Browsing All Posts published on »June, 2017«

Poems by TARANA TURAN RAHİMLİ (Azerbaijan ) / Translated from Azerbaijani into English by Sevil Gulten

June 28, 2017

0

Poems by TARANA TURAN RAHİMLİ (Azerbaijan )     I think this love’s death-hour has come   I think this love’s death-hour has come Do go away! Don’t cover your hands with blood. Now there is no use of hope or calming words, Don’t hurt yourself or don’t make me tired.   Now my feelings […]

Poems by Lily Swarn

June 28, 2017

0

Poems by Lily Swarn     “Come into my arms !”   There are some arms that are like forbidden fruit Wide open for you to huddle into Warm enough to caress away your blues Soft enough to fondle the creases on your forehead Strong enough to keep you safe from blistering horrors Tough enough […]

  E PANË YJET… / Poezi nga Irina Hysi

June 28, 2017

0

Poezi nga Irina Hysi     E PANË YJET…   Pa zhurmë, pika të kuqe në ujë, tre pika, të një mase fryrë… Pika shpërbërëse, konservim i memorjes, lehtësi shkrirjeje…, nga stomaku në zorrë, fundit ç’ lëpin, brirë cjapi leshshqitur … Prej qelqi rrëzëllen betimit glob ”blu, “marinari zbathur”… Kaloi shtetin trëndafil pagjumi, ju mblodhën […]

Poezi nga Mirela Terziu

June 27, 2017

0

Poezi nga Mirela Terziu     ***   Për cilt’ t’ gjall kujon dita? Për cilt’…? Ndërgjegja n’ buz n’ gaz th’ rret copza t’ pleqnis s’ jetuar Për t’ gjith t’ fortët e gjall’, që me busull e veshë t’ zgjatun t’ varrosun janë, n’ kërkim t’ valsit t’ bishave.    

SOBRE LA NOCHE DE LOS TIEMPOS ( Fragmento-31 ) / José Revello

June 27, 2017

0

José Revello   SOBRE LA NOCHE DE LOS TIEMPOS. El tiempo del no tiempo Según Don Genaro HISTORIA DE LA ETERNIDAD. (Formación decimal astronómica) Fragmento-31 “Si surge alguna confusión -continuo el notable anciano- sobre armonización de estas dos versiones de sabiduría, se apela a Consejeros Divinos. De inmediato deciden la combinación del procedimiento. Si existe […]

Poezi nga Adem Zaplluzha

June 27, 2017

0

Poezi nga Adem Zaplluzha   KURSE SHIU IDHNAK TROKET Nëse i lëndojmë degët e lëmekura Rrënjët i zhveshin këmishët Vrapojnë të pakontrolluar rrugëve Nëpër çatitë e dyshimta Ngjajnë me somnambulët Po ashtu edhe njerëzit Nuk i ngjajnë më njëri – tjetrit Nëpër sokakët e kalldrëmta S’pushojnë piskamat e pragjeve S’pushojnë as ulërimat e shthurura Era […]

Poezi nga Myrteza Mara

June 27, 2017

0

Poezi nga Myrteza Mara   ËSHTË E DJELË Është e djelë, nuk di pse ndjehem i trishtuar, trishtimi nuk njeh pushim. Minutat dhe orët akoma nuk janë zgjuar, unë jam ngritur që në agim! Është e djelë, edhe yjet kanë shkuar në piknik. Kam ftohtë të shetis vetëm nën diell ndjej ngricë. Është e djelë, […]

Poezi nga Zamira Agalliu

June 27, 2017

0

Poezi nga Zamira Agalliu   Sot  Sot më mungove shumë Atdhe! Nuk votova!!! Me zemër e shpirt jam aty, Ante Nuk di sa të mungova?! a@z 25- 06-2017   Të drejtat e Çobanit Ata që me dashje me Ty po tallen Ata që qesëndisin popull e Atdhenë Atyre që qerpiku as’u dridhet fare Ata që […]

Koncert në sol minor për violinë / Tregim nga Sabina Darova

June 27, 2017

0

  Koncert në sol minor për violinë     Tregim nga Sabina Darova   – ku je? – nën shi – ku? – nën shi, në pyll. Poshtë një peme me trung të gjërë shumëvjeçar. Është shiu i parë i kësaj vere të nxehtë. I vura re retë tek vraponin të kapura në bisht të […]

Poezi nga Eloi Xhani

June 27, 2017

0

Poezi nga Eloi Xhani   Një grua.! midis meje dhe poezisë qëndron gjithnjë një grua gjysmëlakuriq të cilën nuk e njoj e që çdo natë më buzëqesh dhimbshëm … ..besoj keni idenë për çka them besoj e dini buzëqeshjen e trishtuar të një gruaje … …e kjo grua syëmbël më torturon krejtësisht pa mëshirë duke […]

Poesie di Pasquina Filomena

June 27, 2017

0

Poesie di Pasquina Filomena       RITORNEREMO A SORRIDERE   Hai deciso anche per me. Perché? Io non volevo che tu andassi via. Il destino ha giocato con noi e tu lo hai lasciato fare. Scie di emozioni sono rimaste dove i cuori battevano. Un giorno, chissà… ritorneremo a sorridere insieme.       […]

Shpirti i femrës një që nuk njeh vyshkje ( Mendime të çastit pas leximit të librit me poezi të poetes Arianita Hoxha ” Të flesh me yjet në agim” ) / Nga: Agron Mema

June 27, 2017

0

  Shpirti i femrës një që nuk njeh vyshkje.   Mendime të çastit pas leximit të librit me poezi të poetes Arianita Hoxha ” Të flesh me yjet në agim”     Nga: Agron Mema   Me të vërtetë shpirti i një femre i ngjanë një gonxhe trëndafili që gjithë jetën rri gati në shpërthim […]

Poesie di Agim Desku

June 26, 2017

1

Poesie di Agim Desku     STASERA SONO IL TUO NOME(TITOLO     In ogni verso sto’ come lo specchio dei sogni sono poche le parole   “   Guardo la luna dall’ alto che con te sta’ tu verso, andato nelle allontananze un mondo diverso sei se il mio nome sei stasera stasera un […]

IL PROFUMO DI LEI – Amy Barry / Traduzione  italiana a cura di Maria Miraglia

June 26, 2017

0

Poesia di  Amy Barry IL PROFUMO DI LEI Il suo respiro l’odore dei fiori di melo, avvolgevano i miei sensi, raccolti intorno al mio cuore, come delicata ragnatela disegni sotto la pioggia. Sfidando occhi accesi, sussurri di meraviglia l’avrei cullata stretta tra le mie braccia, per le strade o in un ristorante affollato, nel modo […]

Poems by Pantas Pangihutan S

June 26, 2017

0

Poems by Pantas Pangihutan S       CHASING THE WIND   The wind blows The wind of change onward The whirlwind of life and death Blowing as the rhyme spinning   Gentle breeze comfort my flesh While hurricane broke my bone Flowing freely to all directions To the unknown destination stired   Unseen, but I […]

Poemas de Yolanda GONZÁLEZ

June 26, 2017

0

Poemas de Yolanda GONZÁLEZ     ADIÓS AMIGA……   Cuántas cosas compartimos, nuestras mejores charlas por las tardes, por las mañanas el saludos fraternos de rigor se podría decir, te consolé ese día qué tu corazón lloraba por un mal amor que se burló de tu alma y jugó con tus sentires.   Te dí mi […]

BATMAN / Poem by Teresinka Pereira ( President of IWA )

June 25, 2017

0

Poem by Teresinka Pereira ( President of IWA )     BATMAN Adam West 1928-2017   Ha sido nuestra ilusión de infancia que se prolongó hasta sentir caernos las alas que el murciélago abrigaba sobre el hombre. Si nos abandonaban los demás, el Batman llegaba y en nuestra imaginación brillaba su coraje, como si el […]

Poema de Silvia Ortiz

June 25, 2017

1

Poema de Silvia Ortiz   *** Hasta hoy cada golpe recibido fue la ofrenda en el tabernáculo mayor de mis sentidos, recibí los golpes más austeros en las aguas de los mares, y fui indolente tronco desatado en los días de espesura, fui la parra en el jardín etéreo de la noche en mi ventana. […]

Emocionet dhe morali / Shkëputur nga libri ” Planeti i emocioneve” të autorit Petrit Sulaj

June 25, 2017

0

Emocionet dhe morali   Shkëputur nga libri ” Planeti i emocioneve” të autorit Petrit Sulaj Në fillimet e tij, njerëzimi njësoj si kafshët komandohej vetëm nga instinktet. Në çdo rast fitonte e vendoste dhuna dhe mbijetonte e sundonte vetëm më i forti. Mendja ishte jashtë loje, ose më saktë ajo dominohej nga energji që prodhonin […]

JETA ËSHTË NJË MREKULLI / Tregim nga Bardha Alimeta

June 25, 2017

0

  JETA ËSHTË NJË MREKULLI     Tregim nga Bardha Alimeta   Këtë e mendon,kur ajo t’i ka hapur krahët. Dhe krejt papritur e shajmë,kur fati i keq,na troket në derë. Por mendoj se e mira dhe e keqja,ecin në mënyrë paralele .Sa keq ndiehet njeriu,kur ëndërron shumë dhe kur kjo ëndërr e bukur i […]

SULLE NOTE DI UN VALZER / Poesie di Anna Di Principe

June 25, 2017

0

Poesie di Anna Di Principe   SULLE NOTE DI UN VALZER Cerco spazi senza pareti in questo mondo di strappi senza cielo. Cerco l’essenziale della vita. È un volo senza rete, così aspetterò la luce delle stelle dello zodiaco che riscaldano ammaliano ammantano la mia pallida pelle… Scelgo una prospettiva di seta sulle note di un […]

PER ESSERE FELICE – YAYATI MADAN G GANDHI / Tradotte da Maria Miraglia

June 25, 2017

0

Da “Le più grandi opere del Poeta Laureato YAYATI MADAN G GANDHI (winner of Tagore Awrd in PoetrY IN 1961) PER ESSERE FELICE Per essere felice Rimani in sintonia Con l’armonia, che riverbera dentro. Per essere felice in ogni momento, Vivi la compassione Che nobilita ed eleva. Con ogni respiro Ama tutti gli esseri Come […]

Poesie di Yuleisy Cruz Lezcano

June 25, 2017

0

Poesie di Yuleisy Cruz Lezcano     VESTITA DI NULLA   Mi vestirò di qualunque cosa e in qualunque modo, nessuna milizia, nessuna adorazione! Possessi? Non ne ho, e mentre muoio, il mio vestito rosso sta cantando come se non appartenesse alla mia morte. Una vaga luce lilla s’intravvede fra le mie vesti; sotto i […]

Lobimi për Rrugën e Arbërit tani kërkon drejtim të ri / Nga: Dr Gëzim Alpion

June 25, 2017

0

Lobimi për Rrugën e Arbërit tani kërkon drejtim të ri Nga: Dr Gëzim Alpion Zhurma që filluan të bëjnë partitë kryesore në pranverën e vitit 2013 në lidhje me Rrugën e Arbërit më shtyri të konsultohem me disa intelektualë dibranë në Shqipëri dhe jashtë për të gjetur një mënyrë të re për të ngritur zërin […]

Poems by Lily Swarn

June 25, 2017

0

Poems by Lily Swarn       Little birdie   The little birdie cocks her head inquisitively Her pepper corn sized eyes Fearless It’s because she has wings, I think To take flight at the slightest sign of danger Hovering around me while the pied cuckoo hunts for her lost mate Till the wee hours […]

Poezi nga Etien Bekimi

June 25, 2017

0

Poezi nga Etien Bekimi     Çast   Je çasti shtrirë në akrepat e mallit tim, si busull treguar oqeanit blu rendur ndër ujëra të thella me vela të hapura përkundur rrymave të ngrohta puthur me valët, me ty, në mendimet e mia pa fre. Dhe përsëri jemi aty, tek çasti tjetër, që ndoshta s’ […]

Poezi nga Seli Murati

June 25, 2017

0

Poezi nga Seli Murati     Mjellma e liqenit   Kur ajrin e mbushur me arome pranvere diku larg është strukur Dashuria e jetës , në një ëndërr me disa ngjyra, si plagë e çelur ,copëza shpirti fshehur rri mes faqesh kopertinash.   Sonte këtë natë të shenjtë, me shkëlqimin qiellor veshur me rubinë yjesh […]

GAZETARJA NËN PETKUN E POETES ( Referim rreth vëllimit poetik ” Kaos Shpirtëror” të autores Eltona Lakuriqi ) / Nga: Ndue Lazri, gazetar, Bolonjë – Itali

June 25, 2017

0

  GAZETARJA NËN PETKUN E POETES   ( Referim rreth vëllimit poetik ” Kaos Shpirtëror” të autores Eltona Lakuriqi )     Nga: Ndue Lazri, gazetar, Bolonjë – Itali   Atje buzë detit në Ulqinin e bukur më tërhoqi vëmendjen natyra e saj jo thjeshtë romantike, por edhe vëzhguese e mprehtë e realitetit. E tek […]

Dritë emri im / Poezi nga Mimoza Çekiçi Rista

June 24, 2017

0

Poezi nga Mimoza Çekiçi Rista     Dritë emri im   Ka dritë emri im në buzët e tua përndrin… dhe fëshfërin.   Gjethe e pemës çik, nuhat, zgjon ëndërrimet…   E prangosur liria ime mëkatare buzët kur puthjen nuk kanë nga TI…   Athinë 23 qershor 2017…  

T’i largohemi sa më shpejt udhëkryqeve të gjuhës amtare / Nga: Namik Selmani

June 24, 2017

0

T’i largohemi sa më shpejt udhëkryqeve të gjuhës amtare   Nga: Namik Selmani Përtej 35 viteve punë në mësimdhënien e gjuhës në shkollat e mesme kam krijuar bindjen se të mësuarit e gjuhës amtare nuk është vetëm një proces teknik, por edhe me shumë vlerë atdhetare për brezin e ri. Gjuha amtare është identiteti më […]

NË SYTË E MI – Dr.Kalpana MALLICK / Shqipëroi: Delo Isufi

June 24, 2017

0

Poezi nga Dr. Kalpana MALLICK     NË SYTË E MI   Në vizionin tim rritesh Ti Shpërthimi yt pushton në gji, Tokën e gjelbër e qiellin pa kufi.   Në shtratin ranor të oqeanit Valët fuqishëm rrahin aty. Me goditje ritmike, të vrullshme,. Gjurmët e këmbve mbeten në rërë, Prekin bukurinë tuaj të turpshme […]

BËHU: Cikël me poezi nga Hamdi Meça

June 24, 2017

0

Cikël me poezi nga Hamdi Meça     JETA TË JETOJË   Ngarkesa e pandalshme, globi pak mënjanë nga rëndesa e barrës, drejt rrëzimit bota, trupin tim për shtyllë nën të po i vë, sa të rroj, pikëmbështetja- te zemra më këmbë gjer në mbarim, kështu bëj dhe ti me trupin tënd, sa të rrosh, […]

Poezi nga Zamira Agalliu

June 24, 2017

0

Poezi nga Zamira Agalliu     Fjeta me yjet   Fjeta me yjet o i dashuri im sonte Po Ti joo aspak mos u bëj xheloz, Zhvesha kanotjeren e errësirës së qiellit Mes reve të bardha nisa të vallëzoj e loz.   Ti shëndritje zjarr më shumë se të tjetë Por je shumë larg prej […]

Fragment nga romani “Ikje prej vetes”  të autorit Kristaq Turtulli

June 24, 2017

0

Fragment nga romani “Ikje prej vetes”  të autorit Kristaq Turtulli     – Zoti është zot dhe bisedon me ty në çdo kohë, – më tha Minai.    Se kuptova ç’donte të thoshte me ato fjalë. E vështrova me vëmendje, por ai bëri përpara dhe unë i pashë vetëm shpinën e kërrusur…   Filloi të […]

Poezi nga Liliana Shkodrani Baçi

June 24, 2017

0

Poezi nga Liliana Shkodrani Baçi   FUSTAN LULE QËNDISUR Lulet qëndisur mbi fustan janë avull i dëshirave që trëmbEn konsideratë. Ngushëllime të fajit që s’ ndihem më njëzetë vjeçar, kur mbaja forcë të falja parajsë. Po isha ngatërruar mes kryqëzimeve e mahnitjes pas fjalëve, që mbyllnin shtigje e pragje. Shtigje të bregut matanë në trup […]

“Historia e natës së 1002-të” ( Roman ) – JOZEF ROT / Shqipëroi: Aristidh Ristani

June 24, 2017

0

“Historia e natës së 1002-të” – JOZEF ROT (Roman) Në pranverën e vitit 18.., Shahinshahu, monarku i madh, shenjtëria dhe lartësia e tij, sundimtari absolut dhe perandori i të gjitha shteteve të Persisë, nisi të ndiente njëfarë sëkëlldie, si kurrë ndonjëherë më parë. As mjekët më të famshëm të perandorisë nuk e shpjegonin dot sëmundjen e […]

Premtimi i Diellit / Tregim nga Enkelejda Pashaj Murataj

June 24, 2017

0

Premtimi i Diellit   Tregim nga Enkelejda Pashaj Murataj Lulja e bukur çdo mëngjes përshëndeste diellindhe bisedonte me të për ëndrrat dhe jetën e saj. Nganjëherë e kalonte natën gjithë ankth e ëndrra të këqija, por në mëngjes kur bisedonte me Diellin çdo gjë i dukej e bukur, e shndritshme. -Po sikur unë ndonjëherë të […]

KUR DEKOROHEJ MIKU YNË, DR. FATMIR TERZIU… ( Me titullin e lartë, “Mjeshtër i Madh” ) / Nga: Prof. Murat Gecaj; publicist e studiues

June 24, 2017

0

KUR DEKOROHEJ MIKU YNË, DR. FATMIR TERZIU… (Me titullin e lartë, “Mjeshtër i Madh”) Nga: Prof. Murat Gecaj          publicist e studiues   Nga e djathta:Fatmir e Luçi Terziu dhe M.Gecaj (Tiranë, 22 qershor 2017) 1. Kishte disa ditë,  qëkur kolegu e miky ynë i përbashkët, Dr.Fatmir Terziu, na kishte njoftuar të ishim të pranishëm […]

Poezi nga Dije Lohaj

June 24, 2017

0

Poezi nga Dije Lohaj   KUSH MA BURGOSI ATDHEUN? Sërish po shpojnë, Ndjenjat absolute të trishtimit, Në qiellin tim të përbërë prej jush, Silleni vërdallë Në këtë planet që mendoni Se ju na e krijuat, Në këtë planet Ku po i çelni vezët e djajve, Me emra dinakësh, E lajkatartësh, Me emra të zinj sterrë […]

I PAVDEKSHMI  DRITËRO / Nga: Sejdo HARKA

June 24, 2017

0

I PAVDEKSHMI  DRITËRO                     “…Ju aq baltë po hidhni mbi mua,/sa në baltën që kam përmbi trup,/                        Mund të mbijë një dardhë a një ftua,/Një korie e madhe me dushk”   Nga: Sejdo HARKA Edhe pse kanë kaluar disa muaj që Dritëroin nuk e kemi midis nesh, ai në çdo çast na shfaqet në […]

Poezi nga Arianita Hoxha

June 24, 2017

0

Poezi nga Arianita Hoxha   Ky shi vere Në mes të verës sot ky shi Larg më ktheu kohë tjetër Pa cadër njomur baba ti Dhe e jotja bicikletë e vjetër Dëgjoj hapat nëpër shkallë Tek heq xhaketen shiut lagur Xhamave më rrembeu një mall Dhe fluturoi qiellit gri hapur Qyteti me heshtjen po më […]

T’I KËRKOSH ZEUSIT TË BIJËN PËR NUSE… / Fragment nga Vullnet Mato

June 24, 2017

0

T’I KËRKOSH ZEUSIT TË BIJËN PËR NUSE…   Fragment nga Vullnet Mato Teksa isha duke lexuar tragjedinë antike të Eskilit “Prometeu i mbërthyer ” që më kishte pëlqyer aq shumë, pashë nga dera e hapur e dhomës, Klean me të ëmën që dolën atë pasdite për vizitë. Ato kapërcyen të heshtura gardhin me listela të […]

POETIKA DIJANA / Nga: Rami KAMBERI

June 24, 2017

0

POETIKA DIJANA   Nga:  Rami KAMBERI “… Unë jam ajo që era e përplas shtigjeve të tradhtisë nëpër damarët e së keqes…” Fati e deshi që të më dhurohej libri me poezi “Gërsheta Malli”, i poeteshës Dijana Toska, dhe të njihesha me poezinë, që gjithmonë e kam ëndërruar të jetë brenda poezisë së sotme shqipe, […]

TË THASHË / Poezi nga Anjeza Dielli

June 23, 2017

0

Poezi nga Anjeza Dielli     TË THASHË   Të thashë, bëje kopsht kurmin tim, kopështin tënd e si ta mbarosh rrethoje me puthje flladet e lehta bëhen ledhatime, erërat e marra ngelin jashtë e kështu fluturat që jetojnë veç një ditë, të mund të jetojnë përjetsisht mbi kurmin tim, si nishan.   Në mbrëmje […]

Kur flet cilësia njeriu i kulturuar di t’i bëjë diferencat ( Rreth dokumentarëve të Mevlan Shanaj ) / Nga: Zhuljeta Grabocka Çina

June 23, 2017

0

Kur flet cilësia njeriu i kulturuar di t’i bëjë diferencat   Rreth dokumentarëve të Mevlan Shanaj     Nga: Zhuljeta Grabocka Çina   Dokumentari në historinë e ekranit të madh është konceptuar si gjini e kronikës së ditës. Ai mbledh kohërave gjurmët që lë në vite historia njerëzore, e përditësuar me synime të caktuara historike, […]

În depărtare / Autor: Claudia Bota

June 23, 2017

2

Autor: Claudia Bota   În depărtare Lumina palidă a amurgului, Însângerat de jalea cuvântului A pătruns în armonia neatinsă, Neștirbită a violetului neîntinat ce-n palmă stă cuprins. O inimă pleacă apoi se ridică, atingând umbrele din coroana cerului, A copacului care stă solidar în miezul verii. De ce s-a scuturat în această toamnă ? S-a […]

DËSHIRA TË VRARA / Poezi nga Xhemal Gora

June 23, 2017

0

Poezi nga Xhemal Gora     DËSHIRA TË VRARA   Vorbullës së reve Mbyten mendimet e maleve. Netëve, nëpër hingëllima kohësh Marrshojnë ushtri të padukshme…   Në bubullima zemrash Lëngojnë dëshira të vrara… Shkreptima rrufeshë i rrëzuan lisat E përmbytjet e tërmeteve Lanë atë vijë gjarpëri, Që na ndau…   Ky shekull, ecën gjymtuar, gjakosur, […]

Poezi nga Teuta Osmani

June 23, 2017

0

Poezi nga Teuta Osmani   Diell! Si, e sa herë ndërron koha Sado erë e turnado të fryj Sa dallgë e furtunë të vijnë Tek mua, veç një Diell ndrin! Sepse, unë Diellin dashuroj Që foshnjë e kur kam lind Më dha jetën, dritën e syve Më dha të vetmin shkëlqim ! Ndaj nuk I […]

Shtepise Botuese “ADA” publikon vëllimin poetik ” Princesha e Zadrimës”, të autores Gjyste Dajani

June 23, 2017

0

Shtepise Botuese “ADA” publikon vëllimin poetik ” Princesha e Zadrimës”, të autores Gjyste Dajani   Titulli: Princesha e Zadrimës Autor: Gjyste Dajani Redaktor ILMI DERVISHI Recenca AIDA DAJANI Korektor ALKET DAJANI Botimi i parë, 2017 ISBN: 978-9928-223-94-4 Përgatiti për botim: Roland Lushi ©Të gjitha të drejtat i takojnë autores   Roland Lushi Botimet ADA Shtëpia botuese “ADA” Adresa: […]

Kur dhimbja flet përmes dashurisë / Nga : Kaltrina VB Hoti

June 23, 2017

0

Kur dhimbja flet përmes dashurisë     Nga : Kaltrina VB Hoti   Historia gjithmonë është e gjallë, pa marr parasysh kush çka thotë e kush çka merr nga njëri tjetri. Poeti Safet Hyseni tek poezia “Jam çame më tha!” na fyt në thellësi të fuqisë të dhimbjes të shpirtit kombëtar. Në strofën e parë […]