Complete the construction of the Arbëri Road – Ndërtoni sa më shpejt dhe me standarde Rrugën e Arbërit / Nga Dr. Gëzim Alpion

Complete the construction of the Arbëri Road – Ndërtoni sa më shpejt dhe me standarde Rrugën e Arbërit https://www.change.org/p/complete-the-construction-of-the-arb%C3%ABri-road-nd%C3%ABrtoni-sa-m%C3%AB-shpejt-dhe-me-standarde-rrug%C3%ABn-e-arb%C3%ABrit?recruiter=44387270&utm_source=share_petition&utm_medium=twitter&utm_campaign=share_twitter_responsive&rp_sharecordion_checklist=control Dibra është një nga krahinat më të pazhvilluara në Shqipëri. Rruga e Arbërit do të lidhë Dibrën me rajonet e tjera … Continue reading

ES IMPORTANTE TRANSMITIR ESTO : DIA 6 de Febrero: DIA INTERNACIONAL DE TOLERANCIA CERO A LA MUTILACIÓN GENITAL DE LAS MUJERES.(Asamblea General de Naciones Unidas) / Rene Wadlow, President, Association of World Citizens

ES IMPORTANTE TRANSMITIR ESTO… DIA 6 de Febrero: DIA INTERNACIONAL DE TOLERANCIA CERO A LA MUTILACIÓN GENITAL DE LAS MUJERES.(Asamblea General de Naciones Unidas). 3 Millones de niñas en 32 países son mutiladas cada año. Cerca de 200 Millones de … Continue reading

A JAM UNË NDONJËFARË PATRIOTI, APO JAM PATRIOT KOTI ?! / Nga: Mark Simoni

A JAM UNË NDONJËFARË PATRIOTI, APO JAM PATRIOT KOTI ?!

 

Nga: Mark Simoni

Gjithë ditën më cingëroi telefoni, që më sillte mesazhin e një flamuri qe valvitej. (Flamurin tonë që e kemi vërtetë të bukur, dhe të gjithë që ma dërguan i falenderoj). O sa shumë flamurë më kanë ardhur, o sa shumë!!!
Dhe në një çast e pyeta veten:
-More, a jam ndonjëfarë patrioti unë që i meritoj këto flamuj, apo jam patriot koti? (Megjithëse nuk kam qenë në asnjë luftë, nuk kam asgjëkundi ndonjë plagë, s’kam shkruar asnjë vjershë për flamurin, s’kam dërguar asnjë lek kund për të lartësuar emrin e atdheut tim, unë përsëri mendoj se jam gjithësesi njëfarë patrioti).
Si fillim desha të bëj një poezi për flamurin, por në çast mu kujtua Robert Bërns. Ai kishte shkruar tre libra, dhe me honoraret që pati marrë nga këto libra, bleu gjashtë topa lufte për ushtrinë e atdheut të tij Skocisë, që ishte në luftë me anglezët. Gjashtë topa lufte për atdheun, megjithëse asnjë poezi për flamurin. Aty mu kujtua se patriotizmi nuk është as fjalë dhe muhabete, dhe as vjersha, por është veprim dhe gjest. Robert Bernsi ishte patrioti i vërtetë i Skocisë, dhe jo vjershëtarët që s’kontribuan asgjë për Skocinë, përveç vjershave të tyre retorike e patetike, të dobëta fare.
Desha t’ua postoj së pari flamurin komshinjve. Po kujt t’ia dërgoja? Atij të katit të nëntë që tërë familja ka ndërruar emrat në Greqi, apo atij të një kati më poshtë që sot është në Sofje për të marrë letrat bullgare? Thashë se po ia dergoj vetes. Po ç’ne vetes? Të dy fëmijët e mi tërë shkollat i bënë jashtë, dhe lekët shkuan atje ku ata jetojnë. Njerëzit e mi dhe të nuses sime janë jashtë dhe taksat i paguajnë për vende të tjera, kontributet i derdhin për shtete të tjera. Zbrita me mend katet e pallatit për të gjetur se kujt mund t’ia postoja flamurin. Te gjithe jashte, ne Perendimin qe e kemi share ne emer te patriotizmit, dhe tani jemi e jetojme atje, (dhe prap vazhdojme te jemi patriote!!!)
Mendova se në çfarë mërzie pati qenë Fishta kur shkroi se “Ta marrë vesh gjithë bota mbarë / Se padër Gjergj Fishta, s’asht’ ma shqiptar”. I mërzitur nga dallkaukët e pushtetit të kohës, që këndej hiqeshin si patriotë (duke rrahur gjoksin), e mandej luanin me fatet e atdheut dhe kombit. E kush nuk deshi “Të mos ishte më shqiptar”? Fishta që ishte më shqiptari se të gjithë. Me veprën e tij “Lahuta e Malsisë” që është quajtur dhe “Iliada” shqiptare! Më patrioti se kushdo, që e shkoi jetën e vet nëpër famullitë e Zadrimës dhe te kisha e fretënve në Shkodër, pa e lënë asnjëherë atdheun.
S’di se si më erdhën ndër mend disa vende të vogla që kanë 4 a 5 heronj, 3 a 4 luftra, 5 a 6 këngë trimërie dhe jo më shumë shtrirje gjeografike se ne . Dhe megjithatë i kanë tërë tokat dhe territoret brenda shtetit të vet, dhe s’ka arritur askush as t’ua pushtojë, as t’ua grabisë e as t’ua marrë. Më trishtoi e trembi fati ynë. Me 2 mijë heronj, 3 mijë luftra, 4 mijë këngë trimash e luftëtarësh, dhe megjithatë tokat i kemi të shpërndarë në 5 shtete, kombi i hapërdarë në 200 vende.
Madje edhe në dasma, kur fërfërin fustani i nusërisë dhe kuqëlojnë gotat me verë, ne e presim nusen e bukur në oborr me këngën “Koka në Stamboll e trupi në Janinë / Të grinë Ali Pasha, o Pasha të grinë”, e gjithëfarë lloji këngësh për trima e jeniçerë.
Edhe sot më vjen ndër mend tregimi i famshëm i Ernest Koliqit “Tregtar flamujsh”. Tregëtari i vogël e gobsek, koprrac, cingun e kurnac, (që bënte si patriot i flaktë), shtynte me tërë egërsinë e tij studentin e ri, për të ngritur në revoltë turmën. Vetëm në fund të tregimit kuptohet se, tregtari e donte turmën e revoltuar vetëm e vetëm për t’ia blerë flamujt, që tregtari kishte në dyqan dhe po i mbeteshin stok. Çfarë patrioti!!!
Migjeni, gjithe pikellim, dhe i mjeruar nga pamja urbane e festes se flamurit, shkruan: “Ne pragun e cdo banese, / Ku ka ndonje shenj jetese, / Valon nga nje flamur, / Melankolie te trishtueshme..”
Dhe tashti, në fund të kësaj eseje, po më sillet përsëri nëpër mend pyetja:
-More, a jam unë ndonjë farë patrioti apo patriot koti? Asnjë provë nuk e kam dhënë akoma, përveç se kam blerë nja tre flamurë me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë, (që megjithëse e kemi të hijshem me shkabën dykrenare, taman flamur principatash, ata kinezët që e patën stampuar atëherë atë shqiponjën, na e patën shëmtuar dhe flamurin).

Hoxhallarët tonë, duhet të distancohen nga çdo lidhje me islamin e vendeve tjera! / Nga: Skënder Jashari

Hoxhallarët tonë, duhet të  distancohen  nga çdo lidhje  me islamin e  vendeve tjera! Nga: Skënder Jashari   Nevoitet: Të distancohen nga, të mos  identifikohen me, të mos bashkëpërgjegjësohen me, të mos influencohet nga, të ms arsyetojnë aktet  e, të shkëpusin … Continue reading

Message for Pakistani Youth during the Innovative Youth Awards -Swat-Pakistán-December 30th 2017 / By: Susana Roberts

Message for Pakistani Youth during the Innovative Youth Awards -Swat-Pakistán-December 30th 2017.   By:  Susana Roberts COMO EMBAJADORA DE PAZ ARGENTINA LES COMPARTO ESTAS, MIS PALABRAS DE ALIENTO DIRIGIDAS A LOS JÓVENES EN PAKISTÁN QUE RECIBIRÁN PREMIOS EN UN GRAN … Continue reading

Shën Albani – shënjtori i besës së mbajtur si shqiptarët / Nga: Kolec TRABOINI

Shën Albani – shënjtori i besës së mbajtur si shqiptarët https://traboini1.blogspot.be/2013/08/shen-albani-shenjtori-i-beses-se.html   Nga: Kolec TRABOINI Alban ishte një qytetar romak pagan dhe jetonte në qytetin romak 2000 vjeçar Verulamium, rreth 35 km. në veri të Londrës – ish koha kur … Continue reading

Condamner le génocide de Serbie et d’Athène sur le peuple autochtone shqyptar (albanais) / Ermira QERIMI( Kondo)

Condamner le génocide de Serbie et d’Athène sur le peuple autochtone shqyptar (albanais)   https://www.change.org/p/parlement-europ%C3%A9en-congres-am%C3%A9ricain-condamner-le-g%C3%A9nocide-de-serbie-et-d-ath%C3%A9na-sur-le-peuple-autochtone-shqyptar-albanais     Ermira QERIMI ( Kondo)   Depuis 150 ans le peuple autochtone Shqiptar (albanais) subit à travers de plusieurs générations des horribles génocides. Il … Continue reading

Në 45-vjetorin e Kongresit të Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe: CILI ËSHTË SHQETËSIMI MË REAL, PËR GJUHËN SHQIPE SOT? / Nga: Prof. Murat Gecaj, publicist e studiues

Në 45-vjetorin e Kongresit të Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe: CILI  ËSHTË SHQETËSIMI MË REAL, PËR GJUHËN SHQIPE SOT? Nga: Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues   M.Gecaj, duke lexuar temën e tij, në Kongres…(Tiranë, nëntor 1972) 1. Jo sot, … Continue reading

The Devil I Paid for Advice – By: Jeta Vojkollari / The Reader’s Voice – Drita Bamkallari, Procurement Coordinator Albchrome

The Reader’s Voice   The Devil I Paid for Advice By: Jeta Vojkollari   http://www.jetavojkollari.com/the-readers-voice.html http://www.friesenpress.com/bookstore/title/119734000018904009 http://www.amazon.com/dp/B00ZARLZMU/?tag=friesenpressc-20     Drita Bamkallari-Procurement Coordinator Albchrome   Greetings Jeta, I bought The Devil I Paid for Advice just a few days ago and … Continue reading

GALAKTIKA POETIKE  “ATUNIS” – “ATUNIS” LUGINA PRESHEVË :  “100.0000 POETË PËR NDRYSHIME THIRRJET E POETËVE PËR NDRYSHIME !…” / Bilall Maliqi – Kryetari i “Atunis” Lugina Preshevë 

GALAKTIKA POETIKE  “ATUNIS” “ATUNIS” LUGINA PRESHEVË   100.0000 POETË PËR NDRYSHIME THIRRJET E POETËVE PËR NDRYSHIME !…     “Poetët janë paraprijës të agimeve zbardhëllim, janë muza dhe shpirti i ëndrrave shpresërim, janë fryma dhe muzikaliteti i fjalës shenjtërim, janë koloriti … Continue reading

MEFSHTËSI E ZAKONSHME, NAIVITET, RASTËSI E RËNDOMTË APO DASHAKEQËSI E PARALAJMËRUAR (Apologji për vete dhe për të tjerët) Pjesa e pestë / Nga: Kristaq Turtulli

MEFSHTËSI E ZAKONSHME, NAIVITET, RASTËSI E RËNDOMTË APO DASHAKEQËSI E PARALAJMËRUAR
(Apologji për vete dhe për të tjerët)

Pjesa e pestë

Nga: Kristaq TURTULLI

‘Hidhu në zjarr nëse do të shohësh kush i fryn flakës,’ ka thënë shumë shekuj më parë poeti i shquar pers, Rumiu, bashkëkohës i të madhit Omar Khajanit.
Gjergj Kastrioti Skënderbeu, heroi ynë kombëtar. Nderi dhe krenaria jonë u mbulua në sheshin e tij, në qendër të kryeqytetit Shqiptar?!
Është thënë me të drejtë që Shqipëria është një prej vendeve që ka një shembull të mrekullueshëm për bashkëjetesën fetare. Mbarëvajtjen dhe shkuarja në mënyrë të përkryer midis feve, ka ndodhur kur jeta, ekzistenca e individit, të një grupi njerëzish dhe të një shoqërie të tërë, vetë kombi Shqiptar ishin në rrezik. Kjo bashkëjetesë është më se e drejtë dhe e logjikshme për një popull të vogël, që u ka rezistuar rrebesheve të kohës dhe dashakeqësisë së fqinjëve.
Para së gjithash, përgjatë vorbullës së ngjarjeve dhe të historisë mijëra vjeçare, shqiptari nuk është dalluar për fetar fanatik. Ka lëvizur mes feve si në det me dallgë dhe ka dalë ne breg. Qysh në lashtësi ishte iliri që krijoi zotat, Zeusin, Afër- ditën etj të cilët i morën grekët dhe i bënë të tyret.
Në fillimi i viteve 90 u bë një lloj islami të importuar, intolerant e agresiv, u gërryen me gozhdët e urrejtjes afresket e kishës shekullore të Shën Kollit në Voskopojë. U ngritën kundër restaurimit të kishës katedrale të Shën Stefanit në kështjellën e Rozafës, në Shkodër. Anatemuan Skënderbeun, Nënë Terezën dhe lavdi të tjera kombëtare…
Provokimet vazhdojnë në një mënyrë ose një tjetër. Nderohen vrastarët sulltanët e vjetër, quhen të mrekullueshëm. Vjen për vizitë Rexhepi padishahu u ri i Stambollit, hiqen emblemat kombëtare…etj. e të tjera…
Së fundi mbulohet Nderi Lavida Kombëtare. Të jetë mefshtësi e zakonshme, naivitet, rastësi rëndomtë, apo dashakeqësi e paralajmëruar..?

vijon

LETËR E HAPUR : Zotit Ilir Meta, President i Republikës së Shqipërisë, Zotit Edi Rama, Kryetar i Këshillit të Ministrave T i r a n ë ( FUND PROVOKIMEVE E LOJËRAVE DJALLËZORE ME FIGURËN E GJERGJ KASTRIOTIT ) / Nga: Ndue Lazri

LETËR E HAPUR: Zotit Ilir Meta, President i Republikës së Shqipërisë, Zotit Edi Rama, Kryetar i Këshillit të Ministrave Tiranë   FUND PROVOKIMEVE E LOJËRAVE DJALLËZORE ME FIGURËN E GJERGJ KASTRIOTIT Shkëlqesia juaj, zoti President I nderuar zoti Kryeministër Me … Continue reading

FLASIN SPIUNËT SERB, ZJARR PROPAGANDISTIK MBI SKËNDERBEUN E MBI HISTORINË ILIRO-SHQIPTARE / Nga: Afrim Caka

FLASIN SPIUNËT SERB, ZJARR PROPAGANDISTIK MBI SKËNDERBEUN E MBI HISTORINË ILIRO-SHQIPTARE   Nga: Afrim Caka Shqipëria e Dradania të pushtuara nga tradhtia… Kur Gjergj Kastrioti vdiq në Lezhë më 1468, raportohet që Sulltani dhe demonët turqë kishinë ulëritur: “Më në … Continue reading

Njerëz që me veprën e tyre duhet të kthehen nga monumente kujtese, në monumente reale dhe mos’harrese. ( Sipas Rrëfimit të Gëzim Xhaferrit nga Kalasa e Rrëzomës, Delvinë. ) / Nga: Agron MEMA

  Njerëz që me veprën e tyre duhet të kthehen nga monumente kujtese, në monumente reale dhe mos’harrese.     Sipas Rrëfimit të Gëzim Xhaferrit nga Kalasa e Rrëzomës, Delvinë.     Është një histori që flet shumë me mesazhet … Continue reading

z. Hans – Joachim Lanksch bëri një pyetje – A është vështirë të jesh shkrimtare, femër, në Shqipëri dhe Kosovë? / Nga: Entela Kasi

z. Hans – Joachim Lanksch bëri një pyetje – A është vështirë të jesh shkrimtare, femër, në Shqipëri dhe Kosovë?   Nga: Entela Kasi Burrat e arenës së katundit tonë i hanë gratë. Kur nuk munden i shndërrojnë në ngrënëse. … Continue reading

Flutura Açka kujton Azem Shkrelin: Pranverë ’97 ishte edhe atëherë… dhe rrëmuja e Atdheut vazhdon

Flutura Açka kujton Azem Shkrelin: Pranverë ’97 ishte edhe atëherë… dhe rrëmuja e Atdheut vazhdon   http://politiko.al/web/2017/05/flutura-acka-kujton-azem-shkrelin-pranvere-97-ishte-edhe-atehere-dhe-rremuja-e-atdheut-vazhdon/     Flutura Açka është një shkrimtare e angazhuar. E tillë ka qenë edhe sa kohë zgjati kriza politike. Me një status të … Continue reading