Kolec TRABOINI

Kolec Traboini

Kolec TRABOINI

Albanian-American poet and writer, a journalist by profession, graduated from the University of Tirana, Albania in 1975. 1975-1991 scriptwriter for Kinostudio Albafilm Tirane, Albania. Traboini work included writing of scripts for documentary films. Recived 1-st National Prize for the film “Asdreni”, 1976, first for the film “Kështjella e Këngëve” (The Castle of Songs), also won the best Film of the Year 1990 for the film “Dëshmi nga Barleti” (Witness from Barleti) – a war history of 1468-1478, in her hometown Shkoder, North Albania. He is the founder of the Albanian newspaper “Egnatia” in Athens, 1993, author of 22 books of poems, prosé, and essays, and is one of the most active creative contributors of the Albanian Community in America. He is a contributor to the newspaper “Illyria” in New York, and newspapers and magazines published in his native country, Albania.

 

Kolec Traboini 2012 Pantheon Studio

Kolec Traboini

PORTRETI ARTISTIK I KINEASTIT,GAZETARIT DHE POETIT TRABOINI

Kolec Traboini, autor i 22- librave me poezi, prozë dhe esè, u lind në Shkodër dhe është i biri i patriotit të njohur Palok Traboini – mësues, publiçist dhe sekretar i Dedë Gjo Lulit, Flamurtar i Deçiqit më 6 prill 1911, pjesmarrës në dy luftëra kombëtare, ajo e Pavarësisë dhe Lufta e Koplikut 1920. I mbetur jetim në moshë të vogël, jetoi për disa vite në Shtëpinë e Fëmijës në Shkodër. Ka ndjekur për dy vjet shkollën Pedagogjike “Ndrec Ndue Gjoka” në Tiranë. Pas kryerjes së shërbimit ushtarak në Tropojë, ka punuar rreth 4 vjet në Kombinatin e Drurit në Shkodër. Më pas ka vazhduar studimet në Universitetin e Tiranës, dega Gazetari. Gjatë kohës që ishte student botoi librin me tregime “Petalet e bajames së hidhur” 1973, i cili u vlerësua me çmim inkurajues në konkursin Kombëtar të Letërsisë dhe Arteve. Pas mbarimit të studimeve është emëruar redaktor-skenarist në Kinostudio, Tiranë, ku punoi 16-të vjet, ndërsa për një dekadë drejtoi redaksinë e filmit dokumentar. Është fitues i kupave për filmat dokumentarë në dy festivale kombëtare të filmit shqiptar: “Asdreni” 1976, “Kështjella e këngëve” 1990. Filmi “Dëshmi nga Barleti” me skenar e regji të K. Traboinit u vlerësua si filmi më i mirë i Kinostudios për vitin 1990. Eshtë autor i mjaft filmave të vlerësuar, si “Kol Idromeno”, “Hasan Prishtina”, etj, si dhe skenarist edhe i disa filmave vizatimorë ndër të cilët “Portreti” me regji të Artan Makut, film i cili stigmatizonte me guxim megallomaninë e udhëheqësve të kohës së diktaturës. Eshtë skenarist i filmit dokumentar “Përse kështu”(Estetika e veshjeve) që kritikonte të metat e dobësitë e sistemit të prodhimit konfeksional në kushtet e mekanizmit të vjetëruar të ekonomisë së ngecur shqiptare(1989-1990), film që u ndalua të qarkullonte sepse organet e nomenklaturës komuniste e konsideruan nxirje të realitetit socialist(Gazeta Mapo, 17 mars 2011). Situatën e krijuar në 1990, Traboini e priti me entuziazëm dhe mori pjesë gjallërisht në veprimtarinë demokratike. Në 16 janar 1991 boton në Gazetën “RD” shkrimin me titull “Vlera e simboleve kombëtare”, ku kërkonte publikisht heqjen e yllit komunist nga flamuri kombëtar. Eshtë nisiator dhe organizator i të parit tubim të krijuesve dhe intelektualëve të Tiranës në përkrahje të zhvillimeve demokratike, e cila u kthye në një demostratë të fuqishme antikomuniste. Traboini largohet nga Shqipëria në 28 shkurt të vitit 1991 dhe vendoset si emigrant jo legal në Athinë. Kjo gjendje pasigurie nuk e pengoi atë që më 10 Prill 1993, të krijonte e të shpërndante ndër emigrantë, të parën gazetë në gjuhën shqipe në Greqi “Egnatia”. Në Greqi bashkëpunoi me presidentin e arvanitasve të Greqisë, studiuesin e publiçistin e madh, Aristidh Kola (1944-2000). Gjatë viteve të jetës si emigrant në Athinë botoi tre libra midis të cilëve “Balada e largësive” – i pari libër në gjuhën shqipe i botuar në Greqi, një album me poezitë e emigrantëve shqiptarë. Në gusht 1995, Traboini me status legal emigroi në SHBA dhe u vendos në qytetin e Bostonit. Në Amerikë shkroi e botoi rreth dhjetë libra me poezi, prozë e publicistikë ndër të cilët: “Katërkëndëshi i mundimeve”-prozë, “Mos vdis dashuri”-poezi, “E vërteta përvëluese e Aristidh Kolias”-esè, “Requiem për një gjethe”-poezi, “Lufta e Maleve-Palok Traboini”-letërsi dokumentare, “Koha e prostitutave”-lirika&etyde. Në vitet e fundit ka botuar “Itaka grua”-lirika, “Kujto poetin”, një album poetik për 40 poetë që nuk jetojnë më, në mes tyre pesë të ekzekutuar nga diktatura si dhe përmbledhjen e fundit me lirika “Lule Pellazgjike”. Së shpejti sheh dritën e botimit libri i tij me shqipërime nga poezia botërore “Nga Safo tek Bukowski”. Në dekadën e fundit ka realizuar mbi pesëdhjetë krijime filmike të metrazhit të shkurtër, duke përfshirë filma dokumentarë si “Martirët”, realizim i vitit 2011, që ka si subjekt masakrën e bërë në vitet e diktaturës ndaj klerit katolik shqiptar, ku u ekzekutuan 32 meshtarë, njerëz të kulturës dhe të dijeve, poetë, studiues dhe folkloristë. Traboini është autor i dhjetra etydeve filmike – poezia në ekran, të realizuara prej tij si sintezë e krijimtarisë së vet si poet dhe kineast. Për veprimtarinë poetike dhe esèistike është vlerësuar me çmimin e përvitshëm letrar “Pena e Artë-Kadmus” 2008 nga Klubi i Shkrimtarëve “Drita” Athinë. Në vitin 1994, Kolec Traboini është pranuar anëtar i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve, me qendër në Bruksel, ndërsa në nëntor 2001 nga Kongresi i Lidhjes Shqiptare në Botë mbajtur në Prizren, është zgjedhur anëtar i këshillit drejtues të LSHB-së. Eshtë ndër krijuesit shqiptaro-amerikanë më aktiv në shtypin e Komunitetit Shqiptar në Amerikë.

 

Vepra të autorit

 

1-petalet-e-bajames-se-hidhur-1973

 

2-gjurme-ne-histori-1995

 

3-balada-largesive-1995

 

4-rapsodi-ushtore-1995

 

5-katerkendeshi-i-mundimeve-2000

 

6-mos_vdis_dashuri_traboini_2002

 

7-nokturn_traboini_2004

 

8-requiem_per_nje_gjethe_traboini_2005

 

1-traboini-12-12-2015-titull-2-1

 

demokracia-e-rrumpalles

 

drita-como-11

 

driteroagolli_poetika-k-t

 

fajin-e-ka-hekuba

 

images-1

 

10-trinia_ime_traboini_2006

 

11-lufta_e_maleve_traboini_2006

 

images

 

itaka-grua

 

koha-e-prostitutave

 

13-bukuri_shkodrane_traboini_2007

 

15-kujto_poetin_traboini_sulkuqi_2011

 

16-lule_pellazgjike_traboini_2012

 

18-100_poete_per_dashurine_traboini_2012

 

19-flamuri_ne_deciq_palok-traboinit-_2012

 

21-e_kam_atdheun_te_porta_traboini_2013

 

libohovitet-e-amerikes-kopertine-2016-front

 

maxresdefault

 

odeon-trabooini-kopertine-front

 

 

u-dashka-te-dal-naten-vone

 

zhgenjimi-i-ambasadorit-amerikan

 

22-dashuri_traboinit-_20013

 

23-cameri_zemra_ime_traboini_kulli_2014

 

24-aristidh_kola_traboini_2014

 

26-orakujt_kane_zbritur_ne_ferr_traboini_2015

 

27-djali_nga_hoti_traboini_2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s