Poezi nga Adem Zaplluzha

Poezi nga Adem Zaplluzha   SA HERË QË FRYNË MURLANI Sa herë që frynë murrlani Era e vesh këmishën e vdekjes Statujat e mermerta Këndellen si në kohën e Gjergjit Ringjallen rrapet Drurët kanë një ecje madhështore Rreshtohen si dasmorët … Continue reading

Me rastin e vdekjes së arbëreshit, prof. Antonio Guzzetta: NJË HUMBJE E MADHE PËR ARBËRESHËT E ITALISË DHE PËR ALBANOLOGJINË / Nga Prof: Anton Nikë Berisha

Me rastin e vdekjes së arbëreshit, prof. Antonio Guzzetta NJË HUMBJE E MADHE PËR ARBËRESHËT E ITALISË DHE PËR ALBANOLOGJINË   Nga Prof: Anton Nikë Berisha Pak ditë më parë në Horën e Arbëreshëve (afër Palermos) në Itali ndërroi jetë … Continue reading

Poezi nga Lumo Kolleshi

Poezi nga Lumo Kolleshi

 

BALLKANISHT

Nëse ende nuk ka lindur,
Sherri do ta gjejë një vjegë,
Do të shpiket në këta sinorë.
Për kotmosgjë.
Edhe për korbin pse s’është pëllumb,
Se …
Faji gjithmonë bëhet sharg.
E mbi supe nuk e vesh askush,
Gjithmonë hidhet jashtë gardhit,
Te tjetri sigurisht.
Kokat gjithmonë kanë vetëm korrik e gusht,
Gjuhët po ballkanisht.
Në çanakët e mitologjisë lugët futin shpesh,
Ushqehen me përralla
E mirkuptimi zë myk ndër fjalorë.

 

S’ ËSHTË HUMBJE

Ç’është vuajtja gërryese e dhimbja që zë thinjë,
Kurrë s’e ke çuar ndër mend e kurrë nuk do që t’ia dish.
Tek unë ndërkaq në të trurit shkëmbinj
Dhitë e egra rrëzojnë honesh gurë dhjetëfish.

Merre me mend ç’bëhet me honin pastaj,
Jehonat kthehen në ulërima pa cak.
I them zemrës: Në rrëke lotësh mos vuaj,
S’është humbje të kesh një mik të pabesë më pak.

 

VARKË E THINJUR

Varkë në breg të detit,
Në breg të detit një varkë.
Valë që vijnë me zhurmë,
Thellësive tërhiqen heshtur prapë
E në breg prapë ajo varkë.
Pret e mjera,pret
Një dorë të luajë një lopatë,
Varkë e thinjur,
Varkë plakë;

 

NË PARKUN E LËNË PAS DORE

Me përtesë nisa këmbët në parkun e vjetër,
Në parkun e lënë pas dore ku s’gjen një fill bari,
Gjithçka përreth kthyer në gjendje të egër,
Veç taksën për gjelbërim bashkiakët ta marrin.

Trishtohem dhe sytë më mbushen me plagë
Dhe thellë,thellë qenies trazohet një revoltë,
Një kalë të hirtë shalon kujtesa si në baladë,
Po prapë si Doruntinë pëlcet te kjo portë.

Qetësinë e kërkuar e humbas papritur
Dhe hapat më bindeshin me zor.
Për ta bërë mërzitjen dhe më të mërzitur,
M’u deshën dhe gjinkallat e shpifura në kor.

Poezi nga Hysen Grajçevci

Poezi nga Hysen Grajçevci   VARGU YT…! (in memoriam…) Fishkëllimën e motit shpesh e dëgjoj, po gjëmimi i vargut tënd BACË, shurdhët m’ka lënë!  Ditën, themeleve të kullave dëgjoj ninullat e nënave, edhe vajin e fëmijëve, natën, zërin e bab’lokut … Continue reading

Poezi nga Festim Liti

Poezi nga Festim Liti     GËZIM MAKABËR   Dy herë trokiti çekiçi drunjtë e kryetarit: – Tradhëtar, në emër të popullit, dënohesh me varje në litar…. Peshorja e simbolit të drejtësisë, U anua e zemëruar tmerrësisht, Portret i diktatorit, … Continue reading

Poezi nga Rami Kamberi

Poezi nga Rami Kamberi   NËN ANKTHET, JETË… Skilor në urtësi Bëhej oda e kullës, n’gur plori, ku mbetej nishan, pushka e plisit Si prushi, nën hi Mes oxhaqeve, nën ankthet jetë, kur dilte tymi, i shpresave t’fisit Përpara stuhive, … Continue reading

KA HUM KUJTESËN – Maksim Rakipaj / Shkëputur nga libri  “Trilusa m’Tironë”

Poezi nga Maksim Rakipaj

 

KA HUM KUJTESËN

A di me mthon, çëre do ket m’kaptin mren
Ai qi s’di kush osht, çër ka qen s’ma men?
As miqt e vet nuk njef ene men s’i ma,
As gru e vjehërr, as motër ne as vlla?

E çër thojn ata shkenctar e doktorra,
Qi lexojn trunin si m’e pas ke dora,
Dijn me m’thon najgjo? Nji mut! Ho me pra,
Hec, ja mshtillni kot, veç m’thoni çër ka…

Kshu na bo vaki qi t’shofim m’kët jet’,
Nanjonin qi harro kush osht, çër ka qen’,
I leverdis, o pale, kushdi si i vjen…

Nji, po ta jap nji shemëll, kom pronarin,
Mejher, sa u bo deputet qyqari,
Harroj se ka qen’ nji koqe kanari…

© Maksim Rakipaj, shkëputur nga libri  “Trilusa m’Tironë”, Shëpia Botuese UEGEN, Tiranë, 2015

Introducing you all with book Bhavnao Ka Atma Manthan by Surbhi Anand.

Introducing you all with book Bhavnao Ka Atma Manthan by Surbhi Anand. http://www.bookscamel.com/index.php?route=product%2Fproduct&product_id=778#.WXr8w4X3-Ok.facebook   Available For Pre-Order Books Will be Shipped After The Release Date i.e. 10-August-2017 This book ….of mine is a self journey of feeling which is associated with … Continue reading