Pse plaket njeriu para kohës ? Kush eshte shkaktari?!…… / Nga Jashar Selmanaj.

Pse plaket njeriu para kohës ?

Kush është shkaktari?!……

 

 

382477_677058515645063_1786656878_n

Nga Jashar Selmanaj.

 

Nji dite me thirri nji mik ne telefon,pastaje u takuam ne qytet.Ne qender te qytetit e takova mikun dhe nji grup me SHQIPTAR te cilet qendronin ne kemb.Pastaje u pershendeta dhe miku im kerkoje te ndahem dhe te shkojem te ulem diku ne nji lokal.Ne mesin e bashkeatdhetareve ishte edhe HOXHA.Nderkohe nderhyri nji person.Pastaje tha:Kam deshir te bisedojem.Jashar me tha,te lutem me tregon pse jam plak.Ndersa Hoxha e qortoje?:PSE po ja hap rrugen Jasharit,sepse ky te bene me fjal me fol me vetevehten.Se ky eshte rrite nje nji familje te madhe dhe eshte rrite ne ODE te BURRAVE,neqoftese Hoxha me lejon une e filloje biseden.Tani me duhet te ju tregoje:PSE PLAKET njeriu para kohe?.Kishin qen dy miq te mir dhe martohen te dyte ne te njeten kohe.Pase 10 viteve njeri plaket shum.Ndersa tjetri jo.Nji dite i ankohet Leka, Naimit.Ore Naim djali pse nuk je plak bre djal?.Ky i tha:A e keni ngren Shalqinin.Leka i tha jo.Ne do te shkojem ne shtepin tende dhe e shiqojmë:PSE je plak kaqe shum.Pastaje shkuan sebashku te Leka ne shtepi.Leka e thirri te shoqen.Oj RREZE sjellma SHALQININ ,se me ka ardhe Naimi e po dua me e ngrën Shalqinin.Nuk vonoje Rrezja dhe e sjelli Shalqinin.Leka nderyri dhe i tha:Jo e dua nji tjeter.Ndersa Rrezaja pa fije turpi i tha:Ku me e marr dhe e ngriti pshtjellakun(Mbulesen e parme te veshjes kombetare te rrafshit te DUKAGJINIT).Dhe i tha:Veq,nese e nxjerri prej P……..Se nuk kam ku me e marr.Ti je budall ku me e marr Shalqinin ne DIMER ju dera e juve kishi qen fare e flliqet.Vetem une e kaloje jeten me ty,se kush nuk te kish marr ty mor BETER more LEGEN?.Pastaje i tha: Naimi, Lekes eja te shkojem ne shtepin time.Pasi arriten ne shtepi dhe hyne ne Ode te burrave.Nga:Dritarja e thirri me ze te larte shoqen e vet BJESHKEN.Oje Bjeshke sjellma SHALQININ.Ne ODE?.Pastaje erdh Bjeshka dhe e sjelli shalqinin.Naimi i tha:Jo e dua nji tjeter.Gruja doli jashte pa e then asnji fjal.Shkoje dhe e pastroje shalqinin,se ishte i pluherosur.Natyrishte vjen me te njejtin shalqin perseri.Serishte nderhyne Naimi,jo Bjeshke e dua nji nga:Kopshti.Ishte dimer mbi nji meter debor.Pastaje temperatura minus 20 grad.Megjithe ate malltretim, qe e ushtronte Naimi gruja e MENQUR e kuptonte dhe i tha:Ika e po e sjelli nji te FRESKET nga:KOPSHTI.Tani ajo e kuptoje Lojen e DJALLIT.Bjeshka e vloje ujin ne stufe.Dhe shkoje ne oborr.E derdhi ujin e nxehet ne toke.E vendosi shalqinin ne tok ne at pjes kur ka qen ne toke gjate veres.Pastaje dheu u ngjit per shalqin.Natyrishte dukej shalqini ,si me qene i fresket.Tani besoje se i pelqen burrit tha:Bjeshka duke folur me vetevehten.Pasi e sjelli ne ODE shalqinin.Nderkohe u shtange Leka nga:HABIA,si eshte e mundur ne dimer me pasur kopshte me shalqin.Pikrishte ketu vrehet GRUJA E MENQUR e cila e kupton burrin dhe lojen e tije.Megjithate mund te madh ajo heshti dhe ja plotesoje deshiren burrit.Pasi e vendosen shalqinin ne SOFER.Fatkeqesishtë Leka ishte shum i zemruar.dhe shtoje:Sa i poshter dhe i ndyre,qe je ti.Pse?.Nuk me ke treguar se ke kopshte ne kete kohe.Natyrishte qeshi Naimi,e more budall?Po ku me e marr shalqinin ne kopshte ne kete kohe.Tani e shiqon,sa ftohen eshte jashte.O more Lek BUDALLA nuk zhvillohet bima ne kete kohe?!.Shpersoje e kuptove lojen time?.Te cilen loje ju lutem i tha:Leka.Perseri qeshi Naimi.Pikrishte kjo eshte loja e burrave e jo e burrecave.E more i gjore,ende nuk po kupton?.I njejti shalqin ishte,por gruja e mir nuk ja kthen fjalen BURRIT.Ajo doli dy her jashte dhe te treten here e sjelli shalqinin.Si deshirova une.Pikrishte kjo eshte gruja e mir e cila nuk e PLAK BURRIN.Madje ja ploteson cdo deshire BURRIT?.Ndersa ajo ,gruja e juaj ju ka plak para kohe:Ore Lek .Sepse guja e fisit dhe e sojit te mir nuk te TURPERON(nuk te korit).Neqoftese e ke gruan soje te KUDRES dhe te MACES kjo,qe te ndodhe ty eshte normale per me u PLAK PARA KOHE?.Ndersa une nuk plakem.Ketu eshte çelsi kryesor.Tani a me kupton.I gjori Leka e tundi koken dhe u ngrit ne kembe dhe iku ne shtepi pa ja dhen lamtumiren Naimit….

 

15.03.2014. Bochum  / Gjermani.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s