Poezi nga Lida Lazaj

Poezi nga Lida Lazaj   HIPOTEKË Kur babai mendoi, se erdhi koha për t`ë trashëguar dritën e shpirtit, duke mbajtur mbi shpatulla çerdhen e zogjve të vet mendoi dhe universin tokë-ujë- ajër “ Njeriu është si pema” thosh. S`ju zinte … Continue reading

 MALI I VASHËS (Bazuar në një mit, ku dhe sot e kësaj dite mali sa kalon Elbasanin quhet “Mali i Vashës” dhe xhamia e Sinan Pashës quhet “Xhamia e poetëve” ) / Tregim nga Zyba Hysa

 MALI I VASHËS (Bazuar në një mit, ku dhe sot e kësaj dite mali sa kalon Elbasanin quhet “Mali i Vashës” dhe xhamia e Sinan Pashës quhet “Xhamia e poetëve” )   Tregim nga Zyba Hysa Agu i mëngjesit kishte … Continue reading

Poem by Germain DROOGENBROODT

  ***   別追著夜裡的星光跑 要引導那 囂張的塵俗的黑暗面向陽   不要吝啬施捨品 要與夜的流浪者分享 以食物與酒香   向破曉時分拋擲玫瑰吧       ***   DO NOT follow the stars of the night but upstream the darkness which is earthly and palpable   don’t save the alms share … Continue reading

Poetik ətir dolu ürəyimlə – Çağdaş Çin ədəbiyyatı / Azərbaycan dilinə tərcümə edən: Təranə Turan Rəhimli

Poetik ətir dolu ürəyimlə – Çağdaş Çin ədəbiyyatı https://manera.az/tercume/10134-poetik-etir-dolu-ureyimle-chagdash-chin-edebiyyati.html Tzemin İtion Tsai – Çağdaş Çin yazıçısı Doktor Tzemin İtion Tsai1957-ci ildə Tayvanda, Çin Xalq Respublikasında anadan olmuşdur. O, istedadlı şair, esseist, romançı, köşə yazarı, redaktor, tərcüməçi və alimdir. Onun ədəbi yaradıcılığı … Continue reading

सूर्य र पृथ्वी (Sun n Earth) – Aneeta Chitale / Translated Into Nepalese by Sir Krishna Prasai

सूर्य र पृथ्वी सूर्य चम्किन्छ र चलायमान हुदै मुस्कुराउछ महासागर र मरुभूमि मदिरोत्सव गर्छन कमजोर दुनियाँ यस्को रातो कोट लगाएर रमाउछ। केपर्स मन सात आकाशबाट प्रकाश हजार सुर्यको साथ प्रत्येक ग्रहको लागि मदिरोत्सव गर्न गौरवमय बिहानमा सूर्यास्त देखाउछन। सूर्यका चालहरू … Continue reading

Mëmëdheu “Ndjenjë është” dhe Nëna “Ndjenjë është” vargje nga Alma Braja poete e majave të larta të fjalës së bukur dhe mendimit të dritësuar. 

Alma Braja Mëmëdheu “Ndjenjë është” dhe Nëna “Ndjenjë është” vargje nga Alma Braja poete e majave të larta të fjalës së bukur dhe mendimit të dritësuar.  “Më në fund” edhe pse jam lexues i vargut të poetes gjeta pak kohë … Continue reading