Poezi nga Afërdita Salihu , Preshevë ( Shkëputur nga Vëllimi poetik ” Bardhësi Janari” )

 

10735725_364702167041652_671820586_n

 

Poezi nga Afërdita Salihu ,  Preshevë

 ( Shkëputur nga Vëllimi poetik ” Bardhësi Janari”  )

 

 

 

MËRGIMI KJO VATËR E DYTË

 

Mergimi kjo vater e dyte qe djeg si prushi

Me gdhin endrra me e embel se rrushi

Posa hapi syte perpara mjegulla me verbon

Mbes me timen enderr mes cigares qe tymon.

 

Punuam pa ia nda askush pune e mbare s,na tha

Kafshata kushton shume ne kete vater te dyte

Mblidhemi tok mergimtaret ne nje te vetme jave

Kuvendojme e qeshemi me lot ne sy.

 

Ah kjo vater e dyte si neper gaca ne shkelim

Nalla te larta e ushqimi shpirteror na mban

Andej prej nga vijme ne te mira ketu sjellim

Ne zemrat tona plot merzi ne mbjellim.

 

Mendja meteor fluturon ore e çast

Vjen ne vendin tim nuk perton neper vape e acar

Syte kur mbushen lot me perzihen me djerse

Nuk kupton askush mallin ketu askujt s’i le mbrese.

 

Me prit vendi im me prit me dyer te hapura

Kurre mos i mbyll se ketu eshte e ftohte edhe vapa

Dimrave kur bora t’ju kete mbuluar çatite

Me prit me prit vendi im se do vij mu ate dite.

 

 

 

PA DY VITE GJYSMËSHEKULL

 

Gjysmeshekulli im pa dy vjet

Nen sy nga nje strehe ia ngjet.

 

Aman..

Syte mos mi merr

Le te shohin gjera te mira.

 

Gjysmeshekulli gati per t’u rrumbullakuar

Si top lodrash femijerore.

 

Ne ardhsh permes janarit une aty te pres

Neper dege te mbuluar bore.

 

Ne hapesire bardhesie

E lumtur jam.

 

 

 

LUTJE MESNATËS

 

Mesnata po perterihet sonte

Jeta iu zgjat

Nga vello e tejzgjatur ku me mbeshtjell ndrojtje

M’u zu fryma si me kapak.

 

Ik mesnate m’u shporr sysh

Inat te kam qysh prej mengjesit

Sa do dua ti mbyll syte

Vetetimthi te te zhduk tuneleve te universit.

 

Me kot lutjet i bera shoshe

Fundrrine vaji me terr ne gjumin e zi

Dyja m’i le qe te me sherbejne bosh

Vaji qe me deh gjumin ben kerdi.

 

Gjysmeshtize pse po me mban

Mos valle i perket fisit Monkalb

Si fantazme Vraçi une po bredh

Ngjaj ne gjysmeshqiponje me vello te zeze.

 

Yjet sonte nuk vallezojne

Aleat i paskam si se paskam ditur

Per kohe me te mira po me kurajojne

Nga larg shenje me japin me japin dite.

 

 

 

RINIA NUK MBAN ÇMIM

 

Rinia me e mbla dhurate

Me e bukur e dashura ime

Ku te gjej nje te ngjajshme

Si timen rini trime.

 

Vitrina te shitoreve vizitova

Q te gjitha i kalova

U lodha duke kerkuar

E te ngjajshmen se kam zbuluar.

 

Shiteset me buzeqeshen

pergjigjes se bashkangjitur

Mos e kerko ma e dashur

Se sivjet e kemi shitur.

 

Nuk me duhet mua tjeter

Nuk e nderroj me timen rini

Ajo mund te ndrsyhoje

 

Nje e desha nga ajo

Kontrate te mos shkurtoje.

 

 

 

BARDHËSI JANARI

 

Kujdes nga JANARET kur i dashuroni

Jane te terbuara fare po qe se i lendoni.

 

Dhe,une janare jam

Me te ftohtit mberriva ne jete

 

Kur  e festoj ditelindjen

Acari dhurate me ben suprize

Jemi te lidhura fort si barku me kerthize.

 

Jam shkrire e jam ngrire ne bardhesi janari.

 

Epo kjo jam une

Me quajne janare

Kujdes kur vini tek une

Ngjaj si xhamia me minare.

 

 

 

ÇKA I THANË LUGINËS

 

Çke moj lugine me dukesh e merzitur

A mos je e etur apo e merzitur

Une e di qe ke qene dhe je nje zonje e rende

Po te them si Pashko Vasa mua qe me pat thene.

Une njoh trima shume andej nga ju ne lugine

Degjuar kam per Bardhylin,per ate djale te ri

Degjuar kam dhe per te tjere qe kane hy ne histori

Per veprat e tyre burrnore dhene jeten per liri.

 

Deshire e jote eshte edhe e gjithe neve

Te mos mbeteni anash popull i asaj treve

Endrrat realizohen ne mos sot,neser

Jini te urte te mençur mos humbisni shprese.

Nje lot i juaji i ngjan veses se mengjesit

Te na mberrin i bart ere e vjeshtes

onxhja trendafilit po te ul koken

Si shoqet e saj tek ne do te puthin token.

 

 

 

ËNDRRA E FJETUR

 

Nuk i zgjova as sot endrrat

jane fjetur

Vite e vite ka

Le te pushojne mos m’i prekni

I kam mbuluar me pluhur te bardhe

Po deshe t’u afrohesh kujdes

Mos shkel mbi to

Lotet e mi mund edhe te eksplodojne

Nuk ke ti pse vdes

Vetem mua me kane caktuar gardiane

Çelesat i mbaj ne gji

I bej roje,i mbuloj

Dhe i rrah me lotet e mi.

 

 

 

E IMJA DASHURI

 

Timen dashuri nuk keni mundesi ta njihni

Po nuk e lexuat me sy te mendjes

E imja dashuri me e madhe se e Romeo e Xhulijetes

Rroba tradicionale te bardha ajo mban veshur.

Timen dashuri konsiderojeni unikate,origjinale

E embel sa s’ka shkrihem ne to si bora qe shkrin maleve

Timen dashuri nuk e shkroi Ismail Kadare

E as Daniel Steel

Timen dashuri

Kaq koherente

E ruaj me shume xhelozi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s