Replikë e Detyruar nga Raimonda MOISIU,dërguar gazetës ILIRIA

foto r

Replikë e Detyruar nga Raimonda MOISIU,dërguar gazetës ILIRIA,ndaj shkrimit: 

http://illyriapress.com/fondi-perbashket-dhe-xhamia-shqiptare-ne-nju-xhersi-promovuan-librat-e-autores-sabije-veseli/-nga Keze Zylo

 

 

E nderuar Gazeta Iliria,-
I nderuar z. Vehbi Bajrami, botues i Gazetes Iliria, SHBA
I nderuar z.Ruben Avxhiu-Kryeredaktor i Gazetes Iliria, SHBA

Përpos respektit të padiskutueshëm që kam për Ju personalisht dhe misionin historik të gazetës Tuaj do të dëshiroja qytetarisht e intelektualisht, t’ju bëja me dije dhe dashamirësisht të jeni më të kujdeseshem me shkrimet që nuk pasqyrojnë realitetin, por janë vet-mburrje ose sulme personale, duke shfrytëzuar gazeten Illyria, këtë tribun të fjalës së lirë në Diasporë!
Ne shkrimin ne fjale nuk ka aspak pasqyrim te aktiviteti te autores dhe organizatorit, por ka Arrogance, Urrejte, Megallomani, Perfitimi Moral e Material, Percmimi, Dashakeqesia, per koleget e bashkekombasit, Mburrje apo Vetemburrje, Vetlavderim, Tendenciozitet, Cmire, duke perdorur dhe fyer promovimin e autores Sabije Dervishi Veseli, vetem per sulm ndaj meje, – per nje gje qe nuk eshte aspak e vertete!.
Per hir te se vertetes, pervecse kendveshtrimit tim rreth librave te autores une fola per Shoqaten e Shkrimtareve Shqiptaro-Amerikane, me idene se ne kishim kontaktin e pare me komunitetin shqiptaro-amerikan te New Jersey, dhe me deshiren e mire qe t’jau benim te ditur ekzistencen e Shoqates, funksionin e saj-ku autorja e komunitetit te tyre, Sabija Dervishi Veseli eshte Anetare e Kryesise se SHSHSHA-e.Une besoj se isha brenda parametrave te promovimit dhe idese se aktivitetit -dhe jo vetem kaq – por edhe idese se -Artistet per Artistet dhe Shkrimtaret per Shkrimtaret! Une personalisht si Kryetare e SHSHSHA-e nuk kisha asnje arsye t’i merrja leje dikujt e aq me teper ” gazetareve profane” per historikun e Shoqates se Shkrimtareve Shqiptaro-Amerikane, qe Ju te Nderuar z.Bajrami dhe z. Avxhiu, ate historik e kini botuar e pasqyruar ne faqet e gazetes Iliria.. Po eshte e vertete qe une nje “leje” e kisha nga Moderatori i Aktivitetit, Prof. Esat Ahmetit, qe pervec kendveshtrimit te librave te autores, me OFROI-te thoja ndonje dicka nga krijimtaria ime apo e Shoqates se Shkrimtareve. Une iu permbajta te dytes; Lexova ME SHKURTIME- disa paragrafe nga historiku i Shoqates. Ketu jemi ne Big Country & Free Country,- ku as tipa si Kezja apo profane te tjere nuk mundet te ndalojne kerkend te flase ate qe ndjen atdhetarisht dhe kombetarisht. Ndersa mua qe flisja per shkrimtaret e vjeter e te rinj, qe nga Fan Noli e Konica, Arshi Pipa e ,prof. Isuf Luzaj,per Vatren, etj etj dhe Letersine Postkomuniste te Diaspores dhe shkrimtaret aktuale; Gjeke Marinaj, Kolec Traboini e Dalan Luzaj, Albana Melyshi e Ilirjana Sulkuqi,Naum Prifti e Petraq Pali, Pierre Pandeli Simsia, Ramiz Gjini e Adnand Mehmeti etj etj, mua qe flisja per sensibilizimin e ceshtjes per KOSOVEN E CAMERINE -ma nderprene fjalen shenjat e xhelozise, skuqjes se shemtuar te cinizmit e arrogances te gazetares profane Keze Zylos,- qe i shihja qartas nga ku po mbaja fjalimin, dhe shkon edhe me tej – shkruan artikuj te rreme tendencioze, larg realitetit, qe nuk pasyron aspak realitetin e atij aktiviteti. Ndersa disa te tjere qe e banalizuan promovimin- qe ne vend te flisnin per autoren , -na folen perse data 4 maj perkon me 34 Vjetori e vdekjes te Josif Broz Titos dhe mbresat rreth asaj dite!!! Se cfare kishte te bente Josif Broz Tito ne ate promovim- kurre nuk e mora vesh! Apo dikush tjeter qe mbajti nje referat te pergatitur “tejet ekstremist” -dhe ne ate promovim solli figura negative -qe nuk kishin te benin fare me idene e promovimit!-dhe leshoi edhe thirrje jotolerance e mirekuptimi ! Por as atij/asaj nuk ia nderprene, i degjuan deri ne fund dhe i duartrokiten!! E ashtuquajtura gazetare pse nuk i ka permendur “keto dy referate te rendesishem e jo te besdishem e te merzitshem” sipas saj deri edhe ne buzeqeshje cinike me duartrokitje te stuhishme ne te ashtuquajturin shkrim?! Une aty isha fizikisht dhe me fletet e referateve ne dore dhe si Kezja pseudo gazetaria dhe dikush tjeter duhej te reagonin aty nese une kisha bere ndonje padrejtesi, deri ne merzitje sic e quan kjo gazetare profane.
Ne vazhdim une do te dergoj per shtypin shqiptaro-amerikan, shqiptar dhe rrjetet sociale reagimin tim me te zgjeruar!
Ju flm shume,
Nderime e respekte
Sinqerisht
Raimonda MOISIU

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s