Konferencë  shkencore” Naim Frashëri edukator i madh i kombit “ – Poetika Frashër / Nga: Muharrem Kamanai

Konferencë  shkencore” Naim Frashëri edukator i madh i kombit “ – Poetika Frashër

 

Në agimin e dates 25 Maj 2018, në Përmet  grumbullohemi tek sheshi kryesor I qytetit  që mban emrin ‘’Abdyl Frashëri ‘’ ,kanë ardhur nga shume qytete të Shqipërisë , Tirana , Saranda ,Vlora, Fieri , Durrësi ,Rrogozhina ,Dibra etje , nga Prizreni , Gjakova , Rahoveci I Kosovës . Dita bëri diell se diell ishte Naim Frashëri .Sot ai ka 172 –vjetorin e ditëlindjes . Bëmi gati të marim rrugën e Frashërit për në Frashërin lavdi math e historis e kultures kombëtare  ku do të zhvillohet veprimtaria  nga shoqata Atdhetare Kulturore “ Vëllezërit Frashëri “ dhe Bashkia Përmet me Temë ::” Naim Frashëri edukator I math I kombit , Poeteka Frashër “, në kuadër të vitit të Skënderbeut me rastin e 172 –vjetorit të lindjes të poetit tone kombëtar .

Bashkëudhëtarë  me miqtë e mi Dhimitër Xhoga , Thoma Misha ,dhe Dashnor Cano ishin edhe anëtarët e klubit letrar : “ Gjurmët e Penës “ nga Universiteti I Gjakovës “Fehmih  Agani “ të prirë nga kryetarja Faklinda Kastrati  dhe studentët Ardit Krasniqi , Donard Selmanaj , Edmonda Adia , Ekzon Gashi  dhe Luan Xhuxha . Gjatë udhëtimit bashkëbizeduam   për një orë e gjysëm  për krahinën traditat  figurat historike , malet përeth  që na shikonte syri me hije të rëndë por krenarë . Ata vinin për here të pare , kurioziteti ishte I math , u gëzuam shumë që ishin studentë të sektorit të gjuhës shqipe . Mbrimë në orën 9. 00 në oborrin e shtëpisë  ku kanë lindur burrat e mëdhenj të kombit . Trishtimi është I natyrshëm  ajo nuk e ka shkëlqimin e dikurshëm , bustet monument me shikimin nga lind dielli mbuluar nga pluhuri.  Dera qe e hapur ,dhe dhomat e shtëpisë  ishin mbushur me vizitorë ,nxënësit e shkollës së mesme “ Sami Frashëri “Përmet  : Greta Nurka ,Xheli Carçani , Halime Malkë ,Stelinë Malkë , Joana Graçi , Ingrida Tako  të cilët me mësuesin e tyre poetin Lumo Kolleshi mbi bazën e poemës epike të Naim Frashërit “ Histori e Skënderbeut  “ 1898 ,kishin përgatitur recitalin poetik . Shkollat me të njëjtin emër në Frashër  qëndron e mbyllur , nuk  pamë asnjë banor , pa folur për nxënës !

Në oboorrin e muzeut u shfaqën dy nxënëse Eda dhe Erjola Thaçi veshur me kostumin popullor të shkollës “Mustaf  Ibishi “ Kramovik  , Komuna Rahovec dhe mësuesit e tyre  Bekim Kelmendi dhe Hysen Berisha dhe bizesmeni Jemin Thaçi I cili mundësoi udhëtimin të cilët kanë qënë të pranishëm çdo vit . Ata shprehën keqardhje për ish drejtorin Miftar Thaçi që nuk jeton më I cili çdo vit vinte në Frashër dhe ata aktual  Ramiz Berisha që nuk mundi të vinte për arsye pune . Kanë ardhur dhe mësuesi I shkollës së mesme” Gjon Buzuku “ Prizren Muharrem Gashi , dhe disa nxënës qëi ka  sjell për here të parë .

Nderuan me pjesmarjen e tyre në këtë veprimtari festive  Kryetari I Bashkisë Përmet  z. Niko Shupuli , Kryegjyshi Botëror I Bektashinjve Haxhi Dede Edmond Brahimaj dhe sekretari Nuri Ḉuni , N/ Prefekti I Përmetit Anastas Naqe , kryetarja e këshillit bashkiak  Miranda Habili , nën kryetarja e Bashkisë  Etleva Kreci , këshilltarët e Bashkis dhe stafi , përgjegjësi I njësisë administrative Frashër Robert Bonjo , kryetari I ShAK   “ Përmeti “ Kastriot Bezati  dhe plot miq e shokë si Belul Hasanbelliu  ,kryetari I klubit ë shkrimtarëve” Jonian “ Bardhyl Maliqi   Sarandë dhe poeti Dashonr Malo  ,poeti Xhelal Tosku nga Rrogozhina  poeti Sami Vëlçani nga Durrësi , .prof. .Dr . Hajri Hasko nga Tirana  ,ing Bardhul Bulla Berat  piktori Vasil Dhoska nga Tirana  skulptori Haxhi Kalluci nga Fieri  ,poeti naimian Agim Xhekaj shkrimtarja Diana Ḉuli , poeti Paskal Zoto , poetja Anila Mihali dhe Sokol Meshini dhe Ylli Dhimitri nga Qëndra Kulturore Përmet dhe disa qytetarë,  Bashkim Zaimi , Qani Isufi me djalin , Gëzim dhe Ylli Isufi  .

Nderuan me pjesemarjen e tyre si  te  ftuar nderi Kryetari I Komunes se Rahovecit  z. Smajl Latifi si dhe stafi Saranda Salltiku ,Artan Asllani ,Veli Gashi,Nora  Boshnjaku dhe këshilltarët  Rasim Faslliu ,Dervis Ḉadraku,Feni Cena e Ali Morina . Në orën 10 .00 u bënë homazhe tek bustet monument “Vëllezërit Frashëri “ ,

ku u vendosen kurora nga Niko Shupuli dhe Smajl Latifi,Baba Haxhi Dede Edmond Brahimaj e Tomorr Kotorei,Miranda Habili dhe Elton Ismaili dhe me  tufa me lule nga nen prefektura ,institucionet ,Klubi I shkrimtareve dhe artisteve ‘’NAIM FRASHERI ‘ Përmet, ’dhe ‘’JONIAN ,‘’ SHAK ‘’PERMETI’’ Dhimiter Xhoga dhe ne emer te poeteve nga rrethet Agim Xheka dhe Petrit Ruka dhe grupe grupe u bene vizita ne dhomat muzeale ku historiani Kastriot Bezati u foli per historikun e kesaj shtepie ,jeten dhe veprimtarine e vellezerve Frasheri ne dobi te kombit. Rast unikal tre vellezer figura kaq te medhaja qe I bejne nder kombit shqiptar .

Ne ceremonine e organizuar me kete rast te pranishmeve dhe ne emer te institucionit te Bashkise I pershendeti dhe uroj mireseardhjen ne kete dite te shenuar jo vetem per Permetin ,por edhe per Kombin Shqiptar Kryetari I Bashkise Permet z.Niko Shupuli I cili midis te tjerash tha :- Cdo vit ne Frasher zhvillohen veprimtari dhe po te botohen te shkruarat  behet nje liber.Media dhe keto veprimtari kane sensibilizuar institucionin e Bashkise. Me nismen e Keshilltarit  Dritan Sh. Hoxha, krahas veprimtarise dhe programit sot ne oden e madhe do te zhvillohet mbledhja e Keshillit Bashkiak ku do te meren vendime te rendesishme. Nese ka fshat qe duhet shpallur ‘’Frasheri Zone Historike Turistike dhe Muzeale ‘’, I pari eshte Frasheri nese ka rruge ne Shqiperi qe duhet bere e para eshte ruga e Frasherit. Qeveria e Rilindjes sic beri mbledhjen e radhes ne Gjirokaster ta beje edhe ne Frasher te shohe Frasherin qe po renohet dhe po braktiset. Ne skemi fonde te mjaftueshme ta rindertojme dhe ristrukturojme muzeun dhe pajisjet e tij ja kam kerkuar Ministrise se Kultures sot marim vendim per te shpallur ‘’Frasheri zone Historike Turistike dhe Muzeale’’ Projektet jane gati grupi I punes me Medi Shaqirin dhe  Ing. Prof .Dr. Alfred Frasheri ka bere nje pune te lavderueshme kerkohen donator dhe financime. Sot marim vendim per ti shpallur ‘’Qytetar nderi’’ te Bashkise  Permet mesuesin Bekim Kelmendi dhe Ing Thoma Filipeu.

Z.Tomor Kotori pershendeti ne emer te SHAK. vellezerit Frasheri  dhe uroi pjesemaresit ne kete manifestim te kalojne gezueshem.

  1. Lumo Kolleshi ,Kryetari I Bordit te Shoqates lexoi promemorjen ne emer te pjesemaresve drejtuar Presidentit te Republikes Z.Ilir Meta . Kryetarit te Parlamentit Shqiptar Z.Gramoz Rruci, Kryeministrit Z. Edi Rama ku midis te tjerash ngrihet shqetesimi I komunitetit te zones per gjendjen e Frasherit dhe ne vecanti te muzeut dhe rruget per ringritjen e tij.

Poeti Agim Xheka duke pershendetur ne emer te poeteve pjesemares I emocionuar me zerin e tij briland duke drejtuar doren nga tre bustet monument tha ‘’Keta tre burra nuk I takojne vetem  Frasherit  ,por mbare kombit shqiptar . Promemorje te udhetoje ne trevat shqiptare dhe tu veje institucioneve shqiptare,na vjen turp qe shtepia e tyre po shkon drejt renimit.dhe bustet e derdhur ne bronz e kane dryshuar ngjyren nga erozioni ,shkrine pasurine per kombin. Para disa vitesh kur pershendeti poeti Xhevahir Spahiu midis te tjerash tha ‘’ Dajua im Safet Kotorri vinte nga Kreshova dhe u pastronte pluhurin me peshqir ‘’ sot ai nuk jeton me kjo shtepi monument kulture nuk ka nje njeri te kujdeset ta rruaje ta mbaje dhe mirembaje ?!

Pershendeti dhe Kryegjyshi Boteror I Bektashizmit Haxhi Dede Edmond Brahimaj I cili tha se sot eshte dita boterore e poezise ne kryeqytetin Francez Paris ne ditelindjen e Naim Frasherit.

Z.Smajl Latifi pershendeti ne emer te Komunes se Rahovecit dhe ne perfundim te fjales se tij ftoi per te pershendetur me vargjet nxeneset  Elda dhe Erjola Thaci

Recitoi nxenese e gjimnazit ‘’Gjon Buzuku’’ Prizeren dhe mesuesi Muharem Gashi I dorezoi ‘’Medaljen e shtepise se Lidhjes se Prizerenit ‘’ z. Tomor Kotorrit ne emer te Komunes se Prizerenit I cili nuk mund te vinte ne kete veprimtari .

 

  1. Tomor Kotorri ne emer te SHAK’’ Vellezerit Frasheri ‘’ nderoi me Titullin: ‘’ Nderi I Shoqates ‘’ Baba Edmond Brahimaj , shkrimtaren Diana Culi ,Kryetarin e Komunes se Rahovecit Z. Smajl Latifi dhe me ‘’Certifikate mirenjohje’’ bizesmenin Jemin Thaci mesuesit pensionist  Belul Hasanbelliu e Dhimiter Xhoga Ing Vasil Dhoska e Bardhul Bolla.

Per te pranishmit dhuruan emocione nxenesit e gjimnazit ‘’Sami Frasheri ‘’ Permet te cilet recituan me nivel te larte artistic poemen e Naim Frashetrit ‘’Histori e Skenderbeut ‘’duke fituar duartrokitjet e pjesemaresve .dhe ja ku u erdhi rradha poeteve te pranishem te cilet recituan krijimet e tyre enkas per kete dite . Agim Xheka ,Petrit Ruka ,Kozma Billa, Alma Feruni, Xhelal Tosku , Sami Velcani ,Bardhyl Maliqi , Hysen Berisha ,Angjelina Sula, Anila Mihali ,Paskal Zoto,Dashnor Malo Lumo Kolleshi etj.

Ne klasen e madhe te ish shkolles Sami Frasheri zhvilloi punimet konferenca ku fjalen e hapjes me nje pershendetje te shkurter duke uruar pune tem bare dhe fton kumtuesit te mbajne ligjeratat e mbajti historian Kastriot Bezati.

Bekim Kelmendi mbajti kumtesen’’ Naim Frasheri ne shkollat shqipe’’

Prof. Hajri Hasko ‘’Potenciali Turistik I Frasherit ‘’

Dr. Nuri Ḉuni ‘’ Naim Frashri dhe bektshizmi’’

Poeti Lumo Kolleshi mbajti kumtesen ‘’Tragjedi e madhe njerezore’’ dhe poema ‘’ Qerbelaja e Naim Frasherit –nje klithme poetike‘’

Kumtesen e prof .dr. Alfred Frasherit ‘’Naim Frasheri ,mesuesi  frymezuesi ne 172 –vjetorin e lindjes’’,dhe kumtesen e prof Albert Frasherit ‘’ Naimi –poeti I mbarekombit shqiptar ,aktualitteti dhe idete e vepres se tij ‘’I lexoi poeti Sami Vëlcani .

Historiani Kastriot Bezati referoi temen ‘’ vellezerit Frasheri –pishtaret e lirise,pavaresise dhe te bashkimit kombetar shqiptar ‘’-te cilat u ndoqen me vemendje nga te pranishmit. Shprehen vleresime poeti Paskal Zoto .

Shkrimtarja Diana Ḉuli beri konkluzionet e kesaj veprimtarie me vlera te gjithanshme me urimin mirupafshim ne veprimtari te tjera dhe ne 140-vjetorin e Lidhjes Shqiptare te Prizerenit ku Abdyl Frasheri ishte ideologu dhe udheheqesi kryesor I saj.

Sponsoret e kesaj vepimtarie mbreselenese  ishin Ministria e Kultures , Bashkia Permet , Kryegjyshjata Boterore Bektashiane ,Ani Ḉulli , Adriatik Spahiu , Landi Dama,Llukan Kote.  Duke I falenderuar ata ju urojme suksese ne punen e tyre ne sherbim te kulturesw ,komunitetit ,besimtareve dhe te biznesit te tyre . Tek restorant ‘’Familjari ‘’ u shtrua nje dreke e cila kaloi gezueshem. .

TVSH Korca e pasqyroi gjeresisht kete veprimtari mbreselense ,emocionuese per mesazhet qe transmetoi idete qe shpalosi duke ringjallur shpresen per ringritjen e Frasherit dhe kthimin ne identitet te shtepise muze ‘’ Vellezeve Frasheri ‘’

 Frashër më 25 maj 2018        

 

 Muharem Kamani

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s