Poezi nga Leonora Bruçaj – Keka

Poezi nga Leonora Bruçaj – Keka
 
 
Me jetue!
 
Me jetu, s’do me thanë me qajt t’an ditën për jetën q’i na ka ardh
Me jetu, s’do me thanë me kn’u kang’ dashunie pa pas k’un n’shpirt as n’asht t’anin dashni
Me jetu, s’do me thanë m’u k’naq kur i yti bie për toke
Me jetu, s’do me thanë me fol’ pas shpine për ata q’i ta dha dorën
Kur ishe shtrim’
Me jetu, s’do me thanë me shku te anmiku i mikut dhe miq’sin t’ane me zbeh
Me jetu, s’do me thanë me hangër mish kingji para fqiut te vdekur urie
Me jetu, s’do me thanë me shku n’dasem kushërinit, për her’ t’par aty me takue
Me jetu, s’do me thanë me tri diploma rrug’ve pun me kerkue
Me jetu s’do me thanë pa perfundu shkoll’ ministri me drejtue
Me jetu s’do me thanë, m’u ba milioner pa dit’ me shkrue
Me jetu s’do me thanë, me vallzu vetëm dairet kur t’shpojn timpanin e veshit mu drith’nue
Me jetu s’do me thanë me ftu n’dasëm at’ q’i kurr’ se ke njohun, veç q’i u njofte me tregue
Me jetu s’do me thanë me hy n’borxh me marre nji nuse e tjert m’i gezue
Me jetu s’do me thanë me thirr dikon n’drek e për veti kurr’ mos me kuvendue
Me jetu s’do me thanë me ble nji fustan t’shtrejt pa dinar n’xhep, per inat t’koishikes, q’i kam me mendue
Me jetu s’do me thanë q’i me marr’ limuzin’ me qira edhe pse s’di me drejtue
Me jetu s’do me thanë, krejt ç’ka ke jo n’shpirt po n’mendje m’u mundu me i tregue
Me jetu s’do me thanë me lan’ grun n’shpi me fmij, me dal tjetër gru me kerkue
Me jetu s’do me thanë me n’ejt pa gjum’ tan natën e lume tu mendue
Tjetrin si me damtue
Me jetu s’do me thanë me ba nji fmi, e t’ardhme mos me dit me i ndërtue
Me jetu s’do me thanë, me u çu n’sabah, n’mes qytetit, e uj s’ki as ftyrën me pastrue
Me jetu s’do me thanë me qu fmin n’shkoll’, shkollën m’ja pague, e n’fund t’vitit ai fmi, as nuk din me shkrue
Me jetu s’do me thanë n’rrug’ mikun duke lyp me takue, për milionat t’ua m’i tregue
Me jetu s’do me thanë m’u knaq’ tu këndue përball tjetrit q’i e sheh tu vajtue
Me jetu s’do me thanë q’enqe me jetue
Me jetu do me thanë me jetue e jetën me g’zue
 
 
 
N’ rrugtimin tand
 
E ditn’ove at’ bot’,
i dhe madh’shti rrugtimit n’parajs
hala s’i nin’ t’qamet tona
N’shpirtnat tan’ t’njomun me
Kujtimet e dashunis’
q’i na le pas hapit t’mbram’
 
As zanat e bertimës
e ngushllimës q’i po na ngulfasin n’frymën e mjegullnajës n’kët’ bot t’trishtueme
S’e ktheve kryt’ mbrapa
për t’na pa’ dhimbjen ma t’ran’ se tërmeti
 
S’u përgjigje thirrjeve tona
q’i qan’ bjeshkët
nga lutjet për kthimin tand’
 
Po ti prap’ ike,
Jo pse deshte
Jo pse deshtëm ne
 
Ike sepse kush t’solli n’kët’ bot’ t’rrejshme
t’deshti ma shum’
se dashunia jon’ e pa’matshme
 
Ti shkove
 
Jo pse deshte ti
Jo pse deshtëm ne
Po pse t’pritën atje
ata q’i i dashte ma shum’ se veten
 
Dhe ti kurr’ s’u ktheve ma
Duke na lan’ n’kopsht lulebardhash
buketet për ty duke i ngatrru’ lulet
Për t’thurun andrrat e fmijve tu
 
Dhe ti ike
Për t’mos u kthyer ma
n’kët trishtim vajesh
 
E na, mbetëm n’kët humner’ t’ftoht’ jete
pa xhevahirin e shpirtit ton’.
 
 
 
Vitor i andrrës t’ eme
 
Ambëlsisht do t’puthemi si fëmij’
Dashunia do t’metet n’ledhatim t’flokëve tona
Do t’mbaj n’mend si yll i mbramjes pa mbarim
 
Si diellin veror q’i përcllon’
Si detin e rrëmbyem q’i merr jetna matanë
 
Do t’ mbaj mend si qiellin q’i mban fshehtësitë e botës për vete
Do t’mbaj mend si natën, si natën e egër q’i pret ta gëlltisë dikë, por vdes urie
 
Do t’mbaj mend si dimnin e acartë në shpirtin e stinës
Do t’mbaj mend si dhimbjen e nanës për fëmiun
 
Do t’mbaj mend si trishtimin pas humbjes së nji dashunie
 
Po kurrë s’do t’mbaj mend si yll në qiellin t’em
As si lule n’kopshtin t’em
As si figurë n’vargun t’em
As si pikëllim n’kujtimet e mia
 
S’do t’mbaj mend gjatë, se ti ike…
Ike… bashkë me trishtimin e humbjes
Dhe ty kurrë s’do t’mbaj mend për dashunit’ e rrëfyeme
 
Nji dit’ do t’kujtoj se si ikin njerëzit nga kjo botë e egër
Duke mos ditur kurrë ç’është dashunia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s