Kam lexuar!.. / Poezi nga Lulzim Hajdari

Poezi nga Lulzim Hajdari

 

Kam lexuar!..

Kam lexuar shumė vargje per sytė
Por jo pėr dritėn qė pėrhapin ato,
Kam lexuar ç’lexuar gjithçka mbi sytė
Por jo mbi dehjen qė sjellin ato.

Kam lexuar mbi flokun e gjatė
Dhe për atë dredha – dredha.
Por jo për ndjesin që japin
Kur notojnė me erėn valė – valė.

Kam lexuar mbi buzėn e kuqe
Të ëmbël, dhe se të kënaq,
Por kurr për buzëqeshjen që nxjerrin
Dhe se ato të dehin si nektar.

Kam lexuar për fytyrën, faqet,
Për qafën e bardhë si dëbora,
Kam lexuar për gjoksin, për belin e hollë
Por kurrë për nuancat e përpurta që na dhurojnë.

Kam lexuar për shalë të gjata e të bukura
Për vithe e për çdo gjë,
Por kurrë për jetën që ata sjellin
Që falë tyre dhe vetë bota sot egziston.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s