Teodor Keko

teodor

                  Teodor    Keko 

Teodor Keko, lindi më 2 shtator të vitit 1958 është shkrimtar shqiptarë. Vdiq më 12 gusht 2002.

Teodor Keko lindi në Tiranë. Prindërit e tij ishin rgjisorët e kinematografisë Endri dhe Xhanfize Keko. Ndoqi studimet e larta në Universitetin e Tiranës në degën e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe. Në fillimet e tij punoi si gazetar në gazetën letrare “Drita”, dhe në gazetën e përditshme “Koha jonë”, më vonë ka punuar në gazetën “Aleanca” si redaktor. Për një periudhë kohe mbahet mend si pjestar i parlamentit shqiptar. Teodor Keko ka filluar publikimet e tij në vitin 1980 dhe është autor i 15 volumeve në: poezi, dramë, novelë si dhe veçanërisht i historive të shkurtra.

Nė vitin 1991 zgjidhet anėtar i kėshillit botues tė sė parės gazetė opozitare nė Shqipėri, gazetės “Rilindja Demokratike” dhe nė tė njėjtėn kohė deputet i Partisė Demokratike. Shkrimet e tij tė shumta gjatė kėtyre viteve nė gazetat “Rilindja Demokratike”, “Koha Jonė”, “Aleanca Demokratike”, “Poli i Qendrės”, “AKS”, “Albania” e “Korrieri” apo revistat “Spektėr” e “XXL” si dhe fjalimet e mbajtura nė parlamentin shqiptar gjatė dy legjislaturave qė ai ishte deputet, shkrime e fjalime qė kishin postulat kredon e tij “Ka ardhur demokracia dhe ne nuk jemi demokratė, apo nuk ka ardhur ende demokracia pėr ne demokratėt”…, mbeten edhe sot modele tė publicistikės dhe oratorisė si pėr guximin qytetar, thellėsinė e mendimit ashtu dhe pėr forcėn e fjalės.
Nė vitin 1996, i zhgėnjyer largohet pėrfundimisht nga politika e drejtpėrdrejtė dhe vendos tė kontribuojė si intelektual, pėrmes fjalės nė shtypin e shkruar. Nė 1999 thirret nga kryeministri i asaj kohe, Ilir Meta, pėr tė punuar si kėshilltar pranė tij, detyrė qė vazhdon ta ushtrojė dhe mė pas nė kohėn e kryeministrave Pandeli Majko e Fatos Nano.
Angazhimet si qytetar, intelektual e publicist, nuk do ta shkėpusin nga letėrsia, pasioni i vjetėr. Pas botimit tė vėllimit tė parė me poezi nė vitin 1983, “Pas provimeve”, nė harkun kohor tė 19 viteve, Teodor Keko do tė botojė 13 libra. Nė vitin 1987 boton vėllimin poetik “Fjala fishkėllen”, nė 1990 poezitė “Zemra nuk ėshtė kėmishė” dhe romanin “Loja”. Njė vit mė pas vėllimin me tregime e novela “Lajmėtarja e vdekjeve”, nė 1994 romanin “Pretenca”, nė 1995 romanin “Shėnimet e njė gruaje”, nė 1996 vėlimin poetik “Unė tė kam dashur, por…”, nė 1997 poemėn satirike “E tė tjera, e tė tjera…” dhe vėllimet me tregime e novela “Prostituta” e “12 shenjtore, njė profet dhe disa njerėz”, nė 1998 tregimet dhe novelat “Made in Albania” dhe nė 2002, po njė vėllim tė tillė tė quajtur “Hollėsira fatale”.
Nė 20 gusht 2002, ndahet nga jeta pas njė sėmundje tė rėndė nė moshėn 44-vjeēare. Deri nė fund tė jetės ai mbeti njė antikonformist, njė intelektual me kontribut tė veēantė nė proceset demokratike tė vendit dhe njė bohem i papėrsėritshėm.

Krjimtaria

t 1t 2

Në mes të tjerash publikime të Teodor Kekos janë:

 • “Loja” 1990
 • “Lajmëtarja e vdekjeve” 1991
 • “Pretenca”1994
 • “Shënimet e një gruaje” 1995
 • “Vdekja e nëpunësit X” 2000
 • “Hollësira fatale” 2001.

 

teodor 2

Teodor Keko (1958–2002) was an Albanian writer.

Keko was born in the Albanian capital, Tirana, to cinematographer parents Endri and Xhanfize Keko. In 1979 he started his studies for Gjuhë dhe Letërsi Shqipe (Albanian language and literature) in the University of Tirana, where he graduated in 1983. During his study he met his wife Xhulieta, who studied English language and literature and later became a primary school teacher. Her parents were diplomats and served among others in China and Algeria. Dori and Xhuli have two sons, Martin and Elio, born in the 1980s.

Teodor worked as a journalist for the literary newspaper Drita. When the Stalinist system dissolved in 1990, Keko engaged himself as a journalist for the daily Koha Jonë, and later became editor of the political newspaper Aleanca (organ of the Aleanca Demokratike Party) and of the weekly cultural and artistic magazine Aks. Together with the Albanian journalist Arben Kallamata he founded the ‘Independend League of Journalists’. They also were involved in the foundation of the Albanian section of the Association of European Journalists. On March 10 and 18th, 1994 Teodor Keko and his publisher (and ex-minister of culture) Prec Zogaj were assaulted and heavily injured. For some weeks Teodor was afraid of leaving his apartment. After Teodor died in 2002 his wife and children went to the Netherlands. A commemoration of Teodor Keko is the Rruga Teodor Keko (Teodor keko Street) in Tirana.

For several years, Keko contributed to Albanian politics, and for one legislative session he was also a member of parliament for the Democratic Alliance Party. Teodor Keko began publishing his first works in the 1980s when he became famous for his short stories.

Keko died prematurely on 22 August 2002.

The well-known Albanian writer, politician and diplomat Besnik Mustafaj, gave the last speech. Among other things he said:

Ndër të gjithë miqtë e tu të shumtë, mua më ra shorti i vështirë të të them lamtumirën e fundit në emër të tyre. Ne të gjithë të kemi dashur shumë. Dhe po të japim sot me vete mirënjohjen tonë më të thellë, për atë që ti ke ditur, ke mundur dhe ke dashur të na japësh një jetë të tërë. Unë tani përfitoj nga heshtja jote e detyrueshme dhe do të them çfarë të dua. Ti s’më ndërpret dot me të tallur, siç bëje zakonisht…

Translation: Among all your many friends, it was my tough luck to say the final farewell in their name. We all loved you greatly. And today we are giving you our most profound gratitude, for that which you have known, have toiled and have desired to give us a full life. I now benefit from your obligatory silence and will say what I want. You do no cease to tease me at all, as you usually did.

Works

His first major work, the novel “Loja” (The Game) was widely praised as it marked the birth of a new huge talent. In all, he is the author of at least fifteen volumes of poetry, novels, drama and short stories, his specialty. His novel “Lajmëtarja e Vdekjeve” (The Harbinger of Deaths), was published on the eve of the system changes and is one of major works written during the last days of the regime. It is one of the books the author himself loved the most. His last work, “Hollësira Fatale” (Fatal Details), 2001, became a bestseller in Albania. Teodor Keko is one of Albanian authors who is in the process of being translated into English by Robert Elsie.

Keko’s characters are filthy and noble. The young Albanian director Eno Milkani (His documentary “Edeni i braktisur” – script by Roland Gjoza, a “G&G FilmPro” production – participated in the 38th edition of Karlovy Vary film festival) has written the script of his upcoming movie “Shenjtorja” (The Saint) based on Keko’s “Dymbëdhjetë shenjtorë, një profet dhe disa njerëz” (Twelve Saints, a Prophet and Some People). According to Milkani, Keko’s characters are “products of a hopeless society but with a nobility that blossoms only within them who have gone through a totalitarian system.”

Bibliography

 • Loja (The Game), 1990
 • Lajmëtarja e vdekjeve (The Harbinger of Deaths), 1991
 • Pretenca (The Pretence), 1994
 • Shënimet e një gruaje (The Notes of a Woman), 1995
 • Dymbëdhjetë shenjtorë, një profet dhe disa njerëz (Twelve Saints, a Prophet and Some People), 1997
 • Prostituta (The Prostitute), 1997;
 • Made in Albania (Made in Albania), 1998
 • Vdekja e nëpunësit X (The Death of Civil Servant X), 2000
 • Hollësira fatale (Fatal Details), 2001.

From Wikipedia, the free encyclopedia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s