“105- Vjetori i Shpalljes së Pavarësisë” si përpjekje dhe kujtesë e pashlyeshme e udhëtimit të shqiptarëve në faqen e këtij fundshekulli ( Referim rreth Antologjisë poetike “105 vite Sulm e lot” të autorit Ekrem Ajruli ) / Nga: Agron Shele

“105- Vjetori i Shpalljes së Pavarësisë” si përpjekje dhe kujtesë e pashlyeshme e udhëtimit të shqiptarëve në faqen e këtij fundshekulli ( Referim rreth Antologjisë poetike “105 vite Sulm e lot” të autorit Ekrem Ajruli ) Në 105- Vjetorin e … Continue reading

Piktorja Aurora Ndreu në ekspozitën e parë: “Aurora Borealis” / Trasmetim i TVSH (NewsDesk Albanian Radio Television)

Piktorja Aurora Ndreu në ekspozitën e parë:  “Aurora Borealis”

-Trasmetim i TVSH

Aurora Cakaj Ndreu, çel ekspozitën e parë personale në gjininë e pikturës. Ndonëse kjo gjini e artit, lidhet me pasionet e saj, profesionistët, vleresojnë talentin e autores, i cili vjen tek artedashësit plot dritë e pozitivitet. Ekspozita e çelur në Muzeun Historik Kombëtar,  qëndroi e hapur për 3 ditë.

 

 

Përtej asaj që është thënë në këtë  kronikë

-Transmetuar në Radio Televizionin Shqiptar

Aurora, familja e saj e origjinës ( e mësuesit dhe shkrimtarit tonë të nderuar Ferhat Cakaj ) ,familja e saj e bukur Ndreu,me realizimin e kësaj ekspozite dhe gjithë klimën e krijuar, besoj si tek unë dhe tek të tjerët përcollen shumë, shumë dashuri.Shumë shpresë se familja mbetet frymëzimi dhe rrënja e shëndetshme e çdo suksesi. Aurora ndriçon, nuk ka nevojë të thuhet, lexohet tek sytë, në çdo fjalë e gjest. Aurora, shume faleminderit

Kolec Traboini, shkrimtari që dhuron libra! / Intervistoi për Tetova Press Albina Hoxhaj

Kolec Traboini, shkrimtari që dhuron libra! http://tetovapress.com/intervisekolec-traboini-shkrimtari-qe-dhuron-libra/   Intervistoi për Tetova Press Albina Hoxhaj     Gjatë punës time nuk më kishte ndodhur të takoja një shkrimtar që dhuron libra derisa u prezantova me Kolec Traboinin. Kureshtja më bëri që … Continue reading

LA “VOCE” POETICA DI CLAUDIA PICCINNO TRA ISTANBUL E BELGRADO / Di MICHELE BRUCCHERI

LA “VOCE” POETICA DI CLAUDIA PICCINNO TRA ISTANBUL E BELGRADO http://www.lavocedelnisseno.it/Articoli/Incontri/Post/961/LA-VOCE-POETICA-DI-CLAUDIA-PICCINNO-TRA-ISTANBUL-E-BELGRADO   L’INTERVISTA : E’ stata ospite in Turchia, unica europea, ad un Festival. E assieme alla poetessa serba Milica Lilic, ha fatto conoscere i suoi versi. Apprezzati dagli intellettuali … Continue reading

NDOSHTA… / Nga: Ramiz Kuqi

NDOSHTA…

 

Nga: Ramiz Kuqi

Nuk më kujtohet i tha Fjala . Ka kohë kur e kam shkruar vargun. Ishte një natë e ftohtë. E jashtë frynte erë e egër. Mbi male sa nuk kishte rënë borë.

Ndoshta e kam shkruar në 2014. Ishte natë. Në derë më trokiti lehtas ..Ishte një trokitje e lehtë..Hapa derën. Nuk pashë asgjë i tha Fjala . Unë kisha vënë duart në fytyrë dhe po meditoja.-Po pastaj e pyeti : çfarë ndodhi?

– Ajo trokitje u shndërrua në portret, . Me kokë, me duar e fytyrë ëngjelli. Kishte flokë të gjata deri në bel. Sytë si xixëllojë vere.Më tha unë jam Frymëzimi yt. Shkruaj. Nga sot unë do të diktoj stilin tim.- E ke vërejtur sa rrjedhshëm të frymëzoj? Me pikë, presja e pikëçuditëse !…

– Nuk më tregove si të erdhi ky frymëzim?,

-Ja, ashtu , papritur. Po dëgjoja një këngë popullore epike. Më bëri mbresë. Dola në tarracën time . Nata ishte përplot me yje. Kisha një parandjejnë të çuditshme. M’u ngritën fijet e flokëve e m’u duk se po fluturoja nëpër qiell. Një bubullimë u dëgjua andej nga Kepi i keq. Retë mbuluan hënën. Unë hyra brenda , e frikësuar. Ai portreti, si hije, si njeri, mbante edhe një trëndafil në dorë.Ma zgjati. Unë u dridha,- i tha Fjala. Por nuk pata forcë ta kundërshtoja. U vura në siklet. Në paradhomë rrinte i shtrirë Xh. Kishte temperaturë. Po sikur të zgjohej?-

– Mos ke frikë, – i tha Frymëzimi. Veç syve tu të bukur, nuk më sheh askush. Unë jam i padukshëm për të tjerët. M’u afrua, më puthi në faqe ..perdet u hapën vetë. Ai doli nga tarraca…Unë mbeta pa frymë- tha Fjala.Dëgjova vetëm një rrapllimë kur u fut në malin pa emër.

Kur doli,më tha :Shttt…Ai do të zgjohet tash. Dhimbja e kokës do t’i kalojë. Nga sonte unë jam Frymëzimi yt. Vij në çdo kohë. Ulem në sofrën e poetëve dhe diktoj stilin tim.