Murat Gecaj: publicist e studiues

Nderim e kujtim: ADEM DEMAÇI: “GJENIU I QENDRESËS SHQIPTARE”, NDËRMJET NESH… (Përurohet seria me 10 libra të tij, në Akademinë e  Shkencave të Shqipërisë) Me dhimbje të thellë, morëm lajmin e hidhur, se u nda përgjithnjë nga jeta, personaliteti i shquar, … Continue reading

Nderim e kujtim, në 110-vjetorin e lindjes: GJENIU I GJUHËSISË SHQIPTARE (Prof.Dr. EQREM ÇABEJ-Akademik) / Nga: Prof.Murat Gecaj: publicist e studiues

Nderim e kujtim, në 110-vjetorin e lindjes: GJENIU I GJUHËSISË SHQIPTARE (Prof.Dr. EQREM ÇABEJ-Akademik) Në nderim e vlerësim të lartë, për jetën dhe veprën e tyre: atdhetare, arsimore-pedagogjike e shkencore, disa vjet pas mbarimit të studimeve të larta, shkrova dhe botova librin … Continue reading

Përsiatje : NGARENDJE DREJT FITOREVE TË DUKSHME (MUJA, FISI APO DINASTIA  E  BUÇPAPAJVE) /  Nga: Dr.sc. Bardhyl Maliqi

NGARENDJE DREJT FITOREVE TË DUKSHME Përsiatje   MUJA, FISI APO DINASTIA  E  BUÇPAPAJVE  Fillimisht gazetarin dhe poetin Mujë Buçpapaj e njoh prej të vëllait, Skënderit – një poet i mirëfilltë, brilant, me të cilin kam qënë bashkëstudent fillimisht në qytetin … Continue reading

E diela e 24 Qershorit do të mbetet në kujtesën time, si e diela më e bukur nën shoqërinë e Fatmira dhe Raimond Malolli, -ambasadorë të artit dhe muzikës shqiptare në Amerikë… / Nga: Raimonda Moisiu

E diela e 24 Qershorit do të mbetet në kujtesën time, si e diela më e bukur nën shoqërinë e Fatmira dhe Raimond Malolli, -ambasadorë të artit dhe muzikës shqiptare në Amerikë… Fatmira dhe Raimond Malolli janë Çifti Artist i … Continue reading

PENTASI B: A WORLD TREASURE FOR GLOBAL HEALING / By: Ed Cordevilla . 

PENTASI B: A WORLD TREASURE FOR GLOBAL HEALING

By Ed Cordevilla
.

The ultimate purpose of poetry is to warm the heart, to stimulate genuine love towards one’s fellow human being.

In this day and age of technological disruptions and unabated capitalism, poetry has to evolve to keep pace and sustain its place in the ocean of civilization. Otherwise, it may lose its significance in a fast-paced world, where populations suffer from short-attention span, as they are pampered and spoon-fed with instant gratification via various trends in fast delivery systems. It is at this historic juncture, one name has been consistently appearing in recent years on poetry’s global stage.

The name is Doc Penpen. Who is Doc Penpen? He was conferred the title, Driisya Kavita Chakravarty (King of Visual Poetry), during the 2017 India World Poetree Festival held in Sitara Hotel, Ramoji Film City, Hyderabad, India. As the program literature states, the honor was given to Doc Penpen “in recognition of his valuable contributions to World Literature, Promotion of World Peace, and for his legendary philanthropic services in the fields of Literature, Education, Philosophy, and Visual Poetry.”

Note that the title was given to him by more than 100 poetry organizations in India and poetry organizations from 23 different countries all over the world.

Previous to this momentous event, he was awarded as the Father of Visual Poetry in British Columbia, Canada in 2012, in the presence of Vice-Consul Melanie Balisi Diano and Philippine Consul General Jose Ampeso of the Philippine Consulate in Canada; honored as Visionary Poet by Writer International Network in Vancouver, Canada in 2012; acclaimed as the Father of Philippine Visual Poetry by the Otusa Foundation in Los Angeles, California, USA in 2012, paid courtesy call to Consul General Mary Jo Bernardo Aragon of the Philippine Consulate in Los Angeles, California; dissertated, adjudged, and was re-affirmed as the Father of Visual Poetry, spearheaded by the National Library of the Philippines, at the Marble Hall of the National Museum in 2013, with Hon. Yolanda Jacinto, NLP Assistant Director, giving the opening remarks before the various national and international delegates; recognized as Gorsel Siir Babasi (Father of Visual Poetry), in Turkey in 2014, by KIBATEK, in the presence of Prof. Ahmet Nihat Berker, president of the state-of-the-art and premier Sabanci University (Prof. Berker is a Turkish scientist, theoretical chemist, physicist and emeritus professor of physics at MIT); acknowledged and revered as Il Padre Della Poesia Visuale (Father of Visual Poetry), at the University of Bari, Italy in 2016, by Pablo Neruda Cultural Association, in the presence of Rector Prof. Antonio Felice Urrichio; conferred the title Anyuinsem Agya (Father of Visual Poetry) at Dubois Center, Accra, Ghana, Africa in 2016, attested to by and in the presence of State Minister Hon. Abdul Rashid Pelpuo, Minister of Youth and Sports Hon. Nii Lantey Vanderpuye, and Highest Priest of the Ga State Numo Akwaa Mensai III; and acknowledged and recognized as Innovative and Spiritual Father of Poetry during 5TH EDITION OF THE INTERNATIONAL FESTIVAL OF CULTURAL DIPLOMACY, by the RASSEMBLEMENT MAROCAIN POUR LA POÉSI, in Morocco in November 2017.

Furthermore, Doc Penpen is set to be honored with two more lifetime achievement awards, Father of Global Humanitarian Poetry and Father of Visionary Poetry, at the UNIVERSITY OF GHANA in Accra, Ghana on September 29, 2018, by the HAFRIKAN PRINCE ART WORLD — INTERNATIONAL HUMANITY CONFERENCE, founded and organized by Dr. Waheed Musah, in the presence of former Ghana President John Dramani Mahama and the current Ghana President Nana Akufo Adu.

Pentasi B Poetry Collector’s Edition

His legendary poetry work, the PENTASI B Poetry Collector’s Edition, recently found its new home at The National Library of India, on October 1, 2017, formally delivered by Doc PenPen, through the good grace and kindness of the Honorable Prime Minister Narendra Damodardas Modi.

The said book, authored by Doc PenPen, was previously auctioned and bought at 10,000 U.S. Dollars per volume (total value was 30,000 U.S. Dollars for the three-volume set). The auction was held at OTUSA.TV., Los Angeles, California, United States of America, on June 22, 2012. The proceeds were donated by Doc Penpen to Operation Tulong USA Foundation, Inc., fostering the education of underprivileged Filipino students.

Other copies of Pentasi B Poetry Collector’s Edition are now in The Library of the University of British Columbia, Vancouver, Canada, 2012; The National Library of the Philippines, 2013; The Savanci University in Turkey, 2015; and The University of Bari in Italy, 2016.

A set of his Pentasi B Collector’s Edition will be donated to the University of Ghana Library through its Chancellor His Excellency Kofi Annan, a Nobel Peace Prize Awardee and 7th Secretary-General of the United Nations.

His last two (2) remaining sets of Pentasi B Collector’s Edition are set to be auctioned off to finance and continue to propagate Pentasi B’s Global Vision and Noble Mission.

What is Doc Penpen’s Pentasi B Poetry all about that causes such “earth-shaking scenes” on the global literary stage?

Doc Penpen’s Pentasi B Poetry Collector’s Edition, a collection in hardbound of what is described as his “multilingual, multimodal, multi-angular, multisensorial and multidimensional” poems, was launched on May 4, 2012, at the Irving K. Barber Learning Centre (a facility of the University of British Columbia) under the aegis of World Poetry Canada and International.

Zyra Yves, a multi-awarded poet, Francis Ford Coppola Zoetrope All Story Contest Awardee, and Fellow at World Poetry Canada and International described Pentasi B poetry as “…it’s beautiful! It’s unique!” and “…a wonderful gift to humanity!”

Meanwhile, Felipe De Leon Jr., former Chairman and Commissioner for the Arts of the National Commission for Culture and the Arts of the Philippines, Chairman of the Humanities Division of the National Research Council of the Philippines, a Professor Emeritus of Arts Studies at the University of the Philippines acknowledged Pentasi B.

De Leon states in a videotaped interview: “Pentasi B is the literary discovery of a Filipino. We have (Pentasi B) as a contribution to international minds. The Philippines, I realize, is the center of world geography… it is the heart… and from the heart comes the soul of poetry…including the thoughts, we have the spirit… that is why the heart and thoughts of the Filipinos will transform the world…and Pentasi B leads in this kind of transformation!”

Pentasi B is actually an acronym: P- stands for the Poetic and Philosophical content, E- for the Extra-ordinary and Evolution, N- for the Neo or New Genre, T- for the Technology, A- for the Arts and Aesthetics, S- for the Science, I- for the Invention and Innovation, and B- stands for the Bio or Life.

Pentasi B Poetry is a revolutionary approach to writing poems, using multi-and-augmented-reality media or meta-media as the vehicle to communicate the author’s meaning and artistic joy to the world-at-large.

Doc Penpen’s Universal Family: Pentasi B World

Doc Penpen’s Pentasi B Poetry Collector’s Edition also gave birth to a non-profit international umbrella organization of currently more than 9,000 top-caliber poets from around the globe, namely; the Pentasi B World Friendship Poetry and also widely- known as Pentasi B World.

Among the members of Pentasi B World are some of the founding leaders, movers and shakers of the literary world based in various countries, including Prof. Ernesto Kahan, president of Israeli Association of Writers – Spanish Branch, World Academy of Arts and Culture –USA, former Vice President of International Physicians for the Prevention of Nuclear War (1985 Nobel Peace Prize), Vice President for Literature, Culture and Peace; Nobel Peace Prize nominees Ariadne Sawyer, Kristaq F Shabani, Maria Miraglia and Muhammad Shanazar; Dr. Fco. Xavier Ramirez Sanchez, President of the Academic Society of Ibero-American Historians and President Emeritus of the Latin American Academy of Modern Literature and nominee for Andres Bello 2018 Prize; India Highest Civilian Awardee (PADMA SHRI) Vishnu Pandya; India Poet Laureate Dr. Lanka Siva Rama Prasad; Tagore Award for Poetry winner and India Poet Laureate Yayati Madan G. Gandhi; Poet Lily Swarn, Winner of Reuel International Prize for Poetry, Global Poet of Peace and Universal Love Awardee from the World Union of Poets, and Global Icon of Peace Award the World Institute of Peace, among other accomplishments; Canada Poet Laureate Emerita, Candice James and Poet Laureate, Ashok K. Bhargava, Founder of Writers International; Canada Lifetime Achievement Awardee Richard Doiron; India Lifetime Achievement Awardee for Epic Poetry Filipino poet in English Edwin Cordevilla; Lifetime Achievement Awardee for Literature Filipino poet in English Felix Fojas; Rabindranath Tagore Poetry Prize Awardees Swapna Behera, Janet Kvammen, Reshma Ramesh, Moinak Dutta, RajBabu Gandham, Malakshmi Borthakur, and Vinita Agrawal; Founder & Directors of Turkey’s most prestigious KIBATEK Literature Organization, Feyyaz Saglam and Leyla Isik; retired US Senator James Pasqual Bettio and former Ghana State Minister Abdul-Rashid H. Pelpuo; and Honorary Member Kofi Annan, the seventh United Nations Secretary-General; Ghana Presidents, His Excellency Nana Akufo-Addo and His Excellency John Dramani Mahama, King Mohammed VI of Morocco, and India Prime Minister Narendra Damodardas Modi (Pentasi B World Immortal Poet of the Masses Awardee), among others.

Pentasi B World has successfully staged a series of International Poetry Festivals in British Columbia, Canada in 2012; Los Angeles, California, USA in 2012; Philippines in 2013; Turkey in 2014; Italy in 2016; Ghana, Africa in 2016; Ramoji Film City, Hyderabad, India in 2017; and Morocco also in 2017.

The next Pentasi B World Poetry Festivals (PENTASI GLOBAL EVENTS) are slated in Ghana, Africa on September 29, 2018, hosted and sponsored by Hafrican Prince Art World, founded by Dr. Waheed Musah, the first recipient of Pentasian Award for Humanitarian Leadership and Excellence; in Tozeur, Tunisia on November 22-25, 2018, hosted and sponsored by Tozeur International Poetry Festival founded by Pentasi B World Featured Poet, Bouagga Adel; in China in 2019, to be sponsored and hosted by Pentasi B World Featured Poet and World Golden Voice of Poetry Awardee, Sophy Chen.

It is worth noting that the highly-successful 2014 Philippine World Pentasi B Festival was attended by poets, writers and artists from Luzon, Visayas, Mindanao (in the Philippines), Canada, India and Africa, despite the raging super-typhoon Yolanda at that time. Furthermore, the overwhelming media hype Yolanda made internationally, didn’t stop other international members and delegates worldwide from giving their unwavering support to the Poetry Festival during and after Yolanda’s unbelievable onslaught that left thousands of Filipinos dead.

Like a rainbow amidst the tragedy, the 2014 Philippine World Pentasi B Festival rose like a covenant, as it reverberated with camaraderie, peace and hope for humanity. The festival was spearheaded by the National Library of the Philippines and held successfully at the Marble Hall of the National Museum in Manila.

Pentasi B Membership and Awards

All applying members of Pentasi B World global poetry movement undergo strict screening and due diligence.

Academic titles, awards and recognition must be verifiable. Applicants are requested to submit their academic titles, institution/s that granted them title/s, awards and recognitions, name of the award and/or recognition-giving bodies.

“A solid foundation is vital in building a superstructure that Pentasi B is destined to be. And, this solidity comes from the collective integrity of the Pentasians,” says Jobb Gosamo, Pentasi B Administrator. “That said, it behooves us to protect our movement from all traces of misrepresentation and deception.”

“This is exactly why our Founder (Doc Penpen) and the Committee of Administrators are taking necessary precautions to ensure that we are all beyond reproach as far as our self-proclaimed credentials are concerned.”

Meanwhile; on giving awards, the Peer Review Process of selecting Pentasi B World Awardees is quite unique.

Based on Pentasi B’s Global Vision and Noble Mission, the Pentasi B World Prize Steering Committee receives nominations for awards from various countries several months ahead of holding the slated Pentasi B World Festival. The nominees are then officially announced and adjudged among the current entirety of more than 9,000 membership of the organization. Every poet nominated is then subjected to scrutiny of all the members for a prescribed number of months. Anyone who may be challenged by a member or group of members during this period faces the danger of removal as a nominee. After the peer review, only those who survived and excelled in the various set standards of each of the more than 9,000 meticulously screened members of Pentasi B World, may then officially receive the award in person in the World Poetry festival host country.

Meanwhile, the much-talked-about 8.8 kilo-heavy Pentasi B Trophy, received by every Pentasi B World Awardee, is described by Neelam Malik, a multi-decorated poet from India:

“Commendable and beautiful trophy
Uniting humanity through poetry
Same brethren is in every nation
A clarion call from the elegant trophy
Let us build one castle, one haven
And a single flag hoists on this globe
Depicting love and light
Of human hearts
A borderless globe
And we shall all bask in peace.”

And by another renowned poet Radhey Shyam Varshney:

“From green Earth
To Blue sky
Let the vibrations of love flow
All over the globe
To dispel darkness
Of ignorance of segregation, discrimination
Among men, women, children
In favour of
One community of humans
Without discrimination, segregation, and
Binding them in
Brother-sister fraternity
Of Vasudhaiva Kutumbacam (one world family)
Through art and poetry
All that symbolises
In one
Pentasi B Trophy”

All the expenses incurred in the poetry festivals such as the food, accommodations, tours, programs and awards are shouldered by the Pentasi B World Poetry and Arts Foundation and the country-host poetry organization. Solicitations from among Pentasi B World members and allies are strictly prohibited in the global poetry movement except in the event of anonymous donors.

Thanks to the inspiration sparked by Doc Penpen, more and more poets and global leaders are subscribing to Pentasi B’s Global Vision:

No Colors,
No Races,
All Colors,
All Races,
All Loves Embraces

and its Noble Mission:

To Inspire,
To Heal,
To Awaken

for the Betterment and Survival of Humanity as a Whole.

(Note that in the Vision, the word “Loves” was deliberately written in the plural form but functions as a singular subject accompanied by a singular verb, “Embraces.” The reason behind it is that each individual, much more groups of people, have their own respective desires and aspirations, so “Loves” in this context denotes a collective singular noun.)

Indeed; in 2017, Prime Minister Narendra Damodardas Modi personally welcomed Doc Penpen and Pentasi B World in India. A few days later, on Oct. 14, 2017, more than 120 poets belonging to different poetry organizations from all over India and 38 delegates from 23 different countries conferred on him the title, King of Visual Poetry, in a momentous and historic ceremony during the 2017 India World Poetree Festival held in Sitara Hotel, Ramoji Film City in Hyderabad. The event was covered by major local television stations and was featured in major daily newspapers in various countries.

In the Philippines, the event was featured on television giant GMA-7, as well as in The Daily Tribune and The Philippine Star.

Doc Penpen’s Background

Doc Penpen is actually the nom de guerre of Dr. Epitacio R. Tongohan, a respected medical doctor. He graduated as medical laboratory scientist at the historic University of Santo Tomas (UST) and later finished his medical degree at the prestigious University of the East Ramon Magsaysay Memorial Medical Center (UERMMMC). He continued his postgraduate studies and specialized in anatomic pathology at the highly-advanced University of Sto. Tomas Hospital Department of Pathology, and later practiced his profession at his hometown in Tanay, Rizal, Philippines.

Dr. Tongohan was called “Penpen” during his childhood days while growing up in Tanay. He was described by his parents, neighbors and friends as a child “who hardly speaks,” “he just observes,” “often daydreaming” but nevertheless a “happy, hyperactive, and playful kid.”

His father was a tenant-farmer and his mother was a “kasambahay” (househelp). They went through financial hardships. In Grade 3, while his classmates were wearing shiny shoes, his parents could only afford to buy the young Penpen “palagatos” or slippers made out of worn-out passenger jeepney tires. Reminiscing in his introductory reply in a video recorded interview at OTUSA.TV, during an awarding ceremony as Father of Philippine Visual Poetry in Los Angeles California, USA., he said: “Salamat po sa inyong imbitasyon, dahil may isang batang nangarap na dito ay makarating, na ngayon po ay naririto sa harapan ninyo, isang batang dati po ay naka-palagatos, salamat nakarating po dito ng naka-sapatos”.

The young Penpen who already had a passion and dream to succeed in life even at that early age used his family’s economic situation as a challenge and studied hard. He finished as class valedictorian and received 12 medals on stage during his graduation rites from elementary education at the San Ildefonso College (ran by priests and RVM nuns) in Tanay, bringing honor and joy to his humble parents.

Although he already had the artistic impulse even early on during his childhood days, it was in the 1980s when he started to write verses. It was in 2004, that the artist in Doc Penpen finally came to fore when he undertook the making of the digital documentary movie Takipsilim (Twilight). The film was first shown to the public in 2005 and received the Filipino Academy of Movie Arts and Sciences (FAMAS) Award, for being the best experimental film in 2008. Takipsilim, incidentally, was the first duly- registered digital film in the Philippines approved by the Movie and Television Review and Classification Board (MTRCB). In 2016, or 8 years later, FAMAS once again honored Doc Penpen as the Father of Visual Poetry (Father of Special Poetry).
.

Healing Through Art

Although he had undisputedly earned the title, King of Visual Poetry, in the 2017 India World Poetry Festival, Doc Penpen’s art is really more than the visual. Like his film Takipsilim, his book of poems, as multi-sensorial, appeals to the other basic senses, including extra-sensory perception, and as multi-dimensional, stimulates higher states of the creative mind.

But, what is the real achievement of Doc Penpen through his art Pentasi B Poetry and through his poetry movement Pentasi B World? Was it in being given the honor as King of Visual Poetry and Father of Visual Poetry by leading poetry organizations from various countries? Or is it the transformational power attained by his art, Pentasi B, that touches not only the known international literati but even the less-fortunate and damned members of society?

The following is an excerpt from the transcription of a video-documented testimonial of a drug dependent, crystal meth (shabu) runner, and a notorious gang leader (his name is withheld upon his personal request although he allows his video documentation to be seen):

“This film Pentasi B will mold you, once watched, the film will kill the person, but after killing him the film will resuscitate him back to life, it will mold him into the right shape and feed him with the right thinking. Just yesterday, I was a fool, I was much worse than bad, but after watching the film a while ago, I felt stabbed with a dagger, the very message of the film stabbed my heart, but there was no severe bleeding, if there was bleeding, the blood that flowed out of me was the blood of evil that used to lurk in my veins . . . then flushed out of my system . . . I felt the film killed me, but it was also the film that restored me to life as a new person.”

It was New Yorker poet Romeo del Valle who made the prediction that Doc Penpen would make it in the world of poetry long before the latter was even recognized as the “Father of Visual Poetry.”

Two of Doc Penpen’s earliest poems that caught Della Valle’s attention were, “The Day I Saw Myself” and “But Up”).

The Day I Saw Myself

uh nothing when nothing
came into an end
recycled-its all-transformed-its
all-laws-reborn: : its-death-rebirth
to new-old-new-old-thoughts when every little thing
fell into a vacuum of unwritten memories
for no time to spare
in that timeless cage
of emptiness of boredomness
of nothingness
i stopped to write
)

but when yes when but how right here right now
yes i yes when i look again at this empty space
across this page of total blankness

i see a dot

i see a new page

(
uh i start to write
for now i see
myself
again

.

But Up)

GO where I fall in midst of mist
of why TO be or not to be so many why why me
im in the lists of hundreds thousands list twist to exist
in drowning mud of floating coffins im mad NO light i see
loved ones all gone im down so down and all i HAVE my fists
kissing my knees flaming-in-midst-of-i of fallen-i-in-mist dried-i go where: (|

“Wow! Don’t you know that you have such high-quality poems? Someday you will be the top poet of the world!” veteran New York poet Romeo Della Valle told Doc Penpen.

His uniqueness of poetic expression sets his art at pace in the age of digital disruption while keeping basic human emotions flowing like crystal spring in the understood language and symbols of the modern time.

He masterfully hurdles his critics not because of high language and high art, but with artistic sincerity, integrity and uniqueness that awe. He is able to touch his readers/audience right at the very core, no wonder he wins the approval, endorsement, respect and admiration of his peers in the poetic realm from around the world.

Doc Penpen advocates creative freedom, “Ang tao ay Malaya kagaya ng ating mga Tula (Humans are Free like our Poems).”

He is also very proud of being a Filipino, “Ang mga Pilipino ay may mataas na uri ng pandama, kaisipan at higit sa lahat tunay at busilak na puso (Filipinos have a refined and subtle sensitivity, thoughtfulness and most of all, a heart that is true and pure).”

Indeed, Filipinos are very fortunate to have a kababayan like Doc Penpen who has a unique way of touching various individuals and people around the world intellectually, emotionally and spiritually.

A World Treasure Is A National Treasure

The world sees so much in the person and the artist, Doc Penpen; in fact, Africa is set to honor and confer on Doc Penpen two more Lifetime Achievement Awards; e Father of Global Humanitarian Poetry Award and Father of Visionary Poetry Award, on September 29, 2018, as the highlight during the Hafrikan Prince Art World International Humanity Conference, with the Theme, “Freedom and Justice for a Free World and the Sustenance of Human Dignity.”

“Doc Penpen is actually pushing the limits of the language where it will go, not only in English but also in Filipino, he is actually giving birth to conceptual or visual poetry as Pentasi B in such a way never done before,” says Dr. Lily Rose Tope, an esteemed professor at the University of the Philippines Department of English and Comparative Literature.

Dr. Tope differentiates Doc Penpen from the late National Artist for Literature Jose Garcia Villa. She states, “Jose Garcia Villa left for the United States and became a minor American writer; Doc Penpen, by all indications, on the other hand, will never leave the Philippines; he simply loves the country, so much so that he even envisions and strives for it to become THE POETRY HEART OF THE WORLD,” and besides, she holds that Doc Penpen has accomplished much more than what Villa had achieved, by going textual and beyond through utilizing multi-media, multi-dimensional, augmented reality and neuro-physiological visual phenomena approaches in his poetry.

Doc Penpen gravitates towards the following principles in his Pentasi B Poetry: a) multilingual which suggests languages other than the written and spoken language, as sign language, body language, Nature’s language, etc.; b) multimodal that suggests typewritten, printed-out, sound or sonic, oil and canvas, etc.; c) multi-angular that allows the reader or audience text reading from left to right, right to left, top to bottom, bottom to top, middle to side, side to middle, etc.; d) multi-sensorial which makes use of the five senses and the extra-sensory perception (instinct); and e) multidimensional that explores neuro-physiological visual phenomena, the very principle in Doc Penpen’s Pentasi B Poetry that he employs to accomplish actual physical, psychological and spiritual healing, done by placing certain suggestions and commands within the “poem-play” to achieve a calculated unique/desired experience from the reader/audience.

The effect of Doc Penpen’s Pentasi B Poetry is such that even Canadian Poet Laureate Candice James exclaimed, “Pentasi B is the eighth continent of the world!”

“Doc Penpen is the father of visual poetry, for he doesn’t only create, but being the father also means he nurtures and takes good care of what he has initiated – a new kind of writing poetry,” Ashok Bhargava, Canadian Poet Laureate, founder and president of the Writers International Network based in Vancouver, Canada, says.

“Not even our National Artists in Literature, have been as honored internationally as Doc Penpen has been, as he was conferred the title Father of Visual Poetry in Canada in 2012, Father of Visual Poetry in the literary festival spearheaded by the National Library of the Philippines in 2013, Father of Visual Poetry in Turkey (Gorsel Siir Babasi) in 2014, Il Padre Della Poesia Visuale in Italy in 2016, and Father of Visual Poetry in Ghana, Africa (Anyuinsem Agya), also in 2016,” says the academician, Ethel P David, in an essay, “The Man, The Magic, The Mystery, The Metaphor, The Myth.”

Ethel P. David has M.A. in English Literature at the University of the Philippines-Diliman and has attended two years in the UP College of Law. “No other Filipino Poet, not even our National Artists in Literature, have been so honored,” David adds.

“Doc Penpen is a world treasure and we as Filipinos have all the reasons to be proud of him and his accomplishments,” says Manny Calpito, a famous Filipino broadcaster based in Los Angeles, California. “He has successfully placed poetry at the center-stage on the global stage!”

Nobel Peace Prize nominee, Canadian author and international humanitarian poet Ariadne Sawyer, describes Doc Penpen as “a Visionary, a Poet, an Artist that reaches the boundaries of the world.”

“We need to propagate this kind of Filipino innovativeness. Pentasi B is actually a Filipino invention, and it should go beyond the library world; in fact we should include Doc Penpen as one of our National Artists,” Prof. Antonio M. Santos, the late National Library of the Philippines Director and Board Member of the National Commission for Culture and the Arts, said in a video-documented interview.

“Bakit walang ginawa ang (Why is there nothing done by the) National Commission on Culture and the Arts (NCCA)? This guy (Doc Penpen) should be one of our National Artists… Doc Penpen is a National Treasure!” Dir. Santos says in the same interview.

Awakening, Inspiring, Healing

The Pentasi B Poetry book is the blending of the artist and the scientist in Doc Penpen, as his innovativeness may be inferred from all his poems, from the multi-dimensional and multi-sensorial poems to his coded and less complex poems.

However, the greatest achievement of Doc Penpen’s art is the ever-present element of love, the very foundation of his art, Pentasi B Poetry, and Pentasi B World, the latter as his growing organization of exemplary poets, now with more than 9,000 fully screened members from around the globe, who look up to a Filipino as their father, even for some, as their King in Poetry.

Doc Penpen’s Pentasi B is not just a dream but it was a vision that became reality for Philippine poetry to reach out to other and more people around the globe. It is not merely reaching out to the world through visual poetry, but to propagate Pentasi B’s deeper calling: to inspire, to heal and to awaken for the betterment and survival of humankind and its harmonious co-existence with other life forms in the universe.

Doc Penpen’s art is successfully shattering the barriers brought about by differences in skin color, ideology, religion, gender, education, age, physical make, and social status. While it embraces the person in everyone, and in anyone, Pentasi B, at its very core, is a celebration of the best of the very best of humanity in each and every human being.

———————————————————————-
ABOUT THE WRITER of PENTASI B & DOC PENPEN:
EDWIN CORDEVILA,
INDIA LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDEE 2017
Best Newspaper Columnist in Filipino Award
during the recent 16th Gawad Tanglaw Awards.

———————————————————————-

PB ADMINS & friends: Sandra Ssarmiento Ethel P David Fco. Xavier Ramírez Sánchez Ashok K. Bhargava Ethel P David Sophy Chen Adel Bouagga Leyla Işık Agron Shele Aziz L’artiste Daboussi Imed Pasqual Bettio Maria Miraglia

Një këndvështrim për të rinjtë / Nga: Eltona Lakuriqi

Një këndvështrim për të rinjtë

 

Nga: Eltona Lakuriqi

Emisioni ‘’ Bota Ndryshe’’ është një nga formatet radiofonike që realizohet çdo ditë nga e hëna në të premte, ora 19:00-të në Radio Tirana. Hapësira e dhënë për të rinjtë ka një qasje ndaj problemeve, shqetësimeve por nuk anashkalohet dhe aktualiteti. Grupmosha e cila është gjithmonë e më shumë e pranishme në këtë minutazh janë adoleshentët dhe studentët. Në të përfshihen të rinjtë aktivë të cilët përcjellin zërin e tyre të drejtpërdrejtë në median, me një traditë dhe historinë e njohur të saj. Nuk është rastësi që ky emision zhvillohet tek kjo media, pasi funksioni i saj mbetet mes të tjerash edukimi. Në mesin e sfidave janë zgjerimi i këndvështrimeve të të rinjve tanë.

Ndonjëherë duket sikur dimë çdo gjë rreth tyre por kur bisedon kupton ëndrrat e tyre. Ata janë të rinj shpesh dinamikë, shpërthyes dhe më idealist seç duhet. Formati radiofonik aktualisht është duke u realizuar nga gazetarja Oralda Lahe. Më përpara kanë qënë dhe gazetarë të tjerë të cilët i kanë dhënë zë këtij emisioni me target grupin e të rinjve. Në studio nuk mungojë dhe njohës të fushave të ndryshme si psikologë, sociologë e shumë të tjerë. Gjithashtu arsimimi mbetet një nga shtyllat kryesore të rinisë ndaj dhe të ftuar kanë qënë mësues, pedagogë. Pasi këta të fundit kanë vërtet një peshë të madhe në përgatitjen e qytetarëve të ardhshëm. Nuk mungon dhe ftesa ndaj prindërve por këta të fundit shpesh hezitojnë të jenë në media. Emisioni ka një galeri të personazheve të ftuar duke krijuar një analizë, opinon të zhvillimeve më të fundit . Bullizmi është një hallkë ende e nxehtë për adoleshentët tanë. Përdorimi i internetit në formën jo të duhur, orët e gjata që kalojnë në rrjetet sociale. Të gjitha këto përbëjnë dhe kryefjalën e shumë prej diskutimeve. Një tjetër hapësirë është dhe promovimi i artistëve të rinj të cilët mund të jenë piktorët, këngëtarët e ardhshëm. Gjithashtu dhe artet e tjera që kanë një mundësi shumë të mirë për t’a. Kuptohet që puna në media dhe veçanërisht me të rinjtë nuk ka vetëm anët pozitive por njëherësh vështirësitë. Pavarësisht të gjithave mbetet një adrenalinë që nuk të shteron. Për të gjithë ju që doni të mësoni më shumë rreth këtij emisionin ju ftojmë të ndiqni Radio Tiranën çdo ditë nga e hëna në të premte, pas orës 19:00.

ਯੂਨੀਵਰਸਿਟੀ ਆਫ ਸਾਊਥ ਅਮਰੀਕਾ ਦੁਆਰਾ ਪ੍ਰਿੰਸੀਪਲ ਡਾ. ਜਰਨੈਲ ਸਿੰਘ ਆਨੰਦ ਡੀ. ਲਿਟ ਦੀ ਡਿਗਰੀ ਨਾਲ ਸਨਮਾਨਿਤ

ਯੂਨੀਵਰਸਿਟੀ ਆਫ ਸਾਊਥ ਅਮਰੀਕਾ ਦੁਆਰਾ ਪ੍ਰਿੰਸੀਪਲ ਡਾ. ਜਰਨੈਲ ਸਿੰਘ ਆਨੰਦ ਡੀ. ਲਿਟ ਦੀ ਡਿਗਰੀ ਨਾਲ ਸਨਮਾਨਿਤ http://punjabatepunjabiyat.com/%e0%a8%af%e0%a9%82%e0%a8%a8%e0%a9%80%e0%a8%b5%e0%a8%b0%e0%a8%b8%e0%a8%bf%e0%a8%9f%e0%a9%80-%e0%a8%86%e0%a8%ab-%e0%a8%b8%e0%a8%be%e0%a8%8a%e0%a8%a5-%e0%a8%85%e0%a8%ae%e0%a8%b0%e0%a9%80%e0%a8%95/ ਇਲਾਕੇ ਦੀ ਨਾਮਵਰ ਸਹਿ-ਵਿੱਦਿਅਕ ਸੰਸਥਾ ਮਹਾਰਾਜਾ ਰਣਜੀਤ ਸਿੰਘ ਕਾਲਜ ਮਲੋਟ ਦੇ ਪ੍ਰਿੰਸੀਪਲ ਡਾ. ਜਰਨੈਲ ਸਿੰਘ ਆਨੰਦ ਨੂੰ ਪਿਛਲੇ ਦਿਨੀਂ ਯੂਨੀਵਰਸਿਟੀ ਆਫ ਸਾਊਥ ਅਮਰੀਕਾ … Continue reading

Me trashëgimtarët e heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu dhe me miq artistë, në ambjentet e Muzeut Arkeologjik në Durrës, gjatë netëve të Bienales së Muzikës Klasike. / Nga: Lumturi Ratkoceri

Me trashëgimtarët e heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu dhe me miq artistë, në ambjentet e Muzeut Arkeologjik në Durrës, gjatë netëve të Bienales së Muzikës Klasike. (Pjesë e shkëputur nga intervista e Alessandro Castriota Scanderbeg, gjatë vizitës së tij të … Continue reading

GLOBALLY ACKNOWLEDGED FATHER OF VISUAL POETRY TAKES ANGELES CITY AND CAINTA TOWN BY STORM !! / By Jose Rizal M. Reyes

GLOBALLY ACKNOWLEDGED FATHER OF VISUAL POETRY TAKES ANGELES CITY AND CAINTA TOWN BY STORM !!

By Jose Rizal M. Reyes

Dr. Epitacio Tongohan (3rd from the right, first photo), our Keynote Speaker during the book launching of Bards from the Far East: Anthology of Haiku and Kindred Verses held in Angeles City, Pampanga. My mom and sis were watching our Pampanga proceedings in Cainta via celfon technology. And they were immensely impressed and entertained by the stylistic attire and artistic manner of Doc PenPen Bugtong Takipsilim (pen name of Dr. Tongohan). I was anxious to know how they viewed my performance as speaker (due to my past misadventures in this speaking thingy) but, to my chagrin, all they were asking me about was who Doc PenPen is! Me, whether I like it or not, I have to admit the oozing charm, charisma, amiability and commanding personality of Doc PenPen. These qualities were quite evident last night. Doc PenPen is not just a master organizer and manager of people. He is also a consummate performer, reciting both his poetic lines and poetic passages of other poets with artistic flair and uninhibited feeling. The Bards from the Far East are in the stage of finding our footing at the national level. But Pentasi B is already well established at the international scene. Thank you very big, Doc PenPen for enlivening the Bards Affair last night in Pampanga. I feel free to confide in public that we were surprised with the large-framed awards we got, even as Carolyn was smiling mischievously or something that the award/certificate we prepared for you was dwarfed in comparison.

Ernest KOLIQI ( 20 maj 1903 – 15 janar 1975) : Në mirënjohje të thellë dhe kujtim të atij që mundësoj hapjen e shkollave shqipe në Kosovë dhe trojet e tjera shqiptare…. / Nga: Flamur Gashi

Në mirënjohje të thellë dhe kujtim të atij që mundësoj hapjen e shkollave shqipe në Kosovë dhe trojet e tjera shqiptare…. Ernest K O L I Q I ( 20 maj 1903 – 15 janar 1975) Ai që ndërmori misionin për … Continue reading

Gazeta korrekte “Labëria” dhe kryeredaktori Albert Zholi zëdhënës perfekt të Shoqatës “Labëria”, “Nderi Kombit”. / Prof. Ago Nezha

Gazeta korrekte “Labëria” dhe kryeredaktori Albert Zholi zëdhënës perfekt të Shoqatës “Labëria”, “Nderi Kombit”. Prof. Ago Nezha Përbërja e lartë cilësore e shoqatës Labëria, ka krijuar premisa të vazhdueshme për ta bërë atë faktorë ndikues në jetën e vendit, siç … Continue reading