Poezi nga Anila Mihali

 

anila Mihali

Poezi nga Anila Mihali

 

 

BASHKË FITUES DHE HUMBËS

 

Larg shumë mos shko me delirin fitues

dhe harrohesh lëndinave të fitores,

Nëse përmason trupin me tokën puthitur

do të ndjesh nga rrenjët një zë të lagur loteëh,

Humbësi që humbjen ka pranuar

dhe mbeti vlag i tokës..

 

 

 

TË VDESËSH MES PUTHJESH

(Kushtuar takimit të parë me vdekjen)

 

Në pak vend, pak kohë për të vdekur,

Me thirrte vetja në vetëgjyqësi.

Shfaqeshin pasqyrash, kujtimet mbetur,

E zeza dhe e arta në të hollin fill.

 

Në pak vend, parfum, aromë puthjesh

(kështu vallë parfumojnë shpirtrat mbi tokë?)

Ndërsa vdekjen e prekja mes prekjesh

Jetën e shtrëngoja në gjoks.

 

Në pak vend, nga dreqin hyri e zeza,

Gllabëron çdo minutë, kohën shkurton.

Orës së ankthit i ndalen akrepat

Sepse jeta në ferr qenka e pakohë.

 

Refuzoja puthjet që përpiqeshin pafund

Të më shtonin edhe pak jetë në mundej.

Paskësh qenë e shkruar të ndodhte kështu

Nga puthjet të vdisja e mes puthjesh.

 

 

Poezi nga Bilall Maliqi

 

bilall 0

Poezi nga Bilall Maliqi

 

 

ZBRAZJE…

 

Zbrazje të mbushura me dhembje të trishta
E me derdhje lotësh

Ikje korsive të hapura
Me mjerimin ngarkuar në shpinën e kërrusur

Në këtë pikë mbeti veç pak dashuri e shkundur
Mveshur me petkun e trishtimit

Dhe hijet që e hijezojnë ëndrrën
Të mbyllura brenda perëndimit të perënduar.

 

 

KËRKOVA ERËN TËNDE

 

Nëpër udhën e frymës e kërkova aromën tënde
Ajo u përzi diku në përziersen e erërave

Gjithë me sy kah qielli i gjurmoja sytë e tu
Ato u shkrin nëpër kaltëri të gjerësisë qiellore

Të kërkova brenda vetes nëpër kujtime të dehura
E ti ngele diku kthinave të ëndrrave të fjetura.

 

 

SYTË SI SHKREPËTIMË DASHURIE

 

U fshehëm në shtatë palë të fshehtësisë
Se çfarë bëmë kësaj nate rrëfen shtrati

As hëna s’mundi ta përbiroj shikimin
Dritares së mbuluar me mbulesë të hirtë

E bëmë në dritëz të qiririt gati të harxhuar
Dhe shkrihesha nëpër trupin tënd të lumnuar

Mbrëmë u fikën edhe yjet në mbretërinë qiellore
Ngelën veç sytë e tu si shkrepëtimë dashurie;

 

 

NË KODRËN E PIKËLLIMIT

 

Nëmat e nxijnë tokën
E mbështjellin edhe kokën

Gjethi më nuk fleton
As era e luleve s’kundërmon

Dashuria pështyhet e fyhet
Kudo me të zezë përlyhet

Në shuplakën e Kodrës së Pikëllimit
(Për)mbyllet faqja e gëzimit;

 

 

BRITMË E MBYLLUR

 

Si me kapak qetësia ma mbylli britmën
S’më la më të bëzajë

Ishte një thirrje që iu ngarkua në shpinë erës
Dhe (as)njëherë nuk erdhi deri tek ti

Tevona dremitja më kaploi e më futi në drëmkë
Për t’iu shtrirë thirrja këmbanës së ëndrrës.

 

Poezi nga Donikë Rrethaj

Poezi nga Donikë Rrethaj     QETSI SHPIRTI…   Kanga e zogjve m’përkund aq amël, n’djepin e nji bote qi m’ledhaton, tuj m’knue notat e andrrës, s’mramshme. Dielli shplan sytë e sapoçil n’ujin e kristalt, ……..glluk…glluk, zani i kroit qi … Continue reading

KOKËULUR NË RRUGË / Tregim nga Ramiz Kuqi

KOKËULUR NË RRUGË

 

 

ramiz kuqi

Tregim nga Ramiz Kuqi

 

Rrugët i kishte lagur shiu që ra mbrëmë, një shi i ndjekur me bubullimë dhe era që përplaste degët e pemëve djathtas e majtas.Për çudi si ishte errësuar qielli. Njerëzit atë mëngjes si duket ende nuk ishin zgjuar nga gjumi. Netët janë të rrasura deng nëpër udhë e shëtitore, mëngjesi të duket se është pa frymë njeriu. Kështu e ka kjo stinë këtu.

Ai kishte hedhur një pallto mbi krahë dhe doli në rrugë. Vetëm një shitës kishte hapur shitoren. Po edhe ai ishte ulur në karrige dhe duket se dremitej si lundra nëpër valet e qeta të liqenit.Herë-herë zgjaste dorën për të ndjekur mizat, të cilat nga ushqimet që shiteshin aty, dukeshin se ishin si në zgjua bletësh. Desht të hynte për të blerë ca litra qumësht për fëmijë, por drodhi udhën dhe doli në rrugën qendrore. Nga larg e pa një plak të kërrusur,që ishte ulur mbi shkallë cimetoje dhe mbante kokën varur si kalavesh rrushi në pjergull. Po përpiqej të rregullonte spangot e këpucëve , të cilat nga larg dukeshin të vjetra e të mbushura me pluhur . Në krah mbante një pallto të grisur. Në njërën dorë një ombrellë me maje të zgjatur e në dorën tjetër një najllon të hollë me ca letra.Përballë tij ishte një bankë komerciale. Po ende dielli nuk kishte shtrirë buzëqeshjen mbi qytezë.E ai po priste aty.Herë çonte kokën për të parë mos binte shi e herë herë e zgjonin nga ajo kllapi lehjet e qenve pranë kantonierëve të mbeturinave.Fytyra e tij dukej e rreshkur si ta kishte përcëlluar dielli. Ndoshta nga puna e lodhur nëpër ara, ndoshta nga puna duke prerë dru në male, të cilat nuk i ruan më askush. Për një kothere bukë, sigurisht. Po të ishte vetëm ky që pret me sopatë !
Pak më andej dëgjoj një sirenë vetureje. Rrëshqiti me shpejtësi mbi asfaltin e lagur. Ku di unë se nga shkon? Ka ndonjë të sëmurë, mbase. Atje e presin procedura e procedura. Ndonjë shtrat, ndoshta e gjen të zbrazur. E mandej , fati i tij në duart e mjekëve !

Kur bëri të kthehej në shtëpi, pa blerë asgjë, nuk e pa në rrugë më plakun e rrëzbitur nga jeta.Në derën e bankës rrinte i veshur një punëtor me uniformë. . Pranë tij edhe plaku. Në dorë mbante disa letra. Po përpiqej t’i thoshte me dorë diçka rojës së bankës e ai rrudhte krahët e nuk fliste shumë. E dëgjova një bisedë , se siç më erdhi nga larg.
-Po përse je çue kaq herët mixhok? Ke mundur të vish edhe më vonë. Ne punojmë deri në orën katër pasdite. Më vjen keq që ke bërë udhë të gjatë, madje edhe nëpër këtë kohë me shi.

– Erdha për të marrë një kredi-, i tha plaku . Mezi nxirrte nga goja fjalët. Erdha…Kam nipin e sëmurë në spital. Rrafsh që dhjetë ditë.Po humb në peshë çdo ditë. Flaka po më del kur po e shoh ashtu. As nuk ha, as nuk pi. Mjekët më kanë thënë se duhet operuar. Iu kanë ngatërruar zorrët dhe ka humbur shumë lëngje. Kam frikë se po më vdes-vazhdoi ai me një ton të nervozuar. Atje, më kanë thënë se duhet pritur në radhë.Po vijnë njerëzit e po kryjnë punë. Nipin tim Uranin nuk e mori në dorë deri sot askush. Vijnë e shkojnë mantelbardhët. Shkruajnë diçka çdo ditë në një fletëzë të bardhë e ku di unë se çka. Mixha nuk di ta kuptojë gjuhën e mjekut.Ndoshta ma lejojnë një kredi, ndoshta. Ka disa ditë e net që zgjohem trembur nga gjumi. Më duket se e dëgjoj zërin e tim nip nëpër gjumë. Një zë i lodhur e i përvajshëm . Kjo s’më le rahat. E nëse marr kredinë, do ik për spital. Do ta takoj rojtarin me mustaqe, i cili një ditë më tha, kur isha duke pritur në korridor të spitalit, përplot me njerëz, gra, fëmijë, karroca të infermierëve.
-Je lodhur mixhok?
-Po i them. Si nuk jam lodhur. Po pres Uranin ta operojnë. Por sa here bëj udhë të gjatë, ulem e pres mjekun…Marr të njejtën përgjigje. Duhet të presësh. Kur t’i vijë rendi- më thotë. E ai rojtati një ditë, duke dalur nga korridori, m’u afrua afër, më tërhoqi për pallto të grisur, më futi në një paradhomë e më tha;: Kot pret mixhok, kot. Pa para nuk të shikon askush më. As Zotin nuk e njeh askush më. Bën ndonjë çare,-po pate dëshirë ta marrësh Uranin nga këtu. Gjithçka është kalbur në këtë shoqëri.
Eh sa here jam menduar të gjej ndokund hua. Askush nuk ma ka hapur derën. Mbaj tetë anëtarë me një pension të vogël.Duke e përfunduar këtë bisedë me rojën e bankës,u hap dera. Ai mori çka pati më vete dhe u fut brenda.

 

 

The Republic Of Ghana Honors A Filipino / By LOURDES B. MORANDANTE

 

1-Pentasi-B-300x300

 

The Republic Of Ghana Honors A Filipino

 

By LOURDES B. MORANDANTE

 

Ghana, gateway to Africa, and its capital Accra hold unforgettable table memories to several poets from different parts of the world, memories that will linger and echo in the various corners of the earth, scattering seeds of peace, that elusive peace, that can only be obtained in a unified and harmonious human relationship.

Believing that poetry and arts can make a big difference in unifying nations and attaining peace and brotherhood among men,a medical doctor, whose passion is more of poetry than medicine, ventured in the poetry realm.

Armed with strong determination to give his best to change ordinary things into extraordinary monetary, into challenging unique ideas, impossible into possibilities, simplicity into complexity, he proceeded to search for every color of the rainbow, for aliens in the atmosphere, delved into deep blue seas, soared up high in the skies, glides along the horizons, sailed across the ocean, climbed the highest peaks, and out into the universe and landed into every precious masterpiece, a three volume book of poetry, the PENTASI B. It’s a marvelous creation of a master of his arts, an out-of-the-box blending of poetry, painting, music, and prose, defying the academe, daring minds to unfold its mysteries.

One every unique feature of PENTASI B is its protruding surface which when scrutinized by another Filipino poets, Franco Sangreo, turned out into provisions for “braille”, the key to the blind to be able to read his poetry.

Lacking support from anybody but himself and exclusive friends, he bravely reached out his dream to publish his brainchild. PENTASI B was published in 2011 after surpassing several difficulties and thus, he began to reap the fruits of his labor.

In May 25, 2012 he was awarded as Father of Visual Poetry by the World Poetry Canada and International headed by Adriane Sawyer given in Richmond, Canada.And on the same year, he was awarded as Father of Visual Poetry by OTUSA TV at Los Angeles, California, USA.

It was that his book of three volumes which was auctioned in California at 10,000 USD per volume which was won by M. Global Solutions. Generous at heart, from its proceeds, he donated it to OTUSA Foundation for fostering education of poor but talented students in the Philippines.

That ever enthusiastic poet did not rest on his laurels. His indomitable spirit led him to harness notable poets of different nation in the name of love and friendship. With his motto“no colors, no races, all colors all races, all loves embraces”, he befriended the cream of world poets who willingly responded to PENTASI B’s daring call “to inspire, to heal, to awaken”. The Pentasians went global and membership though strictly screened for quality, continuously increased under the umbrella of PENTASI B World Friendship Poetry.

In the year 2014, the author of the world famed PENTASI B was honored and awarded in Istanbul as “Gorsel sir Babasi” by the Turkish people through KIBATEK, a prestigious Turkish Organization composed of the world’s talented and gifted literary writers and artist. In the same year, he was acclaimed in his home town, Tanay, Rizal, Philippines as Natatanging Anak ng Tanay (Illustrious Son of Tanay) in the field of Literature.

The year 2016 marked big leaps on his poetic journey on invitation of the Pablo Neruda Cultural Association in partnership with the international literary Kibatek Festival 39thEdition which was held at Taranto, Italy. This Filipino poet was honored and awarded as “ILPADRE DELLA POESIA VISUALE“ on February 2016. It was on this occasion that the audience was set into a loud and long lasting burst of applause when he rendered his poetic piece in the Italian language, with his booming voice and captivating style in reciting his poem. Where the other poets read their poems, the poet from the Philippines rendered his piece holding nothing and in the Italian language which earned him the respect and awe of the famous circle of poets that formed the audience.

In May 2016, the Republic of Ghana, in the African Continent, hosted poets, writers, and artist to celebrate the PENTASI B Festival of Poetry, Culture and the Creative Arts lastMay 17, with delegates arriving in Accraall the way from Egypt, Canada, Puerto Rico, USA, India, Morocco, Nigeria, Pakistan, and the Philippines.

Organized and hosted by the great African poet-musician, Benjamin Nii Oku, with the cooperation of his Ghanaian Team, he remarked: “This global celebration is the first of its kind in the soil of Africa and will impact the need for peace and will balance the poetry equation in Ghana. ”The throne of the week-long event is “SUSTENANCE OF OUR PEACE, THE ROLE OF THE ARTS”.

The delegates guided by the hosts, Nii Oku and the Ghanaian Team, paid courtesy calls to the sector Ministry and visited selected palaces and media houses. There were story telling sessions at Osekan Beach inAccra, poetry engagements with students, and visits to tourist sites. The delegates were also interviewed on TV Africa including the Father of Visual Poetry and the host/organizer. The interviewers were renowned radio and TV personalities like Johnny Hughes, Naa Asaase, Nii Aye Solomon, and many others.

The main event was held on May 21, 2016. The unique celebration featured splendid poetry performances, rhythms and verses, cultural presentation of music and dances, and a colorful exhibition of Ghanaian products.

During the cultural presentation, talented Ghanaians remarkably and passionately performed jolting the beauteous Luz Maria Lopez, the delegate from Puerto Rico, to dance gracefully to the rhythm of African drums. The organizer/host of the event, the poet-musician Benjamin Nii Oku, played the flute to the delight of the audience.

Then came much awaited awarding moment. A magnificent trophy symbolizing PENTASI B, made in African wood, designed by non-other than the master of his arts himself, and made in Africa by selected Africans artists, was individually and gloriously received by each delegates: George Onsy (Egypt), Ibrahim Honjo (Canada), Luz Maria Lopez (Puerto Rico), Muhammad Shanazar (Pakistan), Rajendra Padhi (India), Dr. Armeli Quezon (USA-Philippines), Santosh Bakaya (India), Monsif Beroual (Morocco), Kolade Olanrewaju Freedom (Nigeria), and Timileyin Gabriel Olajuwon (Nigeria).

Not only the delegates were recognized, but also deserving multi-talented Ghanaians received the coveted title in appreciation of their full support for the success of every activity during the affair. The lucky Ghanaian awardees were Benjamin Nii Oku, Johnnie Beresford Hughes, Oswald d’ Atl Entertainer, Gamel Sankarl, Nene Tetteh Adusu, Prof. Lade Wosornu, and Hon. Abdul Rashid Pelpou. Special citations were also extended to Melody Ramos Cortez, Lilian Dipasupil Kunimasa, Ernest Simon Ashie, Eugenia Atakora, Thomas Duku, Michael Blankson, and Joseph Pobee. Who with or without their presence at Ghana continuously support and monitor the day to day activity of the world poets poetry festival.

Utmost gratitude filled the hearts of each awardee for the precious award “PENTASI B UNIVERSAL INSPIRATIONAL POET 2016” they received for they were signed not by local artists or officials, but by the highest officials, respected authorities of the Republic of Ghana and by Doc Penpen Bugtong Takipsilim, Father of Visual Poetry and Creator and Founder of PENTASI B.

The foremost awardee, the star among the stars, the strong, determined man who knows no obstacle to fulfill his dreams, the one and only Father of Visual Poetry, today, in the whole seven billion population of the world was honored by the Republic of Ghana with a big title, “ANYUINSEM AGYA” (Father of Visual Poetry). The name that is now reverberating in the world is Dr. Epitacio R. Tongohan, known in the poetry world as Doc Penpen Bugtong Takipsilim. His beautifully framed certificate of recognition was signed by the highest officials of the Republic of Ghana: Hon. Abdul Rashid Pelpuo, a State Minister at the Office of the President, Republic of Ghana; Numo Akwaa III, Nae Wulomo, a Highest Priest of GA State, Republic of Ghana; Hon Nii Lentey Vanderpuye, a Minister of Youth and Sports, Republic of Ghana;and by the great host, organizer, musician/poet, Benjamin Nii Tetteh Oku.

 

Doc Penpen’s name has become a legend and his noble goal for humanity through his poetry and arts will last till the end of time. Proud that he’s a Tanayan, a Rizaleño, and a Filipino, his obsessive dream for a real and true Humane World shall make Philippines as the “Poetry Heart of the World” is now becoming a reality.

He now shines the brightest glittering gem as our Philippine’s national treasure. This is how a renowned author, speaker, poet, Gamel Sankarl sees Dr. Penpen Bugtong Takipsilim.

 

PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

Hon. Abdul Rashid Hassan Pelpuo – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

Min. Rashid Pelpuo signed with Prof. Lade

Min. Rashid Pelpuo and Prof. Lade affixing their signatures on the Certificate of Recognition.

Doc Penpen honored as Anyuinsem Agya by the Republic of Ghana

Doc Penpen honored as Anyuinsem Agya by the Republic of Ghana

Certificate of Recognition as Anyuinsem Agya by the Republic of Ghana

Certificate of Recognition as “ANYUINSEM AGYA” of Doc Penpen Bugtong Takipsilim given by the Republic of Ghana.

Doc Penpen B. Takipsilim kneeling, bowing & kissing the Certificate of Recognition given by the Republic of Ghana

Doc Penpen B. Takipsilim kneeling, bowing & kissing the Certificate of Recognition (as a symbolic sincere acceptance of honor) given by the Republic of Ghana.

 

 

PENPEN MAKES IT HAPPEN

 

 by GamelSankarl

 

Author/ Speaker/ Inspirational Poet

 

Penpen, the man who made an entry

Into the world with a fine gift of poetry

 

He is known as visual poetry’s father

His words can make you see farther

 

He is nothing without the tip of his pen

With his pen, he makes things happen

 

He was born a full-blooded Philippine local

But his love for people has taken him global

 

He looks not at skin; he sees no white or black

He sees none as full of luck and another of lack

 

He loves all equally and looks at no race

To all he endeavors to care and embrace

 

His call is to show unadulterated love to all

Hatred for none but love for all; that’s his call

 

Penpen’s love for humanity is so visual

Penpen’s concern for humanity is factual

 

His gift of poetry makes him exceptional

His genuineness makes him inspirational

 

Penpen’s pen and poems makes things happen

Penpen is the man that makes things happen!

 

 

 

PENTASI B WORLD FRIENDSHIP POETRY GHANA 2016

 

3-Pentasi-B-300x300

Hon. John Dramani Mahama – President of Republic of Ghana

 

2-Pentasi-B-300x300

Hon. Abdul Rashid Hassan Pelpuo, Minister of State at the Office of the President Republic of Ghana

 

4-Pentasi-B-300x300

Hon. Elizabeth Ofosu-Agyare – Minister for Tourism, Culture and Creative Arts – Republic of Ghana

 

5-Pentasi-B-300x300

Hon. Abla Dzifa Gomashie – Deputy Minister for Tourism, Culture and Creative Arts – Republic of Ghana

 

6-Pentasi-B-300x300

Kofi Annan – Ghanaian diplomat, 7th Secretary-General of the United Nations, Chancellor of University of Ghana

 

7-Pentasi-B-300x300

E. Du Bois, The Father of Modern Pan-Africanism

 

8-Pentasi-B-300x300

Dr. Daniel Sylvanus Mnsah Torto, Bishop of the Anglican Dioces of Accra, PENTASI B Supporter of Poetry & Arts

 

 

9-Pentasi-B-300x300

Prof. Lade Wosornu – Poet. Surgeon, Professor, Director, Deanship of Quality & Academic Accreditation, College of Medicine, Republic of Ghana

 

 

10-Pentasi-B-300x300

Benjamin Nii Tetteh Oku – The First Born African Pentasian, Creator of the Word PENTASIAN, PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

11-Pentasi-B-300x300

Doc Penpen Bugtong Takipsilim, Anyuinsem Agya, Il Padre Dela Poesia Visuale, Gorsel Siir Babasi, Father of Visual Poetry

 

 

12-Pentasi-B-300x300

Muhammad Shanazar – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016 – Representing Pakistan

 

 

13-Pentasi-B-300x300

Dr. Armeli Quezon – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016 – Representing USA-Philippines

 

 

14-Pentasi-B-300x300

Dr. George Onsy – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016 – Representing Egypt

 

 

15-Pentasi-B-300x300

Dr. Santosh Bakaya – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016 – Representing India

 

 

16-Pentasi-B-300x300

Ibrahim Honjo – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016 – Representing Canada

 

 

17-Pentasi-B-300x300

Luz Maria Lopez – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016 – Representing Puerto Rico

 

 

18-Pentasi-B-300x300

Kolade Olanrewaju Freedom – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016 – Representing Nigeria

 

 

19-Pentasi-B-300x300

Monsif Beroual – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016 – Representing Morocco

 

 

20-Pentasi-B-300x300

Dr. Rajendra Padhi – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016 – Representing India

 

 

21-Pentasi-B-300x300

 

Olajuwon Timileyin Gabriel – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016 – Representing Nigeria

 

 

22-Pentasi-B-300x300

Benjamin Nii Tetteh Oku – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016 – Representing Ghana

 

 

23-Pentasi-B-300x300

Doc Penpen Bugtong Takipsilim – Founder & Creator of PENTASI B WORLD FRIENDSHIP POETRY – Representing the Philippines

 

 

24-Pentasi-B-300x300

TV Africa interview with Doc Penpen & Nii Oku

 

 

25-Pentasi-B-300x300

Doc Penpen meeting with the State Minister, Hon. Abdul Rashid Hassan Pelpuo.

 

 

26-Pentasi-B-300x300

Luz with a Ghanaian boy

 

 

 

27-Pentasi-B-300x300

Santosh & Timileyin and other Nigerian poet with a Ghanaian boy

 

 

28-Pentasi-B-300x300

Doc Penpen with Nii Oku, Min. Rashid Pelpuo & Johnnie Hughes – broadcaster, TV Africa

 

 

29-Pentasi-B-300x300

PENTASI B delegates with Ghanaian cultural dancers

 

 

34-Pentasi-B-300x300

PENTASI B delegates with Anglican Bishop Dr. Torto

 

 

31-Pentasi-B-300x300

Ghanaian cultural dancers

 

 

32-Pentasi-B-300x300

Nii Oku with Ghanaian cultural dancers

 

 

33-Pentasi-B-300x300

PENTASI B delegates with Ghanaian best artists

 

 

34-Pentasi-B-300x300

Group shot of PENTASI B delegates with Min. Rashid Pelpuo

 

 

35-Pentasi-B-300x300

Muhammad Shanazar – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

36-Pentasi-B-300x300

Luz Maria Lopez – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

37-Pentasi-B-300x300

Dr. George Onsy – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

38-Pentasi-B-300x300

Dr. Armeli Quezon – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

39-Pentasi-B-300x300

Ibrahim Honjo – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

40-Pentasi-B-300x300

Dr. Santosh Bakaya – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

41-Pentasi-B-300x300

Dr. Rajendra Padhi – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

42-Pentasi-B-300x300

Monsif Beroual – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

43-Pentasi-B-300x300

Kolade Olanrewaju Freedom – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

44-Pentasi-B-300x300

Olajuwon Timileyin Gabriel – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

45-Pentasi-B-300x300

Johnnie Hughes – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

46-Pentasi-B-300x300

Gamel Sankari – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

47-Pentasi-B-300x300

Nene Tetteh Adusu – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

48-Pentasi-B-300x300

Oswal Nii Okaikoi Okaitei – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

49-Pentasi-B-300x300

Prof. Lade Wosornu – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

50-Pentasi-B-300x300

Benjamin Nii Tetteh Oku – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

51-Pentasi-B-300x300

Hon. Abdul Rashid Hassan Pelpuo – PENTASI B Universal Inspirational Poet 2016

 

 

52-Pentasi-B-300x300

Min. Rashid Pelpuo and Prof. Lade affixing their signatures on the Certificate of Recognition.

 

 

54-Pentasi-B-300x300

Doc Penpen honored as Anyuinsem Agya by the Republic of Ghana

 

 

55-Pentasi-B-300x300

Certificate of Recognition as “ANYUINSEM AGYA” of Doc Penpen Bugtong Takipsilim given by the Republic of Ghana.

 

 

56-Pentasi-B-300x300

Doc Penpen B. Takipsilim kneeling, bowing & kissing the Certificate of Recognition (as a symbolic sincere acceptance of honor) given by the Republic of Ghana.

 

 

 

Poesie di Rosella LUBRANO

  Poesie di Rosella  LUBRANO      VERSO UN MONDO NUOVO    E non basterà scuotere le coscienze per scardinare la violenza, la crudeltà, non basterà cancellare dalla mente le are sacrificali che grondano sangue innocente, no basterà sentire l’ … Continue reading

VJOLLCA MYFTARI: JAM PËRPJEKUR QË TA PËRÇOJ MË TEJ MENDIMIN E FËMIJËVE, DUKE I DHËNË JETË NË LIBRAT E MI… / Nga: Prof.Murat Gecaj; publicist e studiues

VJOLLCA MYFTARI: JAM PËRPJEKUR QË TA PËRÇOJ MË TEJ MENDIMIN E FËMIJËVE, DUKE I DHËNË JETË NË LIBRAT E MI…   Nga: Prof.Murat Gecaj         publicist e studiues       Përshëndetje, mike edukatore dhe krijuese, Vjollca Myftari! Është kënaqësi për … Continue reading

Poezi nga (Hamdi) Erjon Muça

 

Erjon Muça

Poezi nga (Hamdi) Erjon Muça

 

 

Unë për detin!

 

44

 

Ah mor det,
si nuk u lodhe kurrë!
Pa pushim dallgët i përplas,
mbi rërë,
mbi gurë.

Pa u ndalur çdo vit,
çdo muaj,
javë e ditë.
Në asnjë orë nuk bën pushim.
Asnjë minut apo sekond nuk kalon,
pa më të voglin shkumëzim.

Kjo toka qenka e duruar!
Ajo pret dallgët e tua,
që s’kanë të pushuar.
Ndoshta me ty,
ka miljona vjet e dashuruar.
Dhe, në heshtje( nga pafundësia e Shekujve e deri sot),
pret shkumëzimin tënd të praruar.

Ajo si një dashnore e ndrojtur,
deri në vdekje e bindur.
Ti si një dashnor,
herë ledhatues,
herë i hidhur.

Ajo që mua më duket,
si goditje të pashpirtë.
Për të mund të jetë,
më i ëmbli ledhatim.

Si do që të jetë.
Ndonëse nuk ka një nerëzor shpjegim.
Ajo qëndron aty, e palëvizshme,
dhe pret puthjet e tua njëra pas tjetrës.
Pa më të voglin pushim.

 

 

45

 

Shpesh herë ndihem i zbrazët,
pa mendime apo fjalë.
Si det i qetë,
sipërfaqe e sheshtë,
pa më të voglën dallgë.

Si det i pasqyrtë që habit,
frikson edhe sgalemët.
Janë këto të pakta,
ditë të mërzitëshme,
që më dëbojnë mendimet.

Në ditët e gëzueshme ndihem i plotë,
prodhoj mendime si një minierë.
Kurse në këto ditë,
ndihem pa jetë,
një shkretëtirë.
Hapsirë gjysëm e vdekur,
ku era lëviz si e çmendur,
dunat me të nxehtën rërë.

Në këto ditë të errëta,
në mendjen time,
vetëm një dritë shëndrrinë.
Dhe nuk është rastësi,
që ky të jetë,
mendimi për dashurinë.

Jo për një ndjenjë në veçanti.
Por për atë ndjenjë mbinjerëzore,
që çdo i vdekshëm,
duhet të ketë në shpirtë.
Nuk e di pse sa herë kujtoj dashurinë,
fjalët e dy poetëve të mëdhej,
në mëndje më vijnë!

Njerëzia të madhin Omar,
e cilësonte si pijetar.
Kurse Lasgushin hyjnor më keq.
si të marrë!

Kurrë vdektarët e rëndomtë,
nuk mund të kuptojnë,
çdo të thotë dashuri.
Pasi ajo nuk shkëlqen shurdhër,
si të jetë flori.

Atë e ke në shpirt,
dhe të ndriçon udhën,
gjithnjë e më shumë,
çdo ditë.

Në këto ditë të zymta,
shpresoj pa pushim.
Që zbrastësia kurrë më,
të mos pushtojë shpirtin tim.

Shpresoj që edhe unë,
si ata poetë shëjntorë.
Të mundesha ti këndoja,
çdo ditë dashurisë,
me fjalët që meriton,
çdo ditë dhe pa drojë.

Pa le të më qeshnin të gjorët vdektarë.
Nuk do të lëndohesha,përkundrazi,
me dhimbje për ta do të kisha qarë.
Pasi zemrat e tyre,
dashurinë nuk e kanë njohur,
nuk e njohin,
e as që kanë për ta njohur,
kurrë!

 

 

46

 

Do të preferoja të humbja gjithçka,
por kurrë ty!
Do të ishte me mirë të mbetesha i shurdher,
memec,
apo edhe pa sy.

Më mirë errësirën e përjtëshem,
se sa një ditë pa të të vështruar.
Më mirë pa asnjë fjalë në gojë,
se sa të mos ndjej emrin tënd ,
nga goja ime shqiptuar.

 

 

Pranvera / Poezi nga Elda E. Dilo

elda

Poezi nga Elda E. Dilo

 

 

Pranvera

 

Gonxhet e luleve erëmira puthin tokën

Drita e hënës ëmbëlsuar me mjaltë

përzihet brenda çdo pike hyjnore

Deti i dashurisë mbushet me rreze drite

Çdo degë e pemës fillon të vallëzojë

Qielli është i qeshur e plotë ngjyra

Gishtat luajnë në flautin hyjnor

Shirat e dashurisë lehtë janë përhapur

Edhe hëna na bekon

Në këtë bekim të pavdekshëm.

 

 

Poezi nga Vasil Tabaku

Poezi nga Vasil Tabaku     EDHE QIEJTË GJUNJËZOHEN…   …sepse zëri im Udhëton Mbi shpinën e rrufeve Nëpër rrugët e muzgjeve Ku qajnë dashuritë… Bota Është ndertuar Prej gurëve të zjarrtë të yjeve Dhe puthjet tona Rendin këmbëzbathur Mbi … Continue reading

Poezi nga Vaso Papaj

Poezi nga Vaso Papaj     Aromë gruaje   Aromë gruaje. Det, Dallgë. Dua të zhytem, Aty, Me të, të mbytem. Aromë gruaje. Gur, Shtatore E latuar. Aty, Shpirti më ka qetuar. Aromë gruaje. Fllad, Drithmë Po dhe tufan. Aty, … Continue reading

Poezi nga Marjeta Shatro

  Poezi nga Marjeta Shatro     Mëri e heshtur perëndish   Fryn erë dhe re të  zymta që trazojnë qiejt hedhur  në grindje mëri e heshtur perëndish.   Kryqëzim rrufesh përshpirtjes natyrë Dhë të fundme pikash mbetur xhamash relike. … Continue reading

Poezi nga Fatbardha Xhani Myslimaj

 

Fatbardha Xhani myslimaj

Poezi nga Fatbardha Xhani Myslimaj

 

 

PROÇES RRITJEJE

 

Shpesh kam rënë në mendime

Më ka munduar idea se si u dukem të tjerëve

Dhe vonë, shume vonë kam kuptuar

Se ndryshe nga unë ka qenë perceptimi i tyre

Edhe pse s’ kam mundur më fjalen t’ a shpreh

Trupi im në dhimbje të thelle është tretur

Fytyra ime është bërë një qiell plot rrufe…

 

Shpesh kam rënë në mendime

Kam thënë me vete, as më bëhet vonë

Se çfarë mendojnë të tjerët gabim

Pse jeta ime jam unë, dhe mënyrat e mia

Jam unë dhe ndjesitë që më përshkojnë

Jam unë dhe mendimet që më sundojnë

Jam unë dhe vetja ime e bukur….

 

Shpesh kam rënë në mendime

Kam parë me vëmendje atë që të tjerët thonë

Atë që të tjerët bëjnë me natyrën

Veten kam vënë përballë si pasqyrë

Dhe kam thënë fshehtësisht:

O ti që shikon së brendshmi veten

O ti që më e rëndësishmja në botë je,

Kuptoje më në fund, që secili është

Një botë më vete!!

 

Më në fund

Kisha nisur të rritesha!!

 

 

 

DASHURISË

 

Me flet mes gjethesh era e hollë

Nata rrëzohet  butë mbi çati

Është errët shumë zemra ime

Rrezaton diellin që piva

Nga buzët e nxehta

Të dashurisë.