Ismail Kadare

Ismail_Kadare_1

                Ismail Kadare

” Ismail Kadare është padyshim shëmbëlltyra më e gjallë e gjithë letërsisë shqiptare,  është faqja më e shndritshme dhe më e shkëlqyer e saj,  është emblema  dhe indetiteti i gjithë kulturës tonë  kombëtare,  është gjeniu që e ngriti  fjalën shqip në piedestalin e kulturës dhe gjuhëve botërore,  është  personaliteti që i ka shërbyer më me devotshmëri të sotmes dhe të nesërmes shqiptare “.

Ismail Kadare është një shkrimtar bashkëkohor, disa herë i nominuar për çmimin “Nobel” për letërsi. Dallohet për novela, romane, por ka shkruar dhe poezi dhe kritika. Ai e ka ndarë jetën e tij mes Francës dhe Shqipërisë. Nisi të shkruajë kur ishte ende i ri dhe veprat e tij janë përkthyer në mbi tridhjetë gjuhë.Gjithashtu eshte martuar me shkrimaren e njohur te skicave dhe tregimeve per femije,Helena Kadare.

Ismail Kadare lindi më 28 janar 1936 në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm; më 1958 mbaroi degën e Gjuhës e të Letërsisë në Universitetin e Tiranës. Më pas shkoi në Moskë me studime për dy vjet në Institutin e Letërsisë Botërore “Maksim Gorki” (1958-1960). Ismail Kadare është një nga shkrimtarët më të mëdhenjë të letërsisë shqipe dhe gjithashtu një nga shkrimtarët më të mëdhenjë të letërsisë botërore bashkëkohore. Me veprën e tij, që ka shënuar një numër rekord të përkthimeve (në mbi 45 gjuhë të huaja) ai e ka bërë të njohur Shqipërinë në botë, me historinë dhe me kulturën e saj shekullore.

Rrugën e krijimtarisë letrare e nisi si poet që në vitet e gjimnazit Frymëzimet djaloshare, 1954, “Ëndërrimet”, 1957), por u bë i njohur sidomos me vëllimin Shekulli im (1961), që u pasua nga vëllimet e tjera poetike, si: Përse mendohen këto male (1964), Motive me diell (1968) dhe Koha (1976). Vepra poetike e Ismail Kadaresë shquhet për idetë e thella dhe për figuracionin e pasur e origjinal; rol me rëndësi për pasurimin e poezisë shqiptare.

Në fushën e prozës, Ismail Kadare ka lëvruar tregimin, novelën dhe romanin. Vepra e parë e rëndësishme e Ismail Kadaresë në prozë është romani “Qyteti pa reklama”, që nuk u lejua të botohej i plotë deri në vitin 2003. Prozën e tij e karakterizojnë përgjithësimet e gjëra historiko-filozofike, subjekti i ngjeshur dhe mendimi i thellë i shprehur shpesh me anë të parabolës, mbi bazën e asociacionit apo të analogjive historike. Ideja e romanit Gjenerali i ushtrisë së vdekur (1964) është shpirti liridashës i popullit shqiptar. Temën e shpirtit të pamposhtur të shqiptarëve nëpër shekuj autori e trajtoi edhe në romanin Kështjella (1975). Në romanin Kronikë në gur (1970) Kadare kritikoi psikologjinë provinciale dhe traditat prapanike. Probleme të rëndësishme të historisë janë trajtuar edhe në përmbledhjet me tregime e novela Emblema e dikurshme (1977), Ura me tri harqe (1978) dhe Gjakftohtësia(1980). E veçanta e talentit të Ismail Kadaresë shfaqet sidomos në trajtimin, nga një këndvështrim i ri, i temës historike dhe në tingëllimin e mprehtë aktual që është i aftë t’i japë asaj. Një nga krijimet më të shquara të Ismail Kadaresë dhe të të gjithë letërsisë së re shqiptare është romani Pallati i ëndrrave (1981). Shumica e veprave të Ismail Kadaresë janë përkthyer e botuar në mbi 45 gjuhë të botës dhe janë pritur shumë mirë nga publiku lexues. Ai është shkrimtari shqiptar më i njohur në botë.

Në vjeshtën e viti 1990 Ismail Kadare vendosi të largohet nga Shqipëria dhe të qëndrojë në Paris. Shkrimtari në atë kohë e përligji këtë largim me “mungesën e ndryshimeve demokratike”. Autoritetet e kohës e dënuan largimin e Ismail Kadaresë, por krijimtaria e tij nuk u ndalua. Në vitin 1990 e më pas vepra e tij bëhet shprehja më e fuqishme e vlerave gjuhësore dhe artistike të shqipes letrare. Letërsia e Ismail Kadaresë pas vitit 1990 bart të njëjtat tipare thelbësore të asaj të mëparshme: frymën etnografike dhe shpërfaqjen e identitetit shqiptar.

Ismail Kadare është laureat i shumë çmimeve letrare kombëtare dhe ndërkombëtare.

Që nga v. 1994 I.K. është anëtar korrespondent i Akademisë së Shkencave Morale dhe Politike të Francës dhe anëtar i jashtëm i ASHAK.

Ka qenë delegat në Kongresin e Drejtshkrimit (1972).

Në vitin 2005 fitoi çmimin “The Booker Prize Man”.

Ismail Kadare është dekoruar nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë me Urdhrin “Nderi i Kombit” dhe nga shteti francez me urdhrat “Kryqi i Legjionit të Nderit” e “Oficer i Legjionit të Nderit”.

Ismail Kadare më 23.06.2009 u nderua me Çmimin e madh spanjoll, “Princi i Asturias per Letersi”, nje nga çmimet me prestigjoze letrare në botë. Ai doli fitues mes 31 kandidateve nga 25 vende të ndryshme të botës ku dallohet emri i Milan Kunderas apo italiani Antonio Cabucchi.

Tituj të veprave

k1    k2k 27k341k30

k 14k23k16

k26k28k9k6k22k7k21k24k26k30k25  k33k36k38k40k43k51k53k 15k 17k 18k 19k 20k26  k 34k 57k30k 28k 35k 49k 45k51k 46k53k12 k13k5k10


Nderime

Ismail Kadare është laureat i shumë çmimeve letrare kombëtare dhe ndërkombëtare.

Që nga v. 1994 I.K. është anëtar korrespondent i Akademisë së Shkencave Morale dhe Politike të Francës dhe anëtar i jashtëm i ASHAK.

Ka qenë delegat në Kongresin e Drejtshkrimit (1972).

Në vitin 2005 fitoi çmimin “The Booker Prize Man”.

Ismail Kadare është dekoruar nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë me Urdhrin “Nderi i Kombit” dhe nga shteti francez me urdhrat “Kryqi i Legjionit të Nderit” e “Oficer i Legjionit të Nderit”.

Ismail Kadare më 23.06.2009 u nderua me Çmimin e madh spanjoll, “Princi i Asturias per Letersi”, nje nga çmimet me prestigjoze letrare në botë. Ai doli fitues mes 31 kandidateve nga 25 vende të ndryshme të botës ku dallohet emri i Milan Kunderas apo italiani Antonio Cabucchi.

Ky çmim u akordohet personave, institucioneve, puna krijuese ose kërkimore e të cilëve perfaqëson një kontribut të madh në kulturën universale në fushat e letërsise apo gjuhësisë.

Fituesja e cmimit “Princi i Asturias per Letërsi” në vitin 2008 ishte kanadezja, Margaret Atwod, të cilën juria e nderoi per veprën e saj të shkëlqyer, në mbrojtjen e dinjitetit të grave.

Kadare, fitues i çmimit “Rexhai Surroi” për roman Ismail Kadare është fituesi i çmimit “Rexhai Surroi” për roman për vitin 2009. Juria e përbërë nga akademikët Sabri Hamiti e Eqrem Basha dhe dr. Bardh Rugova, nga prodhimi i pasur i sivjetshëm i romanit shqiptar veçoi “Darkën e gabuar” të këtij shkrimtari të madh, tashmë përmasash ndërkombëtare.

Eqrem Basha në emër të anëtarëve të jurisë arsyetoi vendimin për të shpërblyer romanin e Kadaresë. ““Darka e gabuar”, e botuar nga shtëpia botuese “Onufri”, në këtë vit vjen si një yll i ri në universin Kadare duke iu rikthyer vendlindjes Gjirokastrës dhe duke rimarrë temën e Luftës së Dytë Botërore, kthesat historike që sollën vendosjen e diktaturës dhe pikat më të ndjeshme të ngjarjeve që përmbysën fatin shqiptar. “Darka e gabuar” të kujton “Darkën e fundit” biblike, misteret dhe magjinë e saj, të ardhura tek ne me mjeshtërinë e lojës filigranike në kufijtë e reales dhe të fiktives, historikes dhe artistikes”, ka cituar Basha vendimin e jurisë. Teksa priste të pushonin duartrokitjet disaminutëshe për laureatin e vitit 2009 të çmimit “Rexhai Surroi” për letërsi, vetë Ismail Kadare, ndonëse u shpreh se nuk kishte fjalë specifike për të përshkruar nderin e fitimit të këtij çmimi, citoi disa fjalë të poetit Naim Frashëri, por të modifikuara në mënyrën kadariane. “E kam shumë të vështirë për të thënë diçka të veçantë, por ajo që më vjen ndërmend është vargu i poemës “Bagëti e bujqësi” e poetit Naim Frashëri, që i dedikohet Shqipërisë e që thotë: “Nata atje është tjetër natë e dita tjetër ditë”, teksa unë duke perifrazuar këto vargje më duhet të them se çdo udhëtim në Kosovë është tjetër udhëtim dhe çdo çmim këtu është tjetër çmim”, ka thënë Kadare.

Për shkrimtarin e madh shqiptar Ismail Kadare ardhja në Prishtinë për të pranuar çmimin “Rexhai Surroi” për vitin 2009 për letërsi ishte diçka e pakontestueshme. Ndonëse në rrethana të jashtëzakonshme, ai kishte vendosur të vinte dhe ta pranonte vetë me dorën e tij këtë çmim. “Për këtë që erdha sot në Prishtinë, kam një histori për të treguar. Rruga ishte tepër e vështirë, kam ndërruar dy aeroplanë nga Parisi deri në Prishtinë, në një kohë të vështirë e të mundimshme që mbretëroi dje në gjithë Evropën”, i tha Kadare “Kohës Ditore” pas ceremonisë së ndarjes së çmimit “Rexhai Surroi”. “E çmoj personalisht shumë këtë çmim dhe ky fakt më bëri të vija gjithsesi dhe të asistoja në ndarjen e çmimit “Rexhai Surroi”. Çmimi është i rëndësishëm, çdo shkrimtar shqiptar do ta donte shumë”, tha Kadare duke kërkuar ndjesë. I duhej të nisej menjëherë për në Paris, por nuk la pa e thënë edhe një fjalë. “Çdo çmim që jepet në Kosovë është shumë i mirëseardhur”.

Skenare filmash

Mirënjohjet

Lidhje të jashtme

nga Enciklopedia e Lirë

220px-Ismail_Kadare

          Ismail Kadare

Ismail Kadare (Ismail Kadaré in French) (born January 28, 1936) is an Albanian writer. He is known for his novels, although he was first noticed for his poetry collections. He has been a leading literary figure in his own country since the 1960s. In the 1960s he focused on short stories until the publication of his first novel, The General of the Dead Army. In 1996 he became a lifetime member of theAcademy of Moral and Political Sciences of France. In 1992, he was awarded the Prix mondial Cino Del Duca; in 2005, he won the inaugural Man Booker International Prize and in 2009 the Prince of Asturias Award of Arts. He has divided his time between Albaniaand France since 1990. Kadare has been a Nobel Prize in Literature candidate several times. He began writing very young, in the mid 1950s. His works have been published in about thirty languages.

Ismail Kadare was born on 28 January 1936 in GjirokastërAlbania in a non-religious family. His father worked in the civil service. He attended primary and secondary schools in Gjirokastër and he studied languages and literature at the Faculty of History and Philology of the University of Tirana. In 1956 Kadare received a teacher’s diploma. He also studied at the Maxim Gorky Literature Institute inMoscow.

Kadare served as a member of the Albanian parliament during Communist rule from 1970 until 1982 and was permitted to travel and publish abroad.

After offending the authorities with a politically satirical poem in 1975, he was forbidden to publish for three years. In 1982 Kadare was accused by the president of the League of Albanian Writers and Artists of deliberately evading politics by cloaking much of his fiction in history and folklore

In 1990, Kadare claimed political asylum in France, issuing statements in favour of democratisation. At that time, he stated that “dictatorship and authentic literature are incompatible. The writer is the natural enemy of dictatorship.”

Critical opinion is divided as to whether Kadare should be considered to have been a dissident or a conformist during the Communist period. For his part, Kadare has stated that he had never claimed to be an “Albanian Solzhenitsyn” or a dissident, and that “dissidence was a position no one could occupy [in Enver Hoxha‘s Albania], even for a few days, without facing the firing squad. On the other hand, my books themselves constitute a very obvious form of resistance.” Referring to The Great Winter (1977), a novel in which he portrayed Enver Hoxha in a flattering light, Kadare said the book was “the price he had to pay for his freedom“.

He is married to Helena Kadare (née Gushi) and has two daughters.

Literary themes

Kadare’s novels draw on legends surrounding the historical experience of the Balkan peoples, the representation of classical myths in modern contexts, and the totalitarian regime experiment in Albania. They are obliquely ironic as a result of trying to withstand political scrutiny. Among his best known books are Chronicle in Stone (1977), Broken April(1978),  The Palace of Dreams (1980) and The Concert (1988), considered the best novel of the year 1991 by the French literary magazine Lire.

La Pyramide (1992), written in French, was set in Egypt in the 26th century B.C. and after. In it, Kadare mocked Hoxha’s fondness for elaborate statues, the pyramid form also reflecting any dictator’s love for hierarchy. The Accident (2010) was a multi-layered novel about two lovers, whose death launches an investigation not only of their relationship, but also of Balkan politics.

Recognition

Kadare’s works have been published in over forty countries and translated in over thirty languages. In English, his works have usually appeared as secondary translations from their French editions, often rendered by the scholar David Bellos.

In 1996 he became a lifetime member of the Academy of Moral and Political Sciences of France, where he replaced the philosopher Karl Popper. In 1992, he was awarded the Prix mondial Cino Del Duca, in 2005 he received the inaugural Man Booker International Prize. In 2009, Kadare was awarded the Prince of Asturias Award for Literature.  In the same year he was awarded an Honorary Degree of Science in Social and Institutional Communication by the University of Palermo in Sicily. He has been a candidate for the Nobel Prize in Literature several times.

The London newspaper, The Independent, said of Kadare: “He has been compared to GogolKafka and Orwell. But Kadare’s is an original voice, universal yet deeply rooted in his own soil.”

Selected works

Kadare’s original Albanian language works have been published exclusively by Onufri Publishing House since 1996, as single works or entire sets. The following Kadare novels have been translated into English (in chronological order of first publication):

k1      k2       k3     k6    k7      k10      k11      k15     k16       k19      k17           k 4     piramid     k21

Works published in French

The complete works (except for the essays) of Ismail Kadare were published by Fayard, simultaneously in French and Albanian, between 1993 and 2004.[13] Omitted from the list are the poetry and the short stories.

The dates of publication given here are those of the first publication in Albanian, unless stated otherwise. Kadare has often reworked his writings, and the newer editions may include significant differences from the original text.[citation needed]

 • Le Général de l’armée morte (1963), adapted for the cinema in 1983 with Marcello Mastroianni
 • La Peau de tambour (1967, under the Albanian title La noce)
 • Chronique de la ville de pierre (1970)
 • Les Tambours de la pluie (1970, under the Albanian title La citadelle)
 • L’Hiver de la grande solitude (1973, also published as Le Grand Hiver), deals with the break with the Soviet Union in 1960
 • Novembre d’une capitale (1975)
 • Le Palais des rêves (1981)
 • Le Crépuscule des dieux de la steppe (1978)
 • La Commission des fêtes (1978)
 • Le Pont aux trois arches (1978)
 • La Niche de la honte (1978)
 • Avril brisé (1980)
 • Qui a ramené Doruntine? (1980)
 • Clair de lune (1985)
 • L’Année noire (1985)
 • Le cortège de la noce s’est figé dans la glace (1985), set against the background of the repression of the demonstrations in 1981 in Kosovo
 • Eschyle ou le grand perdant (1985, essay)
 • Concert en fin de saison (1988, also published as the Le concert), edited in 1978-1981 but censored for seven years, deals with Sino-Albanian relations in the 1970s
 • Le Dossier H. (1989)
 • Le Monstre (1990), a short version had already appeared in 1965 but was soon censored
 • Le Firman aveugle (1991), edited in 1984
 • Invitation à l’atelier de l’écrivain (1991, essay)
 • La Pyramide (1992)
 • La Grande Muraille (1993)
 • L’Ombre (1994), edited in 1984-86, appeared in French before being published in Albanian
 • L’Aigle (1995)
 • Spiritus (1996)
 • Le Printemps Albanais (1997)
 • Trois temps (1997)
 • L’albanie, Visage des Balkans (1998)
 • Trois chants funèbres pour le Kosovo (1998)
 • La Ville sans enseignes (1998), written much earlier and edited in Moscow in 1959
 • Mauvaise saison sur l’Olympe (1998, drama)
 • L’Envol du migrateur (1999), edited in 1986
 • Froides fleurs d’avril (2000)
 • Il a fallu ce deuil pour se retrouver (2000), diary of the war of Kosovo
 • Le Chevalier au faucon (2001)
 • Histoire de l’Union des Écrivains albanais telle que reflétée dans le miroir d’une femme (2001)
 • La Fille d’Agamemnon (2003), edited in 1985
 • Le Successeur (2003)
 • Vie, jeu et mort de Lul Mazrek (2003)
 • Dante l’incontournable (2006)
 • Hamlet, le prince impossible (2007)
 • L’Accident (2008)
 • Le Dîner de trop (2009)

References

 1. a b c d e f “Ismail Kadare”. Books and Writers. Retrieved 2007-10-06.
 2. a b c “Broken April – Ismail Kadare”Various journalsAmazon.com. Retrieved 2007-10-06.
 3. a b “Central Europe Review: The Three-Arched Bridge”. 10 May 1999. Retrieved 2006-05-23.
 4. ^ http://www.fpa.es/en/press/news/ismail-kadare-prince-of-asturias-award-laureate-for-letters/
 5. ^ Ehrenreich, Ben (November 8, 2005). “Fates of State: Booker winner Ismail Kadare’s art of enigma”The Village Voice. Villagevoice.com. Retrieved 2011-08-11.
 6. ^ http://www.villagevoice.com/2005-11-01/vls/fates-of-state/
 7. ^ Kadare, from Notes and Writers, Petri Liukkonen
 8. ^ Wood, James (December 20 & 27, 2010). “Chronicles and Fragments: The novels of Ismail Kadare”The New Yorker (Condé Nast): 139–143. Retrieved 11 August 2011.(subscription required)
 9. ^ Price of Asturias awards laureates 2009
 10. ^ Shusha Guppy, “The Books Interview: Ismail Kadare – Enver’s never-never land” The Independent, 27 February 1999.
 11. ^ http://www.scribd.com/doc/55436412/Katalogu-i-Vepres-se-plote-te-Ismail-Kadare-nga-Botime-Onufri
 12. ^ Elsie, Robert (2005). Albanian literature: a short history. p. 169. ISBN 1-84511-031-5. Retrieved 2010-05-28.
 13. ^ Ismail Kadaré. Oeuvres; introduction et notes de présentation par Eric Faye; traduction de l’albanais de Jusuf Vrioni … [et al.] Paris: Fayard, 1993-2004

Further reading

 • Kadare, Helena. Kohë e pamjaftueshme, Tirana: Onufri, 2011. ISBN 9789995687519 (also available in French)

From Wikipedia, the free encyclopedia

One thought on “Ismail Kadare

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s